4. 10. 2014

Hej, SerialZoňáci, mám koukat na Stalkera?

Nová kriminálka od CBS se nám snaží představit moderní zločin zvaný stalking. Ale má smysl sledovat seriál o sledování lidí? Na to se podíváme v dnešní představovačce.

Stalker – plakát

Stalker je nové drama stanice CBS. Běží ve středu od deseti hodin. Předskokana má v podobě Criminal Minds. V tomhle čase mu konkuruje jen Nashville na ABC a Chicago PD na NBC.

Tipovačka není úplně jednoznačná. Gorilla jde opět proti proudu a volí zrušení. Tentokrát toto rozhodnutí podpořilo i HBO a já (opět v redakci přehlasovaný). Zbylé týmy věří v prodloužení, hlas lidu dokonce relativně jednoznačnými 71 %.

O čem to je?

Beth Davis je úspěšná žena. Kromě toho, že si sem tam střihne nějakou tu přednášku na škole, vede v losangeleské policii speciální jednotku vyšetřující stalkery. Její tým je relativně malinký, ale teď se rozšíří o nováčka Jacka Larsena, jenž právě přiletěl z New Yorku. Ten je zkušeným detektivem a tak je docela záhadou, proč se nechal převelet do této jednotky. No záhada to dlouho nebude. Na konci pilotního dílu nám to bude jasné.

Další kriminálka?

Přesně tak. Klidně by se to mohlo jmenovat CSI: Stalking, i když je pravda, že toho CSI (jako crime scene investigation), tam zrovna moc není.

Tak snad bude nějaký super tým, ne?

No týmu vede Maggie Q, kterou zajisté znáte z Nikity. No a nováčka hraje Dylan McDermott. Toho jsme mohli naposledy vidět v Hostages. Zbytek týmu moc nestojí za řeč, ale co stojí za řeč a možná by vás mohlo varovat nebo navnadit, je, že tvůrcem tohoto seriálu je Kevin Williamson, což je tvůrce The Following a spolutvůrce The Vampire Diaries a The Secret Circle.

Teď už asi bude čas na trailer, co?

Asi jo…

Kromě toho všeho žvanění ty akční scény vypadaly super…

No v traileru je dvě a půl ze tří zábavných scén, takže to je skoro jako byste viděli už dvě třetiny pilotu.

A má to nějakou delší dějovou linku?

Ale jo. Něco je lehce načrtnuto. Třeba ten divně vypadající mladík, na kterého se tam řve, vypadá, že bude superpadouch minimálně na několik epizod. A pak tu máme nedořešenou historii všech hlavních hrdinů.

K čemu byste to tak přirovnali?

Kromě všemožných kriminálek asi k tomu The Following. Spousta nelogických věcí, bum, jedna naprosto šokující parádní scéna a další kupa nelogičností. Takže asi tak.

A jaký je váš ortel, SerialZoňáci?

Fruiko

Klišoidnější kriminálku jsem snad neviděl. Jako by každý kriminalista/de­tektiv musel učit, protože nemá zrovna do čeho píchnout. Ale tím příval klišé nekončí. V podstatě vás bude pronásledovat od začátku do konce. Přiznejte se! Kdo nečekal, že někdo z jednotky bude stalker a někdo jiný z jednotky stalkovaný (někým jiným)? A scéna „chci vidět svého syna“… No raději pomlčet.

Na druhou stranu, i když se celým pilotem nese pachuť podřadného seriálu, jsou některé scény neuvěřitelně nápadité a skoro až dechberoucí. O to smutnější je, že jsou jen tři a všechny se týkají pyromana (takže bůhví, jestli příště vůbec nějaké budou). Samotný případ stojí taky za zlámanou grešli a to když se na tím pořádně zamyslíte, byl jeden z těch složitějších.

Jednotka na vyšetřování stalkerů je sice dobrý nápad, ve skutečnosti, ale už ne tak v televizi. Přeci jen stalkeři se většinou vyznačují tím, že otravují svoji oběť, dokud se něco nestane. A ono se dost blbě otravuje, pokud nepřijdete s obětí do styku. A pokud s ní už do styku přijdete, tak jste tak trochu hnedle první podezřelým, pokud se něco stane. Takové případy by dokázal vyřešit i komisař Clouseau. Pokud si seriál chce uchovat nějaké to „tajemno“, tak od teď budou všichni stalkeři chodit v masce, což bude dost padlé na hlavu.

Divím se, že CBS takovou slabou kriminálku vůbec nechala přejít přes pilotovou fázi. Samotný pilot je dokonce horší než řadové díly jakéhokoliv seriálu z CSI/NCIS franšízy.

+ pyroscéna s autem
+ pyroscéna ve výtahu
+ schovka pod kobercem (to je možná i za dva plusy)

- nulová chemie ústřední dvojice
- záplava klišé
- samotná myšlenka seriálu o vyšetřování stalkerů

Moje hodnocení pilotu: 30 %
ragelly

Na tenhle seriál jsem se těšila. Skvělé obsazení, kterému vévodí Nikita a krasavec z Hostages, navíc trailer byl pořádně nadupaný… vypadalo to na jasného kandidáta do watchlistu.

