23. 9. 2013

Návrat do minulosti: Bez sitcomu ani ránu

Poslední díl seriálu se mrkne na sezónu, kterou provázelo jedno slovo - sitcom. Sitcom byl všude, v novinkách, předskokanech, programových blocích. Sitcomy se i rušily. Jenže jakmile rušení potkalo i Přátele, rozhostilo se ticho po pěšin

Návrat do minulosti: Bez sitcomu ani ránu

Jak začít a zároveň hned neskončit? Nevím. Máme za sebou sérii článků, ve kterém jsme k vám přivedli trochu historie, vzpomínání a sentimentálních chvilek. Ukázali jsme vám, že televizní stanice jsou nekompromisní hráči, pro které je často divák ten poslední, na kom jim záleží. Zároveň jsme vám ale i ukázali, že ne vždy musí být seriálový hit znám na první pohled. Mnohdy se na svou pozici vypracuje až po letech a jindy pro to ani nedostane šanci.

Čtete poslední díl seriálu Návrat do minulosti. Chceme v něm později pokračovat, ale směrem do budoucnosti. Další díly budou sloužit už jen jako rekapitulace stávajících sezón. Důvody jsou poměrně jednoduché – čím dál více jdeme v čase zpět, tím jsou méně dostupné informace, které bychom potřebovali, abychom vám mohli předvést komplexní obraz jedné seriálové sezóny.

Nebudu počítat jako loni, kolik seriálů a kolik slov jsme vám popsali a napsali. Seriálů byly stovky, slov desítky tisíc. Počtem znaků jsme určitě přesáhli délku tří bakalářských prací. Přesto já (nevím jak ragelly) cítím, že jsme nenapsali vše. To, jak si samotnou sezónu pamatujeme, totiž nejde vyjádřit čísly, to si každý seriálový fanoušek uchová sám. Své pocity, rozhořčení a chvíle štěstí totiž ani písmem vyjádřit nejdou. A je to dobře. Ty si totiž chci nechat pro sebe.

Čtete poslední díl seriálu Návrat do minulosti. Přeji hezké vzpomínání.

Co se peklo na Velké šestce

ABC

2003/04 na Velké šestce:

• 58 novinek
• z nich 37 zrušeno po první sérii
• celkem zrušeno 45 seriálů

Stanici ABC se na podzim poměrně dařilo, i když ze svých novinek prodloužila jen jednu. Narozdíl od stanice Fox (viz dále) totiž téměř všechny její seriály dojely do konce sezóny.

Jediným podzimním seriálem, který stanice prodloužila, se stal sitcom Hope & Faith, založený částečně na životních příhodách tvůrkyně Joanny Johnson. První sezónu zaznamenal slušných 8,2 milionu diváků, což na páteční timeslot bylo poměrně slušné. Ve třetí sezóně ale ABC potřebovala přesunout Dancing with the Stars na úterý, jarní timeslot seriálu a to, společně se silnou konkurencí House a The Unit, znamenalo konec seriálu.

Sitcomy I'm with Her a Married to the Kellys se dočkaly plné sezóny. První jmenovaný, založený na reálném soužití Chrise Henchyho a Brooke Shields, běžel proti NCIS a později i proti American Idolu a v této konkurenci neměl na prodloužení příliš moc šancí. Married to the Kellys, seriál o jedináčkovi z New Yorku, který se rozhodne žít s velkou rodinou své manželky, následoval po Hope & Faith v pátek a bohužel i zde zapůsobilo páteční prokletí, přestože byl seriál součástí už klasického abcčkovského pátečního komediálního bloku.

Zrušené a prodloužené novinky:

• Hope & Faith
• Extreme Makeover: Home Edition
x
• I'm with Her
• Married to the Kellys
• It's All Relative
• 10–8: Officers on Duty
• Threat Matrix
• Karen Sisco
• The Big House
• Kingdom Hospital
• Line of Fire

Blízko alespoň ke kompletní sezóně měl seriál It's All Relative (Všechno je relativní) o homofobním irském majiteli baru v Bostonu, jehož syn začne randit s adoptovanou dcerou gay páru. Seriál byl zrušen dvě epizody před koncem. Dvanácti epizod se dožilo policejní drama 10–8: Officers on Duty, které běželo v neděli. Drama Threat Matrix (Situace: Ohrožení) o protiteroristické skupině vedené speciálním agentem Johnem Kilmerem dosáhlo na šestnáct epizod, poslední dvě se ale na ABC vůbec nevysílaly. Kriminálka Karen SiscoCarlou Gugino v hlavní roli pak byla zrušena po sedmi epizodách, celkem jich bylo natočeno deset.

