18. 11. 2013

Hej, SerialZoňáci, mám koukat na Almost Human?

Sezóna 2013/2014 je tady. Přemýšlíte, jaké novinky přidat do watchlistu? V našem podzimním seriálu se zaměříme na piloty velké pětky, které si dopodrobna rozebereme. Pro dnešek se podíváme, jak to vypadá s budoucností Almost Human.

Almost Human – plakát

Almost Human je nové sci-fi drama z budoucnosti stanice FOX. Poběží každé pondělí od osmi, odkud vystrnadilo stálici Bones. Konkurence je v tenhle čas veliká. Na ABC běží Dancing with the Stars, na CBS komediální blok začínající s HIMYM následovaný 2 Broke Girls, NBC konkuruje s The Voice; jedině snad CWčko s Hart of Dixie se nedá brát moc jako konkurence. Po Almost Human běží od devíti jedna z nejúspěšnějších letošních novinek, Sleepy Hollow.

tipovačce jsme téměř skoro všichni pro prodloužení. Jediná Gorilla věří, že FOX dodrží tradici a zařízne kvalitní sci-fi hnedle zkraje. Vy jako hlas lidu s námi držíte basu a jste pro prodloužení, a to silou 79 % hlasů.

Tak co jsou zač ti skoro lidi?

Androidi. Dokonce policejní androidi. V seriálu se totiž přesouváme do blízké budoucnosti, konkrétně do roku 2048. Technologie za tu dobu velice pokročila, což s sebou neslo mimo jiné rozšíření nových zbraní, drog a další nelegální činnosti. Jelikož jsou ulice kvůli tomu značně nebezpečné vyfásli všichni policisté jako parťáka bojového androida. Ti jsou chytří, přesní, analytičtí… a taky dost chladní.

John Kennex je jedním z těch klasických poldů. Po zpackané akci, při které přišel o nohu, zrovna androiďáky moc nemusí. Navíc za tu dobu, co byl po tomhle debaklu v komatu, mu zmizela i jeho holka. Neznámo kam. A John ví, že si něco z předkomatové doby pamatuje. A je to důležitý. A to tolik, že dochází na nelegální „léčbu“, kde se pokouší vykřesat z hlavy okamžiky před výbuchem.

Moc mu to nejde. Navíc se teď musí vrátit do práce a vyfásnout nového syntetického parťáka. Když mu „omylem“ vyskočí na dálnici z auta, je mu přidělen starší model. Ten měl i emoce. Proto bývá označován za trochu divný. Ale Johnovi to s ním jde líp, než s tou novou generací. Možná se mu i podaří rozplést tu konspiraci, která celé policejní oddělení obklopuje…

Čichám, čichám další kriminálku. Že to není CSI v budoucnosti?

Podle pilotní epizody snad ne. Sice se asi nevyhneme případům vyřešeným během 40minutové epizody, ale zatím to vypadá, že ústřední linií prostupující celým seriálem bude boj s tajemnou organizací a rozplétání konspirace.

Dobrá, tak ukažte, jak se vypořádali s budoucností. Trailer prosím.

To vypadá docela akčně. Takže předpokládám, že všechno zábavný vystříleli hned v traileru, co?

Překvapivě ne. Almost Human je nabitý triky a budoucností na každém kroku. Oproti jiným letošním novinkám to je přímo nabité triky (jo, koukáme vaším směrem, Agents of S.H.I.E.L.D). Budoucnost na nás pomrkává z každého okamžiku, ať už jde o holografické zpěváky, pásky zamezující přístupu na místo činu, všudypřítomnou reklamu, či různé létající dopravní prostředky.

Takže to nezní bůbec zle. Kdo je za tím?

Seriál k životu přivedl J.H. Wyman, který psával epizody k jinému sci-fi, a to Fringe. Drsného oldschoolového policajta hraje Karl Urban a jeho robotického parťáka Michael Ealy.

Navnadili jste mě, co když budu chtít další nálož?

FOX se rozhodl vypustit dva díly skoro najednou. Druhý se bude vysílat dnes v noci. Na další díly si už pak klasicky budeme muset týden počkat.

To je škoda, můžu si tedy zatím vyplnit čas něčím podobným?

No nejvíce se to blíží budoucnosti z posledních epizod Fringe. Při troše fantazie si můžete čekací dobu krátit i pomocí FlashForward.

A jaký je váš ortel SerialZoňáci?

Fruiko

Ufff. Trochu jsem se bál, že mám moc velká očekávání a budu těžce zklamán. Naštěstí se tak nestalo a Almost Human splnil to, co sliboval. Budoucnost, která z obrazovky sálá na každém kroku, i dvojici poldů, kteří jsou tak cool, až vám zamrzají pixely na monitoru.

