19. 10. 2014

Hej, SerialZoňáci, mám koukat na Jane the Virgin?

Kritici mluví o Jane jako o příjemném překvapení a nadstandardním seriálu pro stanici CW. Zaslouží si takovou slávu?

Jane the Virgin je novinka od CW, která se vysílá v pondělí večer v devět. Předskokana mu dělá druhá řada The Originals.

A jakou že má seriál v úterý konkurenci? Na ABC běží Dancing with the Stars, na CBS Scorpion, na Foxu Sleepy Hollow a na NBC The Voice.

tipovačce je to jasné. My všichni nedáváme seriálu sebemenší šance. Lid náš tip podporuje poměrně jasnou většinou 80 %.

Tak už konečně víme, o čem to vlastně je?

Po pilotu už je celá záhada s tajemným náhodným oplodněním vysvětlena. Jane je slušná holka, kterou v dětství k smrti vystrašila babička s tím, že musí až do svatby zůstat panna, jinak shoří v pekle. Jane to poctivě dodržuje. Nyní jde na pravidelnou prohlídku ke své gynekoložce, jenže…!

Luisa nachytala v noci před osudným dnem svou manželku v posteli s asistentkou. Doktorka tudíž byla poněkud zaneprázdněná se svými myšlenkami, proto si spletla své dvě pacientky – jedna s rutinní prohlídkou a druhá čekající na oplodnění. Jane dostala dávku plavců a ani o tom nevěděla.

Šance na úspěch byly kolem 20 procent a jak na potvoru to zrovna vyšlo. Jane je těhotná, navíc dárcem spermatu je její tajná láska. Pro něj toto dítě znamená poslední možnost na potomka, jelikož kvůli chemoterapii už nyní děti mít nemůže. Jenže Jane je zasnoubená a její snoubenec ji nutí, ať se dítěte vzdá.

Aby toho nebylo málo, ani její vlastní matka není otevřená kniha. Jane nikdy svého otce nepoznala, ale vypadá to, že teď se vrací na scénu, ačkoliv hrdinka o tom zatím neví.

Páni, to vážně zní jako z telenovely!

A to jsme vám ani neřekli o záporačce Petře, která je manželkou Rafaela. Podvádí ho s jeho nejlepším kamarádem a čeká, až manžílek zemře, aby zdědila milionové bohatství.

Panebože…

Spíš Panenko Maria :-) Nenechte se ovšem mýlit tímto poněkud jednoduchým telenovelovým příběhem. Kritici za louží seriál hodnotí neskutečně kladně, průměrná hodnocení se pohybují kolem 80 %! Možná tedy Jane skrývá něco, co na první pohled není patrné.

Napoví trailer?

Za pokus nic nedáte.

To nevypadá tak zle

Však jsme se vám to snažili naznačit už tím vysokým hodnocením jiných zasvědcených :-) Rozhodně si nemyslíme, že seriál bude vyhovovoat všem, ale pro CW je to zase něco trošku jiného, vybočení z řady soap oper ze světa bohatých a slavných a superhrdinských dobrodružství.

Trailer mě láká, ale nevím…

Cílovka budou spíš holky, ideálně holky, co nepohrdnou vtipnou telenovelou typu Divoký anděl. Sama Jane je americkou verzí venezuelské telenovely Juana la Virgen, ale připomíná i u nás před lety běžící Divoký měsíc. Další srovnání se logicky nabízí s americkou verzí Ugly Betty, která běžela čtyři roky na ABC a taktéž jde o americkou předělávku latinskoamerické telenovely. Pokud tedy tíhnete k těmto typům seriálů, pak Jane bude pro vás ideální.

A jaký je váš ortel, SerialZoňáci?

ragelly

Zklamání. Čekala jsem příjemné překvapení jako loni u pilotu Reign. K Jane jsem přicházela s kompletně otevřenou myslí, výsledek ale nepotěšil. Zahraniční média jsou z této novinky na větvi, nenechte se ale mást. Jde o telenovelový příběh s nesympatickými postavami.

Nevěděla jsem, jestli dřív koukat na anglické titulky, které překládaly hojně se vyskytující španělské dialogy, nebo na samotné mluvící postavy. Jak začali mlít španělsky, ztratila jsem přehled, jelikož nasadili neskutečné tempo (asi větší než u Gilmore Girls), takže titulky z obrazovky mizely za zlomek vteřiny. V důsledku toho vlastně ani pořádně netušíte, o čem to celé je, když nevíte, o čem se půlku doby baví.

Jane. Nejsem si jistá, jestli je pěkná nebo ne. Nicméně zcela určitě přehrává jak blázen. Budiž jí útěchou, že není sama, protože snad s výjimkou babičky a snoubence se to týká všech ostatních. Trnem v oku je mi otec dítěte, který je ještě víc nechutně slizky telenovelový než telenovelová hvězda, na kterou tři generace žen v rodině Jane pravidelně koukají.

Celkový koncept seriálu je naprosto nesmyslný. U oplodňování je zcela jistě přítomných více lidí (s doktorem minimálně sestra), předchází tomu zdlouhavé rozhovory s oběma partnery a pokud se přece jen něco takového stane, tak je to na milionovou žalobu vůči ordinaci. Z pohádkového pilotu jsme nic z toho nedostali a nejsem si jistá, že Jane má vůbec koule nějakou žalobu podat. Zatím jen třeštila své Bambi oči a nezmohla se na vlastní názor.

