Facebook Twitter E-mail
28. srpna 2014

Sons of Anarchy oživuje motorkářský podnik

Motocykloví nadšenci, mezi které se řadí většina z osazenstva seriálu, a další filmové hvězdy jako Brad Pitt, Tom Cruise a George Clooney nyní sdílí cestu rostoucího kultu průmyslových hráčů jako je Harley.

Na vzdálené průmyslové loděnici, hluboko v nitru Los Angeles se členové smyšleného motorkářského klubu SAMCRO Jax (Charlie Hunnam), Bobby (Mark Boone), Chibs (Tommy Flanagan) a Tig (Kim Coates) shýbají nad řídítky svých Harleyů a projíždějí skrz hlínu poté, co se jejich pochybný obchod zvrtne. To vše v seriálovém hitu Sons of Anarchy televizní stanice FX.

Otočte kamery a uvidíte dvě řady motocyklů na scéně. V první řadě parkují HOGS (Harley Owners Group), na kterých herci jezdí, aby v seriálu porazili či zmasakrovali členy jiného gangu. V druhé řadě parkují motocykly, na kterých herci jezdí ve svých osobních životech, které jsou, stejně jako duše postav, které hrají, kompletně černé.

Venku u každého přívěsu parkuje Harley, včetně toho Kim Coates (Tig) – Wide Glide s fialovým nákresem zbraně na blatníku, o kterém Charlie Hunnam (Jax) vtipkuje, že byl namalován lakem na nehty. O dva přívěsy dále parkuje Hunnamův Dyna Super Glide, který je mnohem méně nedotčený, s rezavým výfukem a blátem potřísněnými blatníky.

Na obrázku vidíte motorky, na kterých se herci prohánějí v osobním životě. Odzadu Theo Rossi, Mark Boone a Charlie Hunnam.

Dlouhodobá popularita seriálu Sons of Anarchy, který v září přijde se sedmou sérií, byla darem z nebes pro motorkářský průmysl, který byl tvrdě zasažen finanční krizí. Američtí prodejci, kteří dosáhli prodeje jednoho milionu kusů za rok 2007, spadli na necelého půl milionu kusů za rok 2013, což ve výsledku bylo přeci jen zlepšení – o 1,4% nárůst vzhledem k roku 2012. Stát Kalifornie zde představuje 10 % trhu.

Seriál Sons of Anarchy je zvlášť výhodný pro Harley, pomohl značce s mladšími řidiči do takového bodu, že nyní vede žebříček trhu prodeje motocyklů mezi 18–34 lety. Společnost poskytuje motocykly seriálu a také má smlouvu se studiem Marvel, který představil motocykly ve filmu Iron Man 3. Za rok 2013 prodejcům Harley stoupl prodej o více než 6 % oproti roku 2012.

„Dalo by se říci, že jsme zachránili Harley“ řekl Mark Boone (Bobby).

I Hollywood jezdí!

V Hollywoodu je mnoho filmových, seriálových a hudebních hvězd, které se řadí mezi opravdové motocyklisty. Mezi ty nejznámější patří např. George Clooney, Tom Cruise, Brad Pitt a Ewan McGregor; ze seriálu Parenthood herec Dax Shepard, který často básní na Twitteru o své Ducati Multistrada; z filmu The Hunger Games Josh Hutcherson, kterého novináři pronásledují, kdykoliv vezme na ulici svou Moto Guzzi, a Jared Leto, který když nehraje se svou kapelou Thirty Seconds to Mars, tak se prohání na Ducati Monster.

Akce na tvůrčí straně je stejně tak rychlá a zběsilá. Své o tom ví jádro oddaných motocyklistů, jako např. tvůrce již zmíněného seriálu Sons of Anarchy Kurt Sutter; producent a manažer Peter Safran (The Conjuring); tvůrce seriálu Bones Hart Hanson; producent Jason Hervey, producent seriálu House of Cards Josh Donen. Producentka Megan Ellison (Her, American Hustle) řekla, že „ráda jezdí na schůzky na svém Harley“. Tvůrce seriálu Modern Family Steve Levitan, který jezdí na Harley-Davidson Street Bob řekl: „Rád jezdím, protože to čistí hlavu. Protože váš iPhone je v kapse, můžete skutečně cítit, jako kdybyste byl od všeho pryč. Mám rád ten pocit, když vím, že v případě zemětřesení můžu naskočit na svou motorku a jet za svou rodinou nehledě na to, jak moc špatná je doprava.“
Steve Marks, manažer Evolution Management, jezdí na BMW 1200 GS se skupinou průmyslových veteránů, včetně prezidenta NATPE Roda Pertha, vedoucího podnikové komunikace u United Talent Agency Christophera Daye a příležitostných klientů, jako herce a režiséra Heatha Cullense.

