Facebook Twitter E-mail
22. února 2013

Rozhovor s tvůrcem Suits o finále 2. řady

Máme za sebou dechberoucí finále 2. řady seriálu Suits (Kravaťáci) a tvůrce Aaron Korsh se rozhovořil o klíčových scénách, především té úplně poslední, takže pokud jste díl ještě neviděli, dál nečtěte.

Ta žhavá sexuální scéna s Mikem a Rachel! Divím se, že nebyla sestříhána.

Ale byla. (Směje se) Když mě scéna po prvním zhlédnutí nadchne, snažím se s ní už nemanipulovat, protože stále zbývá hodně práce, takže když se mi líbí, prostě řeknu: „Jedeme dál.“ Ale pomyslel jsem si, že tahle je trošičku delší, tak o dvě tři vteřiny. Znovu jsme si ji pustil a říkám si, ale ne tohle je perfektní. Pak mě ale napadlo, že nechám televizi, aby se vyjádřila a já uvidím, jak mě jejich názor ovlivní. Když nám to vrátili, věděl jsem, že nebyli úplně jednotní, zda to o těch pár sekund nezkrátit, ale jejich konečné rozhodnutí bylo, abychom to nechali tak, jak to je. Potom to zhlédla předsedkyně (NBCUniversal Cable Entertainmen) Bonnie Hammer, která nemá moc často připomínky. Zabývá se jinými, důležitějšími věcmi. Ona měla pocit, že by to mělo být kratší, a tak jsme je vystřihli.

Co se vystřihlo? Něco šťavnatého?

Ne, nebylo nám řečeno, které vteřiny přesně vystřihnout. Vynechali jsme to, o čem jsem měl pocit, že by tam být nemuselo, a aby tak celkově scéna měla větší spád. Když jsem scénu vymýšlel v hlavě, myslel jsem si, že kamera zabere jejich obličeje a tam také zůstane. Pak by tam byl pohled z dálky, který by ukázal, co se děje. Pro mě je toto oddálení vtáhnutím do centra dění, člověk má pocit, že je voyér, který je sleduje. Nemám rád záběry, které ruší ten pocit, že je divák zavřený v prostoru s herci. Takové jsme také měli, takže po doporučení něco vystřihnout, padla volba na ně. Režisér John Scott, který se hodně podílel na tvorbě Plastické chirurgie (Nip/Tuck), a má tudíž se sexuálními scénami hodně zkušeností, nám velmi pomohl. Všichni jsme na tom spolupracovali. To, že nohy Rachel se vyšvihnou nahoru, byl nápad Meghan. Ta se zeptala, jestli může dát jednu nohu nahoru, tak jsem jí řekl, že když už, tak obě. Prostě týmová práce. (Směje se.)

Odehrálo se to tak, jak sis vždycky představoval, že k tomu dojde?

Na začátku řady jsme věděli, že v posledním díle spolu budou mít sex. Vždycky jsem chtěl, aby jí Mike prozradil své tajemství a pak se spolu vyspali. Scénáristé Suits jsou úžasní. Povětšinou vejdu do místnosti a jsem bombardován skvělými nápady, a tak mi zbývá nějaký vybrat a zkoordinovat vše tak, aby byl vyprávěný příběh kompaktní. Každou scénu si shrneme na kartičku a na jedné z nich stálo: „Mike a Rachel se do toho něžně pustí.“ Nadhodili mi návrh, kde mají sex potichu a on jí následující ráno udělá vajíčka. Ale na to jsem jim řekl, že ne. (Směje se.) Změňme to na: „Mike a Rachel se na to rozzuřeně vrhnou.“ Výkon herců byl tak dobrý. Každý za mnou individuálně přišel a rozebíral se mnou hádku vedoucí k sexu. Hodně tomu pomohli.

Co s tebou rozebírali?

