Facebook Twitter E-mail
21. února 2013

ČT po dlouhých přípravách spouští nový kanál, ČT :D/ČT art

Rok 2012 a potažmo i 2013 by se dal označit jako rok boomu českých televizí. Za poslední rok se na českém televizním trhu objevilo celkem 7 nových televizních kanálů (Fanda, Smíchov, Telka, TV Šlágr, TV Pohoda, Prima Zoom, TV Pětka). V překotném růstu tohoto počtu ale jedna televizní skupina svůj nový kanál nespustila.

Česká televize svůj nový kanál ohlásila poměrně dlouho dopředu, bližší info k němu ale nesdělovala, krom toho, že by mohlo jít o kanál pro děti. Nyní je ale vše jinak, Česká televize vydala o novém kanálu oficiální prohlášení.

A novinky to jsou opravdu velké. Nebude totiž spuštěn jeden kanál, ale rovnou dva. Česká televize po proklamovaném kanálu s pracovním názvem ČT3 (dřív tento název využíval zpravodajský kanál ČT, který se v roce 1994 sloučil s ČT2) chce spustit i kanál pro umělce ČT art.

ČT3 dostala nový název ČT :D (má se vyslovovat jako „Dé“), název vybíraly samy děti. Kanál se má zaměřit na děti předškolního a školního věku od čtyř do dvanácti let. Spuštění je naplánováno na 31. srpna a vysílat se bude od šesti ráno do osmi večer. Po osmé bude na tomto kanále vysílat ČT art – stanice pro milovníky kultury.

Na ČT :D se usídlí zábavní a vzdělávací pořady, dětské filmy a pohádky, publicistika, zahraniční dokumenty, sport a animace. Konkrétněji se bude vysílat Studio kamarád, Kouzelná školka či Planeta Yó.

Dvakrát denně se mají vysílat dětské zprávy, které si mají děti tvořit samy – ČT :D spolupracuje s dětskými televizemi a chce přebírat některé jejich formáty. Podle dřívějších prohlášení ředitele kanálu Petra Kolihy se má krom toho stanice zaměřit na zpopularizování menšinových sportů a informace o konaných sportovních akcích. Cílem prý má být rozhýbat mládež. Televize chce dosáhnout až pětinového podílu vlastní tvorby, což má být víc než na většině ostatních televizí (např. TV Pětka byla velice oceňována za to, že chtěla 100 % svého programu tvořit vlastním vysíláním).

„Dětský kanál České televize nabídne atraktivní a smysluplné pořady, včetně pořadů s přesahem ke vzdělávání. Cílem dětského kanálu bude děti nejen bavit, ale i vzdělávat a tím nabídnout jak dětem, tak i jejich rodičům alternativu ke stávajícím komerčním stanicím pro děti a mládež,“ řekl Petr Koliha, ředitel televize.

ČT art se oproti tomu zaměřuje na kulturu. Má nabídnout ucelené zpravodajství o kultuře, upozornit na umělecké naděje, a to nejen u nás, ale i na Slovensku. „Vysílání kulturních pořadů patří k jedné ze základních funkcí veřejnoprávního média. Zřízením vlastního kanálu získává kultura poprvé v historii České televize ucelený a pravidelný prostor v hlavním vysílacím čase,“ říká ředitel České televize Petr Dvořák. Tímto kanálem má dojít k syntéze všech uměleckých pořadů a dokumentů, které se na kanálech České televize vysílají. To má přinést komfort pro diváka v tom, že pořady na sebe budou moci navazovat a doplňovat. Zároveň prý nabídne prostor pro méně preferované formáty umění, takže program ve výsledku „informuje o všech kulturních oblastech a oborech v kontextu, v rozmanité stopáži a formátech“. Výkonný ředitel ČT art Tomáš Motl navíc doplňuje, že kanál se svým programem stane přínosem pro kulturní dění v zemi.

Vysílat má od osmi večer do půl druhé ráno. Začne ho zpravodajská relace o kultuře s živými vstupy z akcí, které doplní talk-show k vybraným tématům. Na toto pak navážou tématické programy, které budou, stejně jako na Primě Zoom, každý den jiné.

V pondělí se bude program zabývat divadlem v pořadu Z první řady, večer se dál bude zabývat slovenskou tvorbou a ukázkami z tvorby studentských nadějí. v úterý se budou vysílat pořady o současné české hudbě a pořad o výtvarném umění Galerie Kavky. Na středu se přemístí současné kulturní magazíny Artmix, 333 a Terra Musica, nově společně s magazínem o novinkách ze světových televizí Canale Grande. Čtvrtek obsadí české dokumenty o literatuře, pátek zase magazín o filmu a kultuře v Česku a ve světě nazvaný Kulturní bedekr (Kinobox neobnoví?)

Sobotní večer se bude nazývat Je nám ctí a bude věnovaný osobnostem a význačným akcím. Na závěr sobotního vysílání přijde na řadu Tečka za sobotní nocí. V neděli potěší televize náročné filmové diváky – budou se vysílat světové artové filmy v původním znění a klasická hudba.

Nejdřív bude spojený s kanálem ČT :D, později mají být rozděleny na samostatné kanály.

Líbilo se? Kdo nelikuje není SerialZoňák!
Seraphine313
Autor je občasný článkař/titulkář, podřadný grafik, milovník HTML, závodních her, matematiky a astrofyziky, sarkastik/skeptik/pragmatik, celoživotní STAR WARS fanatik, a v mikrozbytku času i student managementu.

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

Rimmerson
před 248 týdny
Sem si hned myslel podle názvu CT :D že pujde o novou telku kde budou...
Lelouch
před 247 týdny
No, som zvedava ci z toho nieco budeme mat na magiu, najskor nie. CT Art...
Maarti
před 247 týdny
Ten nápad se mi líbí, na Art se rozhodně někdy kouknu a za obnovu Kinoboxu či...

DALŠÍ ČLÁNKY K TÉMATU

AKTUÁLNÍ ČLÁNKY