27. 1. 2023

Novinka pod lupou: Sahmaran (Netflix)

Vítejte u naší rubriky, pomocí které se vás snažíme nalákat na další seriály, a tím pádem přeplňovat vaše již tak dost přecpané watchlisty až k prasknutí!

plakát

Základní údaje

Název Sahmaran (Şahmaran)
Žánr drama, fantasy, romantický
Stanice Netflix (Turecko)
Premiéra 20. 1. 2023
Vysílání celá série k dispozici
Délka pilotu 59 minut

Kdo?

Tvůrci
Hrají Serenay Sarıkaya, Burak Deniz

O čem to je?

Sahsa je odhodlaná postavit se svému dědečkovi, který před lety opustil její matku v Adaně, kam odešel jako lektor. Na této cestě se ocitne uprostřed neobvyklé a tajemné komunity zvané Mar, pocházející ze Sahmaranu. Jejich víra v legendu o Shahmaranu, jednom z největších symbolů lásky a moudrosti, očekává příchod Sahsui a dokončení proroctví. Nic už nebude jako dřív, když se zkříží cesty Sahsu a Marana, kteří se vydají požádat jejího dědečka, aby se zodpovídal ze své minulosti.

Trailer

A jaký je náš ortel?

Tento týden to byl pro mě jeden z těch pilotů, na které jsem byla zvědavá. První díl nebyl skvělý, ale ani to nejhorší, co jsem kdy viděla. Dám asi šanci celé sérii, i když nevěřím, že bych si seriál mohla nakonec zamilovat.

Hlavní hrdinka není moc sympatická. Ale něco na ní je, co mě baví. Bez problémů si dokážu představit, že na ni koukám celou řadu. I když jí extra nefandím, nevadí mi to, což je zvláštní. Ostatní postavy zatím nestojí za moc, pořád nejsem přesvědčená, že nesleduju nějakou tureckou telenovelu s fantasy twistem. Celá ta rodinka sousedů je hodně divná, stejně jako děda. No, jak to tu po sobě čtu, tak je jasné, že ze seriálu mám lehce rozporuplné pocity. Ale svým způsobem jsem se bavila, takže další díly zkusím.

 • nějakým způsobem mě to láká sledovat dál
 • nedokážu určit důvod, proč mě to zaujalo
 • nic moc postavy
 • fantasy linka vypadá slabě
50 %
Mé hodnocení
ragelly

Buď jsem fakticky blbá, nebo jsem ještě myšlenkami u zkoušky, kterou jsem měla na začátku týdne, ale ani po zhlédnutí první epizody nevím, která bije ani jak to souvisí s legendou o Šahmaran (kromě úvodního povídání a zmínky na slavnosti). Tohle jsme měly společné s hlavní hrdinkou, která mi, kromě momentu, kdy stála sebevědomě za katedrou, přišla taky solidně mimo.

Kdyby tam nebyl ten úvod a shoda jmen, normálně bych si myslela, že koukám na něco docela jiného, než co mi slibovala anotace. Nejzajímavější byla ta jakási magická stránka příběhu, přesto mám pocit, že jsem se najednou jak bavila, tak i nudila a nemám ponětí, který pocit převládal.

I když má 1 epizoda skoro hodinu, nestačila mi k tomu, abych si třeba oblíbila někoho z postav, natož abych se naplno zorientovala, co se tam děje. Mystery nádech je však ještě ta dobrá zpráva, ta špatná nastává až teď, protože nevím, jestli mám vůbec chuť se kdy podívat dál, abych to celé pochopila.

 • propletené žánry v čele s fantasy a mystery
 • legenda v teorii
 • tak dlouhá epizoda, přitom nic nevím
 • legenda v praxi
50 %
Mé hodnocení
Olivia Caroline Jones

Turecká odnož Netflixu přichází s rodinným drama a love story, jenž se opírá o legendu Sahmaran (symbolicky jde o biblický vztah Adama a Evy). Jak bude chtít seriál zaujmout, tvůrci prozradí v podstatě rychle, hlavní ženskou postavu Šahsu, která učí na vysoké škole, svlékají, kde mohou (ano, Serenay Sarıkaya je velmi pohledná a v krátkých kraťasech a podprsenkovém body k nakousnutí) a mužský protějšek Maran jde do naha také, byť ne tak často. To aby bylo každému jasné, že tady jen o splynutí duší nepůjde. Celé je to natočené povrchně, kdy se útržkovitě poskládaný děj sune dle potřeby a postavy se v něm pohybují bez ohledu na logiku, Scénicky a dialogově jde o druhou ligu, ale kamera a hudební doprovod je solidní, občas se podaří „vykouzlit“ napínavou atmosféru. Samotná legenda , která se s každou epizodou začíná naplňovat, je ztvárněna úsporně, sem tam s nějakým trikem, žádné velké čáry, máry se však nekonají, ale jelikož jde o fantasy, tak svou roli tu hrají i bazilišci (hlavní záporák je dobře nalíčený). Nakonec nejzajímavější postavou příběhu o lásce a zrození Sahmaran je děda Šahsu, který polovinu seriálu nemluví. A kdyby to tak bylo i u dalších postav, tak by hodnocení mohlo jít výše. Faktem je, že jsem se na seriál v rámci menší chřipky dodíval, protože jsem neměl náladu na něco „těžšího“, ale k vůli strhujícímu ději to nebylo.

 • Serenay Sarıkaya jako Šahsa
 • Scénicky a dialogově bída
 • Povrchní story o lásce
40 %
Mé hodnocení
richardK
Další díly seriálu
Taky by ti myš neupadla, když to pošleš do světa. 
ragelly

Eva Zálešáková

Autorka se dá charakterizovat jako stoprocentní seriálový maniak a skoro stejně závislá je i na SerialZone. Když nedejbože nekouká na seriály, vezme do ruky digitální zrcadlovku nebo se začte do amerického Elle.
Poslední komentáře1zobraz příspěvek
sonkad

sonkad

Dúfala som v novú Atiye, ale tak toto podľa recenzií nevyzerá nádejne :(
před 57 týdny
Další články k tématu