Facebook Twitter E-mail
23. února 2015

Deset tisíc slov o Billovi Cosbym a jeho obviněních

Už i k nám a snad i do všech končin světa dorazily útržky z kauzy, která v současné době hýbe Amerikou. V americké historii snad není znám případ, který by šel do takové šíře a zaměstnával média po takovou dobu. Veřejnost je v současné době rozpolcená – jedna část, ta menší, se kloní na Cosbyho stranu, druhá část vystupuje proti němu.

Původně byl tento článek o tom, že Billovi Cosbymu stanice NBC zrušila jeho projekt. Později se rozrostl na timeline (časovou osu) zachycující celý případ Billa Cosbyho od začátku do konce. Při jeho psaní jsem se snažil nevynechat nic důležitého a protože v celkové šíři zachycuje události posledních deseti let (z větší části hlavně posledních pěti měsíců), narostl do poměrně velkých rozměrů.

Od října 2014 hýbe americkými médii kauza, jejíž ústřední postavou je muž, Bill Cosby, jeden z nejslavnějších herců a komiků americké televizní historie. Byl obviněn několika desítkami žen ze sexuálních zločinů, často i desítek let starých. Přestože se dodnes neví, na čí straně vlastně stojí pravda, které straně věřit a zda bude někdy předložen nějaký opravdu pádný důkaz, Billovi Cosbymu už pravděpodobně nikdo tuto kauzu neodpáře. Tato kauza pokračuje dál a dál a narůstá do takových rozměrů, že začíná být poměrně těžké sledovat, co se vlastně doopravdy děje. Postupem času kauza vykrystalizovala do sporu dvou stran a dvou předních amerických advokátů, jejichž bitva zdaleka nekončí – ani na jedné, ani na druhé straně. Z Cosbyho kauzy se totiž stalo i něco víc – kulturní fenomén, společenské divadlo, které nekončí po několika hodinách, studnice mnoha frází, které zůstanou mezi lidmi hodně dlouho. Bill Cosby tak vstoupil nejen mezi legendy televizní a hudební, ale i mezi legendy bulvární. Za čas, dost možná, dost možná také ne, vstoupí i mezi legendy justiční.

Osobně si ale myslím, že vlastně vůbec nezáleží na tom, jestli je nebo není Bill Cosby vinen. Společensky prohrál už ve chvíli, kdy proti němu bylo vzneseno první obvinění. To, co se sneslo na jeho hlavu posléze, si budou všichni pamatovat víc než to, zda mu byla nebo nebyla prokázána vina. V tomto případě se spíš zdá, že celý případ vyzní do ztracena, i když se může táhnout ještě dlouhé měsíce. Toto období je pro něj v podstatě začátek jeho konce – nehledě na to, co se vlastně stane.

Předem chci upozornit, že i když je tento článek zařazen v kategorii Bulvár, bude se snažit vyhnout tomu, co by z něj bulvár dělalo. Tento článek nemá odsuzovat nebo dehonestovat osoby, o kterých se v něm mluví. Také nemá vyvozovat závěry ani spekulovat. Budeme se snažit vše popsat objektivně a důstojně.

Svědectví mnoha lidí, jako v tomto případě, je závažná věc a my vyjadřujeme lítost nad činy, které se staly. Zatím ale nebyl vynesen žádný rozsudek ani prokázána vina; tento článek má přinést souhrn událostí, které vedly ke společenskému pádu Billa Cosbyho.

William Henry Cosby Jr. se narodil 12. června 1937 ve Philadelphii. Jeho matka pracovala jako služebná a otec jako kuchař v americkém námořnictvu.

Jeho komediální vlohy se začaly projevovat už na základní škole, stejně jako vlohy sportovní. Příjemné dětství ale neměl – musel pracovat před i po škole, prodával plodiny, leštil boty a doplňoval zboží v obchodě. Po střední škole nastoupil do armády jako lékařský specialista a pomáhal se vojákům zotavovat ze zranění z Korejské války. Díky korespondenčnímu kurzu získal v roce 1961 stipendium na Temple University, kde studoval sportovní průpravu.

Ze školy ale odešel, aby vypiloval svoji kariéru v komedii. Nejdřív vystupoval jako stand-up komik po klubech ve Philadelphii, pak v roce 1962 i v New Yorku. Začal vystupovat po celých Spojených státech a toto období korunoval v roce 1963 vystoupením v The Tonight Show na NBC. Toto vedlo společnost Warner Bros. Records k podepsání smlouvy na jeho první dlouhohrající desku se záznamem vystoupení.

Zatímco mnoho komiků tehdejší doby těžilo hlavně z rostoucí svobody a kontroverzí s tím spojenými, Cosby se zaměřoval hlavně na veselé příhody z dětství, což jeho publikum velice oceňovalo.

Rok 1965 znamenal přelom nejen pro něj, ale i tak trochu pro televizi samotnou. Bill Cosby byl jako první afroamerický herec obsazen do televizního dramatu. Tím se stal seriál I Spy, ve kterém si zahrál po boku Roberta Culpa. Během natáčení seriálu ale zůstává aktivním stand-up komikem a dokonce začíná i kariéru zpěváka (viz jeho hit Li'l Ole Man), více ale nahrává svá stand-up vystoupení. V roce 1968 pak odmítl nahrávací smlouvu na pět let, která by mu přinesla 3,5 milionu dolarů, a přešel do vlastního nahrávacího studia.

