Facebook Twitter E-mail
1. dubna 2015

Vzpomínáme: Cougar Town (2009-2015)

Cougar Town je americký seriál z roku 2009 u nás známý také pod názvem Město žen. Jeho hlavní hrdinkou je čerstvě rozvedená Jules Cobb, která se svým pubertálním synem žije v malém městečku na Floridě zvaném Gulfhaven.

Píše se 23. září 2009 a na americké stanici ABC debutuje nový seriál tvůrce Billa Lawrence (článek o tvůrci), který vytvořil společně s Kevinem Biegelem. Sitcom je zasazený do malého fiktivního městečka na Floridě, které se jmenuje Gulfhaven, ale podle místního fotbalového klubu je přezdíváno Cougar Town. Pilotní díl byl odvysílán po seriálu Modern Family (Taková moderní rodinka) a sledovalo ho přes 11 miliónů diváků. Slušnou sledovanost si udržel a byl prodloužen na druhou sérii. I když ve druhé řadě sledovanost poklesla (okolo 8,3 miliónů diváků), tak se seriál dočkal dalšího prodloužení. Třetí série však byla zkrácena na 15 epizod a měla se původně vysílat od listopadu. ABC však vcelku nešťastně přeházela vysílací program a seriál se dočkal premiéry až 14. února. Ve spojitosti s finále třetí řady bylo oznámeno, že práva na seriál zakoupila stanice TBS s tím, že bude vysílat dalších 15 epizod v následujícím roce. Na stanici TBS si seriál našel stále publikum (i když bylo samozřejmě nižší než na ABC) a dočkal se zde dalších tří sérií. 10. května 2014 obnovila stanice seriál pro šestou a zároveň poslední sérii. Tvůrci tak měli dostatek času na to, aby vymysleli, jak seriál uzavřít.

Parta z Gulfhaven v plné sestavě

S kým máme tu čest

Hlavní postavou seriálu je Jules Cobb, kterou hraje Courteney Cox. Jules nedávno oslavila čtyřicítku a také si prošla rozvodem. Většinu svého života byla provdaná za Bobbyho a společnými silami vychovávali syna Travise. Vzhledem k tomu, že se ve světě randění nějaký čas nepohybovala, tak dá na rady svých přítelkyň a snaží se dohnat ztracený čas lovením mladších mužů. (Takže je považována za „Pumu“ angl. Cougar, což je další odkaz na název seriálu). Po určitém čase se seriál rozhodne jít jiným směrem a její postava randí s muži svého věku. Zalíbí se jí rozvedený soused Grayson. Pracuje jako realitní agentka. Její chování je často sobecké a přehlíží kvůli němu své přátele a rodinu, vše však vyvažuje svou štědrostí a základní slušností. Je společenská, optimistická a má ráda červené víno.

Její nejlepší přítelkyní je Ellie Torres. Tu si zahrála Christa Miller (mimochodem manželka tvůrce Billa Lawrence). Nejen, že je Ellie nejlepší přítelkyní Jules, ona je i její sousedkou a tak u Jules tráví většinu svého času. Ellie dříve pracovala jako firemní právnička, ale momentálně je provdaná za Andyho a užívá si život doma se svým synem Stanem. Ellie je rázná žena a její silnou stránkou je sarkasmus. Ráda si utahuje z Laurie, ale i ostatních členů party, a vlastně téměř všech ostatních. Zároveň je však nejbližší důvěrnicí Jules.

Třetí ženou do party je Laurie Keller, kterou hraje Busy Philipps. Laurie je mladá, extravagantní a atraktivní spolupracovnice Jules. Před tím než se Jules rozhodla usadit, tak to byla právě Laurie, která se ji snažila dostat mezi lidi. Je častým terčem posměšků Ellie, která ji oslovuje výhradně „JellyBean“ (Fazolka). Laurie si prožila drsné dětství v pěstounské péči a snaží se přijít na to, jak být fungujícím dospělým.

