15. 7. 2022

Seriálem kolem světa: 7 zastávek na Středním východě

Seriálem kolem světa: 7 zastávek na Středním východě

Vítáme vás u naší rubriky, jejímž cílem je představit vám nejzajímavější seriály světa s výjimkou anglických a amerických, protože těch už znáte dost. Doufáme, že díky této rubrice si vyplníte prázdná místa na naší mapě. Každé vydání se zaměřuje na 7 vybraných seriálů z jedné země.

Devatenácté vydání našeho cestovatelského článku se zaměří na produkci ze Středního východu. Nebudeme se tedy věnovat jen jednomu státu, ale na řadu se jich dostane hned několik. Vynecháme jen Turecko a Izrael, protože ty si zasloužily vlastní vydání. Věřím, že tentokrát půjde o seriály víceméně neznámé, neboť je problémem nejen jazyková bariéra, ale také jejich dostupnost. Navíc se obávám, že kvalitativní laťka nebude nasazena tak vysoko jako obvykle.

V dnešní sedmičce si představíme několik seriálů, které si nejspíš cestu do vašeho watchlistu nenajdou. Přesto vám je chceme představit, abyste si rozšířili obzory a zjistili, že i na Středním východě existuje televizní tvorba, a pokud vás přeci jen zaujme, tak stojí za prozkoumání.

Írán

V dnešním článku začneme s tvorbou ve východní části této oblasti. V této části lze najít dva velké státy – Irák a Írán. Přeci jen méně výrazná tvorba je v Iráku, kde jedním z nejlépe hodnocených seriálů je The Red Zone. Větší množství seriálů vzniká v sousedním Íránu. V roce 2015 vznikl populární romantický seriál Shahrzad, o pár let novější jsou dramata jako Siyavash či Once Upon a Time in Iran. Ten nejznámější si představíme o něco blíže.

The Frog

Vysíláno 2020–2021
Žánr Krimi / Drama / Mysteriózní
Dostupnost momentálně nedostupné
IMDb hodnocení 8,1 (27 359 hodnocení)
Hodnocení na SerialZone.cz

The Frog je íránský kriminální seriál s prvky mystery, který napsal a zrežíroval Houman Seyyedi. Příběh sleduje Ramina a jeho dva přátele, kteří plánují loupež. Jejich cílem je jejich kamarád z dětství, Noori. Ten nedávno přišel tajemným způsobem k velkému bohatsví. A to vše je jen začátkem brutální cesty.

Co si o seriálu myslíme?

The Frog je jedna z největších produkcí, která v Íránu vznikla a původně se plánovalo vypuštění i na Netflixu. Jde o krimi seriál, který patří na IMDb mezi nejvíce hodnocené projekty z Íránu a zároveň si drží velmi slušné průměrné hodnocení 8,1. Většina hodnotitelů je nadšená a cení si vysoké kvality. Pokud se přeci jen dostane na Netflix, tak je možné, že si najde fanoušky i v České republice.

N/A
Mé hodnocení
Pajky

Libanon

Na řadě je severní část této oblasti. Jednou z nich je Sýrie, kde si můžete ke sledování pustit například sérii Al-Taghriba Al-Filistina. O něco výraznější tvorba je v sousedním Libanonu, odkud si v našem výběru představíme hned dvojici seriálů.

Al Hayba

Vysíláno 2017-????
Žánr Akční / Krimi / Romantický
Dostupnost Netflix
IMDb hodnocení 7,3 (1 272 hodnocení)
Hodnocení na SerialZone.cz

Příběh se odehrává ve vesničce nedaleko libanonsko-syrské hranice. Zde sídlí Jabal, hlava klanu pašeráků zbraní, a musí se potýkat s rodinnými konflikty, bojem o moc, ale také komplikovanou láskou.

Co si o seriálu myslíme?

Al Hayba je pravděpodobně nejznámější seriál z Libanonu. Seriál už má pět sérií a podařilo se kolem něj vytvořit poměrně velké množství příběhů, které lidi baví. Děj se odehrává na hranici mezi Sýrií a Libanonem a hlavní zápletkou je pašování zbraní přes zmíněnou hranici. Diváci si chválí, že se seriálu daří balancovat mezi akcí a romantikou, aniž by nutně sklouznul do vod soapek, a navíc dává možnost divákovi nahlédnout do arabského světa.

