Facebook Twitter E-mail
23. srpna 2013

Dvanáctý Doctor je znám. Jací byli ti před ním? (2/2)

V minulém článku jsme se zastavili na pomyslné hranici roku 1989, kdy skončila „stará éra“ Doctora Who. Takřka ihned po skončení 26. série začaly přípravy pro úplně nový seriál o Doctorovi. Ten měl úplně rebootovat celou sérii – na prvcích staré série měl být vytvořen příběh s novou časovou kontinuitou.

Jenže to už nebylo v Británii, ale v USA. Scenárista John Leekley pracoval na pilotu, ve kterém měl Doctor hledat svého otce Ulyssea v různých časových obdobích. Na Gallifrey (kde měl zemřít Borusa a splynout s TARDIS; Master se pak měl stát vůdcem Pánů času), během náletů na Londýn za druhé světové války, ve starověkém Egyptě a na planetě Skaro, kde jsme měli být svědky stvoření Daleků.

Jenže v roce 1994 studio Amblin Entertainment, které mělo seriál na starosti, Leekleyho scénáře pustilo k vodě. Celou věc už od roku 1989 vyjednával Phillip Segal (vyjednávání začala dokonce už v průběhu 26. série – BBC chtěla celý seriál v podstatě spustit znovu). Přes společnosti Columbia Pictures, Amblin Entertainment a nakonec i Universal Studios se Segal dostal až k CBS, kde nabízel seriál pro midseason v roce 1994. Jednání sice vyzněla do prázdna, nápad ale zaujal Trevora Waltona, ředitele sekce televizních filmů na stanici Fox. Roli hrálo i to, že byl sám Angličan a seriál dobře znal. Walton sám ale neměl pravomoc seriál povolit. Mohl nanejvýš nechat natočit televizní film, který by sloužil jako pilot k následnému seriálu. A tím se už vlastně dostáváme k osmému Doctorovi.

Doctor č. 8: Paul McGann

počet sezón: 0
počet epizod: 0
poprvé a naposledy: Doctor Who (14. 5. 1996)

Už od mládí vedli rodiče Paula k tomu, aby co nejvíce rozvíjel svůj talent. Herectví mu ale poradil až jeden jeho učitel na střední škole – a rodák z Liverpoolu pak na dlouhou dobu zakotvil v Royal Academy. Před kamerou se poprvé objevil ve čtyřiadvaceti letech v seriálu Give Us a Break. O tři roky později, v roce 1986, dostal hlavní roli v minisérii stanice BBC, The Monocled Mutineer. Přestože zde prokázal své kvality, čtyřdílný seriál se setkal s tvrdou kritikou (hlavně kvůli kontroverzi a spoustě omylů ve scénáři). Stanice pak už seriál nikdy nevysílala.

Až do roku 1989 se objevoval hlavně ve filmech – The Monk, Dealers, Tree of Hands a ve válečném dramatu Stevena Spielberga Empire of the Sun (Říše slunce) – s Johnem Malkovichem a tehdy ještě třináctiletým Christianem Balem. Účinkoval také v kultovních komediích Withnail & I a The Rainbow. McGann se tak vypracoval mezi tehdejší mladou britskou hereckou elitu, po bok hvězd jako Gary Oldman nebo Colin Firth.

Po roce 1989 se soustředil na práci v televizi – účinkoval v seriálech Nice Town a Nature Boy na BBC a v The One That Got Away a v druhé řadě Hornblowera na ITV. Střihl si i několik malých rolí v amerických filmech – tu ve Vetřelci 3 ale tvůrci ve finální fázi produkce hodně zmenšili. V roce 1993 měl hrát hlavní roli ve filmu Sharpe's Rifles (Mazaný), ale pár dní před natáčením se zranil a musel být nahrazen Seanem Beanem (který účinkoval i v pokračováních a tato role v podstatě odstartovala jeho kariéru). Mimochodem – McGannovo zranění tehdy přišlo pojišťovnu na částku přesahující 2 miliony liber, což byl rekord v britské televizní historii.

