Facebook Twitter E-mail
7. dubna 2013

Rozhovor s tvůrcem seriálového Hannibala

Poslední z našich rozhovorů nás zavede za člověkem nejpovolanějším - samotných tvůrcem Bryanem Fullerem.

Hannibal je letošní novinka, kterou v USA nasadila stanice NBC. Fanoušci po celém světě se se seriálem mají šanci setkat prostřednictvím AXN. Výjimkou není ani Česká republika; u nás najdete čerstvé epizody s dabingem v programu AXN každou středu od 22 hodin.

Bryana Fullera mnozí znají z jeho neobyčejných děl jako jsou seriály Řekni, kdo tě zabil, Mockingbird Lane nebo Mrtví jako já. Proto nemálo lidí překvapilo, že tento režisér pracuje i na seriálovém pojetí kultovního příběhu o Hannibalu Lecterovi. My vám s ním přinášíme rozhovor o jeho čerstvé krvavé novince.

Jaký je váš cíl ohledně seriálu, kam s ním míříte?

Naším cílem je udělat dokonalý příběh o Hannibalu Lecterovi. Chceme vzít to nejlepší z knih, a převyprávět to do příběhu, který tu ještě nebyl.

Diváci totiž například ještě nikdy neviděli Hannibala jíst lidské maso a taky pracovat jako psychiatra. Tohle je příležitost vyprávět část příběhu, která ještě nebyla v žádném filmu.

V jakém časovém období se příběh odehrává?

Nejlíp to asi popíšu taky, že Červený drak by se odehrával v době čtvrté série seriálu.

Jak se vám povedlo přeobsadit hlavní roli, ve které zářil sir Anthony Hopkins?

Verze Hannibala Lectera, kterou hrál Anthony Hopkins, byla velice specifická, stejně jako ta Briana Coxe v Lovci lidí. Takže tu byli dva excelentní herci, kterým jsme se ale nechtěli podobat, chtěli jsme, aby vznikla nová unikátní verze postavy.
Naštěstí pro nás k nám doputovalo jméno herce Madse Mikkelsena a od té chvíle jsme si věděli, že nikdo jiný tu roli nemůže hrát.

Vtipné je, že Madse bychom nikdy nezískali, kdybychom předtím nezainteresovali Hugha Dancyho, a nebýt Madse, neměli bychom zase Laurence Fishburnea.

Co můžeme očekávat, že se stane mezi Hannibalem Lecterem a Willem Grahamem?

Vztah mezi Willem a Hannibalem by se v první sezóně dal popsat jako svádění. Hannibal teprve poznává Willa a vidí v něm něco, co vidí i v sobě samém. Oba jsou svým způsobem unikátní šílenci. Hannibal ale není přímo psychopat ani sociopat.

Hannibal Lecter totiž nevidí své oběti tak, jak obyčejní sérioví vrazi. Razí heslo, že pokud jsi prase lidské společnosti, zasloužíš si někomu posloužit jako slanina. A tohle je heslo, které naší snaze dodává prvek humoru a celý seriál, který je jinak velice temný, trochu zlehčuje.

Jaká je vůbec postava, kterou hraje Will Graham?

Will Graham je v knihách popsán jako detektiv, který dříve někoho zabil, odešel z armády, aby se mohl věnovat forenzním vědám.

A jako forenzní specialista začal spolupracovat s FBI a nakonec skončil jako učitel na FBI akademii. Odtud je ale vytržen a vycepován Jackem Crawfordem, aby chytil svou nemesis – Chesapeackého rozparovače, kterým není nikdo jiný, než Hannibal Lecter. valná část první sezóny se bude věnovat hledání tohoto vraha.

Můžete objasnit, jakým způsobem Will Graham řeší zločiny?

Způsob, který používáme v seriálu je ten, že se naši detektivové často snaží vcítit do mysli zabijáka a pak se ho snaží chytit. Jedinečná věc na našem seriálu je potom ta, že i dokonce detektiv Will Graham spáchá vraždu, a ne jednu.

Uvidíme a ucítíme jeho bolest a strádání, když se bude snažit o všem uvažovat, Graham je totiž člověk, který je na hraně zákona, snaží se uchránit před tou zlou stránkou, ale vzhledem k tomu, že je zlu vystaven každý den, tak do něj čím dál tím více upadá.

Vytvoříte pro seriál úplně nové postavy?

Víte, všechny postavy, co jsou v seriálu, tak jsou i v knihách. Beverly Katz, Jimmy Price, Brian Zeller – forenzní tým vystupující ve všech knihách. A my tyto postavy obsadili skvělými herci. Bylo pro nás prioritní, aby je hráli herci, kteří normálně hrají v komediích, abychom seriálu dodali šťávu. Hettienne Park jsem viděl na Broadwayi a Aaron Abrams se věnuje komedii v podstatě celý život.

Jak byl vytvořen grafický vizuál seriálu?

Snažíme se seriál stylizovat a díky tomu se nám otevírají možnosti, které bychom při hyperrealistickém zobrazení nemohli využít. Může za to jeden člověk, David Lynch, který dokáže spojit dohromady temnotu a zároveň vřelost a humor, což jsem chtěl do seriálu převést i já. Když jsem psal scénář, tak mě v tomhle ohledu velmi inspiroval.


redakčně upraveno a zkráceno

Další díly seriálu

Rozhovor s Madsem Mikkelsenem o jeho Dr. Lecterovi (4. 4. 2013)
Povídání s pacientem doktora Hannibala Lectera (5. 4. 2013)
Rozhovor s šéfem vyšetřovacího týmu (6. 4. 2013)
Rozhovor s tvůrcem seriálového Hannibala (právě čteš)

Líbilo se? Tak dej palec. Nebo plusko!
Seraphine313
Autor je občasný článkař/titulkář, podřadný grafik, milovník HTML, závodních her, matematiky a astrofyziky, sarkastik/skeptik/pragmatik, celoživotní STAR WARS fanatik, a v mikrozbytku času i student managementu.

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

Zatím nikdo nic nenapsal. Buď první a napiš, co si myslíš!

DALŠÍ ČLÁNKY K TÉMATU

SOUVISEJÍCÍ SERIÁLY

AKTUÁLNÍ ČLÁNKY