Facebook Twitter E-mail
16. ledna 2015

Krmení pro watchlist: 12 Monkeys

Máte po novém roce díru ve watchlistu, kterou způsobilo ukončení vašeho oblíbeného seriálu? Nebo prostě patříte mezi fanoušky sci-fi, kteří se řídí heslem „Sci-fi není nikdy dost“? V tom případě zpozorněte, protože tento článek je jako dělaný právě pro vás. Dnes si totiž představíme novinku od stanice Syfy s názvem 12 Monkeys a ano je to ten seriál, který vzniká na motivy známého filmu 12 Monkeys (12 opic). A jak jinak si ho představit než ve 12 bodech.

Původní film – Již jsem se zmínil o tom, že seriál má vycházet z filmu z roku 1995, který režíroval Terry Gilliam. Věděli jste ale, že i ten je založen na krátkém francouzském filmu z roku 1962 s názvem La Jetée (Rampa).

Ocenění – Film posbíral mnoho ocenění a vysloužil si i dvě nominace na Oskara. První získal film v kategorii Nejlepší kostýmy a druhou si vysloužil Brad Pitt za Nejlepšího herce ve vedlejší roli. Kromě Pitta ve filmu excelovala dvojice Bruce Willis a Madeleine Stowe. Dočká se seriál podobného uznání?

Zápletka seriálu – Příběh se zaměřuje na Jamese Colea, cestovatele časem, který se vydá z roku 2043 do současnosti s cílem zastavit uvolnění smrtelného viru tajemné organizace známé pod jménem „Armáda dvanácti opic“. Tento virus způsobil v Coleově době smrt 93,6 % světové populace. Coleovi s tímto úkolem má pomoci brilantní odbornice na viry Cassandra Railly a také Jennifer Goines, což je matematický génius s psychickými problémy.

Herečtí představitelé – V hlavních rolích se představí Aaron Stanford jako James Cole, Amanda Schull jako Cassandra Railly, Kirk Acevedo jako Ramse, nejlepší přítel Colea, Noah Bean jako Aaron Marker, přítel Cassandry, Emily Hampshire jako Jennifer Goines nebo Zeljko Ivanek jako Leland Frost.

Kdo za tím stojí – O televizní adaptaci promluvila stanice Syfy poprvé v červenci 2013 a o měsíc později byl objednán pilot. Scénář k pilotu napsal Terry Matalas a Travis Fickett, režie se ujal Jeffrey Reiner a post hlavní showrunnerky připadl Natalii Chaidez.

Rozdíly – Nyní se podíváme na rozdíly mezi filmovou a seriálovou verzi, které nás čekají. V původní filmu cestuje James Cole do minulosti z roku 2025, v seriálové verzi se do minulosti vydává Cole z roku 2043. Což zhruba odpovídá posunu v natáčení filmu a seriálu (cca 20 let). V původním filmu je Cole ovlivněn setkáním s doktorkou Kathryn Railly, v seriálu se z ní stává Cassandra Railly. Mnohem větší změnu prodělá postava Jeffreyho Goinese, ze kterého se v seriálové verzi stává Jennifer. Úplně novou postavou pak bude záhadný záporák v podání Toma Noonana. Právě on je tváří Armády dvanácti opic a nejspíš bude v centru celé konspirace. Zatímco ve filmu se Cole na krátkou dobu objevil v první světové válce, tak tvůrci seriálu se pro něho údajně připravili návštěvu jiné historické události.

Změna pointy – Tvůrci slibují, že velkou změnou projde koncept cestování časem, tedy konkrétně pravidla o změnách v minulosti. „Změnili jsme pravidla z filmu, kde v podstatě nemůžete změnit čas a to, co se stane. Tady můžete.“ řekl Matalas. To samozřejmě vytvoří velké dilema a svízelnou situaci pro Colea a jeho přátele, protože jak Matalas dodává: „Jen protože můžete změnit budoucnost, neznamená to, že byste to měli udělat.“

Přístup k originálu – Seriál údajně z Colea také udělá většího antihrdinu, alespoň podle Matalase, který tvrdí: „On není úplně nadšený ze záchrany sedmi miliard lidí, jde mu hlavně o jeho vlastní život.“ Zároveň tím vysvětlují i to, jak přistupují k originálu. „My jsme velkými fanoušky původního filmu a přistupuje k tomu s velkou láskou a respektem. Proto nechceme jen převyprávět to samé, co nabídl film. Takže se připravte na jistý druh předělání.“ uzavřel toto téma Matalas.

Sehranost štábu – Určitou výhodou pro štáb bude i to, že to rozhodně není skupina lidí, která by se neznala. Scénáristé Matalas a Fickett spolupracovali již u seriálu Nikita, kde se v různě důležitých rolích představili také Amanda Schull, Aaron Stanford či Noah Bean. Mimochodem Nikita je televizní seriál, který je záložen na úspěšném filmu Brutální Nikita. Náhoda?

Webové stránky – Stanice Syfy samozřejmě připravila pro seriál také webovou stránku, na které se dá najít mnoho zajímavostí. Jednou ze záložek je i interaktivní nástěnka, kde si dle libosti můžete rozšířit vědomosti o pozadí smrtícího viru.

Barevné žárovky – Přidáme také nějakou zajímavost pro diváky. Stanice Syfy totiž plánuje propojení telefonu, žárovek a televize, tak aby vylepšila zážitek ze sledování seriálu. A jak to bude fungovat? Pomocí aplikace v telefonu vám budou žárovky během sledování reagovat na to, co se děje v seriálu a budou měnit svou barvu a intenzitu. Samozřejmě si tuto možnost užijí hlavně diváci ve Spojených Státech a jen ti, kteří budou mít „chytré“ žárovky Phillips Hue, které jsou schopné měnit barvy a jsou ovladatelné mobilem. Stanice už něco podobného zkoušela u filmu Sharknado 2.

Trailer – A v závěrečném dvanáctém bodě pro vás samozřejmě nemůže připravit nic jiného než trailer. Takže se pohodlně usaďte a posuďte zda vám tento projekt od Syfy stojí za váš čas:


Znáte původní film? Těšíte se na seriálové zpracování? Dáte mu šanci nebo tohle půjde mimo vás?

Líbilo se? Tak to ukaž ostatním!
Pajky
Autor je místní článkař a občasný titulkář. Baví ho seriály a filmy všech žánrů. Pokud není zde, tráví čas nad sportovní rubrikou, případně pařením FMka.

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

justynajohnson
před 144 týdny
Snad to bude dobré,po ukončení Sons of Anarchy stále něco nového hledám
martin5504
před 144 týdny
Ja tomu davam sancu, film sa mi velmi pacil tak uvidime..
Pajky
před 144 týdny
Já se tedy na seriál určitě podívám, ale bojím se, že ho budu porovnávat...

DALŠÍ ČLÁNKY K TÉMATU

SOUVISEJÍCÍ SERIÁLY

AKTUÁLNÍ ČLÁNKY