Abychom se ale vrátili zpět k Doctorovi – v roce 1996 byl obsazen do role osmého Doctora. Mimo něj ve filmu působil i Sylvester McCoy, představitel sedmé inkarnace. Film vznikal ve spolupráci BBC, Universal Studios a Foxu. Původně se měl jmenovat Enemy Within pro odlišení od britského seriálu. Paul McGann byl vybrán hned napoprvé, přestože se neznal ani s producentam Segalem, ani dřív nepracoval pro Fox. Zásadní vliv na film měl nový scenárista Matthew Jacobs, který hlavnímu scenáristovi, Johnovi Leekleymu, doporučil, aby film byl přímým pokračováním britské předlohy – něco, co do té doby při přebírání tématu, nikdo neudělal. Původní plán přitom zněl jasně – udělat kompletní novou americkou verzi Doctora.

V USA se film vysílal 14. května 1996 a v Británii 27. května. Zajímavostí je, že pár dní po americké premiéře zemřel představitel třetího Doctora, Jon Pertwee. Britská verze pak byla upravena ke vzpomínce na herce přidáním závěrečného epitafu. V Americe film příliš velký zájem nevzbudil (5,5 mil. diváků), v Británii ale zaznamenal neskutečný úspěch (fanoušci byli během sedmileté přestávky dál zásobováni Doctor Who magazínem, Virgin Publishing vydalo sérii knih rozvíjející příběhy sedmého Doctora a spousta lidí se snažila, aby seriál zůstal v povědomí). Přesto ale studio Universal nedokázalo najít stanici, která by převzala myšlenku seriálu pod svá křídla – Fox své právo nevyužil, a tak se celý kolotoč produkčních práv o rok později vrátil zpět na BBC, pro kterou by nakonec vlastní produkce byla levnější.

A Paul McGann? Přestože účinkoval jen v jednom filmu o Doctorovi, dychtiví fanoušci kolem něj vytvořili do restartu seriálu největší množství fanpovídek, komiksů a knih, co o kterémkoli Doctorovi kdy vyšlo. Sám McGann ale vyslovil přání se už k Doctorovi před kamerou nevracet.

Jeho cesta pak vedla a dodneška vede přes filmy. Jeho nejslavnější role po Doctorovi přišla v roce 2002, kdy si zahrál Davida Talbota v adaptaci třetího dílu bestseleru Anne Rice, Upíří kroniky s názvem Královna prokletých.

Doctor č. 9: Christopher Eccleston

počet sezón: 1
počet epizod: 13
poprvé: Rose (25. 3. 2005)
naposledy: Parting Of The Ways (18. 6. 2005)

V roce 1999 se opět začalo v Británii veřejně mluvit o novém seriálu o Doctorovi. Dokonce se objevil i název – Doctor Who 2000, ale tím veškerá snaha okolo seriálu skončila. Jak později vyšlo najevo, BBC Worldwide chystala vlastní filmovou verzi seriálu a znovuobnovení by jí uškodilo.

Jak se ale blížilo 40. výročí seriálu, začínaly se ozývat hlasy, že by byla škoda toho nevyužít. Nová finanční ředitelka BBC, Lorraine Heggessey, prohlásila, že by ráda seriál nechala obnovit, plány BBC Worldwide a hlavně vlastnictví práv v tom ale brání. Myšlenku seriálu ale podpořila jak vedoucí dramatické tvorby BBC, Jane Tranter, tak i producent Doctorových audiopříběhů, Dan Freedman.

Na oslavu 40. výročí tak stanice aspoň připravila několik kreslených webseriálů – počínaje Death Comes to Time a konče Shadou. V červenci pak stanice oznámila produkci webseriálu Scream of the Shalka a Richarda E. Granta, který Doctora daboval, jako jeho oficiální devátou inkarnaci. Nakonec ale vše dopadlo jinak.

V září 2003 Heggessey zahájila jednání s BBC Worldwide o navrácení licence pro Doctora vzhledem k tomu, že ani po čtyřech letech nedošlo v přípravách filmu k pokroku. Pro práci na projektu získali zpět Russella T Daviese, autora Queer as Folk a Touching Evil. Tem jim už předtím slíbil, že se na BBC vrátí jen pokud to bude kvůli Doctorovi. Nově byl ustanoven hlavním scenáristou a výkonným producentem – pod sebe dostal tým autorů včetně Marka Gatisse, Stevena Moffata, Paula Cornella a Roba Shearmana. Krátce nato pak bylo oficiálně oznámeno, že se seriál vrací na BBC One – jako úplně nový. Číslování sezón mělo jet zase od začátku, namísto od 27 a jedna řada měla mít 13 45minutových epizod. V únoru 2004 potom bylo oznámeno, že další pokračování Shalky nebudou; o několik týdnů později pak po různých mediálních spekulacích stanice oznámila, že hlavní roli Doctora bude hrát Christopher Eccleston a jeho společnici tehdy dvacetiletou zpěvačku Billie Piper (která se už v šestnácti stala nejmladší anglickou zpěvačkou, která dosáhla na 1. místo v žebříčku singlů). Eccleston byl první volba producentů – mezi ostatními adepty byli třeba Eddie Izzard, Hugh Grant nebo Bill Nighy.