N/A
Mé hodnocení
Pajky

Dollar

Vysíláno 2019-????
Žánr Drama / Akční / Romantický
Dostupnost Netflix
IMDb hodnocení 6,6 (602 hodnocení)
Hodnocení na SerialZone.cz

Krásná asistentka Zeina spojí síly se sebestředným Tarekem. Společně chtějí najít dolarovou bankovku, která má hodnotu milion dolarů.

Co si o seriálu myslíme?

I druhý libanonský seriál Dollar se vysílal na Netflixu a při premiéře si dokonce našel i místo v naší lupě. Ragelly si na něm tenkrát chválila poutavé zpracování a výborný nápad na seriál. Takže pokud vás zajímá, jak vypadá produkce na Středním východě, tak by Dollar mohl být pro vás.

N/A
Mé hodnocení
Pajky

Jordánsko

Další zemí v našem výběru je Jordánsko a je dost možné, že jste zaznamenali seriál, který se nám vešel do výběru. Vysílal se totiž na Netflixu a dostalo se mu pozitivních ohlasů. O něco slabších ohlasů se dostalo seriálu Jinn, který také našel domov na Netflixu, ale zaměřuje se spíše na mladší publikum.

AlRawabi School for Girls (Dívčí škola Al Rawabi)

Vysíláno 2021-????
Žánr Drama
Dostupnost Netflix
IMDb hodnocení 7,3 (5 857 hodnocení)
Hodnocení na SerialZone.cz

Šikanovaní vyvrhelové z prestižní dívčí školy Al Rawabi zosnují sérii riskantních útoků, aby se svým trýznitelům pomstili.

Co si o seriálu myslíme?

S tvorbou zemí ze Středního východu nemám mnoho zkušeností, ale tento seriál mě zaujal hned na první pohled. Dokáže dost drsně ukázat, co s člověkem může udělat šikana. Příběh je natočený intenzivně, poutavě a nutí člověka přemýšlet o tom, jak věci fungují v jiných částech světa, v jiných kulturách. U mnohých scén si říkáte, jestli to tak opravdu chodí, seriál naplno vtáhne do děje a s napětím čekáte, jak to vyvrcholí. Závěr by mohl klidně sloužit i jako otevřenější konec celého seriálu, ale Netflix objednal i pokračování, takže pokud vás toto nevšední a poutavé drama zaujme, můžete se těšit na rozuzlení v další sérii. Tím, že žiju v úplně jiném světě, jsem se nedokázala s hrdinkami až tolik ztotožnit a spousta situací mi přišla krajně vyhrocená. Právě kvůli tomu dávám 70 %, jinak by ale seriálu klidně slušelo i 80 %.

70 %
Mé hodnocení
Ragelly

Čo sa stane keď šikana zájde až moc ďaleko. Keď sa z obete šikany stane prázdna schránka a rozhodne sa, tým čo ju šikanovali im dať ochutnať z ich vlastnej medicíny, zažiť im to čo zažívala ona. Podarí sa Mariam dosiahnuť jej pomsty? Ak áno, tak za akú cenu. Kde je hranica, za ktorú by už človek nemal ísť? Ak si pozriete seriál, tak zistíte odpovede. Dej nie je nijak komplikovaný. Mariam sa spolu s pomocou jej kamarátok rozhodne pomstiť hlavnej trojici, postupne jednej za druhou. Môže sa nám zdať, že následky jej činov sú prehnané na naše pomery, ale je to iná kultúra, čo je pre nás bežné, tam nemusí byť. Niekedy sa môže človeku zdať, že vo svojej pomste zachádza až priďaleko, že dovolila aby ju to pohltilo. Avšak hlavnej šikanátorskej trojici, teda nič dobrého priať nebudete, budete len čakať kedy už dostane to čo jej patrí a kedy jej konečne zrazia hrebienok. Prvá séria skončila so zaujímavým cliffangerom, ostáva len dúfať, že druhá séria bude nasledovať čoskoro.

