Facebook Twitter E-mail
20. května 2014

Vzpomínáme: Warehouse 13 (2009-2014)

Warehouse 13 nebo také česky Skladiště 13. Americký seriál z roku 2009, který nám představuje skupinu tajných agentů, kteří se starají o sbírku různých nadpřirozených objektů a artefaktů.

Píše se rok 2009 a stanice Syfy přichází s novým seriálem. Se seriálem, ve kterém hrají důležitou roli různé artefakty. Rockne S. O'Bannona (Farscape), Jane Espensonové (Buffy, přemožitelka upírů) a D. Brenta Mota.

Následující část článku vyzrazuje zápletku poslední epizody a některé kritické okamžiky seriálu. Pokud jste seriál ještě neviděli, nenechte si zkazit překvapení. :-)

7. července 2009 odstartoval na stanici Syfy nový seriál Warehouse 13 a pilotní díl měl opravdu dobrý start, získal totiž 3,5 milionů diváků. Historicky to byla dokonce třetí nejúspěšnější premiéra stanice, hned po Stargate Atlantis (2004) a Heuréce – městě divů (2006). Příběh se zaměřuje na dvojici agentů tajné služby Myka Bering (Joanne Kelly) a Pete Lattimer (Eddie McClintock), kteří jsou přiřazeni k záhadné organizaci kdesi v Jižní Dakotě. Jejich novým úkolem je střežit a hledat nejrůznější podivné artefakty. Zpočátku oba berou nový úkol jako trest, ale již s prvními případy pochopí význam důležitosti jejich nového pracovního zařazení.

V novém zařízení na ně samozřejmě také čeká nový šéf, oba dva nováčky má na starost Dr. Arthur „Artie“ Nielsen (Saul Rubinek). Ten je seznámí s náplní jejich práce a vysvětlí jim důležitost artefaktů. Pete a Myka zpočátku jen neochotně spolupracují, ale postupem času se sblíží. V jedné z prvních epizod dojde ve skladišti k vážném narušení počítačového systému. Za tím stojí mladá Claudia Donovan (Allison Scagliotti), která se zoufale snaží najít bratra. Poté, co se jí podaří ho zachránit, dostane Artie od své nadřízené, paní Frederic (CCH Pounder), dvě možnosti. Buď Claudii přijme do svého týmu nebo se jí bude muset zbavit, protože toho ví o Skladišti příliš mnoho. Jejímu přijetí Artie není zrovna nakloněn, ale jeho dobrá přítelkyně Leena (Genelle Williams) ho nakonec přesvědčí, že je to přeci jen lepší varianta. Hlavním záporákem první série je James MacPherson (Roger Rees), bývalý partner Artieho. Ten má na svědomí nejen odkrytí Artieho minulosti, ale hlavně mizení artefaktů ze Skladiště, které pak následně prodával zájemcům po celém světě.

Začátek druhé série přímo navazuje na události finále předchozí řady. Pete a Myka zjistí, že Artie explozi přežil díky artefaktu Fénixe. MacPherson, který unikl z bronzového sejfu, opět díky manipulaci osvobodí dalšího bývalého člena Skladiště jménem H.G. Wells (Jaime Murray), aby mu pomohla dostat se do trezoru uvnitř skladiště. V pozdější fázi série se však H.G. (vlastním jménem Helena) vrací, aby pomohla s ochranou artefaktů a znovu pracovala jako agentka. To však Artie nese těžko, protože ji odmítá věřit. V této sérii se také dozvídáme více z historie Skladiště a zjišťujeme, kdo vlastně jsou Regenti. Důležitou roli sehraje jeden z nich, a to Benedict Valda (Mark Sheppard). V závěru série se dozvídáme o tom, jaké úmysly měla ve skutečnosti Helena Wells. Nakonec je však její plán zastaven. Myka si ale uvědomí, že bylo špatné důvěřovat Heleně a odstoupí z pozice agentky skladiště. Obává se, že by ji její chyba pronásledovala a znemožnila jí být dobrou agentkou.

Nová série začíná hledáním parťáka, který by Petovi dělal společnost. Díky tomu se na scéně objeví Steve Jinks (Aaron Ashmore). Myka se však nakonec rozhodne vrátit, což zapříčiní novou dynamiku v seriálu. Kromě ustáleného pracovního páru Myka-Pete se vytvoří i druhá pracovní dvojice, protože Steve začne pracovat s Claudií. Claudie sama sebe přesvědčí o tom, že je do ní Steve zamilovaný. Ten jí však nakonec odhalí, že je gay. Díky tomu mezi nimi nebude sexuální napětí, ale spíš se vytvoří vztah nejlepších přátel. Tato série byla hodně soustředěna na vztahy. Artie se sblíží s Dr. Vanessou Calder (Lindsay Wagner), je nám představena Petova bývalá žena (Jeri Ryan) ale i Petova matka Jane Lattimere (Kate Mulgrew), u které se ukázalo, že patří mezi Regenty. Tým ze Skladiště si stihne vytvořit i nového nepřítele, tentokrát v podobě agentky FBI Sally Stukowski (Ashley Williams). Ta se spojí s tajemným Marcusem (Sasha Roiz), avšk postupně se dozvídáme, že v pozadí je ještě někdo další. Někdo se jménem Walter Sykes. Věci se začnou komplikovat a dočkáme se i návratu H.G. Wells. V závěru série se Sykes snaží uskutečnit svůj plán a zničit Skladiště. Helena však nakonec najde způsob jak zachránit celou skupinu, bohužel však ne bez obětování vlastního života.

