25. 9. 2014

Hej, SerialZoňáci, mám koukat na Scorpion?

Náš seriál představovaček nových seriálů pokračuje Scorpionem. Má smysl koukat se na chytráky řešící problém národní bezpečnosti? Třeba vám v rozhodování pomůže náš článek...

Scorpion – plakát

Scorpion je nové drama o geniálních mozcích běžící na CBS. Vysílá se v pondělí od devíti hodin a jako předskokana má The Big Bang Theory následovaný Mom. V tomhle čase mu konkurují svou druhou polovinou realitky Dancing with the Stars na ABC a The Voice na NBC. FOX pak konkuruje Sleepy Hollow, což byla jedna z nejúspěšnějších loňských novinek.

tipovačce všechny týmy kromě Gorilly věří ve zrušení. U vás to bylo relativně těsné, protože pro zrušení hlasovalo jen 55 % lidí. Když už jsme u toho, já si myslím, že přežije, ale ostatní lidé v SerialZoním týmu mě přehlasovali.

O čem to je?

Dneska začnem výjimečně trailerem. Snad to neva.

Hele to má přes 4 minuty stejně mi udělej výtah…

No dobrá. Walter O'Brien je chytrý jak opice (měřeno na IQ tak je 3× tak chytřejší, ať jsme přesní). Když mu bylo 8, tak si hacknul NASA a teď, když už má za sebou tu zábavnější část života (čti pubertu), tak si založil firmičku, kde s ním pracují další skvělé mozky. Na rozdíl od jiných seriálů jim nikdo jejich inteligenci do mozku nenauploadoval, ale narodili se s ní. Teď s ní tedy trochu mrhají a víceméně opravují jen wi-fi po okolních bistrech. Jejich problém totiž je, že nejsou zrovna dvakrát použitelní pro normální život.

Takže něco jako Sheldon, jo?

No jsou trochu víc použitelní a neskákejte mi do písmenek! Takže, tihle chytrolíni nemají do čeho píchnout, když se u dveří objeví agenti nějaké vládní agentury. Že prý potřebují pomoc, jinak budou umírat lidi. To tým značně namotivovaný tučným šekem od vlády hnedle přijme a jde se zachraňovat svět (minimálně ten americký) pomocí jejich nekonvenčního myšlení…

Trailer vypadal docela akčně, skoro by člověk řekl, že nemají moc času na přemýšlení…

Akce prosákla i do seriálu. I když není teda tak akční, jako když je vytržená z kontextu, ale pořád jí je o dost víc, než byste v seriálu o chytrolínech čekali. Rozhodně se skoro pořád něco děje.

Aha. Když jsem viděl trailer, tak pilot můžu vynechat, ne?

NE! To byste přišli o servírku! Nejhloupější na obrazovce a vždycky všechny spasí a navede na správnou cestu…

Penny!

No to taky ne. A co jsme si to říkali o tom skákání do řeči? Tahle servírka pobrala o trochu víc rozumu než Penny (odhadem 1,5 – 2 opice) a navíc má geniálního syna. Hlavně má spoustu klišoidních a patriotických hlášek. Skoro by člověk řekl, že CBS pokračuje v tom komediálním bloku co do té deváté hodiny běžel.

Je tam ještě někdo zajímavý kromě Sheldona a Penny?

No minimálně badass agent ztvárněný Robertem Patrickem. Ten cedí svoje hlášky zásadně mezi zuby. A hlavně má neomezené zdroje americké vlády!

A dožije se to teda další řady? Jestli tomu teda obětovat nějaký ten čas..

Po pilotu je vždy těžko říct. S předskokanem ve formě dvojitého Big Bangu si pilot odnesl krásný rating 3,2 a i pro běžného amerického diváka by podobný typ seriálu mohl být přijatelný, takže šance tu docela jsou.

A kdyby se nedožilo, čím nahradit?

Nejvíce to je podobné Numb3rs i když to nebylo tolik akční, ale inspirace tu je vidět. Scorpion jsou takové Numb3rs pro aktuální počítačovou dobu.

A jaký je váš ortel, SerialZoňáci?

Fruiko

Fíha, to byla jízda. Tohle musel vymyslet někdo na pěkně drsných drogách. V některých okamžicích jsem nevěděl, jestli se nemám smát a nakonec jsem přeci jen vyprskl smíchy. A ne jednou. A určitě ne na místech, kde to někdo z tvůrců čekal.

Pokaždé, když se na scéně objeví „normální“ servírka, tak pronesla něco, čemu se člověk musel zasmát. Protože tak klišoidní dialogy jsem už dlouho neviděl. Na druhou stranu všechny její scény vyváží trocha té akce. I když je značně nadsazená, ať už jde o zběsilou jízdu ve stylu Rychle a zběsile (však v titulcích jsou nějaké indicie odkud vítr fouká) s otevřeným okénkem, přes odpálení elektrozámku s hledáním správného disku až po nahánění letadla. Všechny tyhle scény jsou jako z jiného světa, přesto se u nich dá skvěle bavit. Pokud tedy svůj mozek, narozdíl od hlavního hrdiny, necháte odpočívat. Jinak by to totiž byl jeden facepalm vedle druhého, dokud by vám obličej nezčervenal, jak zadek paviána.