Travis Cobb, nejdůležitější muž v životě Jules. Syna Jules a Bobbyho si zahrál Dan Byrd. V úvodu seriálu dokončuje střední školu a později pak chodí na místní vysokou. Má své rodiče rád, ale oba ho pravidelně dostávají do trapných situací. Překvapivě hodně času tráví se svými rodiči a jejich přáteli a je dlouho zamilovaný do Laurie.

Dalším důležitým mužem v životě Jules je její ex-manžel Bobby. Toho hraje Brian Van Holt. Bobby žije ve své lodi, kterou má zaparkovanou na parkovišti. Po několika záletech se s ním Jules rozvedla, ale i přesto je pojí blízké přátelství. Jeho snem je stát se profesionálním golfistou. Živí se tím, že dává golfové lekce, a často tak po okolí jezdí v golfovém vozíku. Jules neřekne jinak než „J-Bird“ a je vynálezcem hry zvané „Penny Can“, která se v seriálu pravidelně objevuje.

Postavu Graysona Ellise ztvárnil Josh Hopkins. Provozuje podnik zvaný Grays's Pub a na začátku seriálu je sousedem Jules. V úvodu se s Jules často pošťuchuje, ale pak si přesně podle pořekadla „Co se škádlívá“ ti dva začnou být bližší a rozhodnou se spolu oficiálně randit. Grayson je bývalý model, co rád a často hraje na kytaru a od Ellie vyfasoval přezdívku „Dime-Eyes“ (Miniočko).

Poslední zbývající hlavní postavou je Andy Torres. Oddaného manžela Ellie si zahrál Ian Gomez. Andy je investiční poradce a kromě toho, že miluje svou ženu a syna, tak je nejlepším přítelem Bobbyho, kterého doslova uctívá.

Kromě hlavní sedmičky se pravidelně objevuje několik dalších postav. Mezi ty nejvýraznější patří Tom (Bob Clendenin), soused Jules, který se snaží zapadnout do party. Nejčastěji ho lze vidět za kuchyňským oknem Jules. V úvodních sériích se objevovala pravidelně také Barb Coman (Carolyn Hennessy), také „puma“, která s Jules soutěžila nejen o muže, ale také v práci. Ve třetí sérii bylo odhaleno, že se Barb vdala, což je možný odkaz na to, že seriál už není o „pumách“. Zapomenout nesmíme také na Chicka (Ken Jenkins), otce Jules, který se poprvé objevil ve druhé sérii.

Jak to bylo se vznikem a s názvem

Za vznikem seriálu stojí dvojice Bill Lawrence a Kevin Biegel. Hlavním impulzem však bylo zrušení seriálu Dirt, po kterém se Courteney Cox chtěla vrátit do televize s novou komedií. Lawrence, který se proslavil seriálem Scrubs byl Courteney osloven, aby „něco udělali“.

Zatímco se připravoval koncept seriálu, rozhodl se Lawrence vyzkoušet si spolupráci s Courteney Cox v seriálu Scrubs, kde se objevila v prvních třech epizodách osmé série. Než se nápadu ujala stanice ABC, tak se projekt jmenoval také 40 and Single nebo Courteney Cox Show. Nakonec byl pojmenován Cougar Town, i když Lawrence si myslel, že „ten název je hlučný a lidem se nebude líbit“. Měl strach, že název lidi odradí od sledování. Poté, co nápad zaujal ABC mělo začít natáčení v lednu 2009. Lawrence s Biegelem museli vytvořit scénář a Lawrence se rozhodl vepsat tam postavu pro svou ženu, Christu Miller.

V květnu 2010 producenti prohlásili, že uvažují o změně názvu. Hlavním důvodem bylo to, že se příběh vyvinul jiným směrem od původního předpokladu. Nakonec však jméno zůstalo, ale Bill Lawrence prozradil, že měl v záloze dva další názvy, které ABC odmítla. První byl Sunshine State (zamítnuto, protože ABC chystala sitcom Mr. Sunshine) a druhý byl Grown Ups (zamítnuto, protože tou dobou vycházel stejnojmenný film). Tím to však neskončilo a o rok později se o změně názvu mluvilo znovu. Lawrence přes twitter zapojil fanoušky, aby posílali návrhy, a Courteney Cox prozradila, že by se jí líbil název Friends with Beverages (Přátele s nápoji). Změna názvu seriál pronásledovala dál, dokonce i po přesunu na stanici TBS. Nicméně ukázalo se, že ani TBS ho nezmění. Padly například návrhy jako Wine Time nebo Family Jules. Ostatně tvůrci si z toho dělali srandu, když po přesunu na novou stanici povolili promo, ve kterém stálo – Cougar Town, „crappy title“ neboli Cougar Town, mizerný název.