Původně jsem chtěl napsat scénu, kde Mike Rachel přizná, že na Harvard nikdy nechodil. Měl jsem s tím ale problémy a skončil jsem u toho, že Rachel volala na Harvard a na vše tak přišla sama a posléze se snažila Mika donutit, aby jí to řekl. A oba herci, především Patrick, cítili, že Rachel může tušit, že je mezi nimi nějaká lež, ale až k tomuhle by nemělo dojít. To tajemství stavělo mezi nimi bariéru a Patrick moc chtěl, aby to byl Mike, kdo ji strhne. To mi přišlo mnohem lepší. Mike ji strhne, je pryč a oni budou spolu. A to s onou vášní, která mezi nimi rostla uplynulé dva roky. Už po prvním záběru bychom byli schopni z toho sestříhat skvělou scénu a to díky té obrovské intenzitě.

Ve scéně je hodně pauz. Slyšeli jsme Mika a Rachel mluvit o tom, že lidé, kteří prochází nějakým traumatem, nedělají dobrá rozhodnutí. Oba si něčím procházeli, proto by mě zajímalo, zda v těch pauzách se postavy sami sebe ptali, zda je tohle dobrý nápad a poté poněkolikáté došli k závěru, že to chtějí tak moc, že na tom nezáleží?

Tohle byl nápad herců, políbili se a oddálili, protože je něco drželo zpátky. Chtěli si hrát s diváky, aby si mysleli, že se dohromady nedají a v další vteřině, že dají… To se mi líbilo, protože jsem velký fanoušek Firefly a při sledování jsem si pomyslel: „To je směšný, jak tohle udělají?“ a o moment později řekli: „To je směšný.“ nebo zodpověděli otázku, z čehož jsem byl nadšený. A o tohle jsme se snažili, aby si lidi říkali, ale ne, oni snad – počkat, oni se dají dohromady.

Je to odvážný krok dát je dohromady, ale proč teď?

Celkově my scénáristé a myslím si, že i herci, jsme už byli unaveni z toho budou – nebudou konečně spolu. A to samé fanoušci. Ale báli jsme se. Změní to jejich dynamiku. Došlo nám ale, že už je čas, takže se jsme se k tomu odhodlali a uvidíme, kam nás to zavede.

Bude se odehrávat nějaký časový posun a oni dva spolu stále budou?

Myslím, že jsme skončili pátkem večer a asi budeme pokračovat v neděli. Nic ale ještě není jisté, ještě jsem to nedopsal. Celé to pokračuje tím, že Mike a Rachel přemýšlejí, co bude dál a jak se vypořádat s oním tajemstvím. Jedna věc je to přijmout v návalu vášně, ale co pak? To samé platí pro vztah Harveyho a Jessicy a Harveyho a Mika, všichni si prošli určitou formou zrady.

Když použijeme jako analogii manželství: Když se v něm odehraje nevěra, tak tahle zrada naruší základy vztahu. Člověk si řekne, že se tomu druhému pokusí odpustit. Jenže jedna věc je to říct a druhá tak učinit. Na zradu se jen tak nezapomíná, stále v určitých momentech vypluje na povrch. Když Rachel přijme Mikovo tajemství a bude s ním chtít být, neznamená to, že ji nenapadne, že není fér, že Mike nevystudoval Harvard a i tak může pracovat ve firmě.

Harvey nikdy nechtěl, aby Mike pověděl Rachel pravdu, takže se s tím Harvey a Mike budou muset vypořádat — tedy pokud to Harvey zjistí.

Vtipné na tom je, že Harvey Mika vyhodil, ne? Mike sice vyhozen nebyl, ale Harvey ho odstřihl. Co se týče Mikova a Harveyho vztahu, měli pauzu. (Směje se) Mike na to může říct: „Vyhodils mě, takže jsem nemusel být zticha.“

A nyní o Harveym a Donně. Líbilo se mi, jak přesvědčivě řekla Scotty, že Harveyho nemiluje. Stále jsem ale zvědavý na Harveyho a Donninu minulost díky tomu, jak se Donny ptal, zda mluví o sobě, když mu radila, aby bojoval za to, co cítí v srdci.

