4. 8. 2013

Návrat do minulosti: Tanec s kriminálkami

Tento týden se podíváme na sezónu, která se dá považovat za jednu z nejúspěšnějších za poslední roky. Začala spousta ikonických seriálů a stejně tak jich pár skončilo. Jako vždy je toho ovšem mnohem více...

Návrat do minulosti: Tanec s kriminálkami

Jak již perex článku napověděl, dnešní díl bude laděný na veselejší notu. Ať jsme hledali, jak jsme chtěli, nepodařilo se nám najít větší počet jasných propadáků. Právě naopak. Sezóna 2008/2009 přinesla spoustu úspěšných startů pro seriály, které se během let vypracovaly na nedílné společníky našich pracovních týdnů.

Nicméně ukápla i nějaká ta slzička. Většina končících veteránů se nemohla pochlubit deseti sériemi, kterých se poštěstilo seriálům v předchozích článkách. I přes to ale skončila dílka, která jsou ikonicky známá po celém světě, a která i v dnešní době zpestřují volné chvilky tisícům fanoušků díky neustávajícím reprízám mnohdy klasických epizod a sérií.

Kromě toho všeho dvě stanice provedly v této sezóně pokusy, za které si zaslouží pochvalu, ať už jim jejich cíl vyšel, nebo ne. O tom se ovšem zmíníme později. Nyní začneme klasicky novinkami, které seriálové fanoušky u obrazovek nadzvedly ze židle.

Úspěšné začátky

Sezóna 2008/2009 u Velké pětky:

• objednáno 43 novinek
• z nich 25 zrušeno po první sérii
• celkem zrušeno 34 seriálů

Upřímně netuším, čím začít. Mám tu před sebou pořádný seznam novinek, které se divákům představily v rozmezí od září 2008 do srpna 2009. Prostě to vezmeme pěkně postupně.

Síla dramat

Stanice CW se snažila těžit z úspěchů minulosti. Na podzim 2008 pustila do vysílání první díl teen soap opery 90210, která se očividně inspirovala známou luxusní adresou, která byla seriálovým nadšencům představena již v devadesátých letech. Pilot sklidil úspěch se 4,65 miliony diváky a celá série si v průměru držela rating 1,4, což, jak víme, u CW seriálů není zase tak špatné. 90210 se dočkalo pěti sezón, i když sledovanost šla po první sérii strmě dolů. Finále sledovalo letos v květnu pouhých 940 tisíc diváků.

V roce 2008 se na obrazovky s novým projektem vrátil Joss Whedon. Stanice FOX představila jeho Dollhouse (Dům loutek), kde hlavní role Echo byla vytvořena speciálně pro Elizu Dushku, a fanoušci byli v sedmém nebi. Přes to nebylo něco v pořádku. Seriál se i přes těžkou propagaci nesetkal s takovým zájmem, v jaký stanice doufala. I přes to byla vášnivost fanoušků dost silná na to, aby se seriál dočkal obnovení pro druhou sérii. Když ale o rok později čísla dále klesala, FOX se rozhodla Whedona utnout. Ale co, minulost je minulost a my se nyní těšíme na Agents of S.H.I.E.L.D..

Nové hity:

• 90210
• Fringe
• The Mentalist
• Castle
• Lie to Me
• Parks and Recreation
• True Blood
• Sons of Anarchy
• Drop Dead Diva
• Warehouse 13
• Leverage
• Make It or Break It
• Southland
• Star Wars: The Clone Wars

Další komerční novinky se už dočkaly vřelejšího přijetí. FOX představil sci-fi Fringe (Hranice nemožného), se kterým se fanoušci rozloučili až letos, o pět let později, a to s velkou slzou v oku. Konkurenční CBS uvedla The Mentalist (Mentalista) a především ABC nasadila nevšední kriminálku Castle (Castle na zabití). Už teď se ta sezóna pěkně formuje, no ne?

