5. 10. 2014

Hej, SerialZoňáci, mám koukat na Gracepoint?

Gracepoint tedy seriál Broadchurch exportovaný do Ameriky. Má smysl koukat na remake, nebo to je špatné, jak většinou remaky bývají? Dozvíte se v dnešní představovačce!

Gracepoint – plakát

Gracepoint je nové drama stanice FOX. Jedná se o remake britského seriálu Broadchurch. Běží ve čtvrtek od devíti hodin. Předskokana má v podobě Bones. Konkurenci má hlavně ve fotbalu na CBS, Scandalu na ABC a komediálním dvojbloku Bad Judge / A to Z na NBC. Na CW běží Reign.

tipovačce tentokrát jednotnost hlasování rozbíjí CWzone. Věří totiž v obnovení (stejně jako věřil autor článku, opět přehlasovaný kolegy v redakci). Ostatní jsou svorně pro zrušení a asi jim to i vyjde. Hlas lidu si to odhlasoval 61 %.

Tak zase tradičně, o čem to je?

No dneska právě netradičně. Dost totiž záleží na tom, jestli jste viděli originál, tedy Broadchurch, nebo ne. Takže dneska se alespoň na začátku ptáme my. Takže viděli nebo neviděli?

Viděli a teď už klasicky jo, tyhle moderní udělátka, to je děs. O čem to teda je?

No pokud jste viděli Broadchurch, tak minimálně u pilotu platí, že jste viděli i Gracepoint (a to jste ho ještě neviděli). Je to téměř scénu od scény stejné, slovo od slova zopakované.

Ha, takže tím pádem si můžu odškrtat všech 10 epizod a mám „zadarmo“ 440 minut do prosledovaných seriálů…

No skoro, tvůrci slibují jiný konec. Jako že vrah nebude…

Hej spoilery!

Ale no tak, vždyť jste zaškrtli, že jste to viděli!

No jo vlastně…

No prostě vrah bude někdo jiný než v originálu. Takže minimálně na ten poslední díl se to bude chtít mrknout. Dá se očekávat, že ostatní scény nebudou od předlohy příliš daleko.

A co herci, ti jsou taky stejní?

No David Tennant si svou roli zopakoval i v remaku (co si budeme povídat, kdo by si nenechal za stejnou práci zaplatit dvakrát, když už to měl natrénované). Detektivku hraje pro americké publikum koukatelnější (čti mladší) Anna Gunn. Ta má doma sbírku nominací a sošek za svou roli v Breaking Bad, takže je dostatečně kvalitní náhradou. Ostatně většina osazenstva v seriálu je mladší a hezčí. Američani moc na ty běžné obličeje v televizi nehrajou.

No, když už na to teda nemusím koukat, tak snad alespoň ten trailer…

No a co něco podobného, když ušetřím tolik času…

No samozřejmě Broad…

Hej! Jsem viděl, zapomněli jste?

No jo vlastně. Tak v tom případě vás nejspíš nadchne The Killing, či jeho originál Forbrydelsen. Také se řeší jen jeden případ celou sérii a detektivové nevypadají, jakoby zrovna spadli z přehlídkové­ho mola.

Zatím ne, takže vůbec netuším, o čem to je.

Sladká nevědomost. Máme tu malinké městečko na pobřeží, kde je jednoho dne nalezeno mrtvé tělo malého chlapce. Vyšetřování vede čerstvě jmenovaný vrchní detektiv, který tohle místo vyfoukl místní oblíbené detektivce. O událost se kromě místních malých novin začnou zajímat i státní média, což vyhrocené situaci na maloměstě, kde každý zná každého příliš nepomáhá.

Takže se to vyřeší a jede se dál, prostě další kriminálka…

Ale kdepak. Tohle je ten typ detektivky, kdy se jedním případem zabývají celou jednu sezónu a nakonec nám ve finále odhalí vraha. Gracepoint má slíbeno deset epizod, tak snad se jich dočkáme.

Jaké snad?

No pilot zrovna nezaznamenal žádná skvělá čísla. Dokonce by člověk řekl, že jsou až podprůměrná, což není pro FOX zrovna radostná zpráva. V Británii totiž originál dost válel.

Tak to asi druhá série nebude, co?

No původně to stejně bylo ohlášeno jako desetidílný mystery event, což často indikuje minisérii, kde se s pokračováním moc nepočítá. Občas někdo tohle pravidlo prolomí, ale to musejí z peoplemetrů vylézt o dost vyšší čísla.

Nějak jsme odbočili. Zpátky k seriálu. Kdo v tom hraje?

Role detektiva se zhostil David Tennant, který hrál stejnou roli i v britském originálu. Takže mu to jde skvěle. Jeho parťačku (tu odšoupnutou) hraje nedávno za Breaking Bad Emmy oceněná Anna Gunn. Sošku si evidentně zasloužila, protože Davidovi zdatně sekunduje.

Tak ukažte trailer…

No nevypadá to zle, ale když to tedy asi zruší, kde hledat náhradu?

