Facebook Twitter E-mail
3. července 2014

Hej, SerialZoňáci, mám koukat na The Leftovers?

The Leftovers jsou nové desetidílné mysteriózní drama stanice HBO.

Před třemi lety nevysvětlitelně zmizela dvě procenta světové populace, včetně stovky obyvatel městečka Mapleton. S uspokojivým vysvětlením stále nikdo nepřišel a výročí provázejí nepokoje, lidé se se ztrátou svých blízkých pořád nedokážou vyrovnat.

Město s výbušnou atmosférou má na starost hlavní hrdina, místní policejní šéf Kevin Garvey – rozhodně ale nejde o one-man-show, postav a dílčích zápletek si užijete až až. Přesvědčit se můžete legálně a zdarma, první díl z pondělí 30. června je totiž na HBO GO i pro nepředplatitele. Má ale vůbec cenu klikat?

Co mám očekávat?

Trochu těch záhad (nejen prvotní zmizení), ale hlavně psychologické drama s hodně temnou atmosférou. Různí lidé se se stejnou situací snaží vypořádat jinak, a Letfovers na to opravdu poctivě koukají ze všech úhlů pohledu.

A samozřejmě hodně, hodně postav, nejméně dva kulty/sekty, spoustu hysterických davů a z této směsi vyplývající akci, i když o tom to primárně vážně není.

A to všechno má něco symbolizovat?

Dobře, že se ptáte! Seriál si pohrává z biblickým motivem nanebevzetí a zároveň hraje Američanům na citlivou strunu, protože „podle slov autorů pracuje s ozvuky celonárodních depresí po teroristických útocích z 11. září.“ Celé to navíc vzniklo podle stejnojmenné knihy Toma Perrotty.

Kdo tam hraje?

Mimo jiné Liv Tyler, kterou známe (mimo jiné) z Pána Prstenů, známější jsou i Max Carver ze Zoufalých manželek nebo Amy Brenneman ze Soudkyně Amy. Většinu hlavních rolí ale obsadili méně známí herci, takže pokud rádi objevujete herecké talenty, v Leftovers si přijdete na své.

A co nahotinky a sprostá slovíčka?

Je to HBO. Víc snad netřeba rozvádět, můžete počítat se spoustou čtyřpísmenných „expresivních“ výrazů, a dokonce i s nějakou tou odhalenou kůží, i když na poměry HBO se zdá být seriál celkem nevinný – v prvním díle se jen na chvíli mihnul jeden nahý chlap.

Ještě nějaké tipy, než si to pustím?

Nekoukejte na trailer.

Proč ne?

Dlouhý, otravná hudba, začíná řvoucím děckem (!) a dělá ze seriálu hodně přitroublou a hereckými výkony neoplývající slátaninu.

Nevěříte?

A jaký je náš ortel?

Zdeněk

The Leftovers pro mě byli hlavně překvapením. Když jsem přetrpěl trailer a přečetl si o srdceryvných a náboženských motivech, začal jsem okamžitě litovat, že jsem se ke zhlédnutí premiéry upsal. No, a nakonec se ještě s chutí podívám na druhý díl.

I když se oprostím od toho, že nízká očekávání vedou jen k příjemnému překvapení, musím celkově Pozůstalé pochválit. „Mysteriózna“ je v nich tak akorát, až na úvodní zmizení a klasiku v podobě „podivně živých snů“, jinak se tématu věnují v některých ohledech příjemně realisticky.

Nevysvětlitelné zmizení lidi psychicky poznamená, a opravdu bych věřil, že se vynoří nové sekty a náboženství, že bude s lidmi mávat davová psychóza…

Ne že by se mi to líbilo. Sekta kuřáků, kteří kouřením proklamují svou víru, drží slib mlčení a svým zíráním terorizují okolí, mě přivádí k šílenství. Ještě horší (ale asi víc fascinující) je konkurenční kult s nějakým léčitelem? nebo prorokem? nebo někým takovým, každopádně obávaným. „Troubled teens“ mě taky neberou, „šerif“ je divnej, a celkově je mi snad jako člověku sympatická jen (hodně vedlejší) starostka, která se s tím vším ne…párá a dělá, co může.