Nevím, jestli má seriál vůbec potenciál na zlepšení. Jak jsem se těšila, tak odcházím zklamaná.

+ lehká podobnost s Ugly Betty (ale kvalitou jsou si seriály na míle vzdáleny)

- obsazení, hlavně otec dítěte
- nelogický a zdlouhavý děj (přišlo mi, že pilot trval hodinu a půl)
- přeplácanost španělštinou
- dojem jako z telenovely

Moje hodnocení pilotu: 40 %
Fruiko

Bože. Proč já. Tohle si vždycky říkám, když se musím dívat na něco podobného, a proklínám se, že jsem slíbil, že se podívám na pilot každé novinky. Občas mě pak pozitivně překvapí. No, tentokrát ne.

Jane je prostě jen lepší telenovela, ale pořád to je telenovela. Od prostředí, které přímo řve svojí laciností, až po kvanta divných a divnějších postav. Záplava postav vás přímo smete. I když má divákovi pomoct sem tam vtipný popisek, tak moc nepomáhá. Vše je navíc korunováno hlasem vypravěče (a to mám normálně vypravěče rád) s příšerným přízvukem. A když už se trochu začnete chytat, tak se přidají flashbacky a skoky v čase.

Další, co mně trochu hýbe žlučí, je směrování příběhu. Trouba, co s Jane je od bůhví kdy, pravděpodobně nakonec bude za toho špatného, jen aby Jane moha skončit v náručí prachatého hezouna a vlastního otce dítěte. Děkuji, na tohle se fakt koukat nemusím.

+ odvaha nacpat do seriálu pro teenagery scény s titulky
+ sem tam vtipný titulek

- vypravěč
- celá scéna oplodnění
- na pilot moc postav

Moje hodnocení pilotu: 20 %
Seraphine313

Ach jo. To je asi všechno, co o tom dokážu říct. Ach jo. Co jsem měl čekat od seriálu, který byl propagovaný jako telenovela, vypadal jako telenovela a v konečném důsledku – je telenovela?

Pořád se nemůžu rozhodnout, co se mi na tom tak nelíbí. Idiotská zápletka, kopírování Pushing Daisies, hlavní představitelka? Všechno najednou? Upřímně, čekal jsem spíš něco jako výsměch žánru telenovely, ne že někdo skutečně bude telenovelu, dneska mrtvý žánr opravdu točit a že to bude jedna z předních amerických stanic vysílat v primetimeu.

Seriál prostě od začátku nefunguje. Samotná počáteční zápletka, kdy lékařka oplodní Jane, je natolik hloupá, že by reálně nemohla nikdy nastat. Další události na sebe nenechají čekat – a vždycky to odskáče Jane. Ať už se cokoliv děje, vždycky z toho ona vychází jako jediná, kdo s tím může něco dělat (viz tahání slámek). Nejvtipnější na tom je vlastně ta propojenost všeho se vším – ať už se jedná o sperma jejího šéfa, jejího vlastního otce, kterého náhodou několik let obdivuje, nebo třeba rande, které měla před čtyřmi lety a které si oba jeho aktéři pamatují. Jak dětinské. A romantické. Dětinsky romantické.

Jane the Virgin si nedělá srandu z telenovel. Jako takový na to nemá a (možná záměrně) se ještě hledá. A to mu možná zlomí vaz, protože si nevytyčí, na jaké publikum chce vlastně cílit. Navíc, v hereckém obsazení se nenajde snad ani jeden sympaťák. Chápu, že každá postava musí mít nějakou dějovou linku (nejlíp tajemnou, protože tajemství udrží diváky u obrazovek a čím víc tajemství, tím líp), ale všeho moc škodí. Zvlášť v tomhle případě. Překážky jako by padaly hlavním hrdinům do klína a oni je mžikem oka řeší a celý svět se jinak točí kolem nich a vždycky když někam přijdou, potkají někoho známého.

Kdybych to měl shrnout, řeknu, že Jane the Virgin je jedna z nejhorších novinek této sezóny, ať už se snaží o cokoliv. Snaží se spojit devadesátkové téma s nejnovějším vizuálem a scenáristickým postupem, ale vůbec se mu to nedaří. Diváci dostávají míň, než čekali, a seriál vyznívá spíš hloupě než komicky. Tohle není ani guilty pleasure jako Cristela, tohle na obrazovky prostě nepatří.

- hlavní představitelka
- zápletka
- propojenost všeho, všude, vždycky
- fanatická babička

Moje hodnocení pilotu: 10 %
Další díly seriálu
Na tyhle čudlíky nesmíš klikat! 
ragelly

Eva Zálešáková

Autorka se dá charakterizovat jako stoprocentní seriálový maniak a skoro stejně závislá je i na SerialZone. Když nedejbože nekouká na seriály, vezme do ruky digitální zrcadlovku nebo se začte do amerického Elle.
Poslední komentáře17zobraz všech 17 příspěvků
Klik

Klik

Aj keď to polovica skritizovala tak ja sa pripájam k tým ktorým sa týmto seriál páčil :) Ja som sa...
hodně dávno
Tawni

Tawni

Nevím, proč to všichni tak hrozně kritizují. Je to vtipné, a jako telenovela se to chová naprosto úmyslně....
hodně dávno
Lola_L

Lola_L

Ale Jane otce začala obdivovat, až když její matka začala sledovat tu telenovelu, protože jí zahlídla...
hodně dávno
Další články k tématu