Facebook Twitter E-mail
19. prosince 2014

Vzpomínáme: White Collar (2009-2014)

Šest let, šest sérií, 81 epizod. White Collar (Ve službách FBI) se včera večer, tedy ve čtvrtek 18. prosince, rozloučil s miliony svých fanoušků. Za dobu svého vysílání se z něj stal jeden z ikonických seriálů stanice USA Network, který si zamilovali fanoušci a především fanynky po celém světě.

White Collar rozhodně není obyčejná kriminálka, kterou vídáte na každém rohu. Vyjmenovávat zde vše netypické by zabralo zbytečně moc času a prostoru, ale argument se dá podpořit samotným základem – příběhem. Vraždy jsou tu na vedlejší koleji. Naopak seriál se zabývá tématy, které nejsou v krimi vodách úplně vyždímané, a to padělky, finančními podvody a vymyšlenými identitami.

Hlavním hrdinou je navíc typický bad boy. Inteligentní chlapík, který je ochoten vše obětovat pro pravou lásku a své principy. Je neskutečně sexy, zvlášť v na míru padnoucím obleku, bezchybně oholený, s lišáckým úsměvem a jiskrou v oku. My víme, že ani zdaleka není napravený, přesto mu fandíme a tleskáme mu, když se mu povede ošálit nepřítele, ale i Petera.

„Je to práce, která mi dala hereckou kariéru.“

Najít perfektního herce pro tento typ postavy nikdy není jednoduché. Jak se ale hned v prvním díle ukázalo, sázka na Matta Bomera se více než vyplatila. Zrodil se Neal Caffrey, charizmatický padělatel a zlodějíček, kvůli kterému se dívkám a ženám začínají podlamovat kolena. Matt měl již před Nealem poměrně slušné seriálové zkušenosti. Hlavní mužskou roli dostal v nadpřirozeném seriálu Tru Calling, objevil se i v Travelerovi. V posledních letech se však do podvědomí fanoušků dostal hlavně díky hostující vedlejší roli Bryce Larkina v populární špionské komedii Chuck. V současnosti sklízí herec úspěchy za roli Felixe v televizním filmu The Normal Heart, za kterou obrdžel svou první nominaci na cenu Emmy.

Chameleon Neal

Za pomoci svého nejlepšího přítele Mozzieho nebylo nic, co by Neal nezvládl. Některé plány ovšem vyžadovaly… maskování (s větším či menším množstvím oblečení), a to ani nemluvíme o pracích pro FBI, která Neala posílala do utajení každý druhý týden. Hrdina si tak vyzkoušel spoustu rolí a pracovních míst a nutno říct, že ve všech zaválel.

Otázka do diskuze: Který Nealův převlek máte nejraději? Hasiš? Majordomus? Boxer? Hráč pokeru? Nebo třeba telefonický prodejce pojištění? Nebo je snad váš nejoblíbenější Neal ten bez přetvářky, který ráno vstane z postele, nahodí oblek, úzkou kravatu a usměje se do zrcadla? :-)

Dokonalý pár

Sympatických hrdinů je v seriálovém světě celá řada. Tím Neala rozhodně nesnižuju, naopak, patří mezi jejich špičku. Čím se ale White Collar může pyšnit jako jeden z mála seriálů, je vztah Elizabeth a Petera. Toto duo se nedá nazvat jinak než dokonalý pár. Fanoušci už skoro očekávají všemožné krize a tragédie, je až zarážející, že nikdy žádná nepřijde a jejich láska překoná vše.

Jistě, byli jsme svědky jedné hádky, která ovšem vyústila v únos El a vidět, jak je Peter mrknutím oka vyděšený z nejistého osudu své jediné lásky jen potvrdilo toto tvrzení. Musím říct, že je osvěžující vidět, že i v seriálech může existovat něco jako absolutní štěstí a bezkonfliktní vztah. Za to od nás seriál dostává jedno velké významné plus!

Všechny moje (nešťastné) lásky

Na rozdíl od Petera to Neal v romantické sféře neměl příliš jednoduché. Samotný seriál a veškeré FBI trable hlavního hrdiny začaly právě kvůli dívce – Kate. Kate byla láskou jeho život. Asistentka zloducha, která propadla Nealovu kouzlu a spolu s ním se podílela na nevinných krádežích a padělání umění. Když ho chtěla opustit, Neal to nehodlal akceptovat a dva měsíce před propuštěním z vězení utekl. Dívku nezískal, ale právě díky této události začala jeho mnohaletá pouť po boku Petera a se sledovacím nařízením na kotníku. Když už to konečně vypadalo, že by zamilovaný páreček mohl odjet vstříc svému šťastně až na věky, Kate zemřela.