Poté se objevoval jako host v různých televizních projektech, pravidelněji jen v The Tonight Show. V roce 1969 odstartoval na NBC sitcom sponzorovaný firmou Proctor & Gamble (jedna z firem, které mohou za název „soap opera“), The Bill Cosby Show. Cosby v něm hrál učitele tělocviku a i přes ne zrovna skvělé recenze se seriál stal ratingovým hitem. Seriál běžel pouhé dvě sezóny a i když byl chválen za hostování afroamerických herců, mezi NBC a Cosbym panovalo napětí ohledně jeho požadavku na nepoužívání umělého smíchu (v té době šlo o výjimečný případ mezi sitcomy). Po skončení seriálu Cosby věřil, že seriál byl zrušen právě kvůli tomu.

Po zrušení seriálu se opět zaměřil na studium. V roce 1972 obdržel magisterský titul na University of Massachusetts a také se vrátil zpět do primetimu s novým seriálem The New Bill Cosby Show. Tentokrát ale seriál trpěl díky silné konkurenci a kvůli nízkým ratingům byl po jedné sezóně zrušen. Mnohem úspěšnější byla Cosbyho sobotní ranní dětská show Fat Albert and the Cosby Kids inspirovaná jeho dětstvím. Show jela od roku 1972 do roku 1979 a hned po ní následovala The New Fat Albert Show a v roce 1984 The Adventures of Fat Albert and the Cosby Kids. Úspěch seriálu podtrhnul i fakt, že ho některé školy začaly používat jako učební pomůcku (právě na toto téma psal v roce 1976 Cosby svou disertační práci). Společně s tím obdržel i bakalářský titul z Temple University (za „životní zkušenosti“), kde nikdy nedokončil studium.

Cosbyho největší úspěch přišel v osmdesátých letech, konkrétně v roce 1984, kdy stanice NBC začala vysílat jeho nový seriál The Cosby Show. Ten se stal jedním z nejúspěšnějších sitcomů historie, od druhé do šesté sezóny nejsledovanějším seriálem své doby (jako jeden ze tří seriálů, které kdy dokázaly být na prvním místě pět let – další jsou All In the Family a American Idol). The Cosby Show přesáhl v době své největší slávy sledovanost 30 milionů diváků a dosáhl ratingu 34.9 (v dnešní době nepředstavitelné číslo). V průběhu šesté sezóny (v roce 1990) se o první místo ve sledovanosti dělil se sitcomem Roseanne. Vyjma poslední řady se vždy držel v první pětce nejsledovanějších seriálů v Americe. Seriál byl nasazen na čtvrteční večery na osmou hodinu a z jeho úspěchu těžily všechny další sitcomy, které po něm následovaly – Family Ties, Cheers, Night Court.

V té době televize sledovaly trend používání vulgárnějšího a drsnějšího humoru. Úspěch seriálu kritici přičítají hlavně rodinnému humoru, který Cosby do seriálu přinesl. Cosby ale zároveň chtěl mít plnou kontrolu nad seriálem a dohlížel na každý detail – v seriálu se dají najít i podobnosti s jeho reálnou rodinou. Magazín People nazval seriál „vskutku revolučním“ a podobně na seriál reagovala i ostatní média.

Poté, co seriál v roce 1992 ukončil svou pouť, se Bill Cosby z televize stáhl, ale nezmizel z ní, účastnil se mnoha televizních a filmových projektů. V roce 1996 přešel k CBS s projektem Cosby, do kterého obsadil i Phylicii Rashad, svou seriálovou manželku z The Cosby Show. Seriál o dvou seniorech, kteří si hledají práci, vydržel na obrazovkách čtyři roky. Po přelomu tisíciletí se Bill Cosby z obrazovek komerčních televizí stáhl a jen občas se objevil jako producent nějakého projektu nebo moderátor. Letos se měl konat jeho velký návrat, když byl obsazen do hlavní role nového seriálu NBC naplánovaného na léto nebo podzim 2015. Tento projekt byl stažen po mnoha obviněních, které se proti němu objevily.

Bill je ženatý s Camillou Olivií Hanks a má s ní 5 děti. Jeho jediný syn byl v lednu 1997 zabit, když na dálnici měnil pneumatiku na autě a neznámý muž mu chtěl auto ukrást.


říjen 1984: Magazín TV Guide zveřejňuje osobnostní profil Billa Cosbyho. Popisuje ho jako bojovného, obranářského, velmi náročného, hrozivého a nepřátelského. I ta nejneškodnější otázka může otočit jeho náladu a přístup. Článek navíc říká, že velice dlouho v sobě drží vztek, pokud se někdo příliš zajímá o jeho osobní život. TV Guide sám patnáct let předtím publikoval článek o tom, kolik aut Bill Cosby vlastní. Herec to magazínu nikdy nezapomněl a minimálně dvakrát to autorovi textu ve vzteku připomněl. Podobně na tom byla i sloupkařka Philadelphia Inquirer, která nesouhlasila s tím, jakým způsobem Bill Cosby vyslovil své názory ohledně rodičovství během akce Year of Child. Poté, co novinářka odmítla svůj text stáhnout, jí Cosby začal vyhrožovat soudem.