80 %
Mé hodnocení
Kahlan

Saúdská Arábie

Nyní nás čeká nahlédnutí na Arabský poloostrov a než se podíváme na tvorbu Saúdské Arábie, tak si představíme tvorbu v menších zemích a začneme tím nejmenším, tedy Bahrajnem. Pokud si ho toužíte vybarvit na mapce, tak můžete vyzkoušet fantasy příběh Hikayath Ibn Alhaddad. O něco větším státem je Kuvajt a jeden kuvajtský seriál můžete najít i na Netflixu. Jmenuje se Juman a má jít o romantický příběh ve stylu Romea a Julie. O Kataru je poslední dobou slyšet hlavně kvůli pořadatelství fotbalového mistrovství světa a kontroverzí s tím spojených, ale podílel se také na výrobě seriálu Farouk Omar, který patří mezi nejlépe hodnocené seriály arabského světa.

Na seriálu Farouk Omar se produkčně podíleli i ve Spojených arabských emirátech, kde mají na svědomí také další velkou historickou koprodukci s názvem Kingdoms of Fire. Pokud máte zájem, tak prozkoumat můžete i seriálovou tvorbu z Jemenu, kde vyprodukovali seriál Last Chance. Jediným státem z Arabského poloostrova, kde není v podstatě žádná seriálová tvorba, je Omán.

Největší zemí a zároveň i největším producentem v této oblasti je Saúdská Arábie. Jeden z těch starších seriálů se jmenuje Tash ma Tash a vysílal se již od roku 1992. Když se podíváme na modernější dobu, tak na Netflixu se představil seriál Whispers a v roce 2022 měla premiéru také slušně hodnocená série Jameel Jeddan. Přesto máme do výběru přestavený jiný seriál.

Love, Life & Everything in Between (Láska, život a všechno mezi tím)

Vysíláno 2022-????
Žánr Komedie / Drama / Romantický
Dostupnost Netflix
IMDb hodnocení 5,6 (92 hodnocení)
Hodnocení na SerialZone.cz

Seriálová antologie z arabského světa se špetkou černého humoru ukazuje lásku a vztahy v nejrůznějších podobách.

Co si o seriálu myslíme?

Tato antologie je pojatá stylem online festivalu saúdskoarabských krátkometrážních filmů, jejichž společný jmenovatel je Valentýn. Jako celek se to hodnotí docela špatně, polovina ze samostatně stojících příběhů je příjemná, zbylé 4 nejsou nic moc. Můj favorit je pátá epizoda. Vládou jsou zakázány oslavy Valentýna, červená barva a projevy lásky. Je to takový docela tradiční koncept, který navíc v tomto případě vychází ze skutečné události. Až do konce dílu jsem napjatě seděl, čekal, jestli to moderátor v rádiu zvládne a jak se vše uzavře. Je tu sice nerealistický závěr, ale je to milé a hezky zpracované, takže ve finále kombinací postav, příběhu a napětí je to nejlepší díl. Jako celek seriál doporučit nemůžu, ale rozhodně doporučuju zmíněné epizody 3, 5, 7 a 8.

50 %
Mé hodnocení
Jesmot

Egypt

Poslední zemí, která patří do výpisu ze Středního východu, je Egypt. Ten patří mezi produkčně největší země oblasti a seriály se daří distribuovat i mezi širší publikum, protože některé z nich vznikají pro Netflix. Dva takové si představíme, ale věřte, že pokud vás egyptská tvorba zajímá, tak jich můžete najít víc.

Paranormal

Vysíláno 2020-????
Žánr Drama / Fantasy / Horor
Dostupnost Netflix
IMDb hodnocení 8,0 (71 782 hodnocení)
Hodnocení na SerialZone.cz

Seriál se odehrává v 60. letech a líčí dobrodružství vedoucí postavy oddělení PARANORMAL Dr. Refaata Ismaila, jediného hematologa, který čelí řadě nadpřirozených událostí.

Co si o seriálu myslíme?

Každá z krajín má svoje mýty, legendy, duchárske príbehy. Paranormal nám umožní nahliadnuť do tých egyptských. Seriál je príjemným prekvapením, ktoré má zaujímavú, mrazivú, strašidelnú atmosféru. Potoky krvi ale nečakajte. Ani nejaké ultra rýchle tempo či priveľa akcie. Paranormal plynie tempom, ktoré mu vyhovuje. Dej je vo veľkej miere serializovaný, aj keď sú jednotlivé časti venované určitým mýtom, vždy sa svojím spôsobom vrátia k tomu istému. Hlavná dejová linka sa tiahne celým seriálom, niekedy vystupuje do popredia viacej inokedy menej, až dospeje k finále. Ak máte radi duchárske seriály, radi skúšate nové veci, určite siahnite po Paranormal.