+ nechtěně směšné scény
+ akce, akce a zase akce
+ úvodní titulky v lomených závorkách

± servírka (bez ní by nebyla sranda, ale někdy by ji člověk fackoval)

- nelogičnosti v ději
- až pohádkový happyend pilotního dílu

Moje hodnocení pilotu: 60 %
ragelly

Pro mě zatím největší překvapení. Trailer mi přišel až moc jako Numb3rs, pilot mě ale přesvědčil, že tohle žádná kriminálka nebude. Konečně seriál, který dokáže zaujmout, na stanici, která má prostředky k vytvoření něčeho velkého, a tým lidí před i za kamerou, kterým věřím, že vytvoří dílo, které mě chytne a nepustí od začátku do konce.

Letos poprvé se mi stalo, že jsem byla do děje natolik zažraná, že mě v té nejvygradovanější chvíli naprosto pohltily emoce. Asi se mi budete smát, ale prožívala jsem to tak moc, že jakmile s tím autem zastavili pár centimetrů od konce silnice a všechno dobře dopadlo, vyhrkly mi z očí slzy :) Opravdu si nepamatuju, kdy jsem se na seriál naposled tak moc soustředila a kdy mě nějaká scéna takhle dostala, a vůbec nezáleží na tom, jestli je to reálně možné nebo ne.

Podle mě funguje všechno. Géniové, jejich představitelé, servírka, agenti, dokonce i ten malý kluk, scénář, kamera, prostě všechno. Jsem opravdu spokojená, tohle mi ve watchlistu určitě chybět nebude a fandím tomu, i když jsem v tipovačce hlasovala pro zrušení.

+ schopnost vtáhnout do děje
+ akční i chytré scény
+ zajímavé případy

- nevím, jak moc blízko to má k realitě

Moje hodnocení pilotu: 100 %
Seraphine313

No páni. To byl slušnej kopanec do koulí veškeré logiky. Jako, chápu, že Numb3rs by už dneska neletěl, ale zkřížit to s Rychle a zběsile? No páni.

Musím říct, že pilot je neskutečná jízda. Sice se občas budete ztrácet v tom, co vlastně hlavní protagonisté chtějí udělat (neměli náhodou z toho letadla ta data stáhnout? Ne uploadovat?), ale to většině lidí asi vadit nebude. Natočené je to perfektně a fandové akčňáků si nad tím budou ucvrkávat. Jen jestli tvůrci nevyplýtvali všechny prachy na pilot, chci tohle vidět i dál!

Druhá věc je ale celková logika a stravitelnost děje. Downloadovat data z letadla, když jedete ve Ferrari pod ním? Cool. Vypnout elektřinu pro pár čtvrtí, abyste se dostali do garáže? Not cool. Chytat wi-fi z letadla, co letí kolem a stihnout mezitím i něco stáhnout? WTF? Co ale opravdu nepochopím, proč museli hackovat letištní program, když by se letadla dala normálně navádět z věže a, i když horkotěžko, to zvládnout?

Problém ale není ani v těch nelogičnostech, jako v rychlosti, jakou to seriál podává divákovi. Události se dějí v tak rychlém sledu, že občas nestačíte přemýšlet, jestli je to reálné, nebo si tvůrci jen vypomáhají nějakou berličkou, aby se dostali k superakční scéně. Díky tomu taky trpí (nebo spíš tedy netrpí) jednotlivé schopnosti hlavních hrdinů. Ukažte mi člověka, co je během dvaceti minut schopný se nabourat do tří různých informačních a ovládacích systémů, dokáže z nich stáhnout data a napsat program, pomocí kterého bude tohle všechno ovládat, pokecat si se servírkou a nadřízeným/ne­nadřízeným, a já ho budu titulovat Nejvyšší programátor a Geek Všeotec a každého 4. května se mu budu klanět.

Jedno pozitivum ale přeci jen ten příběh má – minulost hlavního hrdiny a jeho vztahu s agentem Gallem mě zajímá o dost víc než třeba minulost hlavního hrdiny ve Forever.

+ Fast & Furious style
+ akční scény. Hodně akčních scén.

- nelogičnosti
- nelogičnosti
- nelogičnosti

Moje hodnocení pilotu: 40 %

Tak co Scorpion? Kolikrát jste se u pilotu zasmáli vy? A dokázal prolomit ledy a nahackovat se do vašich watchlistů?

Další díly seriálu
Kdo dočetl až sem, musí zaručeně likovat! 
Fruiko

Lukáš Nedvěd

Autor je zakladatelem SerialZone.cz a velkým fanouškem seriálů stanic AMC a FX. Mimo seriálů miluje komiksy, (audio)knihy, vaření, Lego, hádanky a zvrácený humor. Díky tomu všemu potřebuje, aby den měl 30 hodin.
Poslední komentáře9zobraz všech 9 příspěvků
Ragnarok8

Ragnarok8

Tam opravdu velký nelogický problém je to, že řeší - že nemohou přistát, protože by do nich mohlo narazit...
před 281 týdny
Chrosticek

Chrosticek

Pilot sa mi pacil. V serialoch takehoto charakteru nemam potrebu hladat hlbsi zmysel, chcem sa pobavit. Ano,...
před 281 týdny
ševča

ševča

Ty nelogičnosti se mi podařilo nevnímat. Tím, že se vůbec nezastaví, nemám čas řešit, jestli to dává smysl....
před 277 týdny
Další články k tématu