Cougar Town a jiné seriály

Jako první se samozřejmě nabízí propojení se seriálem Scrubs. Nejen, že Lawrence i Biegel na seriálu pracovali, ale postupně se v seriálu objevilo velké množství herců, kteří ve Scrubs hráli hlavní nebo výraznější vedlejší roli. Jak už bylo řečeno, Courteney Cox se ve Scrubs objevila tři epizody, Christa Miller se v roli Jordan Sillivan objevovala pravidelně od první až do deváté řady. Bob Clendenin (Tom) si ve Scrubs zahrál doktora Zeltzera, Ken Jenkins hrál ve Scrubs Dr. Boba Kelsa a v Cougar Townu otce Jules. Sarah Chalke neboli Elliot Reid ze Scrubs se objevila jako Angie LeClaire, Sam Llyod si dokonce zahrál stejnou postavu, tedy Teda Bucklanda. Nejpovedenější ostatně byla epizoda Krabí invaze, kde se objevil Sam Lloyd, Sarah Chalke, Zach Braff (jako rozvozce pizzy) a Robert Maschio (jako čistič bazénů). Když připočteme Jules, Toma, Ellie a Chicka, tak se v této epizodě objevilo hned 8 postav ze Scrubs! Pak se nelze divit, když Ted na konci prohlásí, že má pocit jakoby viděl lidi ze své staré práce.

Ostatně i zbývající seriály z tvorby Lawrence zde najdou své zástupce. Fanoušci Všichni starostovi muži zde mohli najít třeba starostu Barryho Bostwicka, který si zahrál jak jinak než starostu Gulfhavenu. Ti, co mají rádi Ground Floor zase ví, že Briga Heelan si nezahrála jen Jenny, ale i matku Graysonova dítěte, a podobných spojení by se jistě našlo víc.

Druhé spojení, které se nabízí je se seriálem Přátelé. Courteney Cox zde hrála hlavní postavu, takže není nic divného, že si své staré známé pozvala, aby se představili v její nové show. Hned v první sérii se představila Lisa Kudrow jako dermatoložka Amy, o rok později se objevila Jennifer Aniston jako terapeutka Bonnie, a v páté sérii představil Matthew Perry jako boháč, co Jules požádal o ruku a samozřejmě ji nezapomněl oslovit „Monico“. Courteney si pozvala i svého (teď již bývalého) manžela Davida Arquetta, aby se objevil ve třetí sérii.

Tím však propojení ještě nekončí. Fanoušci seriálu Community (Zpátky do školy) dobře ví, že jeden z oblíbených seriálů Abeda je právě Cougar Town. Často o něm v průběhu seriálu vypráví a jedním z jeho snů je podívat se na natáčení. I proto se v jedné epizodě jeho představitel Danny Pudi objeví. Konkrétně, nenápadně sedí v pozadí při rozhovoru Laurie a Travise (jak můžete vidět na obrázku). Na oplátku se pak Dan Byrd (Travis) a Busy Phillips (Laurie) objevili v jedné paintballové epizodě Community, kde postávali v pozadí.

Zajímavosti a opakující se vtipy

Jedním z vtipů, který se časem stal pravidelným je úvodní sekvence. Původně měl Cougar Town úvodní záběr na mapu na Sarasota Country a objevil se nápis „Vítáme vás v Cougar Townu“. Tvůrci však chtěli změnit název a když se jim to nepodařilo, tak si ze sebe začali utahovat. Od druhé série se tak pravidelně v úvodních titulcích objeví vtip a dost často si dělá legraci právě z názvu seriálu.