1. července 1997: Cosby vypovídal, že tajně platil Shawn Upshaw (dívčím jménem Thompson), ženě, s kterou měl v sedmdesátých letech poměr. Upshaw se později vyjádřila, že Cosby je otec její dcery Autumn Jackson. To Cosby odmítl a vypověděl, že dal Upshaw celkem okolo 100 000 dolarů s tím, aby jejich aféru uchovala v tajnosti. Dvaadvacetiletá Autumn Jackson byla později odsouzena na 26měsíční vězení (odseděla si 14) za vydírání Billa Cosbyho, po kterém požadovala 40 milionů dolarů, jinak prý svůj příběh zveřejní v Globe.

20. srpna 1998: Rádiová moderátorka Tammy Bruce byla málem vyhozena za to, když řekla, že zabití jeho syna Ennise, který byl 16. ledna 1997 střelen do hlavy na mezistátní dálnici 405, nebylo rasově motivované, ale že Ennis mohl být jen ve špatnou dobu na špatném místě. Následující den se rádio mnohokrát omluvilo. Za vraždu byl zatčen Ukrajinec Michail Marchasev a 7. srpna 1998 odsouzen na doživotí. K vraždě se ale přiznal až v roce 2001.

1. února 2000: Herečka Lachele Covington oznámila na policii, že ji před čtyřmi dny Bill Cosby osahával na intimních místech při jejich schůzce v jejím apartmá. Covington bylo v době údajného činu 20 let a účinkovala jako servírka v televizním seriálu Cosby.

listopad 2002: Andrea Constand, provozní ředitelka ženského basketbalového týmu na univerzitě Temple a bývalá basketbalová hvězda univerzity, se poprvé setkává s Cosbym. Cosby tehdy zastával mnoho funkcí ve sportovních týmech na univerzitě (je absolventem univerzity a celý život ji podporoval). Po setkání s Constand prý na sebe Cosby vzal roli jejího mentora.

leden 2004: Constand obviňuje Cosbyho z toho, že ji ve své rezidenci nadrogoval prášky proti úzkosti a osahával. Pak prý ztratila vědomí a probudila se kolem čtvrté ráno, nahá a její oblečení bylo rozházené kolem postele.

13. ledna 2005: Andrea Constand podává v Kanadě oficiální žalobu na Billa Cosbyho za „nevhodné osahávání“.

27. ledna 2005: ABC informuje o tom, že vyšetřovatelé došli k závěru, že ke kontaktu mezi Constand a Cosbym došlo, ale nevědí, jestli dobrovolně nebo ne. Cosby nařčení odmítá, ale plně spolupracuje s policií. Jeho právník označuje obvinění za absurdní a bizarní. Podle ABC Cosby prohlašuje, že vše bylo dobrovolné.

10. února 2005: Tamara Green, kalifornská právnička, vystupuje v pořadu Today a prohlašuje, že takřka to samé, co měl Bill Cosby provést Andrei Constand, provedl v sedmdesátých letech i jí. Cosbyho právník opět vše odmítá s tím, že Bill Cosby tuto ženu vůbec nezná.

17. února 2005: Státní návladní Bruce Castor stahuje obvinění proti Cosbymu v případu Andrei Constand kvůli nedostatku věrohodných a přípustných důkazů. Podle něj prý Constand nespolupracovala dostatečně s policií a i po incidentu se stýkala s Cosbym, což hovořilo proti ní.

8. března 2005: Andrea Constand podává proti Billovi Cosbymu trestní oznámení. Herce žaluje z napadení a omezování osobní svobody. Požaduje 150 000 dolarů a jako svědky uvádí 13 dalších žen (včetně Tamary Green), které mají mít údajně stejné zkušenosti. Svědkyně vystupují anonymně.

květen 2005: Constand uvádí, že Cosby použil tři malé modré pilulky. Obhajoba se snaží dokázat, že šlo o jeden a půl tablety Benadrylu (lék na alergii, který je růžový).

červen 2005: Neznámá svědkyně č. 5 se ve Philadelphia Daily News rozhodne zveřejnit své jméno – jmenuje se Beth Ferrier. V roce 1984 v Denveru (když bylo Ferrier 21; živila se jako modelka) jí prý po sedmiměsíčním vztahu herec do kávy nasypal prášky. Ferrier se prý vzbudila až ráno v autě, polonahá, a nepamatovala si, co se stalo. Cosby jí na to měl říct, že se opila. Ferrier poté úspěšně prošla testem na detektoru lži.

únor 2006: Uprostřed procesu obviňuje Constand Cosbyho a magazín National Enquirer z pomluvy. Té se měl dopustit Cosby rok předtím v rozhovoru pro zmíněný magazín, i když věděl, že jí to ublíží.

9. června 2006: Magazín People zveřejňuje rozhovor s další údajnou Cosbyho obětí, Barbarou Bowman. Ta popisuje, jak ji Cosby přitlačil na postel a snažil se ji i sebe svléknout.

8. listopadu 2006: Cosby se s Constand za blíže nespecifikovaných podmínek mimosoudně vyrovnal. Žádná z třinácti zbylých svědkyň tak před soudem neměla šanci vystoupit.