Proč tedy koukat na seriál, kde se mi nelíbí postavy ani zápletka? Právě kvůli té skvěle vykreslené psychoušské atmosféře. Herci to zvládají skvěle, všechno to do sebe tak nějak zapadá, a zjistil jsem, že je mi vcelku jedno, PROČ všichni zmizeli (kdybych chtěl být necita, tak řeknu, že hlavně že to děcko přestalo řvát). Spíš mě zajímá, jak se budou dál postavy chovat, a to zas tak často u seriálů nezažívám.

+ svým způsobem realistické
+ herecké výkony
+ (asi) spousta dílčích příběhů
- nemastná neslaná hlavní postava
- občas dost depresivní
- možná až příliš komplikované

Moje hodnocení pilotu: 70 %
ragelly

Tento seriál se u mě pravděpodobně mine účinkem. Dramata od HBO mám obecně v lásce a předchozí premiéra – True Detective – mě hodně zaujala. The Leftovers zní na papíře velmi zajímavě, ale po zhlédnutí pilotu mám rozporuplné pocity.

Epizoda pokládá spoustu otázek, na které pravděpodobně všichni z nás chtějí znát odpovědi. Přijde mi ale, že je tu toho tolik, že se to začíná moc míchat a tím pádem mě to spíše odrazuje. Tajemná skupina nemluvících, avšak těžce kouřících individuí v bílém je příšerná, mám z nich návaly vzteku. Znáte to, když je někdo úplně nenásilný, ale neskutečně vás rozčiluje jen svou tichou přítomností? Tak si ten pocit vynásobte přibližně čtyřicetkrát. Opravdu jsem je nemohla vystát a bojím se, že se jich jen tak nezbavíme.

Možná se na začátku hodilo říct, že předlohu neznám a nemám v úmyslu poznat. Netuším, do jaké míry je nebo bude tento seriál věrný co do obsahové stránky a je mi to celkem jedno. Důležité pro mě je, abych měla před sebou kvalitní podívanou, nemusí být celá inspirovaná předlohou. The Leftovers má potenciál vyvrbit se v něco podobného. Náznaky se v této epizodě objevovaly, nechybělo ani pár překvapujících momentů (např. totožnost hrdinovy manželky).

Nicméně negativ pár vidím. Příběh se vleče, přišlo mi, že tu hodinu a čtvrt jsem sledovala šest hodin. Otázek je mnoho a nyní po prvním pohledu do sebe zatím vůbec nic nezapadá. Epizoda nenastínila, kam se celá série bude ubírat, dokonce ani to, o co v ní vlastně půjde. Jsem stejně zmatená, jako před zhlédnutím, v ničem jsem si neudělala jasno.

I když mě pilot nezaujal, seriál neodsuzuju. Minimálně zvědavost ohledně hlavní otázky (kam a proč zmizeli a jestli se vrátí) mě donutí koukat dál a dál.

+ herecké výkony
+ serializovaný příběh
+ záhada

- celá skupina postav na pěst
- stereotyp sexy drsného hrdiny-policisty
- žádné odpovědi

Moje hodnocení pilotu: 60 %
Líbilo se? Tak šiř tuto zprávu do světa!
Zdeněk Král
Autor se na SerialZone dostal v lednu 2011 a od té doby úspěšně znásobil svou závislost na seriálech. Kromě nich se zajímá o moderní technologie, hry, sci-fi literaturu a vše kolem služeb Googlu.

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

Zdeněk Král
před 176 týdny
Popravdě bych chápal, že někoho pohoršuje neustále zbožšťování a propagování...
DrMovr7
před 176 týdny
Bludimírka dostála svému jménu a vypráví bludy. Pilot rozhodně NENÍ O GAYÍCH,...
Eshive
před 170 týdny
Já na první dojem nikdy nedal a seriálu dám vždycky šanci minimálně do konce...

DALŠÍ ČLÁNKY K TÉMATU

SOUVISEJÍCÍ SERIÁLY

AKTUÁLNÍ ČLÁNKY