Facebook Twitter E-mail
15. června 2013

Jak stanice gaye a lesbičky povraždily

The New Normal, Smash, Partners, Go On... vše zrušeno. Heather Morris, která hraje bisexuálku v Glee, nemá smlouvu na příští rok. Sezóna 2012/2013 nebyla pro gaye a lesbičky velmi příznivá.

Tak tohle byl konec, který nikdo nečekal. Přitom na začátku sezóny to vypadalo, že půjde o rok, který zboří předsudky. Ročník 2012/2013 obsahoval rekordní počet televizních lesbiček, gayů, bisexuálů a transvestitů (LGBT). Nicméně první polovina května přinesla vlnu rušení, která těmito statistikami vážně otřásla.

V seriálovém nebi jsou již novinky, které slibovaly hlavní dějovou linii, která se točí ohledně homosexuality – The New Normal a Partners. Oba seriály byly napůl autobiografické výpovědi o životech jejich tvůrců – Ryana Murphyho a Ali Adler (TNN) a Maxe Mutchnika (Partners), oba předložily šťastné homosexuální páry. I když to nic neznamená, polovina z každého páru byla ztvárněna homosexuálními herci – Andrewem Rannellsem u TNN a Michaelem Uriem u Partners.

Televize, vlivné médium

Podzimní průzkum ukázal, že gayové a lesbičky v televizi, včetně párů v obnovených hitech Modern Family (Taková moderní rodinka) a Grey's Anatomy (Chirurgové), napomohli k historicky nejhlasitější podpoře sňatků amerických homosexuálních pá­rů.

„Tato data naznačují, že tím, že jsou tyto věci ukázány v televizi, jsou zároveň mnohem více společensky akceptovatelné,“ uvedl Jon Penns, vedoucí průzkumu. „Pohled na sňatky homosexuálů se od roku 2002 výrazně proměnil v jejich prospěch.“

Tento průzkum přišel v listopadu jen měsíc poté, co skupinka Gay & Lesbian Alliance Against Defamation (GLAAD) vypustila do oběhu jejich pravidelnou výroční zprávu „Jak jsme na tom v TV“, která na malém plátně zaznamenala rekordní počet LGBT postav.

„Tak velký počet postav, které už dále nebudou ve vysílání, znamená, že různorodost v televizi je opět v ohrožení,“ uvedl Wilson Cruz, národní mluvčí organizace GLAAD. „I když tato sezóna byla pro LGBT charaktery přelomová, všechna seriálová rušení znamenají, že se stanice budou muset mnohem více snažit, aby se ujistily o tom, že sezóna 2013/2014 bude pravdivě odrážet různorodost jejich publika. S tím, že přelomové seriály Modern Family a Glee pokračují v ratingové smršti a sbírají chválu kritiků, musí být jasně patrné, že je to v nejlepším zájmu těchto stanic.“

Hlavní role: Sexuální orientace

Letošní oběti – Go On, Don't Trust the Bitch in Apt23, Malibu Country, 90210, Emily Owens, MD, The Office a The L.A. Complex – všechny obsahovaly nějakou homosexuální hlavní postavu. Nesmíme dále zapomínat ani na bolestivou, i když očekávanou ztrátu hudebního Smash, který vyčnívá díky čtyřem LGBT postavám, mezi kterými nechyběl Tom v podání Christiana Borlea.

Pryč jsou také favorité kritiků, drama Southland a komedie Happy Endings, jejíž Max Blum (Adam Pally) byl označen za nejméně stereotypní televizní homosexuální postavu.

Glee se sice ještě chvíli loučit nebude, nicméně seriálu hrozí odchod výrazné bisexuální postavy, roztleskávačky Brittany. Její představitelka, herečka Heather Morris totiž nemá smlouvu na pátou sezónu.

Nadějné vyhlídky?

NBC však usiluje o to, aby statistiky nespadly příliš dolů. I když stanice zrušila výrazné The New Normal, tento čin vyvážila objednáním nové komedie Sean saves the World, ve které září Sean Hayes jako otevřeně homosexuální svobodný otec.

Zatím není přesně jasné, kolik LGBT postav bude téměř čtyřicet čerstvě objednaných seriálových novinek obsahovat. Může se také opakovat letošní případ, kdy některé z postav budou přepsány na jinou orientaci, jak se stalo u Anne v Go On.

Nicméně seriálový svět přece jen nepřišel o všechny své LGBT postavy. Úspěšné seriály pokračují dál a chystají se vyprávět nové příběhy a otevřít nové dějové linie. Jako příklad lze uvést druhou sérii The Carrie Diaries nebo nevěru v lesbickém vztahu v Grey's Anatomy. Toto drama od Shondy Rhimes získalo díky Callie (Sara Ramirez) a Arizoně (Jessica Capshaw) čtyři nominace na ceny GLAAD v kategorii Drama a vítězství si odneslo v roce 2012 za nejlepší lesbickou svatbu.


Jak vnímáte homosexuální páry v seriálech? Myslíte si, že se tímto tématem stanice zabývají dostatečně, nebo by měly ještě více přitvrdit a do dějů svých seriálů zasadit více gayů a lesbiček? Mění vám seriály váš pohled na toto téma?

(Zdroj: THR)

Líbilo se? Tak nám o tom dej vědět!
ragelly
Autorka se dá charakterizovat jako stoprocentní seriálový maniak a skoro stejně závislá je i na SerialZone. Když nedejbože nekouká na seriály, vezme do ruky digitální zrcadlovku nebo se začte do amerického Elle.

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

Ivy
před 233 týdny
Heather smlouvu nemá hlavně proto, že je těhotná, s tím, že je její...
ragelly
před 233 týdny
Však v článku nikde není naznačeno, že by neměla smlouvu kvůli tomu,...
LuciaG
před 233 týdny
oukej, ak jej teda Shonda teraz nájde chlapa, tak sa z jej bisexuality...

DALŠÍ ČLÁNKY K TÉMATU

SOUVISEJÍCÍ SERIÁLY

AKTUÁLNÍ ČLÁNKY