Tahle partička je známá svou láskou k červenému vínu, zejména pak Jules. Takže je jasné, že na toto téma musel vzniknout nějaký opakující se vtípek. Každou sérii má Jules speciální nádobu na pití vína a postupně se zvětšují. Nejprve používá pouze velkou sklenici jménem „Big Joe“, následuje 44 uncový (1,3 litru) „Big Carl“, což je ve skutečnosti část lampy. Prostor dostane také Big Lou (ve skutečnosti váza), „Big Tippi“ (váza, ukradená na výletě) nebo „Big Chuck“. Při dovolené na Havaji pila Jules z „Big Kimo“ (ve skutečnosti svícen z hotelového pokoje). V jedné epizodě parta naopak nutí Laurie pít z miniaturní skleničky jménem „Little Richard“.

Parta si také navzájem vytváří zvláštní pravidla. Například si založili „Radu“, která vynášela tresty proti členům jež se dopustili společenského přestupku. A změnit pravidla skupiny lze pouze pokud většina přítomných členů zakřičí „Změna schválena“. Parta také často tráví čas hraním hry nazvané „Penny Can“. Což je jednoduchá hra, kterou vytvořil Bobby a jejím cílem je trefit se pencí do plechovky.

Seriál se natáčel na Floridě a všechny epizody (kromě dvou) jsou pojmenovány podle písní Toma Pettyho, který pochází právě z Floridy. V jedné epizodě Jules vypráví o 10–15 nejlepších lidech, které potkala, a zahrnuje mezi ně i „Toma Pettyho a Colonela Sanderse“.

Co na to kritici a diváci

Co se týče sledovanosti, tak už jsme si nějaká čísla prozradili v úvodu. Jen pro zajímavost, pilotní epizoda získala na ABC 11,28 milionu diváků a finále třetí řady už pouze 3,42 milionu. Po přesunu na TBS začala čtvrtá řada sledovaností 2,18 milionu diváků a držela si vcelku vyrovnaná čísla. Zajímavé je, že první série získala pouze průměrné hodnocení (49 ze 100 na Metacritics), druhá série získala solidní hodnocení (75 ze 100) a nejlepší hodnocení získala třetí řada (80 ze 100). Tedy řada, kterou seriál skončil na ABC a putoval na TBS.

Podíváme-li se na ceny a nominace, tak zjistíme, že Cougar Town má na svém kontě pouze jednu nominaci na Zlatý Glóbus z roku 2009 (Courteney Cox) a dvě nominace Critics' Choice Television Awards z roku 2011 (Courteney Cox a Busy Philipps, Busy ve své kategorii zvítězila). Na nepřízeň diváků si však seriál nikdy vysloveně stěžovat nemohl. Důkazem toho jistě je hned 7 nominací na ceny People's Choice Awards (4× Courteney Cox, 3× samotný seriál).

Následující část článku vyzrazuje zápletku poslední epizody a některé kritické okamžiky seriálu. Pokud jste seriál ještě neviděli, nenechte si zkazit překvapení. :-)

Co se v Gulfhavenu odehrálo

Jak už bylo zmíněno, tak první série začíná tím, že se čerstvě rozvedená Jules snaží vrátit do světa randění. Původně mělo jít o to, že starší ženy (pumy) loví mladší muže, ale už během prvních epizod tvůrci zjistili, že toto téma nefunguje tak, jak si představovali a rozhodli se seriál posunout jiným směrem. I proto se začíná mnohem více rozvíjet „vztah“, který má Jules se sousedem Graysonem a na konci první série spolu začnou chodit.

Druhá série se hlavně soustředí na vztah Jules a Graysona, ale poměrně dost prostoru dostává také Travis. Ten dokončil střední a odchází na vysokou, kde potkává svou první vážnou známost. Potom, co se vztah rozpadne je Travis deprimovaný a nastěhuje se k Bobbymu na loď. Nakonec se rozhodne impulzivně přestěhovat za novou prací na Havaj a donutí ostatní, aby ho tam následovali. Mezitím Grayson přichází s pocitem, že by chtěl mít děti. Jenže Jules (s ohledem na to, co její dítě provádí) se na to necítí. I když nakonec přeci jen řekne, že je připravena s Graysonem „jít vstříc jakémukoliv dobrodružství“.