Volbě Ecclestona se nejde moc divit, S Russellem T Daviesem se znali už z natáčení Queer as Folk – Chris byl jeho první volba, ale tehdy herec odmítl. Když dostal nabídku na Doctora, nebyl to už žádný neznámý mladíček. Jeho kariéra začala už v roce 1991 – v sedmadvaceti letech. Jednou z jeho prvních rolí bylo třeba epizodní účinkování v Poirotovi nebo vedlejší role v seriálu Cracker. Jeho hvězda ale začala stoupat poměrně rychle. Zahrál si po boku tehdy ještě neznámého Ewana McGregora ve filmu Dannyho Boylea, Shallow Grave (Mělký hrob).

Až do roku 2003 se objevoval převážně ve filmech – v Elizabeth přecpaném hereckými hvězdami (Cate Blanchett, Geoffrey Rush, Joseph Fiennes, Daniel Craig, Vincent Cassel, Richard Attenborough), eXistenZ, Jude (s Kate Winslet, mimo ní zde potkal v miniroli i Davida Tennanta, svého nástupcem v roli Doctora), 60 sekund, 28 dní poté a dalších.

Eccleston roli Doctora opustil už po první sérii. V Británii to vyvolalo nemalé diskuse, kterým nepomáhali ani lidé z okolí seriálu. Spekulovalo se o přepracování i o tom, že nechce být znám jen jednou rolí. Pravda ale byla taková, že měl smlouvu jen na jednu sezónu (BBC si pořád nebyla jistá, jestli bude seriál úspěšný a kam vlastně bude směřovat), po které si mohl vybrat zda zůstane nebo ne. V pozdějších rozhovorech uvedl, že je na roli Doctora pyšný a plánoval zůstat dva až tři roky, ale že si úplně nesedl s lidmi a prostředím okolo seriálu.

Odchod ze seriálu ho ale mrzet nemusel. Už v tom roce byl za ztvárnění Doctora oceněn National Television Award pro nejpopulárnějšího herce. Nutno podotknout, že seriál tehdy ovládl všechny tři hlavní kategorie – herce (Eccleston), herečku (Piper) i nejoblíbenější drama. O rok později se objevil v Heroes, v roce 2009 pak ve filmu G. I. Joe a v hlavní roli autobiografického filmu Lennon Naked. V nejbližší době ho uvidíme v pokračování komiksové ságy Thor: The Dark World.

Návratem Doctora na obrazovky vzniklo i množství spin-offů. Krom známých Torchwoodu a The Sarah Jane Adventures BBC produkovala i animovaný K-9 – ten ale nakonec skončil na stanicích Channel 5 a Disney XD. Vznikly také dva seriály o dění za kamerou – Totally Doctor Who a Doctor Who Confidential. V USA si ale seriálu moc nevšímali – první sezóna Doctora běžela na Syfy až rok po britské premiéře.

Doctor č. 10: David Tennant

počet sezón: 3
počet epizod: 47
poprvé: Parting Of The Ways (18. 6. 2005)
naposledy: 50th anniversary special (23. 11. 2013)

Pár hodin po oznámení prodloužení seriálu na druhou sezónu stanice BBC oznámila odchod Chrise Ecclestona ze seriálu. Fandové seriálu tuto záležitost nesli velice nelibě, populární fanfórum Outpost Gallifrey bylo kvůli počtu rozezlených příspěvků na dva dny uzavřeno. Nelze se jim divit. Toto oznámení totiž přišlo pouhé čtyři dny po odvysílání první epizody.