Výčet úspěšných novinek Velké pětky uzavírá ještě Lie to Me (Anatomie lži). Tři roky jsme spolu s ním měli šanci studovat lidskou mimiku a gestiku. Člověk má hned lepší obrázek o tom, s kým se baví. Samozřejmě by bylo lepší, kdybych si nyní, po třech letech od sledování, ještě něco pamatovala… Detaily.

Ještě než přejdeme ke kabelovkám, které se taky docela vytáhly, musím zmínit jednu zajímavost. Tato sezóna očividně byla velmi slabá, co se komedií týče. Pouze jediná novinka se dokázala uchytit na delší dobu. Paradoxně jí přinesla stanice NBC, která se nemůže chlubit žádným jiným hitem. Tímto seriálem je Parks and Recreation, který i po pěti letech stále přežívá a po letošním konci The Office (Kancl) je považován za nejlepší komedii NBC.

Kabelovky nezůstávají pozadu

Co se kabelovek týče, na své si přišli opravdu všichni. Dočkali jsme se upírů, zlodějíčků, policistů, gymnastek, právníků, motorkářů i mistra Yody.

Stanice HBO přišla s novinkou True Blood (Pravá krev), kterou snad netřeba představovat. Seriál se nedávno dočkal obnovení pro novou sérii, vrátí se i v roce 2014. FX nabídla drsné drama Sons of Anarchy (Zákon gangu), které se taktéž dočká nových epizod i v příští sezóně. Až do současnosti vydržela také komedie Drop Dead Diva (V těle boubelky), i když s odřenýma ušima, jak jste se mohli dočíst v prvním díle našeho letního seriálu. Stejně tak se stále můžeme těšit na nové epizody nadpřirozeného Warehouse 13 (Skladiště 13), i když budou poslední; po páté sérii se s fanoušky rozloučí.

Kromě výše zmíněných kabelové stanice představily i čtyři novinky, které už v současnosti bohužel nové epizody neprodukují, nicméně si za dobu jejich vysílání stihly vytvořit početnou základnu fanoušků, které minimálně z Leverage (Dokonalý podraz) udělali jeden z nejúspěšnějších seriálů posledních let. Komiksy jsou na cestě, možná přijde i film! Mezi další hity se zařadila kriminálka Southland, gymnastické Make It or Break It a v neposlední řadě také animované pokračování ságy o Star Wars s názvem Star Wars: The Clone Wars.

Šlápnutí vedle

Propadáky:

• Ruby and the Rockits
• 10 Things I Hate About You
• Privileged
• Cupid
• Do Not Disturb
• The Ex List
• Crusoe
• Kath and Kim
• Kings
• Knight Rider
• My Own Worst Enemy
• The Philantrophist

Už v úvodu jsem prozradila, že v probírané sezóně nebylo příliš velkých propadáků, alespoň těch, které by nám utkvěly v paměti. Nicméně jako každý rok se i zde našlo pár chudáků, kteří nezaujali a po první sérii si tak opět balili kufry a pakovali se z vysílání pryč.

Rok před tím, než se mohla radovat z nebývalého úspěchu díky megahitu Pretty Little Liars (Prolhané krásky), představila stanice ABC Family dvě neúspěšné komedie. První z nich byl sitcom o hudební rodince s názvem Ruby and the Rockits. Tento propadák ani nikoho nepřekvapil. To se ovšem nedá říct o druhé novince, ze které měl být zaručený hit. Název 10 Things I Hate About You (Deset důvodů, proč tě nenávidím) nezná jen málokdo. Film s Heathem Ledgerem a Julií Stiles patří k tomu nejlepšímu, co americká filmová teen tvorba představila za posledních pár let. Seriálová předělávka měla zaznamenat stejný úspěch, ovšem nestalo se. Seriálu nepomohl ani Larry Miller, který si zopakoval svou původní roli táty sester Stratfordových.