V letních seriálech se stanici příliš nevedlo. Uvedla třeba protiklad k seriálu Fresh Prince of Bel Air s názvem The Big House. Jenže sitcom s Kevinem Hartem nezapůsobil a za jeden měsíc od premiéry mu zvonil umíráček. Třináctidílný seriál Kingdom Hospital (Královská nemocnice) založený na filmu The Kingdom od Larse von Triera pro ABC vytvořil známý hororový spisovatel Stephen King. A toto jméno zapůsobilo, pilot seriálu, který byl původně plánován jako minisérie se stal tehdejším nejsledovanějším pilotem stanice. Jenže záhy přišel pokles ve sledovanosti a i přesto, že si spousta lidí o prodloužení psala, seriál skončil po první sezóně.

Jedenácti dílů dosáhla kriminálka Line of Fire o dvou nováčcích na Richmondské policejní služebně. Seriál se do historie ničím nezapsal – krom jedné maličkosti. Jedna sekvence ze třetí epizody zobrazující názorně sexuální styk byla vybrána komisí televizních rodičů jako jeden z nejhorších klipů v letech 2001–2004.

To nejlepší nakonec. Realitka Extreme Makeover: Home Edition (Vítejte doma) sice nebyla dodnes oficiálně zrušena, i tak ale běžela dlouhých devět let. A právě roku 2003 začínala. Za nejúspěšnější se dá považovat 2.-5. řada, které se umístily v top 25 všech seriálů, druhá řada dokonce na 15. místě. Realitku produkovala stejná společnost jako produkovala i Big Brothera, Deal Or No Deal, Fear Factor nebo Wipeout.

CBS

Zrušené a prodloužené novinky:

• Two And a Half Men
• NCIS
• Cold Case
• Joan of Arcadia
x
• The Brotherhoof of Poland, New Hampshire
• The Handler
• Century City
• The Stones

CBS letos zažila velice vyhraněný rok. Jednak přivedla na svět velké hity a jednak i několik propadáků. Ale pěkně popořadě.

Čtvrtý zářijový týden bude mít stanice zapsaný ve své kronice zlatým písmem. Začaly tři seriály, které byly na dlouhou dobu tahouny stanice. Jména jako Two And a Half Men (Dva a půl chlapa), NCIS (Námořní vyšetřovací služba) a Cold Case (Odložené případy) asi netřeba nikomu představovat. Dva a půl chlapa, komedie z dílny Chucka LorrehoCharliem Sheenem v hlavní roli, se stala pevnou součástí pondělního programu. Zde vytvořil nejprve s Everybody Loves Raymond a následně s HIMYMem, New Adventures of Old Christine a TBBT silný komediální blok, který (krom Dancing with the Stars) válcoval všechny ostatní pondělní soupeře. Seriál se brzy dočkal syndikace – koupila jej stanice FX a po ní spousta dalších. Cenová politika je nastavena tak, že čím je seriál delší, tím je dražší. Kdyby TAAHM stanice zrušila po osmé řadě, přišla by o 80 milionů dolarů jen z prodeje devítisezónového seriálu. Divíte se už někdo prodloužení?

NCIS původně megahit nebyl, sice se mezi ostatními seriály pohyboval v druhé desítce, na příčky nejvyšší se ale musel propracovat. Na 1. místo ve sledovanosti se dostal až v loňské sezóně, která byla jeho celkově desátá. Za tu celou dobu neopustil svůj tradiční timeslot, úterý v 8 večer. I když sám spin-off (JAGa), sám dal vzniknout dalšímu, podobně úspěšnému spin-offu, NCIS: LA.

Cold Case byl zase základním kamenem nedělního bloku CBS, než ho vystřídaly kriminálky The Mentalist a The Good Wife. V průběhu vysílání se sice jeho sledovanost snižovala, v prvních čtyřech sezónách si ale dokázal udržet luxusní rating přesahující 9 bodů. To, společně s čtrnáctimili­onovou sledovaností, ho řadilo mezi dvacet nejsledovanějších seriálů vůbec.

Joe Mantegna, ještě předtím, než se upsal seriálu Criminal Mids, účinkoval ve fantasy dramatu Joan of Arcadia. To, i když běželo v pátek, stanice prodloužila na druhou sezónu, hlavně díky skvělému hodnocení kritiků (a také díky skvělé sledovanosti). Jenže druhou sezónu sledovanost rapidně klesla, a tak seriál, který byl jako jeden z mála v historii nominován na cenu Emmy v kategorii Outstanding Drama už ve své první sezóně, musel pro rok 2005 uvolnit místo nadějnému Ghost Whispererovi.

Oproti těmto třem až čtyřem dnes už legendám ale stojí prohry v podobě dalších seriálů. The Brotherhoof of Poland, New Hampshire se poroučel z obrazovek po pěti epizodách, kriminálka The Handler po šestnácti.

