16. 11. 2014

Zemřel Glen A. Larson, tvůrce kultovních seriálů

Zemřel Glen A. Larson, tvůrce kultovních seriálů

Páteční večer znamená pro seriálový svět další velkou ztrátu. Po těžkém boji s rakovinou jícnu zemřel ve věku 77 let úspěšný seriálový tvůrce Glen A. Larson.

Larson zasvětil celou svou kariéru televiznímu průmyslu. Svou kariéru začal v roce 1966, kdy napsal scénář ke své první epizodě, a to k seriálu The Fugitive. Svůj první vlastní seriál, u kterého se již mohl pyšnit tvůrcovstvím, byl v roce 1973 Alias Smith and Jones o dvojici chytrých podvodníčků. Dalším úspěchem byl pro Larsona seriál Switch, vysílaný v letceh 1975–1978.

Jeho nezapomenutelná práce však čekala na své vytvoření až do roku 1978. První Battlestar Galactica se dočkala jen 21 epizod, ovšem zanechala takový dojem, že se stala odrazovým můstkem pro celou značku. V roce 1980 následovala opět pod taktovkou Larsona Galactica 1980 a v novém tisíciletí celá řada televizních filmů, minisérií a samozřejmě také novodobá Battlestar Galactica.

Vyjmenovat všechny Larsonovy seriály, které vytvořil, by bylo na dlouho. Je až pozoruhodné, jak rychle přecházel od tvorby jednoho k druhému, a především, jak všechny slavily úspěchy. Mezi jeho nejdéle běžící seriály se řadí klasiky, které známe i z českého znění: Quincy M.E. (148 epizod), Knight Rider (86 epizod + remake z roku 2008), The Fall Guy (112 epizod) a Magnum, P.I. (158 epizod).

Zajímavostí je, že před svou scenáristickou a tvůrčí kariérou působil Larson v popové hudební kapele The Four Preps. Své zkušenosti často využíval k tvorbě hudby k úvodním znělkám svých seriálů.


Televizní průmysl přišel o významného člena. R.I.P., Glene.

Kliknutím aktivuješ úžasnost! 
ragelly

Eva Zálešáková

Autorka se dá charakterizovat jako stoprocentní seriálový maniak a skoro stejně závislá je i na SerialZone. Když nedejbože nekouká na seriály, vezme do ruky digitální zrcadlovku nebo se začte do amerického Elle.
Poslední komentáře3zobraz všechny 3 příspěvky
verunkabrožová

verunkabrožová

Knight Rider byl nezapomenutelný seriál,klobouk dolů
hodně dávno
puf-muf

puf-muf

R.I.P.
hodně dávno
Helo

Helo

Vytvořil vskutku spoustu skvělých seriálů, nicméně za mě mu největší díky patří za Battlestar Galacticu......
hodně dávno
Další články k tématu