Jako u každého seriálu i u Skladiště se najdou fanoušci, kteří zastávají názor, že seriál měl skončit dřív a nejčastěji se uvádí právě konec třetí série. Přijde totiž několik věcí, které příběh ještě více zamotají a zkomplikují. Hned v úvodu čtvrté série se musí celá skupina vypořádat s tím, co se děje a najít cestu jak obnovit Skladiště předtím, než bude pozdě. Jak už to tak bývá na scéně se musí objevit nějaký padouch a tentokrát ta úloha padne na muže jménem Paracelsus (Anthony Head). Tentokrát se však hrdinové nebudou bát jen tohoto nepřítele, Myka totiž zjistí, že je nemocná, což Peta velmi rozhodí.

Již s předstihem bylo oznámeno, že pátá série bude zkrácena pouze na šest epizod a bude závěrečným rozloučením. Jak už bývá zvykem události prvního dílu přímo navazují na závěr předchozí série. Dočkáme se tedy rozuzlení příběhu okolo Paracelsuse, ale i okolo Myka a její nemoci. Dále se dostane na Claudiinu sestru Claire (Chryssie Whitehead) a vrátí se i Benedict Valda. Tentokrát však jako záporák s plánem přemístit celé Skladiště pod své opatrovnictví. Aby toho nebylo málo, tak Pete si konečně uvědomí, že je zamilovaný do Myky. Poslední díl byl naplánován na 19. května a dozvídáme se v něm, jak celý příběh dopadne. Přesto, že se jim podařilo zastavit a zneškodnit Valdu samotného, tak jeho plán už byl pohybu. Poslední díl byl hlavně o vzpomínání, během kterého členové Skladiště hledali osudový okamžik, který je navždy spojil a připoutal ke Skladišti. Díky tomu si i Myka přiznala, že je zamilovaná do Petea. A tak se ti, kteří jim to přáli, v závěru dočkali i jejich polibku. Po vzpomínání se tým ještě jednou pustil do práce a dočkali jsme se závěrečného časového skoku…

Agenti Skladiště jsou vždy vybráni kvůli nějakým zvláštním schopnostem. Může to být nadprůměrná inteligence jako v případě Artieho, který je expertem na kódování NSA, nebo Myky, která má eidetickou paměť a nepřeberné množství encyklopedických znalostí. Claudia i Helena mají velké odborné a technické znalosti, které dokáží využít k sestavení nových vynálezů. Někteří disponují jinými schopnostmi, Pete a paní Frederic dokáží cítit zvláštní druh „vibrací“. Leena dokáže „přečíst“ lidskou auru a Steve má psychické schopnosti, díky kterým dokáže odhalit, že někdo lže.

Zajímavou součástí seriálu jsou samotné artefakty, které jsou často spojeny s nějakou historickou či mytologickou postavou nebo událostí. Každý artefakt je ovlivněn něčím z jeho tvůrce, uživatele nebo významné historické události a je mu přiřknuta určitá vlastnost. Některé předměty jsou známé, například zrcadlo Lewise Carolla, které dokáže uvěznit osobnost člověka, nebo pero Edgara Allana Poea, které způsobí, že napsané se stane realitou. Jiné jsou fiktivní a využívají známých osobností, jako hřeben Marylin Monroe, který způsobí, že při pročesání se vlasy změní na platinovou blond. A další jsou prostě jen bizarní jako zvon Ivana Pavlova, který uživateli způsobí nadměrné slintání. Artefakty reagují s elektřinou a mohou být neutralizovány ponořením do tajemné fialové tekutiny nebo umístěním do speciálního reflexního pytle, který byl vytvořen v Global Dynamics.