Na podzim 2008 stanice CW představila seriál Privileged (Smetánka). Opět mělo jít o nový hit. Námět perfektně zapadá do repertoáru stanice: Chudá holka se nastěhuje do bohaté rodiny, kde hlídá dvě rozmazlené dcerušky, a při tom si užívá nově objeveného světa peněz a luxusu. Samozřejmě z téhož městečka pochází a má tam své přátele, rodinu a bývalé lásky; všichni tito lidé ji po letech opět zamotají život. Můžeme se dohadovat, zda to je jen další důkaz prokletí herečky JoAnny Garcii, nebo jen diváci nebyli na podobné téma už zvědaví. Každopádně jedno se seriálu upřít nedá. Představil nám mladičkou Lucy Hale, jméno, které asi nemusím moc představovat.

CW ale nebyla u Velké pětky jedinou stanicí, která divákům předvedla pořádný propadák. ABC přispěla špetkou do mlýna v podobě komedie Cupid od tvůrce Veronicy Mars, Roba Thomase. Thomas zkoušel s Cupidem uspět již v roce 1998, ovšem po pár epizodách byl seriál ukončen. Bohužel stejný osud potkal i jeho verzi z roku 2009. CBSku nevyšla dramatická komedie The Ex List (Seznam ex), která byla ukončena po méně než měsíci. FOX se snažil uspět s novým sitcomem Do Not Disturb. Ze seriálu se však vyklubalo první rušení sezóny, kdy ho po třech odvysílaných epizodách stanice stáhla z programu a zrušila ještě v září.

NBC si jako již tradičně objednala pilotů nejvíce. Bohužel jich také nejvíce ukončila. Můžeme to vzít pěkně podle abecedy. Crusoe (Odvážný Crusoe) začal se slušnými 7,3 miliony diváků. Bohužel se hranice rapidně snižovala a na konci první série klesla hrubě pod tři miliony. Sitcom Kath and Kim se mohl chlubit hvězdným obsazením; nechyběla Molly Shannon a Selma Blair. Bohužel duo matka/dcera netáhlo a určitě nepomohly ani negativní recenze. NBC se pokoušela útočit také na křesťanskou víru Američanů, konkrétně se seriálem Kings. Příběh na motivy biblického příběhu o králi Davidovi lidi zajímal, první dvoudíl měl perfektní rating 3.9! No a pak to znáte. Miliony klesaly, rating se ustálil na 1.1 a to byl konec. Alespoň že se odvysílalo všech třináct epizod. O nic úspěšnější nebyl ani reboot seriálové klasiky, moderní Knight Rider. Na synáčka Michaela Knighta, ani na novou generaci KITT, nebyl nikdo zvědavý. Seriál se po sedmnácti dílech odporoučel. Christian Slater si může zapsat další neúspěšný pokus o televizní úspěch, tentokrát díky seriálu My Own Worst Enemy, který NBC zrušila již po devíti epizodách. Posledním neúspěchem byla novinka The Philanthropist. Nepomohly ani natáčecí lokality Jižní Afriky, ani James Purefoy v hlavní roli miliardáře, který se rozhodne konat dobro po smrti svého syna.

(Staro)nový domov

Seriálové přesuny:

• Scrubs
• Friday Night Lights
• Project Runway
• Medium
• The Bachelorette

Dokážete si představit Scrubs (Doktůrci) bez deváté série? A co takhle bez osmé? To už je horší, co? Kdyby nebylo stanice ABC, která seriál převzala od NBC, která ztratila zájem, osmička by nebyla, legendárního finále by se fanoušci nikdy nedočkali. NBC plánovala Scrubs po sedmé řadě zrušit, ovšem ABC zasáhla a přetáhla si tuto komedii k sobě, a to právě v naší probírané sezóně.

Nehýbalo se ale pouze se Scrubs. Svou domovskou adresu měnilo také drama Friday Night Lights (NBC → The 101 Network), po páté sérii reality show Project Runway (Bravo → Lifetime), která mimochodem běží na Lifetime i v současnosti; a opět po páté sérii kriminálka Medium (NBC → CBS).