Ale stanice fanoušky na novou tvář nenechala dlouho čekat. Odchod Ecclestona, jak později vyšlo najevo, se tajil do poslední chvíle. Prodloužení seriálu ale přišlo téměř okamžitě po prvním dílu (pár hodin před oznámení o odchodu Chrise), který byl třetím nejsledovanějším programem stanice. Na konci června při závěrečných epizodách první řady pak bylo oznámeno prodloužení dokonce i na třetí řadu. Nového představitele pak stanice předvedla světu pouhé dva týdny po Ecclestonově rezignaci. Stal se jím David Tennant.

V tom stanice získala opravdového šílence. Tennant totiž Doctorem žil už od dětství. Už ve třech letech oznámil rodičům, že se chce stát hercem, protože seriál tak moc miluje. Chlubil se tím, že viděl každou jeho epizodu, jeho eseje do školy pojednávaly výhradně o seriálu, jenže co navíc – byly skutečně dobré. Svou první roli si odbyl v jedenácti a už v šestnácti se jako jeden z nejmladších dostal na Royal Scottish Academy of Music and Drama (česky přibližně Královská skotská akademie múzických umění). Tehdy se ale ještě jmenoval David John McDonald – jméno si změnil až na škole podle frontmana skupiny Pet Shop Boys, Neila Tennanta, protože zjistil, že jeden herec jeho jména už existuje.

Svou první roli před kamerou absolvoval ještě když byl na škole a další na sebe nedaly dlouho čekat. Během jeho první velké televizní role, skotského seriálu Takin' Over the Asylum, se setkal s herečkou a spisovatelkou Arabellou Weir a krátce po natáčení se za ní odstěhoval do Londýna. S Arabellou si byli velice blízcí, a to natolik, že se stal kmotrem jejího dítěte. Ona si na oplátku později zahrála v Doctorově vánočním speciálu 2011 (stejně tak si v Doctorovi zahrála i Tennantova manželka, shodou okolností dcera pátého Doctora, Petera Davisona).

Na opravdového herce se Tennant vypracoval na divadelních prknech. Byl přijat do Královské shakespearovské společnosti. V televizi se ale začal častěji objevovat až v letech 2004–2005, a to třeba ve filmech Casanova, Quatermass Experiment nebo v seriálu Blackpool. Tou dobou také vytvořil svou druhou nejslavnější roli, Bartyho Skrka ve filmu Harry Potter a Ohnivý pohár. Mimochodem, víte, že Barty Skrk v knižní předloze umřel v kapitole Parting of the Ways, což je i název epizody, ve které se Doctor regeneroval do podoby hrané Tennantem?

Davidovi se účinkováním v Doctorovi splnil dětský sen. Ten si splnil částečně ještě předtím – když jednou natáčel v rádiu, dozvěděl se, že ve vedlejším studiu dělají dabing pro Shalku. Hned běžel za režisérem a přemluvil ho, aby mu dali malou roli v seriálu. Tennant se pak objevil v množství audioher založených na dobrodružství Doctora.

Díky Doctorovi také dosáhl spousty ocenění. Jen National Television Award pro nejoblíbenějšího herce si během let 2006–2010 odnesl celkem čtyřikrát. Časopis The Stage ho v roce 2005 zvolil šestým nejinspirativnějším umělcem roku. Spousta dámských časopisů ho také zařazovala do top žebříčků nejkrásnějších mužů světa.

V roce 2010 se okolo seriálu mnohé měnilo. Odešel hlavní producent Russell T Davies, a dál už na seriál nedohlížela ani v podstatě matka celého restartu, Julie Gardner (ředitelka dramat na BBC). Práci po Daviesovi převzal Steven Moffat, který byl do té doby pod jeho vedením. V roce 2008 pak sám David Tennant ohlásil, že ze seriálu odchází. Mělo se tak stát během nové sezóny, která ale byla úplně jiná než všechny předchozí.

Během sezóny v roce 2009 se totiž vysílalo jen pět speciálů a ne klasických 13 epizod. Bylo to z toho důvodu, aby se nová produkce stačila připravit na pátou sezónu. Prakticky jsou tyto speciály někdy přiřazovány do čtvrté sezóny. David Tennant díky tomu měl více času, který využil ke ztvárnění Hamleta v televizní verzi pro BBC Two. Tato role u něj bývá oceňována jako jedna z jeho nejlepších televizních prací. V roce 2009 potom pro NBC natočil pilot Rex Is Not a Lawyer o chicagském právníkovi, který začíná trénovat svoje zástupce, co by ho mohli reprezentovat, pokud dostane záchvat paniky. Pilot ale nebyl vybrán pro sezónu.

