Facebook Twitter E-mail
28. září 2014

Hej, SerialZoňáci, mám koukat na Black-ish?

Černošská rodina si žije svůj americký sen. Jsou však jako pěst do oka v osobním i pracovním prostředí, jelikož kam se podívají, tam je obklopují běloši. Revoluční nápad, nebo trapný pokus o komedii?

Black-ish je novinka od ABC, která se vysílá ve středu večer o půl desáté. Předskokana mu dělá nejúspěšnější komedie stanice – Modern Family.

A jakou že má seriál ve středu konkurenci? Na CBS běží Criminal Minds, na CW The 100, na Foxu Red Band Society a na NBC Law & Order: SVU.

tipovačka jde proti proudu Gorilla, která tipuje prodloužení. My ostatní sázíme na zrušení. Lid je pro zrušení se 71 procenty hlasů.

Slot po Modern Family? Tomu stanice dost věří, co?

Vypadá to tak. Už od května, kdy se kritikům piloty promítaly, se na internetu objevují názory, jak jde o revoluční seriál, neskutečně vtipný a prostě moc moc moc kvalitní. Stanice si ho pojistila právě zařazením do nejlepšího možného slotu a po výsledcích sledovanosti pilotní epizody se ukázalo, že to byl dobrý tah.

O co tedy jde?

Jde o černou rodinku ve světě bělochů. Taťka, mamka, děda a děti si žijí svůj americký sen, který ale původně patřil pouze bílým obyvatelům Spojených států. Rodinka vyčnívá jako pěst na oko, ať už ve své domovní čtvrti, nebo v práci a ve škole.

Andre Johnson má v práci dostat povýšení a těší se, protože bude prvním černochem, který může něco ovlivnit. Šéf mu práci skutečně dá, jen ji jinak pojmenuje – způsobem, který Andreho urazí, protože si začne myslet, že práci dostal jen kvůli své barvě pleti.

Andre se rozhodne, že by se celá rodina měla začít více orientovat na své černošské kořeny, ovšem setká se s nechápavostí a nechutí ze strany všech příslušníků klanu Johnsonů.

Takže hodně kulturního dědictví?

Seriál se spíše zaměřuje na ty nejvýraznější kontrasty mezi kulturou bělochů a černochů. Nějaké to kulturní dědictví je tam naznačeno, ale pouze jako součást přehnané reakce hrdiny, která má být podstatou vtipu dané scény. Nemyslíme si, že se zde dozvíte něco zásadního o historii těchto lidí.

Řekne mi trailer něco?

To posuďte sami.

To nevypadá extra geniálně…

Asi je to tím, že nejsme cílovka. Seriál jasně míří na černošské publikum. Možná se zde opravdu ukáže, jak rozdílný vkus může Evropa a USA mít. Protože jak už jsme řekli výše, kritici si seriál vychvalovali do nebe a televizní diváci mu taky dali dost velkou šanci, což ukázaly výsledky sledovanosti. Podle nás to ale není žádný zázrak.

Je to alespoň originální?

Určitě ne. Pamatujete si na Roba, Saint George, nebo třeba i The Neighbors? V podstatě je to úplně to samé. Stejná dávka vtipu na úplně stejné téma. Rozdíl je jen v barvě pleti hlavních hrdinů. U prvních dvou jde o Latinoameričany, Neighbors je v podsatě kopie Black-ish, jen s mimozemšťany.

A jaký je váš ortel, SerialZoňáci?

ragelly

Bože můj. Takovou pitomost jsem neviděla od pilotu k The Neighbors. Dokonce i loňský Super Fun Night, který měl být naprostá zrůdnost, byl lepší než tenhle odpad.

Hrdina je poněkud paranoidní. Člověk, který žije v bílém prostředí, dá svoje děti do bílé školy, sám chodí do práce, kde se to bělochy jen hemží, a prostě dělá vše pro to, aby na něj ze všech stran dýchala bílá kultura. A pak se neskutečně diví, že jeho děti nectí svoje černošské tradice.

Jeho paranoia pokračuje i v práci. Dali mu práci, kterou chtěl, a kvůli jedinému slovu si najednou začal myslet, že se proti němu spiknul celý svět, protože je černoch. O tomhle že bude celý seriál? Tekly mi nervy jen u těch 20 minut, netuším, jak přežít celý seriál.

Opravdu nechápu, jak to mohlo získat 11 milionů diváků a opravdu doufám, že se lidi vzpamatují a přepnou třeba na tu kriminálku. Nebo úplně vypnou televizi, tím nic nezkazí. Rozhodně lepší strávit 20 minut potichu a ve tmě, než sledovat tohle.

+ manželka, která dokázala tu jeho paranoiu uzemnit

- hrdina, děj, herec, absence vtipů (jiných než týkajících se černochů) a prostě naprostá ztráta času

Moje hodnocení pilotu: 10 %
Fruiko

Nevím jestli to je tím, že nejsem cílová skupina (co si budeme povídat, ta je tady jasně daná). Za celou dobu jsem se nezasmál ani jednou, i když jsem pár náznaků o vtip postřehl. Většina jich je postavená na tom, že černoši prostě žijí jinak než běloši. Jenže když rasistický vtip říká černoch, tak to přece není rasimus, ale děsná bžunda. Ne, není.

Celou dobu mě iritoval přízvuk hlavního představitele a když už jsem u obsazení, tak mě docela překvapilo, že Laurence Fishburne víceméně sedí celý pilot na lavičce (obrazně i doslovně). Asi měl tolik práce s produkováním, že mu na hraní nezbyla síla. Děti výjimečně nejsou nikterak otravné, ale to je možná tím, že se v pilotu zase tolik nevyskytují.