Na obrazovky se navíc po více než třech letech vrátila reality show The Bachelorette, ve kterém dívka hledá muže svých snů. Seriál je dámskou verzí úspěšnějšího kolegy The Bachelor, ve kterém naopak hledá muž tu pravou. Zatímco druhý zmíněný seriál vysílá ABC v hlavní sezóně, dívky své vyvolené nachází spolu s diváky během léta, a to až do současnosti.

Bude se nám stýskat

Poslední sbohem:

• According to Jim
• Boston Legal
• Eli Stone
• Dirty Sexy Money
• Pushing Daisies
• Samantha Who?
• Without a Trace
• The Unit
• Everybody Hates Chris
• Reaper
• Prison Break
• Terminator: The Sarah Connor Chronicles
• ER
• My Name Is Earl
• Life
• Lipstick Jungle
• Battlestar Galactica
• Stargate: Atlantis
• Kyle XY
• The L Word
• The Shield

Sezóna 2008/2009 byla plná smutných konců. Poslední epizody odvysílalo mnoho dlouholetých seriálů, se kterými mnozí z vás začínali svou seriálovou závislost. Našlo se pár kousků, kde bylo zakončení vítané s tím, že se seriál rozloučil na vrcholu. Ovšem mnoho náhlých zrušení fanoušky spíše naštvalo. Které seriály patří do které kategorie? Pojďme si je nyní probrat podrobněji.

ABC po osmi letech zařízla sitcom According to Jim. Po pěti sériích se rozloučila právničina Boston Legal (Kauzy z Bostonu)Jamesem Spaderem v hlavní roli. Jinak to byl pro stanici ale rozhodně ročník neúspěšných druhých sérií. Po dvou letech se musela rozloučit dramata Eli Stone, Dirty Sexy Money a Pushing Daisies (Řekni, kdo tě zabil). Zvlášť konec posledního zmiňovaného s oblíbenou trojicí Ned, Chuck a Olive (a tetičkami) mnoho fanoušků ABCčku neodpustilo dodnes. Také jedna komedie doplatila na neúspěšnou druhou řadu, byl to sitcom Samantha Who?Christinou Applegate v roli napravené zlé holky se ztrátou paměti.

CBS je na tom statisticky mnohem lépe. Za sezónu ukončila pouze devět seriálů, z toho navíc čtyři byly pouze game show nebo reality show. Ze zbylých pěti neuspěly tři novinky. Do kategorie ukončených veteránů lze tedy zařadit pouze dva seriály. Prvním z nich je kriminálka Without a Trace (Beze stopy). Seriál, který ve čtvrté sezóně sledovalo v průměru 18,7 milionů diváků, se rozloučil po sedmi letech a propadu na 12 milionů. V dnešní době by toto číslo bylo znamením úspěchu, pár let zpátky ovšem nestačilo k obnovení. Druhým ukončeným bylo vojenské akční drama The Unit (Jednotka zvláštního určení), které bylo ukončeno po čtyřech letech kvůli neustále klesajícímu zájmu diváků.

Ani CWčko příliš nerušilo své zaběhnuté stálice. Opět tu máme dvě větší oběti sezóny – komedie Everybody Hates Chris a Reaper (Ďáblův sluha). Chris byl zrušen po čtyřech sériích, Reaper měl za sebou pouze dvě. Přičítat to můžeme prokletí Tylera Labina, ovšem pravdou zůstává, že pár epizod z druhé řady Reapera bylo hrubě pod hranicí dvou milionů diváků a rating v půlce série klesnul na nízkých 0.6. Sice poslední díl zaznamenal nárůst, ale tato čísla, ač by letos znamenala docela úspěch, tenkrát byla jasným důkazem neúspěchu.