V létě se pak CBS snažila zaujmout diváky sci-fi právničinou Century City, ale stejně jako ostatní neúspěšné projekty tento rok to tým právníků řešící klonování, krádeže identit, virtuální znásilnění a mysl měnící antibiotika z roku 2030 nedotáhl dál než k deváté epizodě. Ani tak daleko se ale nedostal sitcom The Stones, který stanice po třech epizodách raději vyřadila z programu a nahradila opakováním sitcomů. Mimochodem, smolný krok pro Jaye Baruchela, jak se ukáže o dva roky později, ne poslední.

FOX

Zrušené a prodloužené novinky:

• The O.C.
• Tru Calling
• Arrested Development
• The Swan
x
• Cracking Up
• Wonderfalls
• Luis
• Skin
• My Big Fat Obnoxious Fiance
• American Juniors
• Forever Eden

Přestože sezónu jako první začaly stanice NBC a The WB, ve skutečnosti je jeden seriál předběhl. The O.C. stanice Fox začal už na začátku srpna, většina jeho sedmadvacetidílné sezóny se ale vysílala až po začátku září a řadíme jej proto do sezóny 2003/04. Teen drama se okamžitě stalo jedním z nejpopulárnějších tohoto roku. Bylo dokonce tak populární, že poté, co jej stanice po čtyřech sezónách zrušila, se na online peticích za obnovení seriálu sešlo více než 700 000 podpisů. V první sezóně, obecně považované za nejlepší, měl seriál nejvyšší rating ze všech ve skupině 18–34. Jak by také ne, když jeho předskokan, American Idol, byl třetím nejsledovanějším programem napříč stanicemi se průměrnou sledovaností 25 milionů diváků. V dalších sezónách ale seriál doplatil na silnou konkurenci, nejdřív proti Survivorovi, Joeymu a Willovi & Grace a ve třetí sezóně pak proti CSI a Grey's Anatomy.

Velký kontrast k tomuto úspěchu předvedl sitcom Luis. Ten musel být zrušen jako vůbec první seriál sezóny, a to po pěti epizodách. Kritici mu vyčítali hlavně etnická klišé a nevtipný humor. Nepřipomíná vám to něco, Dads?

Foxu nevyšel ani moderní romeojuliovský příběh o synovi advokáta a dceři pornoherce. Seriál Skin byl zrušen po třech epizodách, přestože jej mnozí označovali jako nadějný (a mnozí další jej odsuzovali). Zbylé epizody Fox odvysílala až v květnu 2005.

Podobné rušení potkalo i původní předskokana O.C., sitcom A Minute with Stan Hooper. Příběh o newyorském sloupkaři, který se stane televizním komentátorem, vydržel na obrazovkách pouhých šest epizodách.

Pak už ale následovaly seriály, které se dočkaly prodloužení. Tru Calling (Volání mrtvých)Elizou Dushku v roli městské patoložky obstál v silné konkurenci Survivora, Friends a Willa & Grace, i když jen tak tak. Fox totiž seriál obnovila jen kvůli tomu, že v polovině sezóny měl mírně lepší výsledky a jeho konkurent, Přátelé, tuto sezónu končil. Na druhou sezónu ale objednala jen 13 epizod, které později zkrátila na 6. V den dotočení šesté epizody pak oznámila, že se seriál ruší. Protože ale stanice měla jiné zájmy (konkrétně chtěla namísto Tru Calling za The O.C. dosadit seriál Point Pleasant – propadák, který skončil po osmi epizodách), tak seriál odsunula na midseason. Z šesti natočených epizod ale odvysílala jen pět – poslední epizoda byla totiž vánoční. Ta se na obrazovky dostala až v lednu 2008 – téměř tři roky po ukončení seriálu.

Větším úspěchem pro stanici byl seriál Arrested Development. Přestože nešlo o hit, u kritiků byl chválen a díky tomu si vysloužil plné tři sezóny (a šest cen Emmy). Po skončení seriálu se dlouho uvažovalo o filmu (a pořád uvažuje), všechny ale překvapila stanice Netflix, která v roce 2013 seriál koupila, natočila a odvysílala čtvrtou sezónu.

Letním seriálům se příliš nedařilo. Sice byly jen dva, ale ani jeden se nedočkal prodloužení. Sitcomu Cracking Up od tvůrců filmu School of Rock (Škola ro©ku) nepomohl ani přesun That '70s Show za předskokana a byl po šesti epizodách zrušen. Komediální drama Wonderfalls o prodavačce v dárkovém obchodu s vysokoškolským titulem neprorazilo a už po několika epizodách bylo jasné, že skončí taky. Zbývající epizody se průběžně (a napřeskáčku) vysílaly až do prosince 2004.

