Facebook Twitter E-mail
5. května 2013

Bratříčci, kde jste?

Tak schválně, kdo z vás si ještě živě vybaví tu nostalgicky jinou dobu před ‚pár‘ lety… Internet byl teprve podivný slovní novotvar, vrcholem počítačové moderny byly ‚Čtyřiosmšestky‘ a z obrazovky nám každé sobotní poledne přál příjemné zažívání Vladimír Železný, který odpovídal na nespočet filmových a seriálových dotazů. Ano, byla to opravdu jiná doba, a pro seriálového fanouška dvojnásob. Seriálový net-sharing byl tehdy v plenkách (a kvůli tehdejší přenosové rychlosti to byla doslova nekonečná zábava…) a tak pokud jste nepatřili mezi pár šťastlivců, kterým by nové seriály vozili nebo posílali známí z ciziny na VHSkách (to byly takové ty velké černé obdelníky s páskou uvnitř), byli jste fakticky odkázáni pouze a jen na vaši televizní bedýnku a její přípojky (k anténě, ti šťastnější měli satelit…). Nemá cenu si nic nalhávat, dnes už je televizní obrazovka dávno na druhé koleji – české seriály málokdy zaujmou v masovějším měřítku a na ty zahraniční by zase čekal jenom absolutní… nadšenec do českého dabingu, ehm. To ale nic nemění na tom, že sledováním televize tráví většina z nás velkou část volného času a ne každý má samozřejmě také možnost nebo chuť si seriál obstarat jinak. Zařazením seriálu se navíc okamžitě zvýší obecné povědomí o něm a tím i počet fanoušků. Zkrátka a dobře, televizní stanice moc dobře ví, že seriálový hit si své diváky vždycky najde – a že jich nebude málo.

Situace v Česku není vůbec špatná, ba dokonce naopak: většinu nejzářivějších novinek si mezi sebou stanice rozdělí a záhy i odvysílají. Přesto se najde dost titulů, které na uvedení zatím marně čekají. A my vám přinášíme žebříček deseti nejžhavějších kandidátů. Jen pro úplnost ještě dodáváme, že do výběru spadaly americké seriály, které mají na své domovské stanici odvysíláno minimálně dvacet epizod, respektive celou řadu u kratších sérií. (Přece jen by bylo nefér a nereálné chtít hned zítra na české stanici třeba Defiance…)

10. Robot Chicken

Smršť převážně seriálových a filmových parodií natolik vyčnívá z běžně televizní škatulky, že ji musíte buďto milovat nebo nenávidět. A vyčnívá nejen obsahem, ale i formou: figurky rozhýbává technologie stop-motion (podobně jako třeba postavy v Panice v městečku). Humor autora projektu Setha Greena rozhodně nesedne každému, ale své publikum by si i v Česku rozhodně našel.

Náš tip na KDE/KDY: Prima COOL, pondělí – čtvrtek 22.40
Na Coolu sice není nouze o kultovní animáky, ale na South Park u konkurence neexistuje lepší odpověď než právě Robot Chicken

9. Touch

FOX dalšímu seriálu s Kieferem Sutherlandem hodně věřil a tak ruku v ruce s globální propagací přišla i premiéra v desítkách zemí po celém světě. Bohužel, Česka se tato vlna nedotkla a tak na Touch stále čekáme. Neobvyklý námět, Kiefer Sutherland a Tim Kring coby autor by měli být zárukou slušného diváckého zájmu.

Náš tip na KDE/KDY: Nova, pondělí 22.00

8. The Neighbors

Za poslední roky snad neexistuje lepší příklad seriálu, který by všichni odepisovali už při prvních ukázkách, aby pak nevěřícně zírali na výsledný produkt. The Neighbors sice nejsou tím nejlepším úlovkem v sitcomovém rybníku, protože už ale české stanice většinu ostatních kousků vylovily (včetně těch horších…), neměly by opovrhovat ani tímto.

Náš tip na KDE/KDY: Barrandov, sobota a neděle 19.10
Alespoň o víkendu by si barrandovští mohli dát pohov od toho úděsného teleshoppingu a zařadit slušný sitcom…

7. Chicago Fire

Překvapivý hit ze stáje NBC o záchranném sboru v Chicagu. Ten správný koktejl akce a emocí prostě s diváky umí udělat zázraky a v tomto jde Chicago Fire zdárně ve stopách Pohotovosti.
Pro české diváky by byla požární stanice mezi všemi těmi kriminálkami a špitály jistě vítaným novým prostředím.

Náš tip na KDE/KDY: Fanda, neděle 21.10

6. Falling Skies

Dobrých scifáren není nikdy dost a Falling Skies rozhodně patří mezi to lepší v žánru. Pod záštitou Stevena Spielberga vznikl svět, ve kterém lidská rasa po masivním útoku mimozemšťanů ztratila status alfa a živoří na tenké hranici přežití. Vysoká sledovanost na domovské TNT změnila původně plánovanou minisérii na minimálně třísezónní hit.

Náš tip na KDE/KDY: Prima COOL, neděle 22.15
Globálnější pojetí mimozemské invaze (V) nabídla konkurence, Cool by tímto tahem určitě nesáhl vedle…

5. Homeland

Homeland je jedním z nejoceňovanějších a nejopěvovanějších dramat současnosti. Poutavý, realistický příběh a herecký koncert Claire Danes (které museli v několika scénách druhé řady digitálně zamaskovat těhotenství) s Damianem Lewisem – to jsou dvě hlavní ingredience zaslouženého úspěchu.
Jack Bauer v sukni“ by určitě zabodoval i u českých diváků.