80 %
Mé hodnocení
Kahlan

Finding Ola (Ola se hledá)

Vysíláno 2022-????
Žánr Komedie / Drama
Dostupnost Netflix
IMDb hodnocení 7,5 (1 572 hodnocení)
Hodnocení na SerialZone.cz

Po klíčové životní události se Ola Abd ElSabour vydává na cestu za sebepoznáním a snaží se vypořádat s výzvami, které nová realita představuje.

Co si o seriálu myslíme?

S egyptskou tvorbou skúsenosti nemám, preto som do seriálu išla s malou dušičkou a nakoniec som bola milo prekvapená. Finding Ola je príjemným, pohodovým a oddychovým seriálom. Ola je matka v domácnosti, stará sa o deti, vyrába domácu kozmetiku, má manžela a žije každodenný kolotoč života. V tom ju však manžel opúšťa a jej život je narušený. Ola sa však nevzdáva, nezrúca (len prvých pár dní) a začína hľadať svoje nové ja, nové miesto v spoločnosti, spôsob ako to všetko zvládnuť. Postupne si nadväzuje kontakty so starými, ale aj novými priateľmi, buduje si kariéru, žije. Často krát to všetko komentuje búraním štvrtej steny a prihovára sa k divákovi. Niekedy hodí trefnú poznámku, ale bohato postačí aj grimasa, ktorá krásne všetko vyjadrí. Počas tejto cesty sa z nej stáva iná sebavedomejšia žena, ktorá má svoje sny, ciele a už sa ich len tak ľahko nevzdá. Ak teda hľadáte niečo príjemné a oddychové, ľahké a vtipné, určite si seriál pustite.

70 %
Mé hodnocení
Kahlan

Nenechte se odradit začátkem, který za moc nestojí, první díl je z celé série nejslabší, takový dost rozjezdový. Zbylé už si jedou na jiné vlně, každý je trochu jiný a dívá se na jinou otázku v Olině životě, i když vlastně vším prostupuje partnerský vztah. Od druhého dílu má příběh moc příjemnou atmosféru, která na diváka dýchne, je tu moc hezké prostředí, které je značně rozmanité. Ola začíná postupně podnikat, otevírá obchod, navštěvuje pole, užívá si života při dobrodružství v poušti, při narozeninové oslavě na střeše, … Zkrátka je tu spousta míst, která seriálu dodávají jeho kouzlo. S postavami jsem se sžil docela rychle, jedině k Hishamovi jsem si cestu nenašel a u babičky Soheir jsem si nemohl zvyknout na její vzhled, ale bral jsem to prostě jako kulturní rozdíl. Jinak jsem si užíval Olu, Tareka, Nesrine a Montassera, doktora Marwana, ale i děcka, tak nějak mi sedla. Za mě je to spíš letní oddechovka, u které je potřeba prokousat se prvním dílem. První série má moc hezký konec, je z těch, kdy jste spokojení a na které se trochu hůř navazuje. Ale já se těším, že se snad už v příštím roce dočkáme pokračování, které si vychutnám zase hezky najednou. Jsem rád, že jsem dal Ole šanci.

70 %
Mé hodnocení
Jesmot

Podívejte se, kam se rubrika zatím vypravila


Máte už na své mapě vybarvené některé ze států Středního východu? Nebo pro vás byl dnešní článek pouze přehledem neznámých seriálů? A padl vám některý ze seriálů z našeho výběru do oka (a watchlistu)?

Další díly seriálu
Copak asi dělají tyto tlačítka? 
Pajky

Pajky

Autor si zatím nevyplnil svoje mikrobio.
Poslední komentáře8zobraz všech 8 příspěvků
_-0-_

_-0-_

Neumím odhadnout, nakolik se na výsledku podílejí herci (na jejichž výběr ovlivňuje produkce a snad...
před 6 týdny
Pajky

Pajky

Souhlasím, že spousta věcí je sporných a velké množství seriálů vzniká v kooperaci několik...
před 6 týdny
_-0-_

_-0-_

Máš pravdu, za Pustinou stáli většinově čeští tvůrci a americké oběživo, to nebyl ode mě nejlepší...
před 6 týdny
Další články k tématu