Úvod třetí série začíná trochu netradičně tím, že Grayson požádá Jules o ruku. Následně pak série sleduje vzestupy a pády jejich zasnoubení. Jedním z velkých témat je okamžik, kdy se u Graysona objeví jeho bývalá Holly s holčičkou Tampou a ukáže se, že jde o Graysonovu dceru. Mezitím se začíná sbližovat Travis s Laurie, i přesto, že Laurie má tou dobou přítele. Na Gulhfaven udeří hurikán a zničí Graysonův dům, což ho přiměje, aby se nastěhoval k Jules. V závěru třetí série pak konečně dojde na svatbu Jules a Graysona.

Čtvrtá série se zaměřuje především na Jules a Graysona a na jejich přizpůsobení se manželskému životu. Druhým tématem je Laurie a Travis a jejich „budou či nebudou spolu“. V této sérii se také konečně oficiálně členem party stane i Tom, přesto se k němu ostatní chovají pořád stejně. Ve druhé polovině přichází Chick, otec Jules, aby u nich bydlel. Na pozdější návštěvě doktora zjistí, že má Alzheimerovu nemoc a Jules trvá na tom, aby se nastěhoval natrvalo. V závěru si Laurie a Travis přiznají své city a po sérii trapných momentů se „skoro“ dočkají svého prvního polibku.

Pátá série se pak zaměřuje hlavně na rozvíjející se vztah Laurie a Travise. S jejich vztahem má Jules problém, ale později zjistí, že je silnější než na první pohled vypadal. Travis dokončuje školu a nedaří se mu najít zaměstnání, až nakonec skončí pracovat v kavárně. Ve finále se Laurie s Travisem dohadují o budoucnosti a Travis řekne, že jediná budoucnost na které záleží je ta, ve které bude Laurie. Jules pak náhodou zjistí, že Laurie je těhotná.

Byla to zábavná jízda – #OneLastPour

Jak to celé skončilo

Závěrečná šestá série pak přináší těhotnou Laurie a později její porod. Všichni se musí vyrovnat s novými rolemi. Laurie je nyní matka, Travis otec a Jules s Graysonem se stanou prarodiči. Parta se musí také vyrovnat se ztrátou Bobbyho, kterému se splnil sen a stal se profesionálním instruktorem golfu. Jenže se kvůli tomu musel odstěhovat do Georgie. Andy přijde o práci a nechce si hledat novou, po letech si tak vymění pozice s Ellie a zůstane v domácnosti, zatímco ona se vrátí k právničině. A pak už přišel 31. březen, datum na který byla připravena závěrečná (v pořadí 102.) epizoda. V té jsme ještě naposledy otevřeli láhev vína a vychutnali si ji v této společnosti.

V úvodní sekvenci se objevil nápis „Sunshine State“ a hláška „Konečně máme nový název“. V poslední epizodě se vrátil i Bobby, alespoň po internetu. Blíží se narozeniny Jules a parta se snaží vymyslet perfektní dárek. Do toho však přichází Ellie, která se chce, kvůli škole pro Stana přestěhovat. Tím to nekončí, Tom oznamuje, že díky nové přítelkyni přestane postávat pod jejím oknem a Chick se taky chce odstěhovat. Jules si připadá, že ji všichni chtějí opustit. Když ji Grayson utěší a vytáhne na narozeninovou párty, tak přichází Laurie a Travis s tím, že se stěhují kvůli práci. To už Jules nevydrží a o „život“ přijde Big Chuck. Jak se nakonec ukáže, tak se vše děje jen proto, aby Jules dopřáli dárek, který si sama přála…

Pojďme si ještě zavzpomínat, třeba na to, jak nás herci lákali na poslední sérii:

Teď už nezbývá než se rozloučit a říct: „Cougar Towne, budeš nám opravdu chybět!