Dlouho trvalo, než si Neal dokázal pustit k srdci další ženu. Tou se ve třetí sérii stala Sara, chytrá, důvtipná a sarkastická pracovnice pojišťovny Sterling-Bosch. Neal a Sara se potkali již v minulosti; ona byla jednou z těch, kteří vypovídali u soudu proti Nealovi a poslali ho do vězení. Po počátečních výměnách názorů to mezi nimi začne vážně jiskřit a pár se dá dohromady, dokonce dvakrát. Vše nasvědčuje šťastnému konci, ale Sara dostane nabídku na práci v Londýně, kterou nemůže odmítnout. Když ji ale Neal požádá o ruku v rámci jednoho velkého podfuku, je skutečně dojatá a přeje si, aby to bylo doopravdy.

Po odjezdu Sáry je Neal opět chvíli sám, oheň je zažehnut až v páté sérii s příchodem mladé krásné pracovnice v muzeu, Rebeccy. Dívka kvůli Nealovi přijde o práci a on se rozhodne jí to vynahradit tím, že jí dovolí, aby spolu s ním a Mozziem řešila záhadu třinácté kapitoly vzácného Kodexu. Rebecca vypadá trošku hloupoučce a naivně, jak ale Neal zjistí, rozhodně to není její pravá tvář. Dívka se ve skutečnosti jmenuje Rachel a je to vražedkyně, která touží po diamantu, ke kterému Kodex vede. Rachel skončí ve vězení a poté, co se s Nealem rozloučí, si vezme život.

„Myslím, že vždy přijde chvíle, kdy musíte začít přemýšlet o tom, proč chcete s příběhem pokračovat.“

Osvědčená značka

White Collar se celých šest let vysílal na kabelovce USA Network. Ta byla v roce 2009 na vrcholu, co seriál, to hit v čele s Burn Notice. Nebylo tedy divu, že stanice nehodlala nic měnit a pokračovala v dobře zaběhnutém systému.

Seriál v sobě kloubil žánrový mix komedie, dramatu a akce, tedy přesně styl, na který jsou fanoušci zvyklí už ze zmíněného Burn Notice, ale i Royal Pains nebo Covert Affairs. Špičkový tým scenáristů si bravurně vyhrál s dialogy a vykreslením hlavních postav i samotných scén, nálady se střídaly překvapivě a diváci tleskali.

Od čtvrté série atmosféra mírně zvážněla, seriál se stal temnějším a mnoho lidí na tuto změnu nereagovalo kladně. Sledovanost začala mírně upadat a po cliffhangeru páté série se fanoušci začali hodně bát, že seriál bude bez jakéhokoliv uspokojivého ukončení zrušen. Celé dva měsíce od skončení série stanice dusila napjaté diváky, než vydala rozhodnutí a obnovila seriál pro zkrácenou šestou řadu.

Následující část článku vyzrazuje zápletku poslední epizody a některé kritické okamžiky seriálu. Pokud jste finále ještě neviděli, nenechte si zkazit překvapení. :-)

Poslední podvod

Loučení a sentiment začaly již v prvních minutách Au Revoir, když Neal přišel do bytu, kde měl Mozzie s June vínový dýchánek. Neal, Mozzie a Keller si vymysleli vlastní dokonalý podfuk, který je tentokrát doopravdy zaopatří na doživotí – 500 milionů dolarů v neoznačených bankovkách.

Nealovi a Mozziemu se podaří přechytračit Kellera, kterého Peter dopadne. Ještě předtím ale Neal naplánuje ten největší podvod ze všech – vlastní smrt. Keller ho opravdu zabije, nebo ne? Neal leží v márnici s prostřeleným hrudníkem, Mozzie a Peter nad ním stojí a nemůžou tomu uvěřit.

O rok později už má Peter s Elizabeth syna, kterého pojmenovali Neal. Peter stále pracuje v New Yorku, Diana převzala povýšení v DC. Domů jim přijde dárek od záhadného člověka. Peter objeví v Nealových věcech klíč, kterým odemkne skladovací prostor. Najde tam Nealův dokonalý zločin – narafičení vlastní vraždy a odkaz na Louvre v Paříži. K tomu při odchodu objeví Mozzieho srdcovou královnu a spiklenecky se pousměje.

V posledním záběru vidíme Neala, jak si nasazuje fedoru a vydává se uličkou směrem k Eiffelovce.

Konec, který perfektně koresponduje s celým White Collar. Nealovi se povedl dokonalý podfuk, uvědomil si, že nezmění, kdo je. Přesto to není závěr, který tvůrce Jeff Eastin měl původně v plánu a který nastínil šéfům USA Network před šesti lety:

„Měl jsem v plánu jiný konec, takový, kdy Peter konečně Neala propustí. Byl by to moment, kdy se Neal musí rozhodnout, co bude dělat. Vejde do budovy Flatiron v New Yorku a hodí si mincí. V jedné verzi to je panna, Neal se vydá doprava, kde čeká limuzína s Mozziem, oba odjedou a stanou se nejslavnějšími kriminálníky. Pak se záběr vrátí zpět na Neala, stojí na tom samém rozcestí, háže mincí a je to orel. Neal odejde doleva a jde do FBI. O několik let později převezme Peterovu pozici v čele oddělení White Collar Crime division, je agentem a je šťastný. Pak se záběr opět vrátí na Neala na rozcestí. Hodí si mincí a těsně, než mince dopadne, obrazovka zčerná. Nikdy bychom se nedozvěděli, jakou možnost si nakonec vybral. To byl konec, který jsem měl v plánu od momentu, kdy jsem seriál stanici prodal. Pak za mnou ale přišli Tim a Matt a navrhli mi jiný konec a já jim řekl ‚Víte co? Tohle je mnohem lepší!‘ Proto jsme skončili, jak jsme skončili.“

