Facebook Twitter E-mail
20. října 2014

Jak stanice hrají s diváky psychologické hry

Se začátkem nové sezóny se začaly ozývat hlasy o tom, jak jsou čísla v našich SARS článcích nepodstatná, protože záleží až na Live+3 ratizních. Nenechte se ovšem zmást, není to pravda. Na TVBTN vyšel velmi užitečný článek, který osvětluje, jak to skutečně je se sledovaností, konkrétně s magickými údaji Live+3 a Live+7. Určitě je velmi nápomocný těm, kteří doteď věřili všem vychloubajícím se tiskovým zprávám, které vyzdvihují právě tyto údaje.

Nová sezóna s sebou opět přinesla také reporty sledovanosti Live+3 a Live+7, tedy čísla, která berou v potaz také sledovanost z DVR. V našich pravidelných SARS článcích uvádíme čísla Live+SD, tedy sledovanost živě a opakování během večera. Hned v úvodu je potřeba zmínit, že reklamní společnosti platí za tzv. ratingy C+3 (reklamní ratingy), které se jen minimálně liší od Live+SD.

Vysvětlující rekapitulace:

  • C+3: Reklamní ratingy určují, kolik stanice dostanou zaplaceno za reklamu. Měří živé a DVR sledování reklamní minuty během seriálu do tří dnů od vysílání. Jen zřídka se zveřejňují.
  • Live+SD: Čísla, která uvádíme v našich SARS přehledech. Nielsen je zveřejňuje denně. Měří sledovanost živě a opakování do tří hodin ráno.
  • Live+7: Měří sledovanost živě a sledovanost z DVR následujících 7 dní. Vychází v tiskových zprávách jednotlivých stanic a jsouk dispozici 2–3 týdny po odvysílání epizody.

Tisková oddělení stanic by nejraději soustředila pozornost diváků na Live+7 čísla, a to z jednoho významného důvodu – jsou vždy větší než všechny ostatní ratingy, které Nielsen měří. Pro PR platí heslo, že čím větší ratingy, tím lépe!

Live+SD ratingy, které jsou k dispozici každý den, měří sice jiné věci, ale jsou téměř totožné s C+3 ratingy, které určují, kolik stanice dostanou zaplaceno za reklamní prostor. Zde jsou průměrná čísla stanic v premiérovém týdnu sezóny 2012/13:

  • NBC měla 3.0 rating u C+3 a 3.1 u Live+SD
  • CBS měla 2.3 rating u C+3 a 2.4 u Live+SD
  • Fox měla 2.5 rating u C+3 a 2.4 u Live+SD
  • ABC měla 2.3 rating u C+3 a 2.2 u Live+SD

Co z toho vyplývá?

  • Live+SD ratingy jsou velmi podobné C+3 ratingům, a to u všech stanic

Nenechte se tedy napálit psychologickými triky, které skrze tiskové zprávy o ratinzích Live+3 a Live+7 stanice na diváky valí a snaží se je přesvědčit, že nějak dokážou ovlivnit zrušení či obnovení jejich oblíbeného seriálu. Nedokážou!

Tato čísla můžou být zajímavá pro různé analýzy sledovanosti a chování diváků, ale doplňující DVR sledovanost mimo SD periodu nepomůže žádnému seriálu.

Líbilo se? Tak dej palec. Nebo plusko!
ragelly
Autorka se dá charakterizovat jako stoprocentní seriálový maniak a skoro stejně závislá je i na SerialZone. Když nedejbože nekouká na seriály, vezme do ruky digitální zrcadlovku nebo se začte do amerického Elle.

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

jukab
před 161 týdny
Radši nepřesně a rychle než pozdě :) Ne, jak bys chtěl měřit sledovanost...
Addie
před 161 týdny
Já spíš myslela, že ty živé ratingy neodpovídají skutečnosti, takže stejně...
Fruiko
před 161 týdny
Hahahahaha... Chachacha... Ten byl dobrej. :D

DALŠÍ ČLÁNKY K TÉMATU

AKTUÁLNÍ ČLÁNKY