No v originálu. Ten se navíc dočká druhé série a tak budete mít o zábavu postaráno. Pokud si ale dáte Gracepoint celý, nemá už moc smysl na Broadchurch koukat, protože si tyhle seriály jsou podobné skoro jako jednovaječná dvojčata. Tvůrci slibují jiný konec, ale to si můžete nechat vyspoilerovat od někoho, kdo to viděl.

No tak doporučte něco jiného!

Podobný koncept, tedy jedna vražda na sérii, si drží i The Killing, či jeho originál Forbrydelsen.

A jaký je váš ortel, SerialZoňáci?

Fruiko

Jelikož patřím mezi ty, co Broadchurch viděli, tak první scény mi polechtaly hipokampus a hnedle jsem si vzpomněl na anglický originál. Skoro jako bych měl déjà vu. Když jsme se dostali k záběru na dům, tak jsem si dokonce říkal, že si s licencí na seriál snad rovnou koupili i použité kulisy.

Zbytek pilotu už jsem sledoval téměř jako opakování a porovnával jsem, co je uděláno jinak (moc toho není). David Tennant je tradičně skvělý a opět ve své roli exceluje (však už to má nacvičené) a Anna Gunn mu stíhá sekundovat.

Ano, Broadchurch mi přijde lepší (což může být i tím, že byl první a na rozdíl od sexu u seriálů neplatí, že podruhé to je lepší), ale pořád je Gracepoint poctivá, dobře udělaná detektivka. Škoda, že už tu jednou byla.

+ drží se originálu
+ vyšetřování a sbírání důkazů je realistické (rukavice, návleky, igelitové obleky)
+ Anna Gunn možná lepší jak Olivia Colman

- pro ty, co to viděli originál se to až moc drží originálu
- v Anglii mají hezčí pláž

Moje hodnocení pilotu: 70 %
ragelly

Pravděpodobně jsem jedna z mála (nebo snad i jediná), která k pilotu Gracepoint přistupovala bez jakékoliv předchozí znalosti Broadchurch. Seriál pro mě byl tabula rasa a můj názor tedy nebude a ani nemůže srovnávat tato dvě díla.

Za mě po pilotu velká spokojenost. Líbí se mi vibe, který Gracepoint a Fox vytváří. Jde poznat, že jde o minisérii, ty na mě obecně působí takovým dražším, „vznešenějším“ dojmem. Pilot zaujme hned od první minuty, perfektně se mu daří navázat s divákem kontakt, představit prostředí i postavy.

Největším lákadlem na tomto projektu jsou však pro mě herecké výkony. Od několikanásobně nominované herečky na všemožné ceny za účast v seriálovém klenotu Breaking Bad bych ani nic jiného nečekala. Tennanta zde vidím poprvé, jelikož ani s Doctorem ještě nejsem seznámena, ale roli tajemného policajta pro mě zvládl na jedničku. Pořád nevím, co je jeho problém, docela jsem přemýšlela, jestli jeho první reakce na klukovo tělo byla stejná jako v originále a stojí za ní něco z jeho minulosti, která se postupně odkryje, nebo jestli to byla reakce na minulý případ (v Broadchurch). Nejvíc mě ale dostal otec rodiny, věřila jsem mu každičký záškub tváře, každý pohyb, který udělal od doby, kdy se dozvěděl o smrti syna, až do konce dílu. Takhle kdyby se hrálo v jiných seriálech, to by byla radost pohledět…

Opravdu netuším, co má Fox poslední dva roky za problém, že téměř žádný z jeho velmi nadějných projektů nedokáže nahnat dostatek diváků. Sledovanost Gracepoint je tragická, a je to pěkně nefér. Tohle by si zasloužilo mnohem větší pozornost, když už ne kvůli obsahové stránce, která je hodně zajímavá (zvlášť pro neznalce originálu), tak hlavně z hlediska zpracování, které je v rámci seriálové tvorby komerčních stanic výrazně nadstandardní.

+ herecké výkony
+ prostředí
+ technické zpracování
+ serializovaný děj

- lidi to budou automaticky srovnávat s Broadchurch
- obecné mínění, že britská tvorba je už jen kvůli své lokaci kvalitnější, tzv. že tohle se nikdy originálu nevyrovná

Moje hodnocení pilotu: 90 %

Viděli jste originál? A budete sledovat kopii?

Další díly seriálu
Na tyhle čudlíky nesmíš klikat! 
Fruiko

Lukáš Nedvěd

Autor je zakladatelem SerialZone.cz a velkým fanouškem seriálů stanic AMC a FX. Mimo seriálů miluje komiksy, (audio)knihy, vaření, Lego, hádanky a zvrácený humor. Díky tomu všemu potřebuje, aby den měl 30 hodin.
Poslední komentáře16zobraz všech 16 příspěvků
[SG]Orava

[SG]Orava

vymeniť zopár hercou a upraviť koniec a amíci majú "nový" super seriál... videl som originál a...
před 280 týdny
robil64

robil64

Prosím, prosím kdy budou další titule??? Děkuji Libor
před 278 týdny
ševča

ševča

Tak jsem se skoro po roce k seriálu nedávno dokopala a nakonec jsem ho shlédla docela rychle. Zklamal...
před 229 týdny
Další články k tématu