„Byly to jedny z nejlepších let v mém životě. Vím jistě, že ať už budu pracovat na čemkoliv, příští rok v červenci ucítím, jak se mi sevře srdce a pak si uvědomím, že zrovna teď bych měl mít na hlavě fedoru a kráčet po ulicích New Yorku s Timem DeKayem. Nebudu lhát, bude mi to hrozně moc chybět.“


Sbohem, Neale, Petře, Mozzie, El… budete nám moc chybět!

Další díly seriálu

Vzpomínáme: Misfits (2009-2013) (12. 12. 2013)
Vzpomínáme: Nikita (2010-2013) (28. 12. 2013)
Vzpomínáme: Psych (2006-2014) (27. 3. 2014)

... odkryj další díly seriálu

Vzpomínáme: How I Met Your Mother (2005-2014) (1. 4. 2014)
Vzpomínáme: Raising Hope (2010-2014) (6. 4. 2014)
Vzpomínáme: Warehouse 13 (2009-2014) (20. 5. 2014)
Vzpomínáme: Californication (2007-2014) (30. 6. 2014)
Vzpomínáme: Wilfred (2011-2014) (14. 8. 2014)
Vzpomínáme: True Blood (2008-2014) (25. 8. 2014)
Vzpomínáme: Boardwalk Empire (2010-2014) (27. 10. 2014)
Vzpomínáme: Sons of Anarchy (2008-2014) (10. 12. 2014)
Vzpomínáme: The Newsroom (2012-2014) (15. 12. 2014)
Vzpomínáme: White Collar (2009-2014) (právě čteš)
Vzpomínáme: Anger Management (2012-2014) (23. 12. 2014)
Vzpomínáme: Parenthood (2010-2015) (30. 1. 2015)
Vzpomínáme: The Mentalist (2008-2015) (19. 2. 2015)
Vzpomínáme: Two and a Half Men (2003-2015) (20. 2. 2015)
Vzpomínáme: Parks and Recreation (2009-2015) (25. 2. 2015)
Vzpomínáme: Glee (2009-2015) (21. 3. 2015)
Vzpomínáme: Cougar Town (2009-2015) (1. 4. 2015)
Vzpomínáme: Justified (2010-2015) (15. 4. 2015)
Vzpomínáme: Revenge (2011-2015) (11. 5. 2015)
Vzpomínáme: Mad Men (2007-2015) (18. 5. 2015)
Vzpomínáme: Hot in Cleveland (2010-2015) (4. 6. 2015)
Vzpomínáme: Nurse Jackie (2009-2015) (29. 6. 2015)
Vzpomínáme: Melissa & Joey (2010-2015) (6. 8. 2015)
Vzpomínáme: Hannibal (2013-2015) (28. 8. 2015)
Vzpomínáme: Falling Skies (2011-2015) (31. 8. 2015)
Vzpomínáme: CSI (2000-2015) (30. 9. 2015)
Vzpomínáme: Continuum (2012-2015) (11. 10. 2015)

Vzpomínáme: Lost Girl (2010-2015) (26. 10. 2015)
Vzpomínáme: Person of Interest (2011-2016) (22. 6. 2016)
Vzpomínáme: Rizzoli & Isles (2010-2016) (6. 9. 2016)
Vzpomínáme: Bones (2005-2017) (29. 3. 2017)
Vzpomínáme: Grimm (2011-2017) (1. 4. 2017)
Vzpomínáme: Bates Motel (2013-2017) (25. 4. 2017)
Vzpomínáme: Pretty Little Liars (2010-2017) (28. 6. 2017)

Líbilo se? Tak nám o tom dej vědět!
ragelly
Autorka se dá charakterizovat jako stoprocentní seriálový maniak a skoro stejně závislá je i na SerialZone. Když nedejbože nekouká na seriály, vezme do ruky digitální zrcadlovku nebo se začte do amerického Elle.

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

Ka-ce-nec-ka
před 248 týdny
Přesně, jsou spolu a tečka! :D
Král Edward
před 248 týdny
Tento seriál mi bude chybět, těšil a užíval jsem si každou epizodu a jsem...
LucieGrey
před 247 týdny
Můj nemilovanější seriál :) A hlavně dokonalý konec. Ráda se k seriálu...

DALŠÍ ČLÁNKY K TÉMATU

SOUVISEJÍCÍ SERIÁLY

AKTUÁLNÍ ČLÁNKY