Ale i tak je tu spousta věcí, které můžeme my hnidopiši kritizovat. Proč proboha furt v roce 2048 samořídící auta? To Google zkrachoval a přestal je vyvíjet? Když už vymysleli robota, co sám, chodí a myslí a přitom nevypadá jak japonské monstrum s 6 nohama opatřenými servomotorky a kolečky, tak by ta auta snad mohli zvládnout. Pochopil bych, kdyby třeba jen hlavní hrdina, staromilec, měl ruční řízení, ale evidentně tomu tak není.

Co se týče děje, tak jsem relativně spokojen. Sice je trochu moc uspěchaný, ale představovačka nových světů je vždycky ošemetná, vůbec, když to musíte divákům vrazit všechno do tváře už v pilotu. Zarážející jsou jen dějové berličky. Zničím robota za bůhvíkolik tisíc a pak dostanu nového aniž by mě někdo sprdnul? Podobných do očí bijících nesmyslů je ale více. Další je prokreslenost postav. Seriál je tak fascinován budoucností, že zapomíná na ty, co tam žijí. Ono i to „spřátelení“ člověka a robota proběhlo až příliš rychle.

Ale i přesto jsem s pilotem spokojen. Trochu se bojím, že spadnou do rutiny case of week schématu, ale pokud se ústřední konspirační motiv podaří alespoň chvíli udržet při životě, tak by nám tu mohla vyrůst opravdu kvalitní sci-fi kriminálka.

+ špinavá budoucnost
+ budoucnost na každém kroku (různé gadgety)
+ ústřední duo
+ dlouhodobý příběh

- trochu moc hr
- dějové berličky
- něco tomu chybí

Moje hodnocení pilotu: 80 %
ragelly

Almost Human byl jednou z nejočekávanějších novinek letošního podzimu a musím říct, že právem. Dle mého názoru splnil očekávání, možná ne úplně na sto procent, ale rozhodně jde o jeden z nejlepších pilotů, které jsem za poslední dva měsíce viděla.

Jakmile začal hrdina snít o své přítelkyni, přetočily se mi panenky. Další drama s ublíženým hlavním hrdinou, kterému vzali pravou lásku. I když je to ale jedna ze základních dějových linií příběhu, je toto téma pojato s lehkostí, nadhledem a spíše jen náznakem, že vám to (zatím) nevadí.

I kdyby nic jiného, tak na Almost Human stojí koukat už jen kvůli speciálním efektům. Je to pojato dosti odlišně než S.H.I.E.L.D. Ten se technologie zlehka dotýká, ale Almost se do ní přímo ponoří. Vidíte je v každé minutě a užíváte si je. Efekty mi přijdou na vysoké úrovni, vypadají věrohodně a přitom zábavně.

V příběhu jde o sci-fi konspirační kombo. Jeden případ, který dostal hlavního poldu v minulosti, se vrací nyní zpět a ukazuje se, že je to mnohem širší a závažnější, než se na první pohled mohlo zdát. To je dobrá zpráva pro fanoušky seriálové provázanosti epizod. Vypadá to, že nepůjde jen o epizodní případy spolupráce člověka a robota s city, ale že děj bude s přibývajícími díly gradovat. Finále by mohlo být epické. Otázka je, zda si to FOX nepokazí prozatím jasně vypadajícím obnovením pro druhou řadu. Pořád jsem na vážkách, zda Almost Human není jeden z těch seriálů, které (by) měly být ukončeny v nejlepším po první sérii. Protože pokud na konci řady záhadu nevyřeší, hodně fanoušků se naštve.

+ speciální efekty
+ serializace děje

- flashbacky

Moje hodnocení pilotu: 80 %

Zařízne FOX Almost Human po první sérii, nebo se dočká v budoucnosti ohromného úspěchu?

Další díly seriálu
Úderná hláška pro podporu sdílení. 
Fruiko

Lukáš Nedvěd

Autor je zakladatelem SerialZone.cz a velkým fanouškem seriálů stanic AMC a FX. Mimo seriálů miluje komiksy, (audio)knihy, vaření, Lego, hádanky a zvrácený humor. Díky tomu všemu potřebuje, aby den měl 30 hodin.
Poslední komentáře18zobraz všech 18 příspěvků
VanThomass

VanThomass

Neměl jsem žádná velká očekávání, takže jsem mohl být jen překvapený, ale bohužel se tak nestalo. Po pilotu...
hodně dávno
Hrus

Hrus

Přijde mi to skoro jedinýmu jako kravina? Žádný sympatický postavy, příběh dost zmatečnej a celkem uhozenej....
hodně dávno
ševča

ševča

Má to něco dobrého i špatného. Michael je tam dobrý, líbí se mi, jak má vždycky hroznou radost, když...
hodně dávno
Další články k tématu