18. prosince 2006: People zveřejnil obžalobu Barbary Bowman. V něm Bowman popisuje, jak ji měl herec v roce 1986 v Renu sexuálně obtěžovat. Uvedla ale, že tento čin nechtěla hlásit z obavy, že by jí nikdo neuvěřil. Ve stejném článku magazín doplňuje, že tři neznámé svědkyně z procesu obdržely od Cosbyho blíže nespecifikované finanční vyrovnání a se dvěma dalšími svědkyněmi začal herec udržovat sexuální vztah.

7. února 2014: Katie Baker z Newsweeku hovoří s Tamarou Green i Barbarou Bowman. Bowman uvede, že nebyla spokojená s vyrovnáním, kterého se jí dostalo v procesu, Green se přiznala k tomu, že jela do Las Vegas a slovně napadla Cosbyho.

V současné době ale zajímá americkou veřejnost někdo jiný – Woody Allen byl obviněn dcerou své expřítelkyně Mii Farrow Dylan ve sloupku, který uveřejnil Miin přítel Nicholas Kristof na svém blogu na online verzi deníku The New York Times. V něm Dylan obviňuje Allena, že ji měl jako sedmiletou v roce 1992 znásilnit. Allen se k obvinění vyjádřil negativně. Na jeho obranu už dříve vystoupil i bratr Dylan, Moses, který řekl, že k ničemu takovému nedošlo. Navíc po zveřejnění sloupku obvinil Miu ze zanedbání výchovy, když používala fyzické tresty. Policejní vyšetřování nakonec potvrdilo Allenovu verzi. Kauza se s ním táhne už léta a tímto sloupkem se opět dostala na hladinu společenského a bulvárního zájmu.

15. května 2014: Magazín Time uveřejňuje článek o Emmě Sulkowicz, která si pro magisterskou práci ve svém oboru (předváděné umění) vybrala posílení žen, které byly znásilněny, aby se nebály přiznat a vznést obvinění. Její kampaň Mattress Performance: Carry That Weight byla označena jako jeden z nejlepších uměleckých počinů roku 2014. Sulkowicz byla totiž v roce 2012 znásilněna studentem stejné školy, tomu ale bylo umožněno dál studovat. Sulkowicz nosila s sebou všude matraci ze své postele tak dlouho, dokud podle jejích slov „nebude člověk, co ji znásilnil, vyhozen ze školy“. Přestože tento případ nijak nesouvisí s Cosbyho kauzou, její hořkosladké načasování pravděpodobně způsobilo, že se Cosbyho kauza udržela v amerických médiích tak dlouho.

16. října 2014: Komik Hannibal Buress si při veřejném vystoupení v Cosbyho rodné Philadelphii na prknech Trocadero Theatre nevybíravě utahuje jak z Cosbyho, tak z jeho aféry a nazývá ho násilníkem. Po publikování záznamu scény v magazínu Philadelphia se video brzy stane virálním. Tento den je všeobecně brán jako moment, kdy začala lavina obvinění proti Cosbymu.

„Až přijdete domů, vygooglete si ‚Bill Cosby znásilnění‘. Dostanete víc výsledků než když vygooglíte ‚Hannibal Buress‘.“

30. října 2014: Queen Latifah zrušila Cosbyho účast ve svém talk-show pořadu The Queen Latifah Show na neurčito.

10. listopadu 2014: V boji proti tisku založí Cosbyho PR tým online meme generátor. Twitter je takřka ihned zaplaven obrázky zmiňující Cosbyho údajná znásilnění.

13. listopadu 2014: Díky úspěchu Buressova videa se odhodlá Barbara Bowman zveřejnit otevřený dopis ve Washington Postu s nadpisem „Bill Cosby mě znásilnil. Proč lidem trvalo 30 let, než mi to uvěřili?“ Jako důvod zmiňuje právě zesměšňující vystoupení.

14. listopadu 2014: Nadcházející účast Billa Cosbyho v Late Show with David Letterman byla zrušena. Šíří se zprávy o podivných požadavcích Cosbyho, které měly účasti předcházet. Všechny mladé dívky ze štábu, asistentky a stážistky se měly shromáždit v green roomu a beze slova ho sledovat, jak jí kuře na kari. Nikdy se ale nepodařilo dokázat, zda jde či nejde o novinářskou kachnu.

15. listopadu 2014: Po Cosbym je žádáno vyjádření, ale neodpovídá. Jeho právník později uvede, že „Bill Cosby nebude podporovat tato obvinění žádným vyjádřením“.

16. listopadu 2014: Na veřejnost vystoupí další žena s obviněním vůči Billovi Cosbymu. Jmenuje se Joan Tarshis a uvádí, že ji herec na podzim roku 1969 dvakrát zdrogoval a donutil k orálnímu sexu. Také uvádí: „Právě se objevují další a další oběti znásilnění, které vyprávějí stejný příběh. Myslím, že je ten pravý čas se k nim přidat.“ Svůj článek publikovala v Hollywood Elsewhere.

Cosbyho právník zveřejňuje své vyjádření na umělcově webové stránce: „Posledních pár týdnů se znovu objevila desítky let stará obvinění. To, že jsou znovu opakována, je nečiní pravdivými.“ Vyjádření bylo později staženo.