Samostatná kapitola této sezóny jsou foxovské realitky. Těch stanice nabídla opravdu požehnaně. Ze čtveřice My Big Fat Obnoxious Fiance, The Swan, Forever Eden a American Juniors se prodloužení dočkala pouze The Swan, a to jen na jednu další sezónu. Největší ostudu si ovšem utrhnul Forever Eden (pro neznalé, je to klon Hotelu Paradise), který byl stažen z programu po sedmi epizodách a zbylé epizody se nevysílaly. Například v Izraeli ale vysílání show zaznamenalo velký úspěch.

NBC

Zrušené a prodloužené novinky:

• Las Vegas
x
• Coupling
• The Lyon's Den
• Whoopi
• The Tracy Morgan Show
• Happy Family
• Miss Match

Co si bohužel jinak poměrně známý producent Steven Moffat nedá za rámeček, to bude stejnojmenná americká předělávka britského seriálu Coupling. Ta skončila po čtyřech epizodách, když nedokázala přilákat dostatečné množství diváků. Nutno ale přiznat, že NBC měla a má s remaky bohaté zkušenosti a tohle byla světlá výjimka.

Podobně jako Coupling neuspělo ani právnické drama The Lyon's Den. Stanice na nic nečekala a po šesti epizodách trápení seriálu ukončila.

Dvě epizody před koncem stanice utnula taky sitcom The Tracy Morgan Show. Nešlo se ničemu divit, protože seriál běžel proti NCIS a American Idolu. V jeho timeslotu ho nahradil sitcom Whoopi od tvůrců 3rd Rock From the Sun a That '70s ShowWhoopi Goldbergovou v hlavní roli. Ta si vedla o něco lépe, dotáhla seriál až do konce sezóny, druhou ale nedostala. Kompletní sezónu dostal i sitcom Happy Family, který proti sobě měl stejné dva soupeře jako dva předešlé seriály. Ani on ale nedokázal prolomit tuto konkurenci a nebyl prodloužen.

Co se týče sezóny na NBC, je potřeba se ještě zmínit o dvou seriálech. Tím prvním je Miss Match, který stanice posadila do pátečního smrtícího timeslotu, a ten nezklamal – NBC mohla seriál po jedenácti epizodách odepsat.

Druhým seriálem je ale jeden poměrně známější. Ten si dokázal urvat hned v první sezóně místo v třetí desítce v porovnání s ostatními seriály. V dalších letech mu pak sledovanost klesala a byl zrušen po pěti sezónách. Ano, mluvíme o kriminálce z kasina; seriálu Las Vegas (Las Vegas Kasino).

The WB

Zrušené a prodloužené novinky:

• One Tree Hill
• Summerland
x
• The Help
• Tarzan
• Run of the House
• Like Family
• All About the Andersons

Přestože dokázala stanice The WB přivádět na svět počátkem tisíciletí velké hity, nezabránilo jí to v celkovém propadu, který začal právě touto sezónou. V ní prodloužila jen dva seriály a u ostatních to vypadalo, že si neví rady.

Nejprve těmi lepšími zprávami. One Tree Hill, seriál, který měl být původně film, byl srovnáván s konkurenční novinkou The O.C. a na WB si nevedl vůbec špatně. Po spojení WB a UPN se pro seriál našlo místo i na nově vzniklé CW na dalších šest let.

Druhým prodlouženým seriálem byl Summerland (Kalifornské léto), midseason náhrada, která získala dvakrát třináct epizod. Po zrušení se hvězda seriálu Jesse McCartney vyjádřila v tom smyslu, že seriál měl šílený timeslot a tvůrci potíže se scénářem.

Ostatní seriály potkalo rušení, s jednou výjimkou dokonce předčasné. Nejméně epizod vydržel na obrazovkách sitcom The Help, a to sedm. Jelikož se ale jednalo o midseason seriál, stanice už další seriály měla zrušené. Příkladem byl třeba Tarzan, seriál Erica Kripkeho, s osmi odvysílanými epizodami. Hlavní roli si zde zahrál Travis Fimmel (Ragnar z loňských Vikingů).

Šestnáct epizod vydržel další sitcom Run of the House. Původně bylo plánováno epizod devatenáct, stanice ale komedii o rodince čtyř sourozenců stáhla z programu dřív. Stejně nepochopitelně pak ukončila sitcom Like Family, pouhou jednu epizodu před koncem seriálu z celkových třiadvaceti.

Posledním zástupcem stanice se tak stal sitcom All About the Andersons, který dojel plnou sezónu. Co na tom, že byla zkrácena na 16 epizod, stanici se nedařilo.