Náš tip na KDE/KDY: Prima Family, úterý 21.45
Na téhle stanici je už beztak přímo překriminálkováno…

4. Happy Endings

Happy Endings se mnozí fanoušci nebojí označit za plnohodnotného nástupce Přátel. Je sice pravda, že ratingová čísla jsou poslední dobou prachbídná a seriál se tak nejspíš rozloučí už po třetí sezóně, nicméně každý seriálový nadšenec zná posvátnou rovnici rating nerovná se kvalita. A tahle partička kolem Elishy Cuthbert rozhodně kvalitní a hlavně zatraceně zábavná je.

Náš tip na KDE/KDY: Prima Love, pondělí až čtvrtek 17.55
Na růžovém primáckém oddělení by nějaký ten pořádný sitcom potřebovali a tento by do schématu skvěle zapadl.

3. American Horror Story

A dostali jsme se na pomyslné stupně vítězů. Hororových seriálů je jako šafránu a těch bez debat výborných je dokonce tak málo, že se dá tímto přívlastkem za dlouhá léta označit jen jeden jediný – American Horror Story. A vůbec nejde o 17 nominací na Emmy nebo Zlatý glóbus pro Jessicu Lange, která v seriálu exceluje. Prostě na uvedení čeká mistrně napsaný, natočený a zahraný hororový seriál a to samo o sobě stačí víc než dost…

Náš tip na KDE/KDY: ČT 1, neděle 23.10
Česká televize poslední dobou smrdí stařešinou. Neustálé recyklace vlastní tvorby z doby před X lety a béčkových detektivek/kri­minálek nejednoho přímo znechutí. Zahraniční novinku novějšího data abyste lupou hledali, a když už, tak skoro zákonitě z dílny britské BBC. Právě American Horror Story nabízí úžasnou příležitost jít vstříc současnému publiku.

2. Legend of the Seeker

Legend of the Seeker je za poslední roky první (a zatím jediná) stoprocentní seriálová fantasy. (No dobrá, nebudu riskovat veřejné ukamenování a tak se opravím – je tu ještě Hra o trůny) Tvůrci a hlavně pak studia jakoby se prostě báli úplně se odpoutat od naší matičky Země a tak když už něco s nádechem fantasy vzniklo, bylo to vždy minimálně napůl ´zředěné´ našim světem (ať už Desáté království nebo současné Once Upon a Time). Už kvůli tomuto prostému faktu si absence tohoto seriálu na českých televizích zaslouží zdvižený prst… Příkladem budiž třeba nám blízké Slovensko, kde Legenda o Pátračovi (i přes naprosto tragický dabing) vykouzlila velmi slušná čísla sledovanosti. Projekt vznikl na motivy veleúspěšné knižní série Meč pravdy amerického spisovatele Terryho Goodkinda a zrušení po druhé řadě mnohé překvapilo a roznítilo, což dalo vzniknout snad nejmasovějšímu světovému hnutí za obnovení seriálu Save our Seeker. V našem žebříčku místo těsně pod vrcholem.

Náš tip na KDE/KDY: Prima COOL, pondělí 20.15
Ke Grimmovi se vždycky hodí správný Hledač

1. Once Upon a Time

Vítěz nemůže nikoho překvapit. ABC má prostě čuch na dobré (polo)fantasy náměty a nebojí se je realizovat. Once Upon a Time se stalo okamžitě po uvedení celosvětovým megahitem a zaslouží si náš neoficiální titul Nejpostrádanější americký seriál. Tvůrčí duo Kitsis/Horowitz se teď může jen od srdce pousmát nad tím, že napoprvé jim televizní hlavouni nad stejným námětem ohrnuli nos. Jen v několika málo vyspělých zemích se Once Upon a Time ještě nevysílá a Česko je bohužel stále jednou z nich.

Náš tip na KDE/KDY: Prima Family, čtvrtek 20.15
Vážně by to chtělo do těch kriminálek a českých telenovel svěží vítr a v Začarovaném lese to prý fouká nejlíp…

_____________­________________________­________________________­________________________­______

Souhlasíte s adepty a jejich pořadím? Jaký je váš největší favorit? A jak se vám celkově líbí rychlost a kvalita nákupů zahraničních akvizic našich stanic?

Líbilo se? Fungujeme na liky! Motivuj nás!
Trifi
Autorka by potřebovala, aby měl den 44 hodin, aby jí nerušili 80 % seriálových srdcovek po 1. nebo 2. řadě, aby jí tak nechutnalo tiramisu, aby brzy navštívila Zéland a aby TARDIS, kterou si hodlá postavit, fungovala.

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

Castiel0
hodně dávno
S prvními třemi pozicemi nanejvýš souhlasím. Viděla jsem všechny odvysílané...
Barunicu
hodně dávno
AHS bude na primě Cool od 9. června. Teasery poběží už od zítřka.
ševča
hodně dávno
ouat po osmé na primě? to myslíte vážně? prima a nova vysílají americké úspěšné...

DALŠÍ ČLÁNKY K TÉMATU

SOUVISEJÍCÍ SERIÁLY

AKTUÁLNÍ ČLÁNKY