Facebook Twitter E-mail
1. dubna 2014

Vzpomínáme: How I Met Your Mother (2005-2014)

How I Met Your Mother nebo česky Jak jsem poznal vaši matku. Americký seriál z roku 2005, který představil v té době neokoukaný koncept vyprávění.

Píše se rok 2005 a stanice CBS přináší divákům nový seriál o partičce kamarádů z New Yorku. Je to jen rok po ukončení legendárního sitcomu Přátelé (Friends), a tak se rozhodně tento nový projekt nevyhne častému srovnávání, přestože je seriál koncipován jinak a používá neokoukanou šablonu vyprávění minulosti. Otec Ted (kterého jen slyšíme a nikdy nevidíme) povídá svým dvěma dětem příběh o tom, jak se seznámil s jejich matkou. My však nevíme, kdo jejich matkou je, takže nevíme, kam přesně děj směřuje.

Následující část článku vyzrazuje zápletku poslední epizody a některé kritické okamžiky seriálu. Pokud jste seriál ještě neviděli, nenechte si zkazit překvapení. :-)

19. září 2005 začíná nová éra. S využitím jedné z nejchytlavějších hlášek by se jistě dalo říct, že se jedná o éru doslova legendární. Ještě než se však podíváme na samotný příběh, vypravíme se krátce po stopách vzniku. Původní myšlenka se zrodila v hlavách tvůrců Cartera Bayse a Craiga Thomase. Ti ji podle vlastních slov založili na nápadu psát o sobě a svých přátelích a hloupých věcech, které zažili v New Yorku. Postava Teda je tedy volně založena na Baysovi a Marshall s Lily mají jako předlohu Thomase a jeho ženu. V několika rozhovorech v průběhu let tvůrci tvrdili, že do role Robin chtěli obsadit poměrně známou herečku, ale až v letošním roce bylo odhaleno, že šlo o Jennifer Love Hewitt. To, že roli nakonec získala neznámá Cobie Smulders se ukázalo být dobrým tahem, minimálně podle slov tvůrců, protože v okamžiku, kdy ji Ted viděl poprvé, tak ji viděla poprvé i Amerika.

„Suit up!“

Příběh nám představuje pětici přátel žijících v New Yorku. Hlavním hrdinou je Ted Mosby (Josh Radnor), který vypráví příběh o tom, jak potkal matku svých dětí a nevypráví ho nikomu jinému než právě svým dětem (David Henrie a Lyndsy Fonseca) sedícím na pohovce v obýváku. K Tedovi neodmyslitelně patří také nerozlučný pár Marshall Eriksen (Jason Segel) a Lily Aldrin (Alyson Hannigan), velký hráč a lamač dívčích srdcí Barney Stinson (Neil Patrick Harris). Jako poslední se k partičce připojí hlasatelka zpráv Robin Scherbatsky (Cobie Smulders).

Seriál začíná v roce 2030, kdy Ted Mosby (hlasem Boba Sageta) vypráví své dceři a synovi jak potkal jejich matku. Ono vyprávění začíná v roce 2005, kdy 27letý Ted žije se svými dvěma nejlepšími přáteli ze školy. Lily a Marshall spolu chodí téměř devět let a v té době se Marshall rozhodne Lily požádat o ruku. Jejich zásnuby donutí Teda zamyslet se nad smyslem života a rozhodne se hledat svou spřízněnou duši. Pro to nemá zrovna velké pochopení Barney, notorický sukničkář, který se snaží z Teda udělat dokonalého parťáka. Díky Barneyho „Have you met…?“ se Ted seznámí s Robin, do které se okamžitě zamiluje. V závěru pilotní epizody však přichází zvrat, když dětem poví, že takhle poznal tetu Robin. V průběhu první série se Ted seznámí na svatbě s pekařkou/cu­krářkou Victorií (Ashley Williams), u které spousta fanoušků doufala, že by mohla být tou pravou. Věci se však nakonec vyvinou jinak a série končí jednou z nejemotivnějších scén, kterou HIMYM za roky vysílání nabídl. Šťastný Ted se ráno vrací domů od Robin, na schodech před bytem však najde zničeného Marshalla se zásnubním prstenem Lily v ruce.

