7. 4. 2016

Sprostá slova v názvech seriálů: Proč tolik přitahují?

$#*! My Dad Says, GCB, Don't Trust the B---- in Apartment 23. Co mají tyto seriály společného? Sprosté slovo v názvu! Proč tam je a proč vypadá, jak vypadá?

Sprostá slova v názvech seriálů: Proč tolik přitahují?

Za posledních několik málo let se svět výrazně proměnil. Vidíme to v různých oblastech lidského života i světové kultury. Seriály samozřejmě nejsou žádnou výjimkou. Komerční stanice pomalu sbírají odvahu a ukazují nám stále více a více, kabelovky ztrácí zábrany úplně. Provokativní způsoby a snaha co nejvíce upoutat pozornost diváka se v současné době projevuje třebas i v názvech seriálů.

Byla zima 2012 a v midseason stanice ABC nasadila ne jeden, ale hned dva seriály, které ve svém názvu nesly sprosté slovo: GCB (Good Christian Bitches – Dobré křesťanské s*ině) a Don't Trust the B---- in Apartment 23 (do češtiny přeloženo jako Mrcha od vedle, doslovně Nevěř d*vce v bytě 23). Někteří tento odvážný krok vnímají jako další zastávku na cestě ke zkáze. Jiní v tom nevidí nic jiného, než snahu kasírovat peníze.

Provokativní seriálový název je samozřejmě výrazný způsob, jak upoutat divákovu pozornost, zvlášť když vezmeme v potaz, kolik v současném světě existuje televizních stanic a televizních seriálů. Stanice ABC měla s tímto experimentem již pozitivní zkušenosti z minulosti. Před více než dekádou, v roce 2004, dokázaly novinky Desperate Housewives (Zoufalé ženušky v domácnosti) a Wife Swap (Výměna manželek) nalákat k obrazovkám spoustu diváků, kteří o obou pořadech dosud nic neslyšeli ani neviděli ukázky… byli prostě zvědaví, co se za tak riskantním názvem skrývá. Jistě, dnes v nich nevidíme nic skandálního, ale to je přesně ta změna, jakou si za velmi krátkou dobu svět prošel.

Sprostá slova a klení jsou součástí slovníků seriálových postav již od naší nepaměti. Přesto v 70. nebo 80. letech by bylo nemyslitelné, aby se v seriálu něco podobného vyslovilo, natož aby se slovo dostalo do názvu samotného seriálu. Na počátku nového milénia nabídla stanice Fox Sports novinku The Best Damn Sports Show Period (Sakramentsky nejlepší sportovní show, tečka). To bylo asi poprvé, kdy mohlo dítě dostat pohlavek jen za to, že nahlas předčítalo televizní program. Od té doby až do doby před pár lety stanice flirtovaly s využitím sprostých slov v názvech, ale nakonec od toho vždy ustoupily.

Například v roce 2010 CBS objednala pro seriál pilot podle populárního twitterového blogu Sh*t My Dad Says. Po objednávce a vlně stížností nakonec stanice kývla a první slovo nahradila vzhledově podobnými znaky, které měly sprosté slovo zamaskovat dětem – $#*! My Dad Says. Název GCB měl ještě složitější vývoj. Pilot měl provokativní název Good Christian Bitches, stejně jako název knihy od Kim Gatlin, podle které seriál vznikl. Ještě před uvedením na obrazovky jej ale ABC z měnila na Good Christian Belles (dívky) a až během premiéry se diváci seznámili s oficiálním názvem GCB.

Podobně na tom byl i Apartment 23. Pilot nesl název Don’t Trust the B*tch in Apartment 23, který byl po seriálové objednávce zkrácen na Apartment 23. Pak ale stanice obnovila původní titul, jen s tím rozdílem, že sprosté slovo bylo nahrazeno pomlčkami: B----.

Nutno ale dodat, že i přes provokativní a nápadné názvy jde vždy jen a pouze o samotný obsah. Všechny zmíněné seriály začaly se slušnou sledovaností, která ovšem během několika málo týdnů spadla do hluboké propasti. Dad i GCB byly zrušeny po první sérii, Apartment 23 se dočkal pokračování, které bylo pro mnohé překvapivé. Nicméně ve druhé řadě sledovanost klesla ještě níže a seriál byl uprostřed řady s okamžitou platností stáhnut z programu.

B*tch je slovo, které nyní slýcháváme v každém druhém seriálu, stává se z něj součást běžné slovní zásoby. Přesto tím, že se stanice rozhodly podobná slova z názvů seriálů nějakým způsobem odstranit / zredukovat, dokázaly, že pořád existuje hranice, kterou zatím nejsou ochotny překročit. Tím určily, že b*tch je sprosté slovo, nevhodné k tomu, aby bylo součástí názvu. Tím, že jsme ho nakonec neviděli celé napsané, stanice dokázaly, že si drží svůj standard, který je vyšší než u většiny obyčejných lidí.

Se závěrem se nyní ale musíme vrátit opět na začátek. Svět se vyvíjí neuvěřitelnou rychlostí. Dnes jsme tady, zítra budeme úplně jinde. Bude zajímavé sledovat, kde budou seriály (a jejich) názvy za dalších deset let. Třeba v té době budou exotické názvy zrovna ty, které žádné sprosté slovo neobsahují. Pak se vrátíme k dnešnímu článku a budeme se mu smát stejně, jako se dnes smějeme disko módě 80. let :-)

Líbilo se? Tak dej palec. Nebo plusko! 
ragelly

Eva Zálešáková

Autorka se dá charakterizovat jako stoprocentní seriálový maniak a skoro stejně závislá je i na SerialZone. Když nedejbože nekouká na seriály, vezme do ruky digitální zrcadlovku nebo se začte do amerického Elle.
Poslední komentáře18zobraz všech 18 příspěvků
Alias

Alias

Veľmi nechápem, ako to môže mať na ľudí efekt. Veď to je ako reklama, ktorá tiež netuším ako môže zaberať....
před 201 týdny
Nira

Nira

Název moc neřeším, je fajn, když je nápaditý a není snadno zaměnitelný.
před 201 týdny
ševča

ševča

Připomněla jsi mi, jak málem přejmenovali Cougar Town, protože jim to přišlo hrozně vulgární. Faktem je, že...
před 176 týdny
Další články k tématu