Sledovali jste Cougar Town? Bude vám chybět? Kterou postavu jste měli nejraději a co vás na seriálu bavilo nejvíce? Jak se vám líbilo propojení s jinými seriály?

Další díly seriálu

Vzpomínáme: Misfits (2009-2013) (12. 12. 2013)
Vzpomínáme: Nikita (2010-2013) (28. 12. 2013)
Vzpomínáme: Psych (2006-2014) (27. 3. 2014)

... odkryj další díly seriálu

Vzpomínáme: How I Met Your Mother (2005-2014) (1. 4. 2014)
Vzpomínáme: Raising Hope (2010-2014) (6. 4. 2014)
Vzpomínáme: Warehouse 13 (2009-2014) (20. 5. 2014)
Vzpomínáme: Californication (2007-2014) (30. 6. 2014)
Vzpomínáme: Wilfred (2011-2014) (14. 8. 2014)
Vzpomínáme: True Blood (2008-2014) (25. 8. 2014)
Vzpomínáme: Boardwalk Empire (2010-2014) (27. 10. 2014)
Vzpomínáme: Sons of Anarchy (2008-2014) (10. 12. 2014)
Vzpomínáme: The Newsroom (2012-2014) (15. 12. 2014)
Vzpomínáme: White Collar (2009-2014) (19. 12. 2014)
Vzpomínáme: Anger Management (2012-2014) (23. 12. 2014)
Vzpomínáme: Parenthood (2010-2015) (30. 1. 2015)
Vzpomínáme: The Mentalist (2008-2015) (19. 2. 2015)
Vzpomínáme: Two and a Half Men (2003-2015) (20. 2. 2015)
Vzpomínáme: Parks and Recreation (2009-2015) (25. 2. 2015)
Vzpomínáme: Glee (2009-2015) (21. 3. 2015)
Vzpomínáme: Cougar Town (2009-2015) (právě čteš)
Vzpomínáme: Justified (2010-2015) (15. 4. 2015)
Vzpomínáme: Revenge (2011-2015) (11. 5. 2015)
Vzpomínáme: Mad Men (2007-2015) (18. 5. 2015)
Vzpomínáme: Hot in Cleveland (2010-2015) (4. 6. 2015)
Vzpomínáme: Nurse Jackie (2009-2015) (29. 6. 2015)
Vzpomínáme: Melissa & Joey (2010-2015) (6. 8. 2015)
Vzpomínáme: Hannibal (2013-2015) (28. 8. 2015)
Vzpomínáme: Falling Skies (2011-2015) (31. 8. 2015)
Vzpomínáme: CSI (2000-2015) (30. 9. 2015)
Vzpomínáme: Continuum (2012-2015) (11. 10. 2015)

Vzpomínáme: Lost Girl (2010-2015) (26. 10. 2015)
Vzpomínáme: Person of Interest (2011-2016) (22. 6. 2016)
Vzpomínáme: Rizzoli & Isles (2010-2016) (6. 9. 2016)
Vzpomínáme: Bones (2005-2017) (29. 3. 2017)
Vzpomínáme: Grimm (2011-2017) (1. 4. 2017)
Vzpomínáme: Bates Motel (2013-2017) (25. 4. 2017)
Vzpomínáme: Pretty Little Liars (2010-2017) (28. 6. 2017)

Líbilo se? Tak to ukaž ostatním!
Pajky
Autor je místní článkař a občasný titulkář. Baví ho seriály a filmy všech žánrů. Pokud není zde, tráví čas nad sportovní rubrikou, případně pařením FMka.

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

kutikk
před 224 týdny
Miluju tyhle články: Vzpomínáme. Cougart town měl hezký závěr.
La.Volpe
před 217 týdny
Konečně dokoukáno. Včera a dneska jsem vzal pátou a šestou sérii...
Pajky
před 217 týdny
Ó ano, o tom se hádat rozhodně nebudu. Bobby v šesté řadě citelně...

DALŠÍ ČLÁNKY K TÉMATU

SOUVISEJÍCÍ SERIÁLY

AKTUÁLNÍ ČLÁNKY