Všeobecně se první série seriálu považují za povedenější než ty pozdější, kdy ovšem přichází onen pomyslný zlom? Těžko říct a asi záleží na názoru každého. Nic to však nemění na tom, že úpadek kvality rozhodně nepřišel ve druhé sérii. Ta s sebou přinesla spoustu zajímavostí. Dozvěděli jsme se o kanadské teen hvězdičce Robin Sparkles, spustila se sázka o facku mezi Marshallem a Barneyem a také se poprvé představil Barneyho bratr James (Wayne Brady), mimochodem gay a afroameričan. Závěr s sebou navíc přináší jeden z těch okamžiků, na které se vyplatilo počkat. Při pohledu na město prohlásí Barney:

„This is going to be legen- wait for it…“

A třetí série pokračuje přesně tam kde měla – slyšíme Barneyho doříct „-dary!“. V této sérii se dočkáme i žlutého deštníku, neboli poznávacího znamení matky. Dojde totiž na den svatého Patrika a osudnou akci v klubu, po které deštník změní majitele a domů si ho přinese Ted. Poté, co se Ted přenese přes rozchod s Robin, snaží se okouzlit Stellu (Sarah Chalke), což s sebou přinese i legendární dvouminutové rande. Ke konci série dostane přátelství mezi Barneyem a Tedem vážných trhlin, i když vše nakonec dobře dopadne a Barney odhalí Robin své skutečné city zatímco Ted požádá Stellu o ruku.

Stella sice řekne ano, přesto se však Ted dočká jen zlomeného srdce a jejího útěku od oltáře. Zlom kvality seriálu, nejen pro mě, je hodně provázán s postavou Barneyho a s okamžikem, kdy se Barney začne více zaobírat city k Robin a z nenapravitelného sukničkáře se tak stane zamilovaný chlápek. Jeho postava tím ztratí onu auru úžasnosti, kterou dříve oplývala. Tato série se zaobírá hlavně trojúhelníkem mezi Robin, Barneyem a Tedem. Úplný závěr Tedovi přinese novou práci profesora a Ted svým dětem odhaluje, že při jeho první hodině seděla ve třídě i jejich matka.

V následující páté sérii tvůrci rozdělí pár Barney-Robin. Barney však už svůj předchozí status v očích diváků nedokáže získat zpět, i přesto, že se vrací k životu, který vedl předtím. Mezitím si profesor Ted začne románek se studentkou Cindy (Rachel Bilson) a ukáže se že Cindy byla spolubydlící Tedovy budoucí manželky. V této sérii si Ted také pořídí dům, o kterém se později ukáže, že je to budoucí domov pro Teda a jeho rodinu. Marshall a Lily probírají, jestli jsou připraveni mít dítě a série končí tím, že Lily řekne Marshallovi, aby si dítě udělali.

Šestá série přihraje Tedovi zpět práci architekta, respektive mu ji přihraje Barney, protože jeho společnost GNB pro sebe hodlá postavit nové sídlo. Díky tomu se Ted setká se Zoey Pierson (Jennifer Morrison). Zoey protestuje proti zbourání budovy, kterou má nové sídlo nahradit. Lily a Marshall se snaží otěhotnět. V této sérii se dočkáme opět jednoho velmi emotivního okamžiku, a to smrti Marshallova otce (Bill Fagerbakke). Tato událost přiměje Marshalla, aby změnil svoji profesní kariéru. Odejde z GNB a chce se věnovat práci právníka pro životní prostředí. Barney se snaží dostat přes vztah s Robin a i to je jeden z důvodů, proč si začne s Norou (Nazanin Boniandi). V prvním a posledním díle série jsme se dočkali několika záběrů ze svatby v budoucnosti a v závěrečné scéně se dozvídáme, že ženichem je Barney.

Sedmá série opět začíná flashforwardem, ve kterém Ted pomáhá Barneymu s připravami na svatbu s dosud neznámou nevěstou. Marshall dostane svou vysněnou práci v oblasti životního prostředí a Lily si užívá své těhotenství. Milostné vztahy trojice Barney-Robin-Ted se ještě více zamotávají a nejeden fanoušek tak má možnost začít nadávat na překombinovanost, kterou nám tvůrci servírují. Barney se snaží být Noře nejlepším možným přítelem, ale nefunguje to a rozejdou se. Robin, která stále něco cítí k Barneymu, si také najde nového přítele, terapeuta Kevina (Kal Penn). V závěru sezóny se dočkáme porodu, u kterého hrozí nepřítomnost otce. Díky tomu, že Barney pomáhá Marshallovi dorazit včas, může vybrat pro dítě prostřední jméno. Potomek Marshalla a Lily se tedy celým jménem jmenuje Marvin Waitforit Eriksen. Barney začal chodit se striptérkou Quinn (Becki Newton) a ještě před koncem ji stihl požádat o ruku. Ted se znovu shledává s Victorií, která kvůli němu opustí svého snoubence. Poslední scéna série nám prozrazuje, kdo je záhadnou nevěstou a není jí Quinn, ale Robin.

