14. 12. 2014

25 britských seriálů, které byste si neměli nechat ujít

25 britských seriálů, které byste si neměli nechat ujít

V poslední letech se britským seriálům daří čím dál tím častěji prorážet do světa. Dokladem toho je třeba Doctor Who, který si zásluhou svéráznosti svého hrdiny a jeho TARDIS získal srdce nejednoho diváka. Dobové drama Downton Abbey zase dokázalo zaujmout svými poutavými a skandálními příběhy. O novodobé adaptaci románů Arthura Conana Doyla pod názvem Sherlock ani nemluvě.

Navzdory tomu, že britské seriály mají obvykle poměrně málo řad, které jsou navíc většinou dost krátké, se obzvlášť některým seriálům podařilo udržet si vynikající úroveň. V tomto fotočlánku najdete 25 různorodých komedií a dramat, které byste si v záplavě britské tvorby rozhodně neměli nechat uniknout.

Znáte tyto seriály? Souhlasíte s jejich výběrem? Nebo by tento výčet ve vašem podání vypadal jinak?

Black Mirror (Channel 4)

V každém díle se vypráví jiný příběh s jinými herci a v jiné realitě. Děj se satirickým pohledem zabývá temnou stránkou technologií. Seriál sice ze začátku baví, ale jakmile si člověk uvědomí, jak je v dnešním technologickém věku tento pohled uvěřitelný a trefný, tak začne děsit.

Photo © Channel 4

Fresh Meat (Channel 4)

Sitcom o skupině univerzitních prváků, kteří musí bydlet společně, protože na kolejích už nesehnali místo.

Photo © Cannel 4

The IT Crowd (Channel 4)

Děj se točí okolo dvou IT techniků Roye a Maurice, kteří si poklidně žijí jako zaměstnanci v jedné londýnské kancelářské budově. Jednoho dne k nim ale přijde nová nadřízená Jen, která v životopise lhala o tom, že má zkušenosti s prací s počítači, i když o nich vlastně nic neví.

Photo © Channel 4

Peep Show (Channel 4)

Komedie postavená na trapných situacích, se kterými se musejí hlavní hrdinové vypořádávat. Děj není příliš plynulý, což seriálu kupodivu prospívá a scenáristům se tak povedlo udržet si originalitu. K té přispívá i filmování z pohledu konkrétní postavy spolu s jejími myšlenkami.

Photo © Channel 4

Spaced (Channel 4)

Komedie o dvou přátelích, kteří se nedávno rozešli se svými protějšky a teď shánějí dokonalý byt. Majitelka chce jako nájemníky jedině pracující pár, a tak se rozhodnou předstírat vztah.

Photo © Channel 4

Shameless (Channel 4)

Děj se točí okolo dysfunkční rodiny Gallagherovy, která bydlí v dělnické čtvrti. Životem se snaží protloukat vtipnými, často ilegálními způsoby.

Photo © Channel 4

This is England 86, 88 a 90 (Channel 4)

Přísně vzato jde o několik minisérií. Děj seriálu začíná tři roky po filmu na který navazuje a v němž se školák dostane mezi skinheady a do jejich apolitické a nacionalistické subkultury. Teenageři, kterým šlo dřív hlavně o zábavu, o něco zestárli a začínají se vypořádávat se svými životy. Seriál je temně laděné drama, ve kterém však na přihodných místech nechybí ani humorné okamžiky.

Photo © Channel 4

The Inbetweeners (E4)

Seriál o peripetiích, kterým musí čelit puberťák dospívající na předměstí. Děj se točí okolo Willa McKenzieho a jeho přátel. Výborně zachycuje veselé i dojemné momenty dospívání, ale nevyhýbá se ani sprostým vtipům.

Photo © E4

Misfits (E4, Logo)

Děj tohoto dramatu se spoustou temného humoru je o skupině mladých delikventů, které během veřejně prospěšných prací v jihovýchodním Londýně zasáhne blesk, který je obdaří různými superschopnostmi. Nově nabyté síly sice nepoužívají zrovna ve prospěch dobra, ale přesto jsou často nuceni zabraňovat pohromám, které způsobili jiní.

Photo © E4

My Mad Fat Diary (E4)

Jeden z mála seriálů, který se zabývá problémy se vzhledem a váhou, které řeší dívky během dospívání. Zároveň však učí, že když se někdo nevejde do idealizované představy o kráse, která je nám předkládaná, neznamená, že není krásný. Prostě to znamená, že je něco v nepořádku se světem, ve kterém žijeme.

Photo © E4

Skins (E4)

Děj sleduje skupinu různě starých studentů střední školy, kteří pořádají večírky, různě blbnou nebo mají nechráněný sex. Vedle toho se musejí vypořádávat s kopou problémů, mezi které patří různé závislosti, poruchy přijímání potravy nebo třeba šikana. Seriál si ovšem neklade za cíl propagovat nějaké morální ponaučení.

Photo © E4

Threesome (Comedy Central UK)

Po divokém večírku se tři přátelé Richie, Mitch a Alice vzbudí společně v jedné posteli. Když poté Alice zjistí, že je těhotná, rozhodnou se dítě vychovávat všichni dohromady.