Gabriel Macht tvrdí, že nikdy nedám na jeho připomínky a pořád mi to opakuje, ale tuhle scénu jsme udělali podle něho. Měli jsme napsanou scénu, zakončenou Donninou větou, kterou jsme nakonec vystřihli, a ta zněla: „To nevidíš, co stojí přímo před tebou?“ Sarah natočila několik verzí nakonec odvysílané scény, jednou je jasné, že mluví o sobě a jednou je to něco mezi. Gabriel řekl, že Harvey by ji chytil za slovo a zeptal se jí, zda mluví o Scotty nebo o sobě. Já jsem si nemyslel, že by to Harvey udělal, ale Gabriel tvrdil, že jsou si natolik blízcí, že si to může dovolit. Moje odpověď zněla: "To jo, ale v podstatě ji nutíš, aby přiznala své city a k čemu ti to je? Akorát je to pro ni ponižující.” Ale nakonec jsme to zkusili a vyšlo to. Její ne bylo tak definitvní, že jsme použili Gabrielův nápad a já jsem rád. Chci, aby mu byly připsány zásluhy. (Směje se) Nejraději bych mu poslal tento článek.

Už jsem několikrát, že si myslím, že Donna ví, že k Harveymu něco cítila a že v perfektním světě by spolu mohli být. Je si ale vědoma toho, že Harvey s ní být nechce a vztah s ním jí není souzen, takže si myslí, že už se přes něho přenesla. Ale jsou momenty, kdy podvědomě dá najevo, že tomu tak není. Například v 214, když řekl: „Podívejme se. Tobě to sekne.“

Nedostali jsme odpověď na otázku, zda chce Harvey Scotty v New Yorku nebo Londýně. Uvidíme ji ve 3. řadě?

Tuhle otázku zodpovíme hned v prvním díle. Mohu prozradit to, že ať už učinil jakékoliv rozhodnutí, nemusí být trvalé a určitě bude mít své následky. I kdyby Scotty byla v New Yorku či v Londýně, neznamená to, že už nebude mít na Harveyho vliv.

A jak je na tom fúze, když se k ní vrátíme na začátku sezóny?

Bude se v ní pokračovat, jelikož uběhlo jen několik dní.

Scotty zmínila Harveyho bratra. Setkáme se s ním v příští sezóně?

Umím si představit, že jednou ho ukážeme a možná i jeho matku. Ale ještě nejsme úplně rozhodnuti, zatím jsme zhruba nastínili příběh do šestého dílu.

Mikova konverzace o Downton Abbey s Darbym byla skvělá.

Patrick mi volal a řekl: “Hele, jestli v seriálu bude hostovat Conleth Hill, musím s ním mít scénu." Tak jsme ji napsali a já chtěl, abychom se pobavili. Jelikož jsem fanoušek Downton, tak jsem toho využil.


A co vy diváci, líbil se vám závěr řady? A čeho se už nemůžete dočkat, až se nám Suits v létě vrátí?

Článek byl převzat z insidetv.ew­.com.

Líbilo se? Tak to ukaž ostatním!
allyska
Autorka má ráda dobré seriály jakéhokoliv žánru a ještě raději si o nich zjišťuje nejrůznější informace, které pak píše na serialzone, je tu proto jako doma.

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

manro
před 243 týdny
Tak Finále super a konec wow. Jen dodám že druhé půlce bylo na můj vkus až moc...
Anyk
před 243 týdny
částečně souhlasím - konkrétně s tím, že druhá část druhé řady byla moc...
allyska
před 243 týdny
mně první půlka řady přišla úžasná, hardmann byl skvělej záporák, to spojení...

DALŠÍ ČLÁNKY K TÉMATU

SOUVISEJÍCÍ SERIÁLY

AKTUÁLNÍ ČLÁNKY