Facebook Twitter E-mail
25. ledna 2014

Fox opouští tradiční schéma - bude více kabelovkou

Pravděpodobně největší událost roku na poli televizní zábavy se neodehrála u seriálu, ale v zákulisí. Stanice Fox totiž opouští tradiční schéma výběru seriálů a posouvá celý proces více směrem k modelu, který praktikují kabelovky.

O co jde? Nejdříve je třeba zopakovat, jak to funguje u komerčních stanic běžně. Seriál totiž prochází několika fázemi – projektovou, pilotovou a seriálovou. V první fázi, projektové, stačí stanici zajímavý námět a zajištění ze strany produkční společnosti. V okamžiku posunutí do pilotové fáze už stanice vyžaduje víc – natočení pilotního dílu celého seriálu, ve kterém by měla být nastíněna zápletka příběhu. Běžně vzniká až 140 pilotů za rok, ze kterých potom stanice vybírají nové seriály (a to právě na základě této jedné epizody, resp. jejího přijetí u testovacího publika). Toto všechno se děje za přísného dohledu médií, která s piloty téměř hrají loterii o to, kdo bude vybrán a kdo ne. Důvod je jednoduchý – aby byl pilot vybrán pro seriál totiž záleží jen a pouze na něm.

Na kabelovkách toto probíhá jinak. Seriály taktéž procházejí předvýběrem, ale už v projektové fázi. Pilotů se potom vybírá zásadně méně. To znamená, že pokud po vás stanice chce natočit pilot, máte zhruba 80% šanci, že bude vybrán pro seriál. Už v pilotové fázi ale stanice vyžaduje scénáře pro další epizody a chce znát vývoj děje po pilotu, aby mohla odfiltrovat potenciálně neúspěšné seriály.

Loni se toto schéma snažil narušit seriál House of Cards, který nechtěl tento proces pilotu absolvovat a byl díky tomu téměř všemi stanicemi (až na Netflix) odmítnut. Letos je zde další rebel – tentokrát jím je samotná stanice Fox.

Stanice se totiž rozhodla objednávat výrazně méně pilotů a posunout celý proces více ke kabelovkovému modelu.

„Opouštíme pilotovou sezónu, ale neopouštíme piloty. Pro nás je to pořád velice užitečný nástroj,“ řekl ředitel zábavy na Foxu, Kevin Reilly. „Namísto objednání jednoho seriálu z každých deseti pilotů bychom to radši posunuli někam k poměru 1:1. Pro herce to znamená méně pilotových rolí, ale větší šanci na celý seriál. Pro nás to potom znamená objednávání menšího počtu scénářů.“

Pro tento rok to znamená pro stanici menší blázinec. „Letos objednáme ještě pár dramatických pilotů a přibližně šest dalších posuneme do dalšího roku jako budoucí investici,“ pokračuje Reilly. „Na straně komedií je to letos mírně štíhlejší, pár pilotů ještě objednáme.“ Z objednaných pilotů mají zatím největší šanci se dostat do programu drama Gotham a komedie Fatrick a Cabot College. Společně už s dřív objednanými seriály Mulaney a Hieroglyph ale pro další nové seriály v programu Foxu už moc místa nezbývá. Zvláště proto, že Reilly chce většinu letošních foxovských seriálů obnovit.


Jak se vám tento krok líbí? Myslíte si, že přinese kvalitnější seriály?

Líbilo se? Tak zmáčkni nějakej ten čudlík!
Seraphine313
Autor je občasný článkař/titulkář, podřadný grafik, milovník HTML, závodních her, matematiky a astrofyziky, sarkastik/skeptik/pragmatik, celoživotní STAR WARS fanatik, a v mikrozbytku času i student managementu.

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

Clear
před 195 týdny
Tak to je rozhodně zajímavé a určitě dobře! :-) Jako každá stanice FOX ruší...
lokot
před 195 týdny
Myslím, že je to dobrý krok, který by měly praktikovat všechny stanice, nejen...
ševča
před 177 týdny
Posledních pár let stejně zveřejňovali piloty objednaných v předstihu,...

DALŠÍ ČLÁNKY K TÉMATU

AKTUÁLNÍ ČLÁNKY