Předposlední osmá série ve vlně velkých kombinací, které fanouškům příliš nevoněly, pokračovala. Victorie opustí Teda, protože ten se nedokáže vzdát Robin. Barneyho vztah s Quinn se rozpadne, protože si navzájem nedokážou důvěřovat a i Robin se znovu ocitne single. Marshall a Lily si zvykají na novou roli rodičů. Lily dostane nabídku na práci v Římě a Marshall se rozhodne požádat o práci soudce. Vše vrcholí přípravami na svatbu a jedním z Tedových úkolů je domluvit kapelu. Aniž by to věděl, tak nakonec domluvil kapelu, ve které hraje jeho budoucí manželka. Svatba se rychle blíží a Robin začíná mít pochybnosti. Společně s Tedem sdílí jeden velmi emotivní okamžik a Tedovi dojde, že nemůže být v její blízkosti a rozhodne se po svatbě odstěhovat do Chicaga. V úplném závěru se dočkáme odhalení, na které jsme čekali 8 let. Konečně se představí matka (Cristin Milioti). Vidět ji můžeme v okamžiku, kdy si kupuje jízdenku na vlak a v ruce drží onen žlutý deštník.

Co přinesla závěrečná devátá série? Dosud se příběh série vždy zabýval jedním rokem v životě hrdinů. Tentokrát dochází ke změně a celý příběh se odehrává během svatebního víkendu Barneyho a Robin, přesněji v rozmezí 56 hodin. Mnoho fanoušků už před tímto rozhodnutím žehralo nad neskutečným natahováním děje; celá svatební série působí podobným dojmem. Sice se občas najde epizoda (např. speciální dvoustá How Your Mother Met Me), která pobaví a překvapí, ale většinou už jede seriál jen na setrvačnost a v podstatě čeká na konec. Ten přichází 31. března 2014 a s ním závěrečný dvojdíl, ve kterém se dozvíme jak to celé dopadlo. I když to trvalo, tak jsme se svatby a matky hrající na kytaru přeci jen dočkali. Ted se rozhodne odejít ze svatby dřív, kvůli svému odjezdu do Chicaga a tak se musí se všemi rozloučit. Díky tomu se vyřešila i záhada Tedovi bolavé ruky. Dozvíme se i pár střípků z budoucnosti, o Barneym a Robin nebo o těhotenství matky, ale i o dalším těhotenství Lily a opouštění bytu, který s námi byl celou dobu. Zopakujeme si ještě pár starých povedených vtípků a situací a blížíme se k opravdovému finále. Ve kterém jsme se nakonec dočkali nejen Tedova svatebního dne, ale hlavně okamžiku, kdy se Ted rozhodl matku oslovit. Díky jejich rozhovoru se dozvíme i matčino jméno – Tracy McConnell. Následně se však potvrdila jedna z „černých“ teorií a my se dozvídáme, že Ted ovdověl a vypráví příběh dětem jako vzpomínku. Děti mu řeknu, že to není příběh o tom, jak poznal jejich matku, ale o tom, jak poznal Robin a doporučí mu, aby se pochlapil a Robin zavolal. Což nakonec Ted udělá s modrým rohem v ruce…

V průběhu let ve kterých nás HIMYM bavil se nastřádalo mnoho chytlavých hlášek, stejně jako opakujících se vtípků. O ty nejchytlavější hlášky se staral hlavně Barney, mezi ty nezapomenutelné musíme započítat „Suit Up!, Legendary!, Awesome!, Haaave You Met …?, Wait for it, Challenge Accepted nebo True Story.“ V tomto přehledu, ale určitě nemůžeme vynechat ani Marshallovo „Lawyered“. Kromě hlášek jsme si mohli užít i velké množství skvělých opakujících se vtípků. Některé z nich nakonec dosáhly ukončení nebo vysvětlení (např. Barneyho práce nebo sázka o facku), ale spousta jich to nepotřebovala. Jistě si každý vzpomene na ten svůj nejoblíbenější, ať už se jedná o Robin Sparkles nebo skupinové intervence. Mým favoritem jsou sandwiche. Pokaždé, když se Ted ve svém vyprávění snaží udělat historky ze školy přístupné pro děti, vede to k úžasným a nezapomenutelným scénám. Vysmátého Marshalla s Tedem se sandwichem v ruce prostě z paměti nedostanu. A to je dobře.