UPN

Zrušené a prodloužené novinky:

• All of Us
• Eve
x
• Rock Me, Baby
• The Mullets
• Jake 2.0
• Amish in the City

Stanici UPN se podobně jako The WB nedařilo. Ze všech letošních novinek obnovila pouze dvě, jednou z nich byl sitcom All of Us od Willa Smithe a Jady Pinkett Smith. Začátky byly sice slavné, konce už tak ne. Ve své závěrečné, čtvrté sezóně seriál dosáhl opravdu kritických čísel, kdy dokázal porazit z ostatních seriálů stanice pouze America's Next Top Model, The Game a čerstvě zrušený seriál Runaway.

Druhou novinkou, kterou stanice obnovila, byl sitcom Eve o třech ženách, které mají svůj vlastní butik. V první sezóně se seriál držel, ale v dalších následoval pokles a po třech sezónách se dočkal konce (také kvůli omezenému počtu míst v programu nové CW).

Ostatní seriály na tom byly podstatně hůř. Komediální drama Rock Me, Baby dokázalo dojet do konce dvaadvacetidílné sezóny, ale sitcom The Mullets, který běžel po něm a takřka v žádné konkurenci dokázal, že i takový seriál jde zrušit. Stačilo mu pět epizod, než zmizel z programu.

Nezaujalo ani sci-fi akční drama Jake 2.0 o Jacku Foleym, který díky nanobotům získá nadpřirozené schopnosti. Seriál stihl dojet šestnáct natočených epizod a byl zrušen. V syndikaci ho následně odkoupil Sci-Fi Channel.

Nezaujaly ani realitky – Amish in the City, která sleduje skupinku namíchanou z moderních teenagerů a Amišů, ani The Player o soutěži profesionálních baličů ve svádění holek.

Co nabídly kabelovky

Kabelovky – nové hity:

• Deadwood
• Entourage
• Carnivàle
• Angels in America
• The 4400
• Battlestar Galactica
• The L Word
• Rescue Me
• Stargate Atlantis
• Pimp My Ride

Kabelovky tento rok nabídly pořádnou porci hitů. V počtu nabídnutých novinek pak vedly dvě stanice – HBO a USA Network, každá z nich potěšila diváky pěti novými seriály.

A že se bylo na co dívat. Hned ze začátku sezóny HBO vybalila Carnivàle, mystery drama o putujícím cirkusu z období Velké hospodářské krize. Hlavně díky svému předvoji, Sexu ve městě, dosáhl pilotní díl na 5,3 milionu diváků, čímž ustanovil nový rekord stanice (který ale vydržel jen do března, kdy jej zlomila další novinka stanice, Deadwood). Seriál zaujal kritiky, jak svým zpracováním, tak hudbou, tak historickou věrností. Vytýkali mu jen jednu věc – že je natolik zvláštní, že nemusí zaujmout širší masu diváků (což se i nakonec stalo, ale ne tolik výrazně). Seriál byl zrušen po dvou sezónách, přestože oficiální plán zněl nejprve jen na jednu sezónu. HBO se nepodařilo srazit náklady na jednu epizodu pod 2 miliony dolarů, jak si přála, a natáčení tak pro ni bylo drahé. Zrušení a otevřený konec ale naštvali spoustu diváků – jen za první víkend po oznámení přistálo stanici na stole 50 000 emailů požadující obnovení. Se záporným výsledkem.

Druhou kapitolou této sezóny byl pro HBO seriál Deadwood. Stejně jako Carnivàle se odehrával v minulosti – až na to, že na Divokém západě. Kritiky byl přijat skvěle – ti oceňovali hlavně silný scénář, unikátní styl dialogů a bezvadné herecké obsazení. Seriál nakonec získal tři sezóny, ve kterých dosáhl na 8 cen Emmy a 1 Zlatý glóbus. Stanice jej ale nešťastně musela zrušit, když neprodloužila smlouvy hercům dřív, než rozhodla o samotném seriálu. Díky tomu se Deadwood zařadil po bok dalších seriálů s nálepkou „předčasně zrušené“. Scenárista David Milch pak pracoval na dvou filmech, které by seriál ukončily, ale ani jeden nespatřil světlo světa.

Opravdovou chuťovku si stanice schovala až na léto. V červenci uvedla seriál Entourage (Vincentův svět). Ten získal převážně pozitivní kritiky a běžel plných osm let, zrušen byl až v roce 2011. Během svého vysílání získal 6 cen Emmy a vystřídal se v něm nespočet hostujících hvězd. V současné době probíhají přípravy na celovečerní film v produkci Marka Wahlberga.