17. listopadu 2014: Linda Joy Traitz, bývalá servírka v Café Figaro, kavárně vlastněné Billem Cosbym, ve svém dlouhém statusu na Facebooku obviňuje herce, že se ji na začátku sedmdesátých let pokusil zdrogovat. „Stalo se to jednu noc, když mě vezl domů. Zajel s autem na pláž, otevřel svůj kufřík a začal mi nabízet prášky na uvolnění. To jsem odmítla a on začal být sexuálně agresivní. Ne pro něj nebyla odpověď.“

Cosbyho právníci toto komentují následovně: „Linda Traitz je tím nejlepším příkladem člověka, co si vymyslí příběh o našem klientovi a postaví ho na vodě.“

Whoopi Goldberg brání Billa Cosbyho v The View: „Vyrovnání neznamená dokázání viny. To, že se s někým vyrovnáte, často znamená, že nechcete svou rodinu do toho znova zatahovat. Zatím si ponechám svůj úsudek. Ale mám spoustu otázek.“

18. listopadu 2014: Bývalá supermodelka Janice Dickinson se stala další napadenou v Cosbyho případu. V pořadu Entertainment Tonight popsala, jak jí Cosby nabízel víno s prášky, prý kvůli jejím menstruačním křečem. Poslední věc, co si pamatovala předtím, než usnula, byl nahý Bill Cosby, jak se na ni sápal. Ráno se prý probudila nahá s mužským semenem mezi nohama.

Dickinson tuto událost měla zmínit už ve svých memoárech, které vydala v roce 2002, ale byla prý požádána, aby text změnila a popsala Billa Cosbyho v lepším světle.

Reakce Cosbyho právníků: „Příhoda Janice Dickinson, kterou obviňuje Billa Cosbyho, je od začátku do konce lež.“

19. listopadu 2014: První viditelnější dopad kauzy: Stanice TV Land stahuje z programu veškerá opakování pořadů s Billem Cosbym. Stanice NBC dává červenou jeho komedii, projektu který pro stanici Cosby vyvíjel a ve kterém měl hrát hlavní roli. Stanice Netflix se den předtím pozdě v noci rozhodla odložit speciál Bill Cosby 77, který se měl vysílat den po Díkůvzdání a který Cosby uváděl. Podle CBS This Morning herec souhlasil s rozhodnutím Netflixu.

Tamara Green píše do Entertainment Tonight, že policie a prokurátor nereagují na její stížnosti ohledně vlastního znásilnění.

Společnost The Marketing Arm, která monitoruje popularitu téměř 3 500 celebrit a na tomto základě vydává žebříček, ve svém posledním měření zjišťuje, že obecná důvěra v Billa Cosbyho spadla z ratingu 76.3 na 57.1. Lepšího z těchto dvou výsledků dosáhl Cosby v březnu 2013 a tento výsledek ho v důvěryhodnosti řadil na třetí místo za Morgana Freemana a Dr. Mehmeta Oze. Za rok a půl Cosby spadnul na 2615. místo; The Marketing Arm ale přiznává, že toto umístění není úplně směrodatné, protože téměř totožných výsledků dosáhlo společně s ním dalších 900 celebrit a pořadí se tedy může rychle změnit. Povědomí o Cosbym se ale zvětšilo – mezi celebritami se posunul z 63. na 51. místo. Paradoxně Cosbyho kauza téměř neuškodila firmě Jell-O, výrobci pudinků a želé, jejíž tváří Cosbyho dlouhá léta byl (díky reklamní kampani získal dokonce přezdívku Jell-O Man).

AP zveřejňuje první video, ve kterém Bill Cosby reaguje na obvinění.

20. listopadu 2014: Po internetu se začíná šířit zpráva, že Cosby měl zneužít americkou herečku a zpěvačku Raven-Symoné, když působila v jeho seriálu The Cosby Show. Podle zprávy se tak mělo stát po poslední epizodě (Raven-Symoné bylo v té době sedm let). Sama zpěvačka zprávu dementuje a nechce být do kauzy zatahována. Zpráva je označena jako hoax.

Seznam žen, které obviňují Cosbyho ze znásilnění ale nekončí – tento den se k němu přidávají tři další. Carla Ferrigno (dříve Green), manželka herce Lou Ferrigna (Hulk, Incredible Hulk, The Avengers) vypovídá, že ji měl Cosby v roce 1967, když byla ještě teenager, osahávat a líbat na večírku.

Reakce Cosbyho právníků: „Tato obvinění jsou směšná a nesmyslná. Zdá se nám to jako přikrmování davového šílenství prostřednictvím médií.“

Další ženou je herečka Louisa Moritz (Love, American Style), která bulvárnímu TMZ sděluje, že ji v roce 1971 Cosby přinutil k orálnímu sexu v green roomu (místnosti, kde se herci připravují, než vejdou na scénu), těsně před jejím výstupem v Tonight Show with Johnny Carson.

Cosbyho právníci zpochybňují důvěryhodnost Louisy Moritz, která, ač nyní právnička, má zakázáno praktikovat advokacii v Kalifornii. „Už jsme dosáhli bodu opravdové absurdity. Tyhle příběhy jsou čím dál tím víc směšné.“

Třetí je zdravotní sestra Therese Serignese (původním jménem Therese Picking), která se svěří Daily Mailu. Tu měl Cosby zdrogovat a znásilnit v roce 1976 v Las Vegas, když jí bylo devatenáct. Cosby jí prý poslal pozvánku na natáčení, po kterém si ji společně s deseti dalšími lidmi pozval do zákulisí, Tam s ní zůstal osamotě, nabídl jí tabletky metakvalonu a pak ji znásilnil. Později uvede, že si pamatuje jen to, jak se cítila – jako by byla sjetá – jak z ní zmizely šaty, aniž by věděla kdy a jak, jak na ni během styku mluvil sprostě. Serignese navíc odhalí, že pak nějakou dobu udržovala s hercem milostný poměr a že od něj žádala peníze. Pár týdnů po prvním styku se prý navíc cítila těhotná, což mělo mít za následek rychlý konec jejich vztahu. Také prozradí, že byla jednou ze 13 svědkyň (vystupovala pod číslem 10) ze soudního procesu v roce 2006, kdežto Ferrigno a Moritz vznášejí nová obvinění.