„Neznamená to, že by mi to pomohlo podepsat s klientem smlouvu, ale je zde to speciální pouto, protože spolu jezdíme na různá místa a trávíme spolu čas,„ řekl Marks. “Vždy když Cullens přijde, tak strávíme polovinu času povídáním o jeho kariéře a druhou půlku o jeho motorce.“

Volnost na cestách

Hollywoodští motorkáři jsou odlišní jako motorky, na které se rozhodnou usednout. Mají však jednu věc společnou, a to touhu zažít svobodu otevřené cesty na dvou kolech, bez ohledu na potenciální nebezpečí.

„Když se ohlédnete za celebritami, které jezdily ve čtyřicátých letech, jako Humphrey Bogart, v padesátých a šedesátých letech Elvis Presley a Steve McQueen a podíváte se na všechny hvězdy, které jezdí nyní, tak motocykly vidí jako vyjádření sebe sama“, řekl David A. Morris, autor knihy Motostars: Celebrities and Motorcycles. „Cítí, že se na ně ostatní nedívají jako na celebrity. Jsou motorkáři. Není to George Clooney. Je to George, chlap, který jezdi na Indianu.“

Keegan Allen, čtyřiadvacetiletý herec, který hraje v dramatu televizní stanice ABC Family Pretty Little Liars, jezdí na svém Harley V-Rod denně. „Jízda mě více motivuje v práci. Když jste na motorce, nemůžete myslet na nic jiného. Vždy je tu takový pocit; když jste na motorce, tak se vás celý svět snaží dostat. Je to ten samý pocit, jako v zábavním průmyslu.“ Za zmínku stojí i slova Hunnama „jízda na motorce je praktičtější, než být v autě a neustále držen v dopravě.“

Za exkluzivitu se platí

V L.A. jsou i tací, kteří mají prostředky na exkluzivitu a prestiž, hlavně pokud je to cokoliv od Harley-Davidson, na zakázku nebo něco evropského. Chtějí něco, co nikdo nemá, a proto TOP jména Hollywoodu vlastní až nepřiměřený počet limitovaných Ducati Superleggeras (1 300 000 Kč – vyrobeno jen 500 kusů) a Desmosedicis (1 500 000 Kč – vyrobeno jen 1500 kusů). Cruise, Pitt a Jay Leno, každý vlastní jeden. Cruise také vlastní exkluzivnější Vyrus 985 C3 4V Italian sport bike v přepočtu za 1 800 000 Kč a Confederate Motorcycles Hellcat za 1 000 000 Kč.

Motorky na obrazovkách

Motocykly ve filmech jsou samy o sobě rozvíjejícím se trendem. Cruisova vášeň jezdit na čemkoliv od Kawasaki Sport Bike ve filmu Top Gun až po Ducati Hypermotard v Knight and Day. Chris Evans jezdí na novém Harley Street ve filmu Captain America: The Winter Soldier a loni v létě Kick-Ass 2 představil Chloë Grace Moretz jako „Hit-Girl“ oblečenou do fialového pláště na barevně sladěné Ducati Panigale.
Dokonce i animované filmy nejsou ochuzeny, Madagaskar 3 měl cirkusového medvěda, který dělal kaskadérské kousky na virtuální Ducati Hypermotard.


Patříte mezi motocyklové nadšence? Postrčil vás seriál Sons of Anarchy k tomuto směru?

Líbilo se? Tak dej palec. Nebo plusko!
Metrix
Autor je naprostým seriálovým fanatikem, který každou volnou chvíli něco sleduje. S velkou chutí se pustí do jakéhokoliv žánru a ničeho se nezalekne.

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

Sleslikslicka
před 168 týdny
:D koukni se u seriálu na názory, jsou tam jen samý 80%-100% a všechny...
Anna25
před 168 týdny
Když jsem viděla ukázky na seriál, nemyslela jsem si, že by to stálo za...
calipsso
před 167 týdny
Já se kouknu teď na novou sérii kvůli Marilynu Mansonovi :-D Motorky nesnáším,...

DALŠÍ ČLÁNKY K TÉMATU

SOUVISEJÍCÍ SERIÁLY

AKTUÁLNÍ ČLÁNKY