Sluší se, abychom pověděli ještě něco o dalších dvou seriálech z produkce HBO, i když se jednalo jen o jednosezónní záležitosti. K Street, komediální drama o lobbistech ve Washingtonu, režíroval Steven Soderbergh a objevila se v něm spousta washingtonských politiků. Seriál sice získal poměrně příznivé hodnocení, ale nedokázal najít své cílové publikum a po deseti epizodách skončil.

To minisérie Angels in America byla původně plánována jako film. Poté, co se film stal nejsledovanějším kabelovkovým filmem roku se jej stanice rozhodla rozsekat do epizod. A šedesátimilionový projekt v čele s hereckými hvězdami Alem Pacinem, Emmou Thompson a Meryl Streep získal značnou pozornost, když se o něm kritici vyjadřovali doslova jako uměleckém kusu (což dokazuje i 11 cen Emmy, což je druhý nejvyšší počet cen, které kdy minisérie dostala).

Druhou stanicí, která se v této sezóně výrazně prosadila, byla USA Network. Ta divákům nabídla stejný počet novinek jako HBO, tedy pět. Nejznámější z nich, sci-fi drama 4400 se na obrazovkách udrželo čtyři sezóny, než bylo kvůli stávce scenáristů, rozpočtovým problémům a neuspokojivým ratingům zrušeno. Seriál nebyl obnoven ani na naléhání fanoušků, kteří se nespokojili s cliffhangerem na konci seriálu.

Druhou hitovkou, kterou stanice nabídla, byla realitka Nashville Star. Koncept byl téměř stejný jako u rok staré novinky American Idol – zpěváci se snažili ohromit porotu a postoupit co nejdál pomocí sms nebo online hlasování. Jenže narozdíl od druhé realitky, tady byli zpěváci omezeni pouze na country hudbu. Pořad jel na USA Network pět sezón a přestože byl kritizován za kopírování Idola a neschopnost zpěvákům opravdu pomoct, pro stanici to byl ratingový hit. Po pěti letech se přesunul na stanici NBC, která ho pak v roce 2009 zrušila.

Další tři seriály byly roční záležitostí. Stejnojmenná předělávka britského Touching EvilJeffreym Donovanem v hlavní roli se vůbec neujala a byla po první řadě zrušena. Naopak třídílná minisérie Traffic o světě drog a násilí inspirovaná britskou minisérií Traffik a filmem Traffic: Nadvláda gangů zaznamenala úspěch v podobě tří nominací na Emmy. Posledním seriálem byla historická minisérie Helen of Troy.

Přestože byla stanice FX na světě už deset let, originální seriály začala tvořit teprv od roku 2002. Jedním z jejích prvních byl seriál Rescue Me (Zachraň mě) o partě newyorských hasičů, které zasáhne 11. září. Seriál běžel plných sedm sezón a byl přijat velice dobře. Pátá sezóna dokonce dosáhla na 84 % ze 100 na serveru metacritics.com.

Stanice Showtime nabídla jeden nový seriál, ale jako obvykle se jednalo o hit. Seriál The L Word (Láska je láska) o gay/lesbických vztazích se i přes menší připomínky kritiků k nerealističnosti postav stal natolik populárním, že běžel celkem šest sezón, na základech seriálu se vytvořila reality show (The Real L Word), uvažovalo se o dvou spin-offech a závěrečném filmu.

MTV, téměř jako každý rok připravila reality show. Pimp My Ride ovšem předčilo veškeré její očekávání, když se stala populární takřka po celém světě, se spoustou národních verzí a odnoží.

Fanoušky sci-fi tento rok musel těšit asi nejvíc. Sci-Fi Channel, dnešní Syfy totiž uvedla dvě novinky – a obě nesly slavná jména. Battlestar Galactica sice oficiálně jako seriál jela až od října 2004 a spadá tedy do další sezóny, opravdový začátek se ale vysílal už v prosinci 2003. Tříhodinová minisérie, která měla zároveň sloužit jako pilot k seriálu, se ale stala třetím nejsledovanějším programem v historii stanice.

Na seriálu kritici oceňovali zejména mnohovrstevnatost žánrů propracovanost v každém ohledu a silné ženské postavy. Internetové deníky nešetřily superlativy jako „nejtemnější sci-fi seriál, jaký kdy americká televize vyprodukovala“, „jeden z nejlepších seriálů desetiletí“ a podobně. Seriál samotný jel čtyři sezóny a za tuto dobu stihl posbírat spoustu nominací a cen. Kolem Battlestar Galacticy se utvořilo nové universum, do kterého se časem přidaly dva nové seriály a nespočet videoher. A malá zajímavost – triky ke BSG zpracovávalo stejné studio jako k Fireflyi.