Tím se dostáváme k další velice zajímavé části seriálu, a to propojení se světem jiného seriálu. Global Dynamics je totiž ze světa Heuréky a to není jediné spojení, které tyto dva seriály mají. Douglas Fargo (Neil Grayston), výzkumník z Heuréky přicestoval do Jižní Dakoty, aby aktualizoval počítačový systém Skladiště 13. Na oplátku se do Heuréky vydala Claudia, aby se mohla podívat na technologické zázraky, které v Global Dynamics mají. Fargo se poté vrátil ještě při epizodě, kdy došlo na testování simulátoru virtuální reality. Navíc Hugo Miller (Rene Auberjonois) strávil nějaký čas v Heuréce a když se pak vrátil do Skladiště, tak to okomentoval slovy: „Každý týden to vypadá, že tam něco vyletí do vzduchu.“

Heuréka však není jediný seriál, který měl spojení se Skladištěm 13. Dalším takovým je Alphas, Dr. Vanessa Calder, která ve Skladišti působila jak lékařka a také milostný objekt Artieho. Musela totiž odcestovat do Fentonu v Pennsylvanii, aby prošetřila sérii úmrtí, při kterých oběti selhání orgánů v epizodě Never Let Me Go.

Warehouse 13 vzpomínáme, budeš nám chybět!


Bavil vás seriál Warehouse 13? Co říkáte na zakončení? Která postava byla vaše oblíbená? Co říkáte na propojování s Heurékou či Alphas?

Další díly seriálu

Vzpomínáme: Misfits (2009-2013) (12. 12. 2013)
Vzpomínáme: Nikita (2010-2013) (28. 12. 2013)
Vzpomínáme: Psych (2006-2014) (27. 3. 2014)

... odkryj další díly seriálu

Vzpomínáme: How I Met Your Mother (2005-2014) (1. 4. 2014)
Vzpomínáme: Raising Hope (2010-2014) (6. 4. 2014)
Vzpomínáme: Warehouse 13 (2009-2014) (právě čteš)
Vzpomínáme: Californication (2007-2014) (30. 6. 2014)
Vzpomínáme: Wilfred (2011-2014) (14. 8. 2014)
Vzpomínáme: True Blood (2008-2014) (25. 8. 2014)
Vzpomínáme: Boardwalk Empire (2010-2014) (27. 10. 2014)
Vzpomínáme: Sons of Anarchy (2008-2014) (10. 12. 2014)
Vzpomínáme: The Newsroom (2012-2014) (15. 12. 2014)
Vzpomínáme: White Collar (2009-2014) (19. 12. 2014)
Vzpomínáme: Anger Management (2012-2014) (23. 12. 2014)
Vzpomínáme: Parenthood (2010-2015) (30. 1. 2015)
Vzpomínáme: The Mentalist (2008-2015) (19. 2. 2015)
Vzpomínáme: Two and a Half Men (2003-2015) (20. 2. 2015)
Vzpomínáme: Parks and Recreation (2009-2015) (25. 2. 2015)
Vzpomínáme: Glee (2009-2015) (21. 3. 2015)
Vzpomínáme: Cougar Town (2009-2015) (1. 4. 2015)
Vzpomínáme: Justified (2010-2015) (15. 4. 2015)
Vzpomínáme: Revenge (2011-2015) (11. 5. 2015)
Vzpomínáme: Mad Men (2007-2015) (18. 5. 2015)
Vzpomínáme: Hot in Cleveland (2010-2015) (4. 6. 2015)
Vzpomínáme: Nurse Jackie (2009-2015) (29. 6. 2015)
Vzpomínáme: Melissa & Joey (2010-2015) (6. 8. 2015)
Vzpomínáme: Hannibal (2013-2015) (28. 8. 2015)
Vzpomínáme: Falling Skies (2011-2015) (31. 8. 2015)
Vzpomínáme: CSI (2000-2015) (30. 9. 2015)
Vzpomínáme: Continuum (2012-2015) (11. 10. 2015)

Vzpomínáme: Lost Girl (2010-2015) (26. 10. 2015)
Vzpomínáme: Person of Interest (2011-2016) (22. 6. 2016)
Vzpomínáme: Rizzoli & Isles (2010-2016) (6. 9. 2016)
Vzpomínáme: Bones (2005-2017) (29. 3. 2017)
Vzpomínáme: Grimm (2011-2017) (1. 4. 2017)
Vzpomínáme: Bates Motel (2013-2017) (25. 4. 2017)
Vzpomínáme: Pretty Little Liars (2010-2017) (28. 6. 2017)

Líbilo se? Tak šiř tuto zprávu do světa!
Pajky
Autor je místní článkař a občasný titulkář. Baví ho seriály a filmy všech žánrů. Pokud není zde, tráví čas nad sportovní rubrikou, případně pařením FMka.

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

Michalenka
před 284 týdny
Právě jsem se na něj dokoukala a už se mi stýská :/ RIP skladiště...:P A děkuju...
Jindřich Kubánek
před 270 týdny
Jsem Čech a angličtina je mi protivná. Nevíte někdo, zda se bude někdy...
Motna
před 210 týdny
Skvělý zakončení seriálu i když na druhou stranu to bylo smutný. Jsem rád,...

DALŠÍ ČLÁNKY K TÉMATU

SOUVISEJÍCÍ SERIÁLY

AKTUÁLNÍ ČLÁNKY