U FOXu můžeme hovořit o konci jedné éry. Po čtyřech letech se zde s fanoušky rozloučil Prison Break (Útěk z vězení). Čtyři série nejsou nijak závratné číslo. Přes to je Prison Break jeden ze seriálů, díky kterým se desítky, možná stovky z nás seznámili se světem amerických seriálů. První řada je seriálový poklad, který se bude ještě pěkných pár let v našich televizích stále dokola opakovat. Druhým zářezem stanice je sci-fi Terminator: The Sarah Connor Chronicles (Terminátor: Příběh Sáry Connorové), které bylo navzdory silné vlně nesouhlasu ze strany fanoušků zrušeno předčasně již po druhé sérii. Byl to tenkrát docela velký skandál, který by se dal přirovnat téměř k nesouhlasu se zrušením Firefly. U Sarah se ale fanoušci nedočkali ani toho závěrečného filmu.

Pokud jsme u FOXu mluvili o konci éry, u NBC to platí dvojnásob. Stanice v roce 2009 po neuvěřitelných patnácti letech ukončila legendární lékařský seriál ER (Pohotovost). Toto drama bylo ve třech sezónách nejsledovanějším seriálem, ve třech skončilo na druhém místě. Prvních deset řad navíc nešlo hlouběji než pod top 8! Finále seriálu sledovalo 16,4 milionu diváků, což bylo největší číslo pro finále dramatu od roku 1996, kdy končila kriminálka Murder, She Wrote (To je vražda, napsala). Čtvrtá série se stala osudnou pro komedii My Name Is Earl (Jmenuji se Earl). Po pouhých dvou sériích se musela rozloučit dramata Life (Na doživotí) a Lipstick Jungle (Džungle rtěnek).

V5 máme za sebou, pojďme se podívat ještě na kabelovky. Z nich bylo v této sezóně ukončeno pět seriálů, které se během let zapsalo do historie. Stanice Sci-Fi (předchůdce dnešní Syfy) po čtyřech letech řekla sbohem Battlestar Galactice. Aby neodcházel seriál sám, vzal sebou ještě o rok staršího kolegu Stargate Atlantis. ABC Family ukončila taktéž nadpřirozený seriál – Kyle XY. Fanoušci odcházeli dost naštvaní, jelikož třetí série skončila cliffhangerem velkým jako Praha. Tvůrci poté poskytli rozhovor, kde fanouškům sdělili, jak by seriál pokračoval dál, tudíž se jim dostalo alespoň nějakého zadostiučinění. Po šesti letech skončilo na kabelovce Showtime drama The L Word (Láska je láska) o skupince lesbiček. Poslední ztrátou sezóny bylo policejní drama The Shield (Policejní odznak), které náš šéf Fruiko považuje snad možná i za nejlepší seriál vůbec!

Zkusíme něco nového?

Tuto sezónu můžeme v jistém ohledu brát jako jednu z těch, ve které televizní stanice dělají nebezpečné kroky do neznáma. Samozřejmě ne všechny, ale minimálně FOX a CBS za jejich snahu ocenit musíme, ať už se jim povedla / vyplatila, nebo ne.

Začneme pokusem, který se vyplatil. V minulém článku jsme vám psali, že seriál Glee byl jedním z nových úspěchů stanice FOX. Nicméně seriál na stanici nezačal až v září. FOX se rozhodla, že nabídne vydařený pilot seriálu divákům již v květnu. Jednak to bylo proto, aby fanoušky na nadcházející novinku nalákala, jednak chtěla zjistit, kolik lidí bude mít o hudební dramatickou komedii zájem. Přece jen do té doby se hudební seriály až na pár výjimek nevyskystovaly.

No a který termín je lepší, než ten po finále megazdroje masy diváků, American Idol? FOX předvedl Glee v květnu a udělal dobře. Pilot po Idolovi vidělo 9,6 milionů diváků s ratingem 3.9, což docela ujde. Na podzim v další sezóně toto číslo mírně kleslo, ale pak se seriál vzpamatoval a vydobyl si pevné místo ve foxovském televizním programu.