To druhý seriál, Stargate Atlantis, se o svou slávu bít nemusel, měl za sebou legendárního jmenovce, na kterého navazoval. Přesto jeho premiéra všem vyrazila dech – s ratingem 3.2 se stal nejsledovanější epizodou, jaká se kdy na Sci-Fi Channelu vysílala. Silné postavení si seriál udržoval do čtvrté sezóny, kde měl ještě nadprůměrná čísla. Poté ale stanice oznámila, že pátá sezóna bude poslední. Po jejím skončení se uvažovalo o navazujících filmech, pokud ten první bude úspěšný. Projekt s názvem Stargate: Extinction (dosl. vyhynutí) ale nikdy nedošel až do výrobní fáze, přestože byl připraven scénář a předběžně byli i zamluveni téměř všichni herci ze seriálu. Studio MGM se totiž tehdy potýkalo s vážnými finančními problémy, které celý projekt stoply.

Stanice TNT tento rok nabídla dvě novinky, obě minisérie. Dvoudílný Salem's Lot, už druhá adaptace upírské novely Stephena Kinga s Robem Lowem, Andre Braugherem a Donaldem Sutherlandem, ale příliš nezaujala. Šestidílný The GridJuliannou Margulies v hlavní roli pak vznikal ve spolupráci s britskou BBC.

Co se s námi rozloučilo

Sbohem pro…

• Friends
• Frasier
• Angel
• CatDog
• Rugrats
• Sex and the City
• The Practice
• Boston Public
• Becker
• The District
• Ed

Velkým rušením prošly stanice Nickelodeon a Cartoon Network. Ty ze svého programu vyřadily výhradně animované seriály, nejznámější z nich byly čtyřsezónní CatDog (Kočkopes) a dlouholetý veterán Rugrats (Lumpíci).

O svou stálici přišla stanice WB. Po zrušení Angela, druhého nejsledovanějšího seriálu stanice, začali fanoušci organizovat dopisní akce, online petice, skupovali reklamy a billboardy, jen aby jim jejich stanice prodloužila jejich oblíbený seriál. Jenže tak se nestalo – a spousta lidí, i ve vedení stanice, považovala neprodloužení seriálu za velkou chybu. Důvod přitom byl poměrně malicherný – tvůrce Joss Whedon chtěl po Jordanu Levinovi, řediteli stanice, aby seriál prodloužil dřív a lidé, kteří na něm pracovali, nemuseli odvolávat budoucí projekty. Jenže šéf stanice udělal přesně to opačné – seriál zrušil. Joss Whedon později řekl, že kdyby netlačil na ředitele stanice a počkal až do května, kdy se seriály obvykle prodlužují, tak by Angel šestou sezónu určitě získal.

Jednu svou legendu ukončila i stanice HBO. Sex ve městě, seriál, který obdržel nespočet cen a je pravidelně zařazován mezi top seriály všech dob, běžel šest sezón. Za tu dobu posbíral nejen 7 cen Emmy (z 50 nominací) a 7 Zlatých glóbů (z 24 nominací), ale také spoustu kritiky ze strany feministek. Přesto se seriál vysílal takřka po celém světě a v různých syndikacích běží dodnes. Dočkal se i dvou filmů a jednoho prequelu – The Carrie Diaries aktuálně začíná svou druhou sezónu na stanici CW.

Stanice NBC se zbavila hned tří svých stálic a že nešlo o kdovíjak neznámá jména. První z nich – seriál Ed pravděpodobně moc z vás nezná; svého času šlo ale o poměrně oblíbené komediální drama. Druhý a třetí seriál by ale měl znát skoro každý – sitcomy Frasier a Friends (Přátelé) se nesmazatelně zapsaly do historie televizní tvorby. První jmenovaný běžel 11 sezón, byl to spin-off (!) a za dobu svého vysílání získal 37 cen Emmy, čímž zlomil dosavadní rekord The Mary Tyler Moore Show (29 cen). Jeho šestá sezóna byla dokonce třetím nejsledovanějším seriálem roku a v roce 2002 byl seriál zařazen časopisem TV Guide mezi 50 nejlepších seriálů všech dob.

Druhý jmenovaný, legendární sitcom Přátelé, se proslavil ještě víc. Za dobu svého vysílání, vyjma první sezóny (kdy se umístil 9.) nevypadl z top 5 nejsledovanějších seriálů roku (nutno podotknout, že se do této statistiky započítávaly i realitky a soutěže a zprávy). Poslední sezóna pak v průměru dokonce přesáhla 20 milionů diváků na epizodu. Jeho finále potom sledovalo 52,5 milionu Američanů, díky kterému se stalo čtvrtým nejsledovanějším finále historie (po M.A.S.H.i, Cheers a Seinfeldovi). Samotnému finále se dokonce věnovaly dva díly Dateline NBC, news magazínu; 30 sekund reklamy se prodávalo za 2 miliony dolarů, čímž byl překonán i rekord finále Show Jerryho Seinfelda (kde se prodávalo za 1,7 milionu dolarů). Sledovaností se finále dostalo na druhou příčku nejsledovanějších programů roku – na prvním místě byl už jen Super Bowl. Mnozí kritici pak naznačovali, že s koncem Frasiera a Přátel končí i klasická éra sitcomu.

