Facebook Twitter E-mail
18. dubna 2013

Filmové hvězdy v seriálech

Filmovým celebritám začíná být jejich domovská hrouda ze stříbrného plátna malá a tak čím dál častěji cestují do seriálového světa...

Seriály se sezónními rozpočty blíží velkým hollywoodským produkcím a tak není divu, že lesk pozlátka a nových možností láká čím dál více filmových herců. A to nejen do štěků kde se zazubí a otočí na podpatku, ale do dlouhodobých smluv a hlavních rolí.

Pojďme si tedy letmo projít historické souvislosti a podívat se na aktuální rozprostření filmových hvězd na seriálovém nebi.

Žlutá mánie ze Springfieldu

Novodobými průkopníky guest starringu, alespoň tedy toho hlasového, byli Simpsonovi, kteří si velmi rychle vydobyli srdce diváků i celosvětovou pozornost a tak není divu, že kdekdo přímo dychtil po tom mít svou nažloutlou verzi – a byl víc než ochotný si ji namluvit. Ostatně, zápis v Guinnessově knize rekordů za pořad s největším počtem hostujících celebrit mluví sám za sebe. K těm filmovým (má vůbec smysl pokoušet se v této závorce nějak přesít jejich výčet do stravitelné délky?…) se pak ještě musí přičíst i ty hudební (patriotům jistě nemohu odepřít zmínku o dvou vtipných větičkách Markéty Irglové), sportovní i společenské. Samostatnou kapitolou je pak angažování Michaela Jacksona v celém seriálu. Nejen, že pro něj tajně (kvůli přísné nahrávací smlouvě) složil dvě písně, ale dokonce tajně (stejný důvod) pod pseudonymem John Jay Smith nadaboval svého falešného dvojníka. Kruh se pak uzavřel ve chvíli, kdy naopak Simpsonovic rodinka ukončuje Jacksonův klip Black Or White (prodlouženou verzi). Jako návrat do seriálového universa a poslední poznámka k žluté rodince poslouží připomínka epizody na motivy seriálu 24 hodin (o kterém ještě bude řeč), ve které své postavy samozřejmě namluvili Kiefer Sutherland a Mary Lynn Rajskub

To byl zatím jediný celoepizodní speciál na počest seriálu v historii tohoto cool večerníčku.

Přátelé

Kdo jiný než Přátelé se dá označit za první vzor skutečně plnohodnotného hvězdného hostování. V kultovním sitcomu si podal dveře impozantní zástup tehdejších hvězd (některým to vydrželo do současnosti…) a protože jejich výčet byl zabral skoro celý odstavec, připomeňme namátkou jen ta nejvýraznější hvězdná camea v podání Julie Roberts, Brada Pitta či Bruce Willise. Princip hostování však prakticky všem vyměřil jen několik (více či méně dlouhých a vtipných) scén, žádné delší účinkování a žádné zásadní role v příběhu – prostě zazářit a odejít.

Místo opratí zbraň do ruky…

To všechno změnil až londýnský rodák Kiefer Sutherland, který se (tak nějak natruc filmovému průmyslu) upsal do hlavní role protiteroristického agenta Jacka Bauera v unikátně pojatém (jedna epizoda = jedna hodina děje v reálném čase…) seriálu 24 hodin. Po aféře nerealizované svatby s Julií Roberts, jejíž detaily nemají daleko k černé komedii, byl emočně i profesně na dně a herectví chtěl dokonce definitivně vyměnit za sedlo v rodeu. Do scénáře a konceptu Čtyřiadvacítky se ale okamžitě zamiloval a tak i když podle svých slov „pochyboval, že se to bude líbit i někomu jinému“, nemohl říct stanici Fox ne. Teď už samozřejmě víme, že se 24 hodin kromě Kiefera líbilo ještě tolika lidem, aby vzniklo osm řad a Jack Bauer se stal jeho životní rolí, kterou trošku paradoxně letos zakončí na stříbrném plátně. Ostatně, jak moc pro něj role znamenala se můžete přesvědčit v dojemném závěrečném rozhovoru k seriálu:

A nic na tom nezmění ani další Foxovský seriál Touch, který Sutherlandovi také učaroval už při čtení scénáře. Bohužel, čísla sledovanosti aktuální druhé řady nejsou vůbec příznivá (snad i kvůli zabijáckému pátečnímu slotu) a tak to vypadá, že neobvyklý mysteriózní příběh Martina Bohma a jeho syna Jakea čeká definitivní rozuzlení a odchod do seriálového nebe.