Méně úspěšný byl projekt stanice CBS s názvem Harper's Island (Ostrov smrti). Pro stanici byl tento seriál velký risk. Jednak šlo o ryze hororový seriál, což na Velké pětce prostě snad nejde (asi jde, no), a jednak byl seriál od začátku prezentován jako minisérie. V té době minisérie na komerčních stanicích neběžely, jejich rozmach nastal až v poslední době, především v této sezóně.

Harper's Island začal sice velmi slušně, pilot si pustilo 10,2 milionů lidí s ratingem 2.6, ovšem po dvou dalších epizodách a úpadku na 7 milionů a 1.9 rating se seriál pakoval ze čtvrtka na sobotu. Kdo byl vrah se diváci dozvěděli až po měsíční pauze v polovině léta, kdy CBS odvysílala s odstupem závěrečné dva díly.

Přes to bychom se ale měli řídit heslem, že snaha se cení, a být stanicím vděčni alespoň za to, že se snaží přemýšlet mimo zaběhnuté konvence a zkoušet stále něco nového.

Impérium vrací úder

Britské hity:

• Merlin
• Being Human
• Law and Order: UK
• Red Dwarf

Britské konce:

• Hell's Kitchen
• Robin Hood
• Hotel Babylon

Sezóna 2008/2009 byla významná také pro britskou tvorbu. Začaly seriály, které se navždy zapsaly do dějin a které fanoušci oslavují dodnes. Svou premiéru si odbyl bájný čaroděj Merlin, který spolu s Artušem tvořil po následujících pět let záruku kvalitní podívané. V témže roce začala stanice BBC vysílat nadpřirozený seriál o upírech, duších a vlkodlacích. Samozřejmě jde o známé drama Being Human (Cena za lidskost). Především první řady byly velmi oblíbené a když seriál letos skončil, nejednoho fanouška přepadl nostalgický smutek. Dále se představila britská odnož legendární kriminálky Law and Order (Zákon a pořádek). V neposlední řadě se pak po deseti letech vrátil s novou sérií oblíbený Red Dwarf (Červený trpaslík). Stanice Dave odvysílala tři speciální díly k výročí 21 let seriálu. Šlo o rozkouskovaný příběh Back to Earth a speciál z natáčení. Původně měla být odvysílaná živá epizoda, ovšem kvůli nedostatku času a peněz se od ní nakonec upustilo.

Z druhé strany spektra se také objevilo pár seriálových kousků. Po čtyřech letech se rozloučila britská verze reality show Hell's Kitchen (Pekelná kuchyně). Tři série se ukázaly být konečné pro dobrodružné drama Robin Hood stanice BBC One. Posledním ukončeným seriálem byl Hotel Babylon, který dokázal diváky bavit neobvyklými historkami zaměstnanců jednoho luxusního londýnského hotelu po uplynulé čtyři roky.


Tak, další ročník je za námi! Které seriály znáte? Za které jste rádi? Se kterými jste se s těžkým srdcem loučili? A co jste vlastně dělali v roce 2008? Už jste měli tušení, co to seriály jsou? :-)

Další díly seriálu
Líbilo se? Tak dej palec. Nebo plusko! 
ragelly

Eva Zálešáková

Autorka se dá charakterizovat jako stoprocentní seriálový maniak a skoro stejně závislá je i na SerialZone. Když nedejbože nekouká na seriály, vezme do ruky digitální zrcadlovku nebo se začte do amerického Elle.
Poslední komentáře22zobraz všech 22 příspěvků
Ragnarok8

Ragnarok8

Dobrá sezóna už jen díky tomu, že ukončily Prison Break a začala moje nejoblíbenější kriminálka - Castle.
hodně dávno
Janule

Janule

Co je prokletí herečky JoAnny Garcii? vždyť třeba hrála dost dlouho v Rebě, ne?
hodně dávno
Exredaktorka

Exredaktorka

No ale od té doby? Pár seriálů sice bylo, ale nic se neudrželo kromě Gossip Girl, kde ale nehrála ani...
hodně dávno
Další články k tématu