17. 6. 2014

Kolik stojí svatby v Game of Thrones?

Uvažovali jste někdy o svatbě ve stylu Game of Thrones? Víme, kolik musíte našetřit!

Kolik stojí svatby v Game of Thrones?

Game of Thrones (Hra o trůny) je oficiálně nejsledovanějším seriálem HBO v celé historii stanice, jehož fanouškovská základna toto označení zcela podporuje. Lidé po seriálu pojmenovávají své děti. Dělají si tetování. Vytváří si věrné kostýmy. Někteří dokonce pořádají stejné svatby.

Ovšem ani ten nejzapálenější a nejbohatší fanoušek by měl problém do detailů replikovat svatbu z GoT, ať už by šlo o obřad pořádaný dvěma nejmocnějšími rodinami v zemi, či o barbarskou svatbu Dothraků s čtyřiceti tisíci hosty.

Ale co kdyby někdo opravdu chtěl? Kolik dolarů by se muselo utratit za dort naplněný ptákem či za náhrdelník se vzácným jedem? Na tuto otázku se pokusila odpovědět Sarah Haywood, plánovačka svateb, která se specializuje především na ty nóbl multimilionové obřady.

Dobrou zprávou pro fanoušky je, že všechny svatby jsou realizovatelné. „Vše je možné, pokud zapojíte ty správné lidi,“ řekla Sarah a pokračovala: „samozřejmě pokud máte peníze.“ U velkolepých svateb jde pouze o pevnou strukturu a miliony dolarů, do kterých se vyšplhá útrata. Sarah si pod drobnohled vzala všech pět svateb ze seriálu, jestli tedy chcete vědět, na kolik by vás vyšla třeba taková Rudá svatba, čtěte dál.

Na začátek zde máte pro představu srovnání, jak si GoT svatby stojí v porovnání s realitou:

Daenerys Targaryen a Khal Drogo (1×01 – Winter Is Coming)

První svatba na fanoušky čekala hned v pilotní epizodě. Daenerys byla nucena vzít si Khala Droga, svatbu zařídil Daenerysin bratr Viserys výměnou za armádu. Pokud si přejete svatbu v Dothraki stylu, přijde vás to na osm milionů dolarů.

Jídlo: Více než půl milionu dolarů utratíte za jídlo a pití pro tisíc nejlepších bojovníků a rádců. Jednoduchá hostina s koňským masem a zeleninou pro dalších 39 000 členů kmene, kteří se svatby účastnili, vyjde celkem na 1 636 9527,50 d­olarů.

Pojištění: Svatba Dothraki bez nejméně tří smrtí je považována za neuctivou událost. Tento fakt znamená jasné životní pojištění. Veřejné životní pojištění většinou vychází na jedno procento z rozpočtu, ale s takovou pravděpodobností smrti, která s tímto obřadem přichází, se raději pojistíte na pět procent a hned máte 323 599 dolarů.

Ubytování: Poskytnout ubytování pro čtyřicet tisíc hostů není nic levného. Za dvě noci se částka může vyšplhat až ke čtyřem milionům dolarů.

Robb Stark a Talisa Maegyr (2×10 – Valar Morghulis)

Když uvážíme, že kvůli tomuto manželství přišel Robb Stark o hlavu, možná si na svatbě mohli dát více záležet. Tyto sliby byly tak jednoduché, jak jen to jde – v lese, za svitu pochodní. Jediný poplatek by byl kolem pětistovky dolarů, a to pro úředníka, který by snoubence právoplatně oddal.

Tyrion Lannister a Sansa Stark (3×10 – Second Sons)

Tyrion a Sansa nebyli dokonalý pár. Svatba to byla větší než u Robba, to je jasné, ale na to, že se Tywin Lannister koupe ve zlatě, tak pro svého synáčka obětoval pouze čtyřikrát tolik dolarů, než kolik stojí průměrná americká svatba.

Obřad a prostory na hostinu: S dostatkem peněz a tou správnou nevěstou si můžete pronajmout jakékoliv místo. Za něco jako je Velké Baelorovo septum dáte zhruba 16 tisíc dolarů. Pronajmutí místnosti na hostinu pak vyjde za noc na dalších dvacet tisíc, celkem tedy máme zhruba 40 000 dolarů.

Zábava: Hudbu obstarával výběr z dvorních muzikantů. Zpěvákům a hráčům by stačilo rozdat asi sedm tisíc dolarů.

Pojištění a další výdaje: Pokud počítáme s procentem rozpočtu, vychází to zhruba na 21 tisíc dolarů.