Celá zápletka úvodního dílu je nějaká divná a doufám, že pro další epizody mají vymyšleno něco více originálnějšího, protože nevěřím, že se jim na to cílovka bude koukat jen proto, že je to pro ně natočené. I když věřím, že to pravděpodobně dotlačí do druhé a dalších řad. Ale rozhodně beze mě.

+ viděl jsem i horší věci

- hiphop bromitzvah (absolutně celá scéna)
- spousta hluchých míst, umocněná zpomalením záběru
- výjimečně vnitřní hlas hrdiny

Moje hodnocení pilotu: 20 %
Seraphine313

Jeden. Jeden jediný vtip se za celý pilotní díl mihne skrz děj a zmizí v nenávratnu. Myslím tím divokou pohanskou oslavu v jednačce. A to byla jen vnitřní myšlenka. Škoda, že takových není víc. Jinak tato komedie (má to být vůbec komedie?) postrádá jakýkoliv vtip, byť snad jen i humor.

Hlavní postavou je otec bohaté černošské rodiny, který pravděpodobně zamrznul v devadesátkách (kdy byli černoši ještě zajímaví) a snaží se ukočírovat svoji rodinu (předtím mu to nešlo?) sestávající z matky, která je jen do počtu, dědy, který je jinak absolutně zbytečná postava, a několika totálně vypatlaných dětí.

Vtipné na tomto seriálu jsou vlastně jen dvě věci – zaprvé, že černochy zde hrají většinou míšenci, zadruhé, že takhle typická černošská rodina rozhodně nevypadá. Už od traileru jsem měl pocit, že je seriál napsaný tak, jak si černí myslí, že je vidí bílí, a s pilotním dílem se moje obavy potvrdily. Celý díl je narvaný černošskými klišé, smaženými kuřaty počínaje a deset let starou Usherovou písničkou konče. Paradoxně na těchto věcech se celý seriál zadrhává. Vtipy, kterými se snaží zaujmout, totiž byly už tisíckrát omleté a vypadají zde spíš nepatřičně. Američané se jim (asi) smát budou, u mne nepůsobí ani trochu. Víc jsem se bavil i u Saint George. Takových věcí, u kterých se budete sami sebe ptát, jestli jsou vůbec možné a zda se nedíváte jen na nějaké cirkusové vystoupení, je ale v seriálu víc.

Andreho, jeho rodina a vůbec celý seriál na mě působí jako taková vážnější verze Aliho G. Ali G byl ale od první sekundy myšlen jako parodie, kdežto toto vypadá jako vážně míněná parodie něčeho, co snad ani neexistuje. A jako takové se jí snad ani nedá smát.

+ přehrávané myšlenky á la styl Scrubs

- supertupé děti
- nevtipný klišovitý humor
- předpojatost hlavního hrdiny
- tak nějak celý seriál…

Moje hodnocení pilotu: 10 %

A co si myslíte vy? Přidáte si do watchlistu tuto novou komedii?

Další díly seriálu

Hej, SerialZoňáci, mám koukat na Red Band Society? (18. 9. 2014)
Hej, SerialZoňáci, mám koukat na The Mysteries of Laura? (19. 9. 2014)
Hej, SerialZoňáci, mám koukat na Madam Secretary? (22. 9. 2014)

... odkryj další díly seriálu

Hej, SerialZoňáci, mám koukat na Gotham? (23. 9. 2014)
Hej, SerialZoňáci, mám koukat na NCIS: New Orleans? (24. 9. 2014)
Hej, SerialZoňáci, mám koukat na Scorpion? (25. 9. 2014)
Hej, SerialZoňáci, mám koukat na How to Get Away with Murder (26. 9. 2014)
Hej, SerialZoňáci, mám koukat na Forever? (27. 9. 2014)
Hej, SerialZoňáci, mám koukat na Black-ish? (právě čteš)
Hej, SerialZoňáci, mám koukat na Selfie? (29. 9. 2014)
Hej, SerialZoňáci, mám koukat na Manhattan Love Story? (3. 10. 2014)
Hej, SerialZoňáci, mám koukat na Stalkera? (4. 10. 2014)
Hej, SerialZoňáci, mám koukat na Gracepoint? (5. 10. 2014)
Hej, SerialZoňáci, mám koukat na Bad Judge? (7. 10. 2014)
Hej, SerialZoňáci, mám koukat na The Flash? (8. 10. 2014)

Hej, SerialZoňáci, mám koukat na A to Z (9. 10. 2014)
Hej, SerialZoňáci, mám koukat na Mulaney? (13. 10. 2014)
Hej, SerialZoňáci, mám koukat na Cristelu? (16. 10. 2014)
Hej, SerialZoňáci, mám koukat na Jane the Virgin? (19. 10. 2014)
Hej, SerialZoňáci, mám koukat na Marry Me? (27. 10. 2014)
Hej, SerialZoňáci, mám koukat na Galavanta? (5. 1. 2015)
Hej, SerialZoňáci, mám koukat na Agent Carter? (7. 1. 2015)

Líbilo se? Fungujeme na liky! Motivuj nás!
ragelly
Autorka se dá charakterizovat jako stoprocentní seriálový maniak a skoro stejně závislá je i na SerialZone. Když nedejbože nekouká na seriály, vezme do ruky digitální zrcadlovku nebo se začte do amerického Elle.

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

Salem
před 271 týdny
já taky Hele pamatujete si někdy ještě na Fresh Prince
Jumpstar
před 271 týdny
On je ten seriál hodně specifický pro americkou kulturu (ale pozor, ne nutně...
Sang
před 271 týdny
Tak mně to naopak přišlo dost vtipné a těším se na další díly

DALŠÍ ČLÁNKY K TÉMATU

SOUVISEJÍCÍ SERIÁLY

AKTUÁLNÍ ČLÁNKY