Reakce Cosbyho právníků: „Obvinění jsou nepodložená, fantaskní a absurdní.“

Ve vyjádření právníka Billa Cosbyho se dočteme, že vlna těchto obvinění je hlavně z popudu médií, která toto šílenství řídí. Poslední obvinění jsou naprostý nesmysl. Lidé prý přicházejí s těmito divokými příběhy, aby si ospravedlnili, proč čekali 40 let se zveřejněním. Dále hovoří, že je nemožné a nelogické, aby tolik lidí čekalo se svou výpovědí takhle dlouho a nekontaktovalo policii.

K případu se vyjádřili i producenti The Cosby Show: „Bill, kterého známe, byl brilantní a úžasný spolupracovník na seriálu, které změnil televizní prostředí. Současné zprávy jdou zcela mimo naše chápání a to, co o něm víme.“

Investigativní novinář Mark Ebner obviňuje média, že sedm let ignorovala Cosbyho kauzu. Podle něj prý mluvil s Joan Tarshis a dalšími dvěma oběťmi už v roce 2007 a se svým příběhem obešel 33 mediálních domů – a všechna ho odmítla, přestože pro ně nebyl neznámý člověk. Média nechtěla Cosbyho křivě obvinit, a to i přesto, že v té době ho už některé ženy obvinily. Rozhodl se tedy o případu napsat knihu, ale vydavatelství ho taky odmítala, některá i proto, že pro ně byl Cosby obchodním partnerem desítky let.

Diamond Desert Casino v Tucsonu v Arizoně ruší Cosbyho vystoupení naplánované na 15. února 2015.

Cosby tento večer vystupoval ve středisku Atlantis na Bahamách. Představení bylo vyprodané.

21. listopadu 2014: Další den vystoupí další tři ženy s téměř navlas stejným obviněním. Kristina Ruehli obviňuje Cosbyho z toho, že jí v roce 1965 (když jí bylo 22) nasypal ve svém domě v Kalifornii do jejího bourbonu prášky a pak ji nutil k orálnímu sexu.

Herečku Renitu Chaney Hill měl Cosby opakovaně znásilňovat, když byla pod vlivem léků. Renita uvádí, že se tak mělo stát, když byla ještě teenager.

Modelka Angela Leslie zase uvádí, že ji v roce 1992 měl Cosby pozvat do svého apartmá v Las Vegas, kde se svlékl a donutil ji ho ručně uspokojit.

V návaznosti na tato a předešlá obvinění zrušila některá divadla Cosbyho vystoupení, mezi nimi Treasure Island Hotel And Casino v Las Vegas a Virginia Theater v Illinois. Jeho vystoupení, které se mělo odehrát 18. dubna 2015, ruší i Broadway Center v Tacomě (stát Washington).

Reakce Cosbyho právníků je v těchto třech případech stejná jako den předtím – obvinění jsou nepodložená, fantaskní a absurdní.

Tento den se také Bill Cosby vyjádřil k obviněním slovy, která poté byla často citována: „Vím, že jsou lidé už unavení z toho, že nic neříkám. Muž ale nemusí odpovídat na urážlivé a nepodložené řeči. Lidé by si měli znova projít fakta. Neměli by si tímhle projít a neměli by na takové věci odpovídat.“

Cosby tento den vystupoval v Maxwell C. King Center for Performing Arts v Melbourne na Floridě. Sklidil potlesk vestoje.

22. listopadu 2014: Washington Post zveřejňuje rozhovor s další napadenou ženou, bývalou playmate Victorií Valentino. Ji a její kamarádku, herečku Meg Foster (Cagney & Lacey) měl Cosby nadrogovat prášky a pokusit se znásilnit. Valentino vysvětluje, proč nikdy nešla na policii: „V tehdejší době jsem neměla žádný společenský kredit. Tehdy to byly oběti znásilnění, které byly popotahované. Jít na policii byla v té době poslední věc, kterou jste chtěli udělat.“

23. listopadu 2014: Bývalý zaměstnanec NBC Frank Scotti v NBC News prohlašuje, že pro Cosbyho vyřizoval placení ženám. Fungoval prý jako spojka mezi ním a ženami, v letech 1989 a 1990 prý doručoval měsíční platby osmi různým ženám, Cosby se prý za něj kryl. Pak taky měl vždycky hlídat před šatnou, ve které Cosby pořádal interview s náctiletými aspirujícími modelkami. „Podezříval jsem ho, že tam s nimi má sex, ale nevěděl jsem to jistě. Cítil jsem se jako pasák. Bill Cosby není ten člověk, kterého jsem znal.“ Cosby ho prý později donutil svou práci opustit.

