Facebook Twitter E-mail
16. března 2013

Criminal Minds: Rozhovor s Matthew Gray Gublerem

Závěrečný rozhovor ze série Criminal Minds (Myšlenky zločince) je zde.

Po Thomasu Gibsonovi a Joe Mantegnovi (rozhovory s těmito herci můžete najít zde a zde) na řadu přichází mladý sympaťák Matthew Gray Gubler.

Gubler se v Criminal Minds objevuje již od samého počátku seriálu. Ztvárňuje postavu doktora Spencera Reida, mladého génia, který je neodmyslitelnou součástí hlavního týmu.

Herec se rozpovídal o seriálu, o tom, kde hledá inspiraci pro svou postavu, i o svých vlasech.

Myslíš si, že se seriál stále vyvíjí? Seriál prošel během let masivními změnami. Je to podle tebe ten důvod, proč je stále tolik populární?

To je dobrá otázka. Nevím, fakt nevím, co ho udrželo tak populárním. Máme velmi dobré scénáristy, takže to bude asi hlavní důvod. Ti mu zabraňují v tom, aby příběh zevšedněl.

Criminal Minds je nyní již zcela odlišná show, než v době, kdy seriál začínal. Bavilo tě hrát během těchto stálých a pravidelných změn?

Ano, doufal jsem, že to tak bude. Od začátku se mluvilo o tom, jak to v televizi chodí, že tam bohužel není žádný začátek, prostředek a konec, jako je třeba v knize nebo ve filmu, nebo i v komiksu. Pro mě je to hodně důležité. Vždycky jsem se se scénáristy ujistil, že tato postava se vůbec nepodobá tomu, koho hrál v první sérii, protože se stále vyvíjí. Všechny ty věci, kterými si má postava prošla, závislost a únos a matka… je tu hodně vrstev, které se dají odhalit, a tím je to ta pravá zábava. Rád bych na konci seriálu viděl, že se někam Spencer dostal, ať už v dobrém nebo zlém, hlavně ale, že se v životě někam pohnul.

Jakým způsobem čerpáš inspiraci ze sebe samého? Co ze sebe vnášíš do své postavy, která je svým způsobem narušená?

Do všeho, co dělám, se snažím vnést obrovské množství optimizmu. Právě v to jsem u Reida vždycky doufal, že bude moct na věci nahlížet s takovou tou až dětskou nadějí a vírou v dobro, ne ve zlo. Tak to mám osobně já.

Tvá postava má rozdvojenou osobnost. Měli bychom se o něj bát?

Osobně se o něj bojím každý den. Přistupuju ke každé epizodě s tím, že může být poslední. Zítra mě třeba může srazit auto. Doufám, že ne, ale nikdy nevíte. Rád bych si ale myslel, že se to nestane.

Kolik prostoru je dáno tvým vlastním návrhům a názorům, co se týče tvé postavy? Můžeš třeba probírat kostýmy?

Mám za to, že když hraju nebo režíruju nebo prostě jakkoliv pomáhám ke vzniku díla, kostým je asi tou nejdůležitější věci ve tvorbě něčeho. To, jakým způsobem se prezentujete světu, říká dost o vaší postavě. My máme skvělou kostymérku. Já jsem skoro posedlý látkami a tím pádem se často stává, že se hádáme třeba o tom, jestli by Spencer nosil kašmír. Hodně se mi to líbí.

Zajímalo by mě, kolik srdcí jsi zlomil, když sis ostříhal své dlouhé vlasy.

Nevím. Je to vtipné, každý na to má úplně jiný názor. Když narazím na někoho na ulici, buď mi řeknou ‚Ostříhej se, vypadáš hrozně‘, nebo ‚Proč ses ostříhal? Vypadáš teď hrozně‘. Chtěl jsem v seriálu dlouhé vlasy a když narostly, stanice chtěla, abych je ostříhal. Když jsem je ostříhal, nelíbilo se jim to, ale nakonec si to zamilovali. Jak to bude dál? To se uvidí.

Jaký je to pocit, když nehraješ, ale režíruješ?

Je to báječný pocit. Úplně nejlepší. Je to pravděpodobně největší zábava, kterou jsem zažil od doby, kdy jsem se seriálem začal. Mám velké štěstí, že se mi tato příležitost naskytla.

V současnosti se vysílá spousta kriminálních seriálů. V čem Criminal Minds vyčnívá?

Ani nevím. Myslím, že máme hodně dobré scénáristy. Náš seriál se více zabývá myslí vrahů, nejen vyšetřováním a důkazy. Myslím, že právě toto lidi tolik přitahuje. Ale sám moc kriminálních seriálů nesleduju, takže nevím.

V seriálu hraješ už spoustu let. Je to nyní lehčí? Nebo je to stále výzva?

Každou sezónu je to těžší.

Proč?

Jsem velkým fanouškem stad-up komiků, nikdy ale nedokážu pochopit, jak můžou opakovat jeden vtip. Já se snažím v každém momentu vždy udělat něco odlišného, což tak trošku stojí proti přírodním zákonům herectví. Existuje jakási kontinuita, kterou jsem ale zatím nenašel. Vždycky se proto snažím jít hlouběji a hlouběji. Říkám si třeba ‚V této epizodě budu trošku nachlazený.‘ Snažím se hledat různé způsoby, jak si ve své práci udržet stále momenty novoty a překvapení, jinak bych zešílel. Občas možná nemám dost inspirace, ale minimálně je to zábava díky tomu, že pořád přibývají nové postavy.

Naučila tě tvá postava něco?

Připadá mi, že díky němu jsem o dost chytřejší, nebo se tak alespoň jevím svému okolí. Ale samozřejmě že při takové práci nemůžete jinak než vstřebávat informace a historická fakta a podobné věci. Naučil jsem se toho hodně.


Máte Spencera rádi? Která odpověď Matthewa vás nejvíce zaujala?

Další díly seriálu

Criminal Minds: Rozhovor s Thomasem Gibsonem (14. 3. 2013)
Criminal Minds: Rozhovor s Joem Mantegnou (15. 3. 2013)
Criminal Minds: Rozhovor s Matthew Gray Gublerem (právě čteš)

Líbilo se? Tak nám o tom dej vědět!
ragelly
Autorka se dá charakterizovat jako stoprocentní seriálový maniak a skoro stejně závislá je i na SerialZone. Když nedejbože nekouká na seriály, vezme do ruky digitální zrcadlovku nebo se začte do amerického Elle.

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

Helo
hodně dávno
S krátkými vlasy vypadá důvěryhodněji, ale jinak to jako chlap moc neřeším......
Maarti
hodně dávno
Skvělý, doufala jsem, že poslední bude s ním :) a ty rozhovory super! A...
Silvie_ART
hodně dávno
On je prostě nejlepší! To tyhle postavy, dělají seriály. Skvělý vedoucí týmu je...

DALŠÍ ČLÁNKY K TÉMATU

SOUVISEJÍCÍ SERIÁLY

AKTUÁLNÍ ČLÁNKY