Facebook Twitter E-mail
15. dubna 2013

Defiance začíná. Budete koukat?

V současném televizním programu je nyní velká nezaplněná díra, kterou kdysi obývalo dobré sci-fi. A tím sci-fi myslím opravdové science fiction, žádní bledí emo upíři. Fringe je v důchodu, Battlestar Galactica už je dávno pryč a občasné náznaky geniality u Falling Skies jsou často přehlušeny rozšířenými záchvěvy průměrnosti. Stanice Syfy se pokusí tuto díru zaplnit svým ambiciózním novým seriálem Defiance, „space operou“ s absencí vesmíru. Příběh se odehrává daleko v budoucnosti na Zemi, která je plná mimozemšťanů a rozpadajících se známých územních celků.

Otázkou však je, zda je Defiance dalším velkolepým sci-fi seriálem a následovníkem Battlestar Galacticy, nebo jestli je to jen další z dlouhé řady sci-fi projektů, které se nevymaní z levného mainstreamu stavějícím víc na postavách a příběhu než na tricích a efektech, nebo zda je to dokonce vyložený odpad. Bohužel zatím nemůžeme na tuto otázku odpovědět, jelikož je pro nás pilot zatím skrytý, stejně jako pro vás. Nicméně naši američtí kolegové na TV.com měli více štěstí a o své zážitky se podělili se světem. Zatím tedy přejímáme jejich názory, se kterými budete moct po zhlédnutí epizody polemizovat.

Seriál si odbude svou dvouhodinovou premiéru již dnes večer.

Defiance: O co vlastně jde?

Příběh je zasazen několik desetiletí do budoucnosti. Sedm mimozemských ras, které se označují jako Votani, přiletí k Zemi s cílem obydlet ji, nicméně si nejsou vědomi toho, že už tu žijí lidé. Brzy se rozpoutá válka, která skončí mírem a důsledkem toho je společné soužití lidí a mimozemšťanů na planetě, která je zdevastovaná válkou.

Hlavním hrdinou je Joshua Nolan (Grant Bowler), který adoptujoval mimozemskou dceru Irisu (Stephanie Leonidas). Oba tráví své dny snahou vydělat si na živobytí. Jednoho dne přijedou do města Defiance (dříve St. Louis), které má čerstvě novou starostku (Julie Benz). Město má nyní před sebou velký problém, který se na něj valí…

Samozřejmostí je velké množství sci-fi dialogů, dojemný příběh a celá řada kulturních nedorozumění a rasových problémů.

Za seriálem stojí Rockne S. O'Bannon, který již v minulosti spolupracoval na sci-fi dílkách jako Farscape nebo Cult. Kredit zde dostanou také Kevin Murphy (Caprica) a Michael Taylor (Star Trek: Deep Space Nine, Star Trek: Voyager), kteří zde slouží jako scenáristé a producenti.

Komu se seriál bude líbit?

U sci-fi žánru je odpověď asi docela jednoznačná. Seriál cílí především na vášnivé fanoušky žánru science fiction, kteří jen čekají, až se budou moct ponořit do obřího imaginárního světa budoucnosti a nasávat všechny ty mimozemské rasy, speciální mluvu a divně tvarovaná čela.

Tohle všechno se zde střetává s mainstreamem. Výjimkou zdaleka nejsou přehnaně odlišná mimozemská jména a zbraně, které dělají „puf“. Pokud čekáte novou Battlestar Galacticu, nedočkáte se.

Jako první pozitiva

Seriálu se v pilotním dílu podaří přehledně představit tamní svět, a to i přes to, jak moc postav a jejich příběhů se zde vyskytuje. Ze začátku však možná budete muset sáhnout po Wikipedii, abyste neztratili přehled o tom, co se právě děje a kdo je kdo. Seriál není tak komplexní, jako Game of Thrones, nicméně v několika částech se tomu pilotní díl blíží. Defiance se inspiruje a vypůjčuje si náměty, takže mnoho dějových linek už budete znát – válka mezi rodinami se zkomplikuje, když se jejich děti zamilují, nová práce je trošku moc na čerstvě zvoleného vůdce atd. Nicméně toto zjednodušení příběhu přijde vhod, jelikož zobrazovaný svět seriálu je velký a tudíž vaše pozornost bude moct směřovat k přehledu mimozemských ras a jednotlivých postav.

Dalším pozitivním bodem je to, že čas u seriálu příjemně ubíhá. To je jistě částečně dáno mixem několika žánrů: politického thrilleru, akce, soap opery a částečně také kriminálního dramatu. Rozhodně se nebudete nudit.

Co se týče speciálních efektů, mnoho z nich vypadá velmi působivě, především ve vysokém rozlišení je jistě oceníte.

Žádný projekt není dokonalý

Samozřejmě na Defiance najdeme i nedostatky. Dialogy nejsou nijak zvlášť hluboké a promyšlené, možná vám občas i budou vadit. Z vizuálního hlediska není zobrazovaný svět úplně kompletně dořešený, občas záběry vypadají jako zvláštní zobrazení renesanční doby.

Seriálu nechybí spousta klišé, nicméně jde o nadupanou show, ve které se pořád něco děje, takže tyto momenty nevadí až tolik. A i když některé efekty budou stát za to, jiné by naopak potřebovaly lépe propracovat.

Sledovat, či nesledovat? To je otázka…

Rozhodně nejde o novou Battlestar Galacticu, ale úroveň Defiance se dá srovnávat se Stargate. V současnosti není mnoho programů, které se zabývají vesmírem a mimozemšťany, takže Defiance nemá velkou konkurenci. Občas je seriál klišovitý, ale tyto chvíle převáží celkové ambice projektu. Pokud k seriálu usednete s neutrálním očekáváním, budete příjemně překvapeni.

Promo videí k seriálu jsme vám již ukázali spoustu, nicméně opakování je matka moudrosti. Na závěr se tedy podívejte na trailer:


Defiance začíná. Vracím se proto k otázce v úvodu článku: Budete koukat?

Líbilo se? Tak to dej vědět světu!
ragelly
Autorka se dá charakterizovat jako stoprocentní seriálový maniak a skoro stejně závislá je i na SerialZone. Když nedejbože nekouká na seriály, vezme do ruky digitální zrcadlovku nebo se začte do amerického Elle.

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

ragelly
před 240 týdny
tak do patnácti let bych se k tomu myslím dostat mohla ;)
JMikee
před 240 týdny
jako fanda scifi urcite mrknu, podle proma vidim velkej potencial
Maarti
před 240 týdny
Tvoje 'Chci vidět' je dost rozsáhlý, viď :D A odpověď je ano, dívat se budu,...

DALŠÍ ČLÁNKY K TÉMATU

SOUVISEJÍCÍ SERIÁLY

AKTUÁLNÍ ČLÁNKY