Facebook Twitter E-mail
19. února 2013

Elementary: Jak se obléká Watson v sukních?

Rozhodnutí o tom, že se z Watsona stane žena, přineslo nejen ozvláštnění Doylova klasického konceptu, ale také nové možnosti ve spojení dvou odlišných světů - Sherlocka a módy.

I přes obavy, které na různých fórech po celém světě vyjádřili fanoušci Sherlocka, se z Elementary stala jedna z nejúspěšnějších novinek letošní sezóny.

Jedním z nejdiskutova­nějších témat ohledně amerického pojetí příběhu této legendární postavy byl fakt, že se tvůrci rozhodli riskovat a udělat z Watsona ženu. Této úlohy se zhostila herečka Lucy Liu.

V jednom z únorových čísel magazínu Entertaiment Weekly si pisálci dali za cíl zmapovat, jak se kostymérům a kostymérkám podařilo vypořádat se s touto novinkou. EW svůj článek uveřejnil ve zkrácené podobě také online.

Návrhářka kostýmů využívaných v Elementary, Rebecca Hofherr, říká, že od začátku tušila, že proměnit dr. Watsonovou (Liu) v ženu, konkrétně ženu žijící v mužském světě, bude výzva. Právě proto se rozhodla tuto práci vzít.

„Přes všechny odchylky jde pořád o kriminální seriál. Je obvyklé, že v kriminálce se postavy oblékají do uniforem a obleků,“ říká Hofherr. „Ale postava, kterou hraje Lucy, vlastně není policistka. Tím pádem jsem byla velmi nadšená z toho, že ji můžu každý týden obléct do mnohem extravagantnějšího oblečení, než se kterými se setkáte v klasické kriminálce.“

I když kostymérka uznává, že i v Elementary zůstává mezi Watsonovou a Sherlockem zachována dynamika, kterou fanoušci znají z románů sira Arthura Conana Doyla, přesto připouští, že je zábavné hrát si s oblečením této charakteristické postavy.

„Máme tu možnost jít úplně opačným směrem, než jsou diváci zvyklí,“ připouští. „Žádná žena se nepodívá na britskou verzi tohoto seriálu, kde Watsona hraje Martin Freeman, a neřekne si ‚Páni, fakt chci ten kabát, co má Watson právě na sobě!‘.“

Oblíbené značky

Watsonová nosí spoustu oblečení z obchodů, kde nakupujeme i my, obyčejní lidé. Najdeme na ní kousky ze Zary, J. Crew nebo H&M. Občas Hofherr s týmem nakupuje také ve velkých obchodních centrech, jakými jsou Barneys a Bloomingdale's.

Samozřejmě občas se tyto levnější kousky odloží a prostor dostanou dražší oděvy značek All Saints nebo třeba Rag & Bone.

„Vím, že letos jsou v trendu zářivé barvy, ale ty se bohužel příliš nekamarádí s televizní kamerou. Hlavně u kriminálního dramatu nemůžeme překročit určitou hranici. Proto nakupujeme z velké části u těchto značek. Zde dostupné oblečení je módní, ale ne přehnaně trendy.“

Instinkty (ne)kostymérky

Hofherr se svěřila, že se jí líbí, že Lucy Liu hodně mluví do toho, co by Watson měla mít na sobě.

„Lucy má skvělý módní styl. V jedné z epizod se musela obléct trošku víc nóbl a my jsme měli k dispozici opravdu krásné šaty. Lucy si je prohlédla a potom jen tak mezi řečí řekla ‚Před pár dny jsem si listovala jedním časopisem a viděla jsem tam skvělou kombinaci. Šlo o bílou halenku pod těmito šaty, která vzhledu dodala trochu uhlazení.‘ Tak jsme to zkusili a ono to opravdu fungovalo,“ řekla návrhářka.

„Lucy má v kostýmech výrazné slovo. Je to přece ona, kdo v těch šatech musí vydržet čtrnáct hodin denně. Je samozřejmě mnohem příjemnější, když se herec cítí dobře v oblečení, které má na sobě.“

A co americký Sherlock?

Samozřejmě ale nejde pouze o Lucy. I když se na dámských herečkách dá mnohem více vyřádit, nesmí se zapomínat ani na pánské hrdiny.

Hofherr tedy úzce spolupracuje také s Jonnym Lee Millerem, který v seriálu ztvárňuje Sherlocka Holmese.

„Právě Jonny přišel s nápadem, aby si v seriálu Sherlock zapínal své košile až úplně ke krku. I když občas vypadá trošku buransky, jeho oblečení mu přesně padne. Má svůj styl, jen prostě není posedlý módou.“

Přesto má Sherlock jeden módní výstřelek. „Jeho kabát značky Tom Ford je hodně drahý. Rozhodně by si ho tato postava nemohla dovolit. Ale co my víme. Třeba to byl dárek od jeho bohatého táty!“

Sledujete Elementary? Všímáte si kromě zločinů také toho, co má Lucy každý týden na sobě? Sluší jí to? Nebo by podle vás potřebovala nový šatník?

Líbilo se? Tak zmáčkni nějakej ten čudlík!
ragelly
Autorka se dá charakterizovat jako stoprocentní seriálový maniak a skoro stejně závislá je i na SerialZone. Když nedejbože nekouká na seriály, vezme do ruky digitální zrcadlovku nebo se začte do amerického Elle.

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

anjoa
před 243 týdny
Teda, to je otázka, jestli si všímáme, co má Joan Watson každý týden na sobě....
ševča
před 242 týdny
oni se oba oblékají do věcí, které jsou možná spíš pro mladší lidi, obyčejní...

DALŠÍ ČLÁNKY K TÉMATU

SOUVISEJÍCÍ SERIÁLY

AKTUÁLNÍ ČLÁNKY