Edmure Tully a Roslin Frey (3×09 – The Rains of Castamere)

A nyní tato sláva. Svatba, která se zapsala v televizní síni (ne)slávy. Rudá svatba. Robb Stark doufal, že když ožení svého strýce Edmura s jednou z dcer Waldera Freye, získá si lorda zpět na svou stranu. Lord Frey však měl jiný názor.

Jídlo a pití: Podle knih vojáci Robba Starka nedostali občerstvení, nicméně i tak se náklady vyšplhají k 63 000 dolarů – cca 126 dolarů za jednoho urozeného hosta. Alkohol pak celkově vychází až na 340 000 dolarů.

Prostory: Walder Frey byl tak hodný, že nabídl svůj zámek zadarmo, ale muži venku potřebují stany s občerstvením a ohniště. Za tři velké, které dokáží pojmout až tisíc mužů, zaplatíte 75 550 dolarů. Povinná dvacetičlenná ochranka na 48 hodin vyjde na 37 tisíc dolarů.

Zavraždění 3500 hostů: Tohle je ten největší oříšek. Nemůžete pořádat Rudou svatbu bez pořádné vyvražďovačky, která nevyjde levně. Nájemný vrah od Mafiosa si nechával platit za jednu vraždu 1 600 dolarů, těchto chlapů potřebujeme alespoň tři tisíce, dohromady tedy za vraždění dáme 5,6 milionů dolarů.

Joffrey Baratheon a Margaery Tyrell (4×02 – The Lion and the Rose)

Jídlo: Knížka popisuje snídaňové medové koláče s borůvkami a oříšky, steaky, slaninu, míchaná vajíčka s pepřem a světlé sladké zlaté víno. To by vyšlo zhruba na 250 dolarů na osobu. Jenže během svatební hostiny se podávalo více než 70 chodů včetně pávů, pražených volavek a mandlových koláčů. Vše vařeno prvotřídním šéfkuchařem, cena se tedy navýší na 1800 dolarů za osobu. Hostů je tisíc, takže cena za jídlo se vyhoupne k 1,8 milionu dolarů. K tomu nezapomeňte připočíst 750 000 dolarů za alkohol.

Zábava: Zábava celkem za 1 837 759 dolarů, to je 4500 dolarů za ohlašovače, 5000 dolarů za sbor a sbormistra, 11 300 dolarů za tancujícího medvěda (včetně pojištění a cestovného), 11 000 dolarů za exotickou akrobatickou skupinu, 420 000 dolarů za ohňostroj od zaučených mistrů a v neposlední řadě 2500 dolarů za pětičlenný sbor trpasličích umělců. Kapela, která hraje, je islandské trio Sigur Rós. Jejich cena se pohybuje okolo 1 100 000 dolarů.

Nábytek, ozvučení, osvětlení a další věci pak stojí dalších sto padesát tisíc dolarů.

Květiny: Květiny za více než půl milionu dolarů. Květiny na obřadě stojí 94 000 dolarů, hlavní kytka na hostině uprostřed stolu vyjde na 315 000 dolarů.

Ostatní: Velkým problémem by byl výše zmíněný obrovský počet chodů. Jen těžko by se shánělo tolik talířů a sklenic a výdaje by se jen zde vyšplhaly k 1 400 000 dolarů, z toho polovina by padla na luxusní skleničky.

Jed: Joffrey byl zavražděn vzácným a smrtelným jedem Westerosi, ale i v našem světě existují alternativy, které účel splní stejně dobře. Pokud trváte na smrti mladého krále jako na vrcholu vaší svatby, smrtelná dávka jedu se dá koupit online… za 20 dolarů.

Copak asi dělají tyto tlačítka? 
ragelly

Eva Zálešáková

Autorka se dá charakterizovat jako stoprocentní seriálový maniak a skoro stejně závislá je i na SerialZone. Když nedejbože nekouká na seriály, vezme do ruky digitální zrcadlovku nebo se začte do amerického Elle.
Poslední komentáře10zobraz všech 10 příspěvků
Tulrika

Tulrika

Tak zatím mám jen na ten jed
před 295 týdny
timiii5

timiii5

Tá posledná veta :) Akčná cena, len teraz jed na kráľa za neuveriteľných 20€!!! :D :D :D
před 294 týdny
ševča

ševča

Ona z něj sice má hrůzu, ale jinak žádný problém :D. Jed Westerosi? Je to hrozně chytrý a...
před 284 týdny
Další články k tématu