O rok později si zahrál v britském dramatu Single Father postavu Davea, který po smrti partnerky vychovává pět dětí. Za roli byl oceněn cenou pro nejlepšího herce Royal Television Society. V roce 2012 pak o něm bylo slyšet nejvíc. Nejdřív si zahrál hlavní roli v minisérii Spies of Warsaw (ta se vysílala o rok později, v roce 2012 ji natáčel), potom se ucházel o roli Hannibala Lectera ve Fullerově seriálu Hannibal, ale těsně ho porazil Mads Mikkelsen. V červnu potom dostal nabídku od televize ITV na účinkování v kriminálce Broadchurch a ten stejný měsíc ještě začal natáčet třídílné politické drama The Politician's Hus­band.

Doctor č. 11: Matt Smith

počet sezón: 3
počet epizod: 42
poprvé: The End of Time (25. 12. 2009)
naposledy: 2013 Christmas Special (25. prosince 2013)

Přestože novopečený producent seriálu, Steven Moffat, chtěl do uvolněné role Doctora někoho ve středních letech, nakonec zvolil šestadvacetiletého Matta Smithe, který ale byl pro všechny tak trochu neznámou. Média spekulovala, že by do role mohl být obsazen dokonce i syn třetího Doctora, Sean Pertwee (nebo třeba i Catherine Zeta-Jones, znáte média). První přijetí Matta Smithe ale byla rozporuplná. Jednak šlo o nejmladšího představitele Doctora – v době natáčení mu bylo šestadvacet – o tři roky méně, než do té doby nejmladšímu Peteru Davisonovi, jednak byl tak trochu neznámý – přesto o něm Moffat mluvil jako o herci, u kterého hned věděl, že to bude Doctor, který bude zároveň mladý i starý, zároveň ztřeštěný i zkušený. Právě jeho excentricita zapříčinila to, že při castingu na roli doktora Watsona v seriálu Sherlock (kterou nakonec získal Martin Freeman) byl odmítnut – stejným člověkem, Stevenem Moffatem, který ho díky tomu o několik dní později obsadil do role Doctora (casting na Sherlocka i Doctora se konal zároveň).

Změny se ale dočkaly i další věci v seriálu – změnilo se logo a kompletně se redesignoval vnitřek TARDIS. Změnila se také společnice – Billie Piper odešla už dřív (už během Doctora si rozjížděla účinkování v Secret Diary of a Call Girl na konkurenční ITV2), přestože byla považována za nejlepší společnici Doctora vůbec. Sama ale připustila, že by se k Doctorovi vrátila, pokud by jí byla nabídnuta hlavní role (a do seriálu se taky ještě jednou, naposledy, vrátí – bude účinkovat v díle k 50. výročí). Novou společnicí se stala Karen Gillan.

Druhá řada se Smithem a šestá celkově doznala „menších změn“. Oproti předchozím letům byla rozdělena na dvě části – před- a poprázdninovou. Třetí série se kvůli úsporám ze strany stanice začala vysílat až o půl roku později, v září 2012 (všechny předchozí řady začínaly v dubnu). Vánoční epizoda se tak posunula doprostřed řady, ale přestávka mezi polovinami sezóny se natáhla na půl roku.

Díky svému mládí ještě Smithova kariéra nečítá tolik položek jako u ostatních herců. V seriálech se objevoval sporadicky (ironicky se v roce 2007 potkal s Billie Piper při natáčení Secret Diary of a Call Girl), ve filmech ještě méně (a když náhodou, tak jeho akt přeřadili do vystříhaných scén, jako v případě In Brugges). V roce 2013 ale podepsal smlouvu na hlavní roli v režisérském debutu Ryana Goslinga, How to Catch a Monster. Uvidíme, jak to herci, který chtěl být jako mladý profesionálním fotbalistou, protože se mu to zdálo společensky přijatelnější než být hercem (přestože mu všichni doporučovali opak), a díky tomu i párkrát odmítl vystupovat, povede.

