Facebook Twitter E-mail
27. dubna 2013

Tři teorie o konci HIMYM: Je seriál temnější, než vypadá?

Také vás štve, jak tvůrci tento seriál protahují? Ukážeme vám, že seriál možná směřuje do konce, který je u sitcomu krajně neobvyklý... a který byste raději oddálili také.

Fanoušci seriálu dokážou na těch nejtitěrnějších náznacích najít ty nejšílenější teorie o tom, jak bude seriál pokračovat a jak skončí. Po odvysílání epizody „The Time Travelers“ (v článku se jí budeme zabývat mírně podrobněji, takže spoilery, vážení) se ale vyrojilo několik teorií, které nejsou zas až tak nereálné, na druhou stranu znamenají, že nás v závěru seriálu čeká v mnoha ohledech ne zrovna šťastný konec.

Teorie vycházejí z jedné věty, kterou Ted v oné epizodě řekl své budoucí manželce. Doslova přeložená znamená: „Vždycky tě budu milovat, dokud nás smrt nerozdělí, a i potom.“ Slova natolik očividná, že některým fanouškům nedala spát, a tak v jistých ohledech pesimistický díl společně s naléhavostí Tedových slov a činů dala vzniknout teoriím, které by si možná málokdo dokázal představit.

Teorie první: Matka je mrtvá.

Tahle teorie není nová, je dokonce jedna z nejstarších, ale čím dál tím víc se dostává na povrch. Nahrává jí totiž několik skutečností. Jednak při vyprávění budoucím dětem matka nikdy Teda nepřeruší – Ted se jí dokonce ani nikdy nezeptá, jak se některé věci seběhly, když neví nebo si nemůže rozpomenout. Možnost, že Ted vypráví svůj příběh dětem o tom, jak se setkal s jejich matkou poté, co zemřela (jako vzpomínku na ni), nepřímo potvrdil i herec Jason Segel v roce 2010 v rozhovoru pro magazín GQ, když řekl, že si myslí, že to tak skončí.

Tato teorie vyplavala zpět na povrch právě poté, co Ted tak usilovně chtěl se svojí ženou strávit o 45 dní navíc, které zbývaly do jejich setkání a dokonce nepohrdl ani 45 sekundami, než se měl vrátit její stávající přítel. A vzhledem k tomu, že toto není skutečná příhoda, ale že Ted z budoucnosti vypráví, co by dělal, kdyby ten večer věděl, co udělat, není snad tohle důkaz toho, že Ted chce být se svojí ženou co nejdéle proto… že ví, že zemře?

Můžeme ale lehce přibrzdit – Tedova manželka nemusí být mrtvá, mohla se s ním prostě rozvést a odjet pryč. I to by mohl být důvod, proč se po celých osm řad do Tedova vyprávění nikdy nepřipletla a neopravila ho. Nebo mohla být v práci nebo dělat tisíc jiných věcí. Proč by ale pak Ted vlastním dětem vyprávěl o svých dřívějších milenkách a přítelkyních?

Teorie druhá: Ted je mrtvý. Anebo oba.

Ani druhá teorie fanoušky seriálu nepotěší. Přesto možnost, že před dětmi v budoucnosti nesedí Ted, ale někdo jiný, je docela pravděpodobná. Herec Bob Saget totiž v titulcích nebyl nikdy uvedený jako „starší Ted Mosby“, ale jen jako „vypravěč“. Zkuste si tedy představit následující situaci. Ted zanechá podrobně sepsané vzpomínky či příběh, ve kterém dětem popisuje, jak se setkal s jejich matkou. Tyhle vzpomínky čte nebo vypráví někdo jiný, např. notář nebo Tedův přítel, kterého o to Ted požádal. A děti, které tento příběh v prvním díle pomalu nechtěly poslouchat, i po osmi řadách ani neceknou a poslouchají stále dál. Je to ze zvědavosti nebo z úcty k mrtvému otci?

Není to divné? Na hlas druhého Teda Mosbyho je najat herec, jehož hlas se tomu Tedovu až tolik nepodobá a který není ani uvedený v titulcích jako Ted Mosby z budoucnosti, ale jen jako vypravěč. Není zde něco, co se nám tvůrci snaží zatajit? Směřuje seriál do smutného finále, kdy zemře jeden nebo více hlavních hrdinů?

O tom, proč budoucího Teda mluví někdo jiný, tvůrci nikdy moc nemluvili. Loni ale do celé záhady vnesl světlo Craig Thomas, který nastínil, že ve finále seriálu proběhne vůbec nejtrapnější proměna v historii televize, kdy herec Josh Radnor na sebe vezme vypravěčské schopnosti Boba Sageta, a to ve vzdálené budoucnosti (a s nějakým makeupem na tváři). Jenže zde stále zůstává otázka – i kdyby celou dobu vyprávěl Ted, nedonutilo by ho vyprávět stejně tak jako smrt své manželky i blížící se smrt vlastní?

Teorie třetí: Nikdo není mrtvý a fanoušci přehánějí.

Možná toto všechno je ale jen škvár a fanoušci se snaží zbytečně. Možná, že všechno je, jak předpokládají, a Bob Saget je opravdu Ted z budoucnosti, všichni jsou šťastní a spolu. Přeci jen, je to komedie. Klesli by tvůrci tak hluboko, že by seriál ukončili takovou smutnou zprávou?

HIMYM je totiž seriál především o naději. O naději v hledání pravého člověka a pravé lásky, o naději, kterou má člověk, když stejnou věc zkouší po sté a pořád věří, že vyjde. I zmiňovaná epizoda The Time Travelers vlastně vyznívá nadějně – budoucí Ted uklidňuje toho současného, aby neztrácel naději, že někoho najde. Ohledně seriálu totiž víme, že ať už vypadají věci jakkoli zle, jedno je jisté – konec bude vždy dobrý. Tak snad jeden takový tvůrci přichystají i na devátou sezónu, abychom nezjistili, že po tak dlouhé době, co Ted hledal svou pravou lásku, s ním jeho vyvolená zůstala jen krátce.


Co si myslíte vy? Směřuje seriál ke smutnému konci nebo se fanoušci moc nimrají v detailech?

Líbilo se? Tak nás motivuj likem!
Seraphine313
Autor je občasný článkař/titulkář, podřadný grafik, milovník HTML, závodních her, matematiky a astrofyziky, sarkastik/skeptik/pragmatik, celoživotní STAR WARS fanatik, a v mikrozbytku času i student managementu.

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

HonZajs000
před 231 týdny
Naprostý souhlas.
Zdeněk Král
před 231 týdny
Luke a Leia, ne? :-D
HonZajs000
před 231 týdny
Luka a Leia jsou jména, která Ted říká svým přátelům jako jména svých...

DALŠÍ ČLÁNKY K TÉMATU

SOUVISEJÍCÍ SERIÁLY

AKTUÁLNÍ ČLÁNKY