Scotti později rozvede to, co pro Cosbyho měl dělat. „Vše, co vím, je, že mi Bill Cosby řekl, že některým lidem mám poslat peníze. Řekl mi kolik a já je poslal a zapsal si to. Zapisoval jsem si to, aby když se mne zeptá, jsem věděl, co jsem komu poslal, a on mne nemohl obvinit z toho, že si ty peníze nechávám pro sebe. Ty ženy jsem nikdy nepotkal. Jedné jsem posílal dokonce 2 000 dolarů měsíčně.“

Martin Singer, Cosbyho obhájce na to později reaguje takto: „Chce na sebe upoutat pozornost. Zjevně hledá svých patnáct minut slávy. Jeho příběh je čistá spekulace.“

Cosbyho obviňuje jedna z bývalých modelek časopisu Playboy. Sarita Butterfield médiím sděluje, že v době, kdy jí bylo 22, byla pozvaná na štědrovečerní oslavu v roce 1974 ke Cosbyovým domů do Massachusetts. „Přitlačil mě do rohu a snažil se mi sáhnout na prsa a políbit mě. Řekla jsem mu, že je tady jeho rodina. Nezajímalo ho to, byl agresivní. Neznásilnil mě, ani mi nedal žádné prášky, ale bylo to nechutné.“ Pozvání na večeři prý přišlo poté, co v Playboyi vyšly první fotky Sarity. Cosby prý platil za letenku i taxík, ale dokonce si ji osobně vyžádal na oddělení lidských zdrojů časopisu.

Cosbyho vystoupení v Capitol Theatre v Yakimě (stát Washington) bylo zrušeno.

Martin D. Singer se narodil v roce 1952, v roce 1977 byl po vystudování Brooklyn Law School přijat do komory advokátů v Kalifornii. V průběhu svého života pracoval jako právník pro přední americké celebrity. Mezi jeho klienty se počítají herci Arnold Schwarzenegger, Charlie Sheen (během jeho soudního sporu souvisejícím se seriálem Two And a Half Men), Sylvester Stallone a Jeremy Piven, režisér Quentin Tarantino nebo třeba americký senátor Harry Reid.

V roce 1980 založil společně s Johnem H. Lavelym Jr. právnickou kancelář Lavely & Singer. Rok po založení měla kancelář 15 právníků.

Deník New York Times ho označil za hlídacího psa hvězd. Sám říká, že jeho firma je jedna z mála, která doopravdy žaluje ostatní namísto toho, aby jen posílala dopisy. Martin Singer získal za svou práci mnoho ocenění, je zařazován mezi 100 nejvlivnějších právníků Ameriky (a ne na nejnižší příčky tohoto žebříčku), už přes deset let je zařazován mezi nejlepší právníky Kalifornie. Od roku 2008 je označován jako nejlepší právník USA v oblasti médií a zábavy.

Důvod, proč je mezi hvězdami takhle oblíbený, je jeho schopnost zametat nehodící se příběhy pod koberec.

24. listopadu 2014: Objevuje se další obvinění. Modelka Jewel Allison řekla New York Daily News, že ji na konci 80. let měl Cosby pozvat na večeři, kde jí měl nabídnout sklenici vína, po kterém se cítila divně. Pak si pamatuje jen jak ji Cosby líbal, mazlil se s ní a zavolal jí taxi. Zároveň Cosbyho označila za sociopata.

Louisa Moritz oznamuje prostřednictvím TMZ, že plánuje proti Cosbymu podniknout právní kroky. Doufá, že aspoň osm dalších žen se k ní připojí, aby vytvořili jednotnou skupinu.

Mark Whitaker, autor Cosbyho biografie, se na Twitteru omluvil, že ve své knize nezmínil obvinění ze znásilnění.

„Věděl jsem o Cosbyho obviněních, ale rozhodl jsem se je do knihy nezahrnout. Nechtěl jsem psát o obviněních, která nemohu objektivně potvrdit… tato obvinění nemají žádné nezávislé svědky ani soudní nálezy, což odporuje mým žurnalistickým a právním standardům a tedy tomu, aby to tam bylo zařazeno.“

Foxwoods Resort Casino v Connecticutu odkládá Cosbyho vystoupení, které bylo naplánováno na leden 2015. Weidner Center v Green Bay (stát Wisconsin) taktéž ruší Cosbyho vystoupení.

Herečka Michelle Hurd (The Glades, Gossip Girl) popsala na Facebooku svůj názor na Cosbyho: „Jeho chování se mnou bylo velice nemístné. Začalo to nevinně, oběd v jeho šatně, pak denně, pak divná herecká cvičení, při kterých musel vždycky mít ruce na mém těle. Řekl mi, že to ostatním hercům nesmím říct, jinak by žárlili. Když mi ale řekl, že mám přijít k němu domů, vysprchovat se, aby mi pak mohl narovnat vlasy a viděl, jak s nimi vypadám, v hlavě mi zablikalo červené světlo. Řekla jsem mu, že k němu nepůjdu a další den se mu ukážu s narovnanými vlasy. Vyhnula jsem se kulce.“ Pak dodává: „Se mnou to nebyl ojedinělý případ. To samé začal dělat jiné herečce, která zde byla na záskok. Probudila se ráno, zdrogovaná a pozvracená a Cosby jí řekl jen, že na ni venku čeká taxi. Nemám vůbec žádný důvod o tom lhát nebo to krýt. Kdo mě zná, tak o tom ví.“

25. listopadu 2014: Bývalá manažerka komediálního klubu Joyce Emmons, která pracovala s lidmi jako Jay Leno, Robin Williams nebo Jerry Seinfeld, se rozhodla vyjít se svým příběhem. V roce 1979 nebo 1980 ji prý v lasvegaském hotelu měl Bill Cosby dát bílou pilulku poté, co si stěžovala na bolest hlavy.