Jenže to nebyl jediný dopad seriálu. Přátelé měli obrovský kulturní a společenský přesah. Imaginární kavárnou Central Perk se inspirovalo mnoho kaváren po světě, které se začaly do její podoby přetvářet. Trendy v kadeřnickém průmyslu udávala Jennifer Aniston, od jejíhož vlasového stylisty pochází její typický účes „The Rachel“, který se stal obrovsky populárním. Společně s životním stylem Přátel se také začalo rozmáhat žití ve skupinkách lidí.

Stanice ABC se po osmi sezónách zbavila svého právnického dramatu The Practice (Advokáti) (jejímž spin-offem jsou u nás známější Kauzy z Bostonu). Původně šestiepizodní midseason náhrada se v roce 1997 dočkala prodloužení a od té doby byla stabilní základnou střídavě nedělního a pondělního programu. Období své největší slávy si seriál odbyl ve své čtvrté a páté sezóně, kdy se stal 8., resp. 9. nejsledovanějším seriálem. The Practice je i držitelem několika Emmy – v kategorii Hostující herec/herečka dokonce drží rekord v počtu ocenění. Na konci sedmé sezóny ale seriál čelil drastickým škrtům, které měly za následek odchod šesti herců. Namísto nich přišel James Spader (letošní The Blacklist) a Rhona Mitra, což se nakonec (přestože byl seriál zrušen) ukázalo jako skvělá volba. Spader za své účinkování obdržel Emmy a společně s Mitrou byl přeobsazen do nového Boston Legal.

Seriálu Boston Public (Bostonská střední) v hlavní roli s Chi McBridem se zpočátku vůbec nevěřilo, že by mohl přežít. Sice předcházel populární Ally McBeal, ale analýzy ukazovaly, že prostředí středoškolských učitelů mladé publikum vůbec nezaujme. Proto se seriál víc zaměřil na samotné studenty. Seriál si získal velkou pozornost a také podporu kritiků za národnostně různorodé obsazení. V poslední sezóně jej ale stanice nasadila do svého smrtícího pátečního timeslotu, čímž ho v podstatě popravila – seriál byl po třinácti epizodách zrušen.

Šesti sezón se dočkal sitcom Becker o praktickém lékaři z Bronxu. První čtyři sezóny jel v pondělí, kde se stabilně umisťoval mezi dvaceti nejsledovanějšími seriály sezóny (hlavně díky svému předskokanovi, seriál Everybody Loves Raymond (Raymonda má každý rád)). Poté ho stanice přesunula na neděli, kde mu sledovanost spadla o 6 milionů diváků. CBS chtěla seriál po páté sezóně zrušit, nakonec si to ale rozmyslela, protože zrovna měla těžký nedostatek komediálních pilotů. V šesté sezóně po přesunu na středu ale Becker potvrdil, že zůstane na svých číslech a zrušení už nic nebránilo.

Druhým delším seriálem, který stanice CBS tuto sezónu zrušila, bylo policejní drama The District (Policejní okrsek). To se dočkalo čtyř sezón a v průběhu vysílání jen potvrzovalo klesající trend v její sledovanosti. Jenže nebyla to ani příliš jeho vina – seriál byl jedním z posledních, které se vysílaly v tehdy nepříliš sledovaném sobotním slotu. Sezóna 2003/04 totiž byla poslední, ve které stanice v sobotu vysílaly. Od 2004/05 se stanice domluvily, že v sobotu nebudou vysílat originální program kvůli nízké sledovanosti.


Náš letní vzpomínkový seriál je za námi. Teď už můžete vzpomínat i na něj :)

Další díly seriálu
Copak asi dělají tyto tlačítka? 
Seraphine313

Seraphine313

Autor si zatím nevyplnil svoje mikrobio.
Poslední komentáře10zobraz všech 10 příspěvků
jukab

jukab

Taky moc děkuji za celou sérii článků, vzpomínání, nebo spíš rozpomínání, bylo pěkný :) Tahle sezona má...
před 8 roky
allyska

allyska

Taky moc děkuju za návrat do minulosti, hezky jsem si zavzpomínala a navíc si do watchlistu přidala...
před 8 roky
Exredaktorka

Exredaktorka

Jsem já ale stará... Mimochodem, u Coupling máte plakát k britské verzi, víte to?
před 7 roky
Další články k tématu