How I Met Your Mother budeš nám chybět. True Story!


Jaký máte názor na HIMYM vy? Měl podle vás seriál skončit dřív a kdy? Nebo se vám líbil až do konce a užili jste si všech 9 sérií? Co matka, jste spokojeni nebo byste Tedovi vybrali jinou?

Další díly seriálu

Vzpomínáme: Misfits (2009-2013) (12. 12. 2013)
Vzpomínáme: Nikita (2010-2013) (28. 12. 2013)
Vzpomínáme: Psych (2006-2014) (27. 3. 2014)

... odkryj další díly seriálu

Vzpomínáme: How I Met Your Mother (2005-2014) (právě čteš)
Vzpomínáme: Raising Hope (2010-2014) (6. 4. 2014)
Vzpomínáme: Warehouse 13 (2009-2014) (20. 5. 2014)
Vzpomínáme: Californication (2007-2014) (30. 6. 2014)
Vzpomínáme: Wilfred (2011-2014) (14. 8. 2014)
Vzpomínáme: True Blood (2008-2014) (25. 8. 2014)
Vzpomínáme: Boardwalk Empire (2010-2014) (27. 10. 2014)
Vzpomínáme: Sons of Anarchy (2008-2014) (10. 12. 2014)
Vzpomínáme: The Newsroom (2012-2014) (15. 12. 2014)
Vzpomínáme: White Collar (2009-2014) (19. 12. 2014)
Vzpomínáme: Anger Management (2012-2014) (23. 12. 2014)
Vzpomínáme: Parenthood (2010-2015) (30. 1. 2015)
Vzpomínáme: The Mentalist (2008-2015) (19. 2. 2015)
Vzpomínáme: Two and a Half Men (2003-2015) (20. 2. 2015)
Vzpomínáme: Parks and Recreation (2009-2015) (25. 2. 2015)
Vzpomínáme: Glee (2009-2015) (21. 3. 2015)
Vzpomínáme: Cougar Town (2009-2015) (1. 4. 2015)
Vzpomínáme: Justified (2010-2015) (15. 4. 2015)
Vzpomínáme: Revenge (2011-2015) (11. 5. 2015)
Vzpomínáme: Mad Men (2007-2015) (18. 5. 2015)
Vzpomínáme: Hot in Cleveland (2010-2015) (4. 6. 2015)
Vzpomínáme: Nurse Jackie (2009-2015) (29. 6. 2015)
Vzpomínáme: Melissa & Joey (2010-2015) (6. 8. 2015)
Vzpomínáme: Hannibal (2013-2015) (28. 8. 2015)
Vzpomínáme: Falling Skies (2011-2015) (31. 8. 2015)
Vzpomínáme: CSI (2000-2015) (30. 9. 2015)
Vzpomínáme: Continuum (2012-2015) (11. 10. 2015)

Vzpomínáme: Lost Girl (2010-2015) (26. 10. 2015)
Vzpomínáme: Person of Interest (2011-2016) (22. 6. 2016)
Vzpomínáme: Rizzoli & Isles (2010-2016) (6. 9. 2016)
Vzpomínáme: Bones (2005-2017) (29. 3. 2017)
Vzpomínáme: Grimm (2011-2017) (1. 4. 2017)
Vzpomínáme: Bates Motel (2013-2017) (25. 4. 2017)
Vzpomínáme: Pretty Little Liars (2010-2017) (28. 6. 2017)

Líbilo se? Tak to ó náš nejdražší čtenáři moc děkujeme za podporu.
Pajky
Autor je místní článkař a občasný titulkář. Baví ho seriály a filmy všech žánrů. Pokud není zde, tráví čas nad sportovní rubrikou, případně pařením FMka.

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

Mehal
před 284 týdny
Viděl jsem akorát jednu epizodu...a nezaujalo mě to..
Teruska
před 284 týdny
než jsem ten díl pustila, měla jsem v hlavně vidinu přesně takového...
ragelly
před 134 týdny
Tak, dokoukáno. Skvělý článek :) Za mě jde o výborný sitcom. Možná je...

DALŠÍ ČLÁNKY K TÉMATU

SOUVISEJÍCÍ SERIÁLY

AKTUÁLNÍ ČLÁNKY