Facebook Twitter E-mail
29. května 2014

První světová na BBC

Letos uplyne sto let od začátku první světové války (1914 – 1918) a britská BBC se k této příležitosti rozhodla přijít s velmi ambiciózním projektem. Ten se divákům představí v podobě mnoha tematických programů různých žánrů. Výročí si BBC bude připomínat v rozmezí let 2014 – 2018. Cílem je připomenout první světovou válku jako zlomovou událost světové historie, ale také její určující vlivy na obrat ve vývoji britské společnosti ve 20. století i předefinování vlivu Britského impéria vůči světu.

Autoři svůj projekt představují jako nové pohledy na válku, která změnila všechno. Důležitou součástí jsou také tři dramata, která se letos plánují odvysílat. Vzhledem k záměru přistoupit k tématu ze všech možných úhlů se tato dramata kromě rozhodnutí vstoupit do války, situace v Británii a na západní frontě dotknou i vzniku nových států v Evropě.

Jako první byl v březnu odvysílán 37 Days. Jde o třídílné politické drama, které věrně zobrazuje události vedoucí k vyhlášení války Německu. Děj se odehrává v časovém rozpětí mezi 28. červnem, kdy byl zavražděn arcivévoda Franz Ferdinand, a 4. srpnem, kdy Británie Německu formálně vyhlásila válku. Příběh je vyprávěný z pohledu klíčových politických hráčů té doby a zobrazuje jejich mocenské snahy a argumenty, kterými se je pokoušeli prosadit.

V pořadí druhé bylo šestidílné drama The Crimson Field. Seriál je o osudech skupiny doktorů, ošetřovatelů a dobrovolnic, kteří mají ve stanové polní nemocnici za úkol léčit vojáky zraněné v zákopech. Nemocnice je frontovou liní. Nejde však pouze o linii mezi bojištěm a domovem. Nemocnice totiž zároveň tvoří i hranici mezi starými pořádky s hierarchiemi a třídními rozdíly a novým způsobem myšlení.

Třetím letošním dramatem bude The Passing Bells. Toto pětidílné půlhodinové drama bude na válku nazírat očima dvou úplně obyčejných mladých mužů Thomase (Paddy Gibson, What Richard Did) a Michaela (Jack Lowden, The Tunnel). Oba dva se dobrovolně nechají naverbovat do války, o které byli přesvědčení, že během několika měsíců skončí. Jejich životy budeme sledovat v rozmezí pěti let. Válka s Thomasem a Michaelem nemá příliš slitování bez ohledu na to, za čí stranu bojují. Budeme svědky jejich dospívání i toho, jak budou během bojů přicházet o přátele. Uvidíme také, jak uprostřed válečných hrůz naleznou své lásky, zatímco jejich rodiny doma s úzkostí čekají na zprávy z fronty.

V rolích dalších vojáků se představí britští a němečtí herci. Mimo jiné si tak v The Passing Bells zahrají Charles Furness, Brian Fletcher, Wilf Scolding, Hubert Burton, Felix Auer, Ben McGregor, Mark Burghagen a Matthew Aubrey. Eryka Karkuszewska a Sabrina Bartlett se představí v rolích Thomasovy a Michaelovy lásky. Scénář k seriálu napsal Tony Jordan (Hustle). Seriál vzniká v koprodukci Red Planet Pictures a Apple Film Production prostřednictvím BBC Cymru Wales Drama a natáčení bude probíhat v Polsku. Výkonnými producenty jsou Tony Jordan, Belinda Campbell, Dariusz Jablonski a Bethan Jones. Producentem je Nick Pitt a režírovat bude Brendan Maher.


Jak se vám líbí dramatické zpracovávání historie? A zaujal vás některý z těchto seriálů?

Líbilo se? Tak dej palec. Nebo plusko!
corine
Autor si zatím nevyplnil svoje mikrobio. Zatím se musíte spokojit s tím, že umí číst a psát.

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

MountainLionet
před 177 týdny
Přidávám se s díky :). Nejvíc se mi zalíbilo The Passing Bells. Na to se...
Nicholas Monsarrat
před 176 týdny
Děkuji za článek.
ševča
před 139 týdny
Třikrát ano! Jestli podobně budou vypadat celé 4 roky, tak se mám na co těšit.

DALŠÍ ČLÁNKY K TÉMATU

SOUVISEJÍCÍ SERIÁLY

AKTUÁLNÍ ČLÁNKY