Kevin Bacon

A u Foxu a tak trochu i Kiefera ještě chvíli zůstaneme. Po odchodu Jacka Bauera do výslužby visela ve vzduchu otázka, zda po něm zející díru přispěchá Fox vyplnit podobně střihnutým hrdinou. Takový fofr to sice nakonec nebyl, přesto letos pomyslnou štafetu převzal další filmový harcovník Kevin Bacon. Ten se paradoxně proslavil spíše rolemi grázlů, ať jako Muž bez stínu nebo coby kriminálník, který otrávil rodinnou dovolenou na řece Meryl Streepové. Do kůže Ryana Hardyho však vklouzl nadmíru úspěšně a i když tentokrát (zatím) nejde o rozmáchlost typu přepadení Bílého domu či jaderné, chemické nebo biologické zbraně, je The Following více než důstojným následovníkem Bauerovské tradice.

Glee

A do třetice Fox. Glee si po raketovém startu vytvořilo mohutnou fanouškovskou základnu po celém světě a tento status mu dovolil přizvat před kameru (a mikrofon) opravdové celebrity. Jako první si to zkusila Gwyneth Paltrow (jako energická suplentka), po ní Jeff Goldblum (jako pohodářský tatík) a aktuálně na sebe strhává pozornost Whoopi Goldberg coby učitelka Carmen Tibideaux na New York Academy of the Dramatic Arts. Whoopi vůbec hostuje ráda a často – jen za posledních pár sezón se objevila ještě v Uklízeči, Poldovi z Marsu, Průměrňákových, Zajatcích předměstí a 666 Park Avenue.

Jessica na třetí

Velmi zajímavé smlouvě s FX se upsala (mimo jiné) Jessica Lange. V hororovém American Horror Story se zabydlela minimálně na tři sezony, v každé z nich však ztvární zcela odlišnou postavu. V prvních dvou naprosto excelovala a sklidila zaslouženou úrodu nadšených kritik a ocenění. Do třetí řady jí Ryan Murphy slíbil, že se po špíně v Briarclifu bude moct „vyřádit ve spoustě nádherných šatů“, což na první pohled možná trochu kontrastuje s podtitulem série Slet čarodějnic, ale o to víc se máme na na co těšit…

Watson – Británie + šarm = Lucy Liu

Už to není Charlieho, ale Sherlockův andílek. Lucy Liu se (za pořádný ranec) upsala roli Watsona v sukni v americké ´vytrucované´ verzi Sherlocka Holmese. Český název Jak prosté tak trochu nechtěně ironicky vystihuje názory kritiků, podle kterých je „tenhle Sherlock tak prostý, že by si o něj ten Cumberbatchův ani neopřel kolo“. Ať už patříte k této či opačné straně barikády, ratingová čísla mluví jasně ve prospěch seriálu a tak je nasnadě, že s ním bude CBS ještě dlouho mávat BBC před očima.

Claire Danes

Claire zazářila v seriálu Tak tohle je můj život, za který zaslouženě získala Zlatý glóbus a nastartovala tím kariéru. Od té doby si stihla nejen zahrát „pravou“ hvězdu (Hvězdný prach), ale i ztvárnit nejikoničtější shakespearovskou hrdinku (Romeo a Julie) nebo bojovat s roboty (Terminátor 3: Vzpoura strojů). A aktuálně se vrátila do seriálových vod, aby na Showtime sváděla boj s reálnějším terorem v seriálu Homeland. A opět si za to vysloužila Zlatý glóbus a další řádku cen a nominací. A minimálně příští sezónu v tom může směle pokračovat…

Kevinův Dům z karet

Jako malý rošťák podpálil Kevin Spacey sestřin domek na stromě, teď si postavil svůj vlastní. Z karet. A přidává si tak další střípek do své rozmanité mozaiky charakterů. Podle vlastních slov ho sice nikdy neuvidíme v případném pokračování Armageddonu, ale kvůli tomu si určitě rvát vlasy nemusíme… Politické drama House of Cards internetové stanice Netflix si krátce po svém uvedení vysloužilo celosvětovou pozornost (psali jsme zde) a už byla odklepnuta druhá řada.


Čí hvězdná zář vám nejvíc zpříjemňuje váš oblíbený seriál? Koho byste rádi pravidelně vídali? Nebo na koho naopak nostalgicky vzpomínáte?

Líbilo se? Tak to ukaž ostatním!
Trifi
Autorka by potřebovala, aby měl den 44 hodin, aby jí nerušili 80 % seriálových srdcovek po 1. nebo 2. řadě, aby jí tak nechutnalo tiramisu, aby brzy navštívila Zéland a aby TARDIS, kterou si hodlá postavit, fungovala.

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

Rakwaak
hodně dávno
Taky pár přidám... Trio Morgan, Kurylenko, Huston z Magic City nebo třeba...
Trifi
hodně dávno
Je to prostě neúplný a strašně unfair přehled :D Přiznávám, na Seana jsem...
ševča
hodně dávno
kromě již zmiňovaných - a co sakra irons jako papež v borgiech? nezlobte...

DALŠÍ ČLÁNKY K TÉMATU

SOUVISEJÍCÍ SERIÁLY

AKTUÁLNÍ ČLÁNKY