Facebook Twitter E-mail
10. ledna 2011

TV Parental Guidelines, 1. díl – Jak (ne)bezpečný je seriál?

Záhadné symboly se objevují na začátku takřka každého amerického seriálu. Jsou tam proto, aby pomohly rodičům rozhodnout, na co smí jejich děti bez rizika koukat…

Všichni to určitě znáte… Takový prazvláštní černý čtverec. Vždycky na začátku seriálu chvíli visí vlevo nahoře a často taky problikne po reklamách (zdůrazňuji, že teď mluvím opravdu jen o seriálech z USA).

Většina z vás asi také ví, co ta písmena (resp. čísla) v něm znamenají. Většina z vás si totiž na rozdíl ode mě všímá takových věcí dřív než po několika letech sledování seriálů.

Já objevil jejich skrytý význam teprve před týdnem, když jsem si vychutnával odpolední Big Bang Theory a náhle si uvědomil: „Moment! Když Big Bang vysílá CBS, Chuck běží na NBC a ‚V‘ na ABC, tak ten hnusnej černej čtverec asi NEBUDE logo televize! Co to teda je?“

Vysvětlení bylo nasnadě: vyspělá mimozemská rasa se pomocí tajných obrazových kódů vložených do každého seriálu snaží ovládnout naši mysl, následně převzít vládu nad naší planetou a udělat z nás bezduché otroky.

Jakkoli logicky a pravděpodobně toto vysvětlení zní, pravda je (trochu) jiná. Černé čtverečky jsou tu pro americké rodiče, kteří z písmenek uvnitř zaručeně poznají, jestli je seriál vhodný pro jejich ratolesti. Představuji vám TV Parental Guidelines. Na obrázku nahoře máte ty záhadné kódy hezky vedle sebe, tedy tak, jak je v seriálu zaručeně nenajdete. Pojďme se podívat, co který znamená… (resp. v této části článku mrkneme jen na první dva, zbytek až příště).

TV–Y Takto označené pořady jsou vhodné i pro ty nejmladší děti (0–7 let). Zaručeně je ani nevyděsí, ani nenaučí žádné sprosté slovo… Naopak, tyto pořady dětem dodají velice, ale VELICE cenné znalosti a zkušenosti pro budoucí život. Příkladem nechť jsou Bořek Stavitel nebo Teletubbies.

(Poznámka redakce: Osobám starším 7 let [a podle mého čistě osobního názoru už dětem nad půl roku] některé takto označené pořady způsobují měknutí mozku a důrazně nedoporučujeme, aby s nimi někdy přišly do styku!)

TV–Y7 Pozor, už se někam dostáváme. Následující seriály (nebo pohádky nebo TV filmy) jsou už určené pro děti od sedmi let. Příkladem je třeba velice populární SpongeBob. Tady už můžete najít trochu drsnější humor, obsah, který by možná mohl být poněkud nevhodný nebo děsivý, kdyby ho viděly děti mladší sedmi let, sem tam se tu mihne mírné fantazy násilí (řekněme například, že X hodí Y do obličeje koláč se šlehačkou) a samozřejmě je nedílnou součástí takto označených pořadů hardcore pornografie.

Jo moment, to ne, beru zpět. Teda jen ten poslední bod. K explicitním sexuálním scénám a vulgárním výrazům, ze kterých se i naše otrlá redakce červená, se teprve dostaneme v druhé části článku, a to hooodně daleko od dětských TV–Yx.

Sejdeme se tedy za pár dní a podíváme se na TV–Y7–FV (mírně, ale opravdu násilnější rozšíření TV–Y7), TV–G, TV–PG, TV–14 a samozřejmě „dospělácké“ TV–MA

Další díly seriálu

TV Parental Guidelines, 1. díl – Jak (ne)bezpečný je seriál? (právě čteš)
TV Parental Guidelines, 2. díl – Jde do tuhého (19. 1. 2011)

Líbilo se? Tak to dej vědět světu!
Zdeněk Král
Autor se na SerialZone dostal v lednu 2011 a od té doby úspěšně znásobil svou závislost na seriálech. Kromě nich se zajímá o moderní technologie, hry, sci-fi literaturu a vše kolem služeb Googlu.

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

SuprPrud
hodně dávno
Kdy bude pokračování?
Zdeněk Král
hodně dávno
Ono to vždycky chce publikování rozvrhnout, aby tu nebyly jeden den čtyři...
Frozen99
hodně dávno
Nemůže se dočkat pokračování :)

DALŠÍ ČLÁNKY K TÉMATU

AKTUÁLNÍ ČLÁNKY