Doctor č. 12: Peter Capaldi

počet sezón: ?
počet epizod: ?
poprvé: 2013 Christmas Special (25. prosince 2013)

Události nedávno minulé nám ukazují, kde náš dvojčlánek zakončit. 1. června Matt Smith ohlásil úmysl odejít ze seriálu. Nového Doctora stanice BBC oznámila ve speciálním přímém přenosu, stal se jím pětapadesátiletý Peter Capaldi, který se tak stal nejstarším představitelem Doctora od časů Williama Hartnella, představitele prvního. Rozpor mezi nejmladším a nejstarším hercem hlavní role tvůrce Steven Moffat komentoval tak, že se „podivný mladý-starý Matt Smith přemění do podivného mladého-starého Petera Capaldiho“.

Capaldi prý Moffata napadl už při castingu na jedenáctého Doctora, tehdy ale myšlenku zavrhnul s tím, že zatím není vhodná doba. Pro roli dvanáctého Doctora Moffat Capaldiho vybral už několik měsíců před veřejným oznámením v tajném castingu, který se konal u něj (Moffata) doma.

Stejně jako David Tennant, i Peter Capaldi je velkým fanouškem seriálu. Dokonce v něm už i účinkoval – ve čtvrté řadě nového seriálu měl epizodní roli, stejně tak si zahrál i v Torchwoodu. Hercem chtěl být už odmalička, na základní škole měl vlastní loutkové divadlo, na střední potom navštěvoval divadelní kroužek. Měl dokonce i vlastní kapelu, ve které zpíval (na bubny s ním hrál budoucí komik Craig Ferguson).

Po škole prošel nespočtem seriálů a filmů. Mezi jeho nejslavnější role patří doktor Malcolm Tucker BBC komedie Thick of It, Baltazar z minisérie Nativity, král Karel I. z minisérie The Devil's Whore, Mark Jenkins ze Skins a našla by se i spousta dalších. Diváci ho v posledních letech mohli vidět i ve filmech World War Z a In the Loop. Příští rok se na něj můžeme těšit v seriálu (z velké části natáčené v České republice) The Musketeers, kde hraje kardinála Richelieu.

Doctor č. XYZ

Je nám jasné, že se mezi vámi nachází mnoho skalních fanoušků Doctora, kteří namítnou, že těchto dvanáct jmen není kompletní seznam všech herců, kteří hráli Doctora. A budou mít pravdu. V průběhu desítek let, co se seriál natáčel vzniklo množství audioknih, audioher, speciálů, animovaných seriálů a dalších materiálů, ve kterých nemohli hlavní herci zastoupit své role.

Museli se tedy najít tací, kteří by jejich úlohu přebrali, a že jich za padesátiletou historii nebylo málo. Doctora si zahrála i poměrně známá jména – mezi nejznámnější budou patřit Peter Cushing, Rowan Atkinson, Hugh Grant, Richard E. Grant, Joanna Lumley (která hrála alternativního 13. Doctora). V seriálu si dokonce zahrál i syn Patricka Troughtona, David, který hrál jeho klon v audiohře z roku 2011. Sledovat osudy herců, kteří hráli Doctora jen ve vedlejší roli by ale vydalo na další článek.


Naše putování za Doctory končí. Věříme tomu, že se vám líbilo a že ho náležitě oceníte ;)

Další díly seriálu

Dvanáctý Doctor je znám. Jací byli ti před ním? (1/2) (15. 8. 2013)
Dvanáctý Doctor je znám. Jací byli ti před ním? (2/2) (právě čteš)

Líbilo se? Tak to ó náš nejdražší čtenáři moc děkujeme za podporu.
Seraphine313
Autor je občasný článkař/titulkář, podřadný grafik, milovník HTML, závodních her, matematiky a astrofyziky, sarkastik/skeptik/pragmatik, celoživotní STAR WARS fanatik, a v mikrozbytku času i student managementu.

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

Ajam
před 286 týdny
No je tam pár nepřeností, například Matt Smith neměl nikdy za společnici...
venalce
před 286 týdny
Mám dotaz na autora článku: Do těch epizod, kde se objevil některý z herců...
Seraphine313
před 286 týdny
Jop, našlas chybku. Už ani nevím, jak jsem ji vyrobil, ale počítal jsem...

DALŠÍ ČLÁNKY K TÉMATU

SOUVISEJÍCÍ SERIÁLY

AKTUÁLNÍ ČLÁNKY