Facebook Twitter E-mail
23. května 2010

Ztraceni dnes přestanou bloudit

Dnes končí po šesti sezónách seriál Lost – Ztraceni. Narozdíl od odchodů jiných kultovních seriálů jako Prison Break, Heroes, 24 to není konec způsobený nezájmem fanoušků a klesající sledovaností. Závěr Ztracených byl naplánován už od třetí série, kdy se seriál ocitl v krizi a ukázalo se, že bez cíle se začíná utápět. Děj se tak zhustil, kvalitativně zvedl, měl jasně daný cíl a asi i proto, na rozdíl od zmíněných konkurentů, neztrácel nijak zásadně na divácké oblibě a sledovanosti. (Každý seriál ztrácí diváky, jde jen o to tento fakt co nejvíc zpomalit.)

Po šesti letech, šesti sériích a šesti odlišných přístupech k vyprávění přijde oproti ostatním dílům několikanásobně dlouhé finále, které stanice ABC ráda propaguje jako seriálovou událost roku, kterou dost možná skutečně je. Ztraceni totiž v televizní tvorbě znamenali malou revoluci. Do seriálů se začalo čerpat více peněz, kladl se větší důraz na výpravu, herce, ale i na diváky. Mimoseriálové internetové hry jako Lost Experience nutily skalní fanoušky dohledávat si informace, které se hodily k doplnění děje i mimo televizní vysílání, čímž je zabavili a hlavně na sebe neustále upozorňovaly. (Stejný model se později pokoušeli použít Heroes.)

V Čechách se sice Ztraceni nestali tak pevným kultem, jako v jiných zemích (například v USA stále zabírá první příčky v nejrůznějších anketách) a nejnovější řady se ani nedostaly do našich velkých televizních stanic. Asi proto, že schéma vyprávění se liší od jakéhokoli jiného seriálu, který naše televize vysílaly. Nebo možná proto, že Češi zkrátka nemají s podobným stylem trpělivost. Přesto se ale určitě najde někdo, kdo u posledního dílu tohoto seriálového kultu bude.

Líbilo se? Tak to ukaž ostatním!
xxmartinxx
Autor je bývalý redaktor, dnes již spíš občasný návštěvník. Plně se věnuje šefredaktorování bratrského Kfilmu.netu.

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

Crazy-Nut*
hodně dávno
Lost je rozhodně jeden z nejlepších seriálů, jaký jsem kdy sledovala....
xxmartinxx
hodně dávno
Pod to bych se moch podepsat. A je mi i jedno, jak fanaticky to zní,...
Crazy-Nut*
hodně dávno
Velmi pěkně si to napsal a můžu jen souhlasit ;)

DALŠÍ ČLÁNKY K TÉMATU

SOUVISEJÍCÍ SERIÁLY

AKTUÁLNÍ ČLÁNKY