Photo © Comedy Central UK

Being Human (BBC Three)

Nadpřirozený seriál je o třech spolubydlících, kterými jsou duch s agorafobií, upír se závislostí na sexu a vlkodlakovi, který má problémy se zvládáním hněvu. Seriál vypráví, jak se tato roztodivná trojice snaží navzdory svým trápením žít normální život a začlenit se do společnosti.

Photo © BBC

Bad Education (BBC Three)

Komedie o nevyzrálém učiteli, který je ve své práci natolik nemožný, až se tomu skoro nechce věřit.

Photo © BBC

Him & Her (BBC Three)

Komedie o páru líných dvacátníků, kteří na život a lásku pohlížejí svým neuspořádaným způsobem. A žilo by se jim moc hezky, jenom kdyby je pořád někdo nerušil od sledování DVDček. Ať už je to jejich podivínský soused Dan nebo některý z jejich přátel.

Photo © BBC

Episodes (Showtime, BBC Two)

Děj se točí okolo manželů, kteří vytvořili úspěšný britský sitcom a teď se přestěhovali do L.A., aby pracovali na remaku, ve kterém se Matt LeBlanc uchází o hlavní roli. Humor je založený na televizním prostředí i na rozdílech mezi Brity a Američany.

Photo © Showtime

The Hour (BBC Two)

Podceňovaný seriál, který je souvislou směsí dramatu, špionáže a napětí, podpořenou skvělými hereckými výkony. Seriálu navíc prospívá zasazení děje do Británie druhé poloviny 50. let. Soustředí okolo skupiny novinářů, kteří produkují zpravodajský týdeník, a připravují reportáže o významných historických událostech.

Photo © BBC

Coupling (BBC Two)

Seriál je o skupině třicátníků, kteří se scházejí v oblíbené hospodě a vedou řeči o sexu a randění.

Photo © BBC

The Fall (BBC Two)

Děj je zasazený do současného Severního Irska a sleduje policistku Stellu Gibson při vyšetřování série vražd mladých, pracujících žen. Další dějová linka se zabývá sériovým vrahem Paulem Spectorem a tím, jak své vraždy plánuje. Dovedná kombinace těchto dvou dějů doplněných o vedlejší zápletky a dovedné vyprávění obrazem společně vytváří atmosféru plnou mrazivého napětí.

Photo © BBC

Downton Abbey (ITV)

Inteligentní dobová soapka z počátku dvacátého století, které nechybí napětí ani překvapivé zvraty. Sleduje osudy rodiny Crawleyových žijící na panství v Yorkshiru. Životy obyvatel panstí ovlivňují stěžejní historické události i jejich rodinné problémy.

Photo © ITV

Miranda (BBC One)

Miranda je majitelka obchodu s žertovnými předměty, která je společensky neschopná a neumí randit. Hlavním zdrojem humoru je její naprostá neohrabanost. Přesto se však seriál nebojí vývoje své hlavní postavy a narozdíl od mnoha jiných sitcomů ani nestaví na fotogeničnosti hlavní představitelky.

Photo © BBC

Doctor Who (BBC One, BBC America)

Seriál je postavený na postavě Doktora, který může regenerovat, a jeho TARDIS, se kterou může cestovat do libovolného času nebo místa, což tvůrcům poskytuje vlastně nevyčerpatelné množství námětů pro další příběhy.

Photo © BBC

Luther (BBC One)

Luther je detektiv v jednotce zabývající se závažnou kriminalitou. Jeho práce ho ovlivňuje natolik, že má dost mlhavé pojetí rozdílu mezi dobrem a zlem a většinou se proto pohybuje v šedé zóně mezi nimi. A jen těžko by se hledala postava třeba vzdáleně podobná geniální, paraniodní, sociopatické, zlomyslné a narcistické Alice Morgan, ke které to Luthera vžycky tak nějak táhne.

Photo © BBC

Sherlock (BBC One)

Děj této adaptace zasazené do moderního Londýna uvádí mnoho původních zločinců i dějových linií, ale podává je v moderním a poutavém pojetí. Před přílišnou rozvláčností děje seriál chrání poměrně uzavřený děj epizod a jejich podmanivé a emočně nabité zápletky.

Photo © BBC

Spooks (BBC One)

Děj tohoto akčního špionážního dramatu se zabývá skupinou agentů MI5 a zachycuje jejich práci při ochraně země. Spooks lze popsat jako nesrovnatelně napínavější verzi 24 bez Jacka Bauera. Produkce byla nákladnější, než u většiny britských seriálů, a na vizuální stránce seriálu se to pozitivně projevilo.

Photo © BBC

Tohle přeci nemůžeš ostatním zatajit. 
corine

corine

Autor si zatím nevyplnil svoje mikrobio.
Poslední komentáře56zobraz všech 56 příspěvků
Montes27

Montes27

Já osobně si myslím, že by v této kategorii rozhodně neměl chybět Črevený trpaslík :)
před 7 roky
Abies Alba

Abies Alba

Black Books mi v tomhle výčtu velice chybí... o Red Dwarf nemluvě. A jak čtu diskuzi, nejsem jediná.
před 7 roky
Destinytte

Destinytte

4 z nich plánuji vidět, 13 jsem jich viděla, ostatní mě nezaujaly.
před 5 roky
Další články k tématu