Úvodní epizoda potvrdila, že není všechno zlato, co se třpytí. Z dílu se vyklubala úplně obyčejná CBS kriminálka, dokonce ani motiv stalkerství ji nedokázal zvýraznit a vyčlenit ze stáda. Neříkám, že mě to nebavilo, určitě si to pustím i dál, ale čekala jsem od toho mnohem více, něco ve stylu The Following, kde nebudu vědět, co se stane v další scéně a budu se těšit na každou novou minutu. Stalker má v sobě pár zajímavých chvilek, z některých dokonce i zamrazí, ale atmosféru si bohužel nedokáže udržet celou dobu.

Hned po úvodní scéně, kdy se na scéně objevila Maggie Q, jsem si přišla na staré známé scéně. Člověk z praxe, který si krátí chvíli učením na vysoké škole. Tenhle koncept jsme viděli za posledních pár let tolikrát, zvlášť v kriminálkách, že už to přestává být sranda. Abych ale seriálu jen nekřivdila, určitě má potenciál. Ten vidím v dějové lince hlavní hrdinky, její chování doma o samotě bylo možná trošku klišovité, ale rozhodně upoutalo mou pozornost, ráda bych věděla, co se stalo, že to z ní udělalo takovou paranoidní holku. Taky by mě zajímalo, jestli se dál bude rozvíjet příběh s tím vysokoškolákem, kterého zastrašila, co ji pak na konci sledoval doma, docela by se mi to líbilo, kdyby ona sama začala prožívat vlastní osobní teror, byl by to skvělý způsob serializace děje.

Seriálu určitě ještě šanci dám. Bohužel se obávám, že většina ostatních diváků v tom uvidí jen další z mnoha kriminálek a nebude tak štědrá, jako já. Myslím, že sledovanost půjde rychle do kytek a seriál se další řady nedočká.

+ pár lekavých momentů
+ otevřená dvířka s potenciální serializací

- další epizodní kriminálka

Moje hodnocení pilotu: 70 %
Seraphine313

Při sledování jsem měl neodbytný pocit, že se vlastně dívám na prachobyčejnou kriminálku, a taky že jo. Ono na Stalkerovi vlastně není nic neobyčejného, dokonce bych i řekl, že si cestu seriálovým mořem poměrně zjednodušuje. Jak? Hlavně výběrem nosného tématu. Ono se najednou mnohem lehčeji točí, když vaši pachatelé páchají činy a zločiny tak nějak sami od sebe, ze své podstaty, namísto toho, aby cui bono muselo být nějak složitěji vysvětlováno.

A tím se dostáváme k tomu hlavnímu. Příběh totiž díky tomu ak trochu trpí a to, co dělá kriminálku kriminálkou, tedy rozplétání jednotlivých motivů podezřelých je to tam a zbyde jen prachobyčejné honění se za pachatelem a odkrývání sledu časových událostí. Na sherlockovské eskapády z Elementary raději zapomeňte, moc jich nebude.

Na druhou stranu pilot nabízí i několik silných scén, které se vám určitě zapíšou do paměti. Přesto to není dost na to, aby se na tom dal postavit celý seriál. Chemie mezi dvěma hlavními postavami moc nefunguje, Maggie Q je příšerně odměřená a i když sama čelí stalkerovi, divák si k ní díky tomu (napoprvé) nedokáže vypěstovat dostatek empatie. Dylan McDermott je zase šťouravý a vlezlý, neví, kdy má přestat. Jestli je to díky tomu, jak je napsaná postava, je mi ještě nesymptičtější než Beth Davisová.

+ silné téma
+ lehce hororové zpracování
+ několik málo opravdu dobrých scén

± představitelé hlavních rolí

- pouze obyčejná kriminálka
- pravděpodobně příběhu brzy dojde dech
- skoro každý z jednotky má nějaké problémy se stalkerstvím

Moje hodnocení pilotu: 50 %

Budete stalkovat Stalkera? Nebo vás Stalker nedostal?

Další díly seriálu
Líbilo se? Tak dej palec. Nebo plusko! 
Fruiko

Lukáš Nedvěd

Autor je zakladatelem SerialZone.cz a velkým fanouškem seriálů stanic AMC a FX. Mimo seriálů miluje komiksy, (audio)knihy, vaření, Lego, hádanky a zvrácený humor. Díky tomu všemu potřebuje, aby den měl 30 hodin.
Poslední komentáře12zobraz všech 12 příspěvků
Livia136

Livia136

Tak ja som po prvom dieli úplne spokojná, dostala som to čo som čakala. Jednoduchú kriminálku, s pre...
hodně dávno
_karel_

_karel_

Po shlédnutí dvou dílů jsem silně na rozpacích. Jako kdyby v LA všichni stalkovali všechny, do toho...
před 298 týdny
ševča

ševča

Tenhle seriál mě naprosto nezaujal, ale jeho konec tolik lidí tak obrečelo, tak jsem si říkala, že bych...
před 244 týdny
Další články k tématu