Bill Cosby se s Emmons už nějakou dobu přátelil a ona za ním spolu s přáteli a kolegy jela vždycky, když se objevil v Las Vegas. K incidentu mělo dojít v 30. patře Caesars Palace. Poté, co spolkla pilulku, tak prý za pár minut ztratila vědomí a probudila se až další den ve tři odpoledne, nahá vedle jednoho z Cosbyho přátel. Když pak potkala Cosbyho a zeptala se ho, co jí dal, řekl jí, že metakvalon.

Důvod, proč se ozvala až po pětatřiceti letech, je prý ten, že její syn bezmezně Billa Cosbyho obdivoval a ona mu tím nechtěla brát iluze.

Nedlouho poté, co se s Cosbym seznámila, se jí prý zeptal, jestli bere kokain nebo nějaké jiné drogy. Když řekla, že ne, ukázal jí skříň plnou kokainu a léků a řekl, že on sám nic nebere, ale že to vždy má po ruce pro přátele, co tyhle věci užívají. Emmons říká, že ho nikdy ani neviděla pít alkohol.

Freed-Hardeman University v Hendersonu (stát Tennessee) ruší Cosbyho účast na dobročinné večeři.

26. listopadu 2014: Neznámá svědkyně číslo 8 z Cosbyho případu v roce 2005 se rozhodne ukázat veřejnosti. Jmenuje se Donna Motsinger a své mlčení prolomila v rozhovoru pro New York Post. Cosby ji měl v roce 1971 nadrogovat a znásilnit. V té době Motsinger pracovala jako číšnice v jazz klubu v Sausalitu v Kalifornii. Pro zveřejnění svého příběhu se prý rozhodla proto, že se po tolika letech cítila jako zbabělec.

Ze znásilnění obviňuje Cosbyho i Shawn Brown (později známá jako Shawn Byers, stejná osoba už zde vystupuje pod jiným jménem – Shawn Upshaw). Říká, že v době, kdy s Cosbym udržovali románek (tj. od září do listopadu 1973) jí jednou něco přidal do pití. Ráno se pak vzbudila ve své posteli a věděla, že byla znásilněna. Zároveň ale v interview pro MailOnline přidává pár historek z ložnice.

„Nepamatuji si přesně kolikrát jsme spolu spali, ale bylo to číslo někde mezi dvěma a deseti. V posteli jsem si to s ním úplně neužívala, protože jsem do něj nebyla zase tak zblázněná. Když se podívám zpět, asi jsem taky za moc nestála, měl to asi radši, když jsem byla nadrogovaná.“ Zároveň dodává, že to bylo naposledy, co spolu spali. Byers se ozvala už v roce 2006, ale podle jejích slov jí nikdo nevěřil, protože svůj rozhovor uveřejnila v bulvárním National Enquireru.

Berklee College Of Music odstraňuje Cosbyho jméno ze svého prestižního stipendia. Cosby zde před deseti lety získal čestný doktorát za svůj přínos hudbě.

27. listopadu 2014: Bill Cosby rezignuje na svou pozici mecenáše University of Massachusetts.

High Point University odstraňuje Cosbyho z Board of Advisors (poradní orgán představenstva univerzity).

1. prosince 2014: Cosby odstupuje z představenstva University Temple, kde zasedal od roku 1982.

2. prosince 2014: Judy Huth obviňuje Billa Cosbyho. K činu mělo údajně dojít, když jí bylo 15. Cosby ji měl vzít do Playboy Mansion a říct jí, ať lže o svém věku, jinak se tam nedostane. Když pak byli osamotě, Cosby jí měl začít sahat mezi nohy a nutit ji ke stejné činnosti na něm.

Huth se po deseti letech stala první ženou, která Cosbyho nejen obvinila, ale požadovala i právní dohru, protože na ní tento čin měl zanechat psychické a mentální škody. Dříve prý nemohla vyplnit trestní oznámení, protože se čin měl stát před rokem 1988, kdy vešel v platnost zákon zaručující anonymitu obětem sexuálních zločinů.

Bill Cosby na Twitteru děkuje Whoopi Goldberg a Jill Scott za podporu.

3. prosince 2014: Na tiskové konferenci pořádané Glorií Allred (novou právničkou žalujících, která tímto vstupuje do kauzy) a Beth Ferrier vystoupí dvě další ženy. První, Helen Hayes, tvrdí, že ji Cosby v roce 1973 jeden víkend neúnavně pronásledoval, dokud k ní jednou nepřišel a nesáhl jí na prsa. Druhá žena je známá pouze pod přezdívkou Chelan zase tvrdí, že ji Cosby v roce 1986 ve svém hotelovém pokoji v Las Vegas dal lék (údajně modrou pilulku), o kterém tvrdil, že je antihistaminikum, pak přivedl neznámého člověka, který ji fotil. Cosby ji pak měl znásilnit. Chelan měla v té době mít 17 let a měla být začínající modelkou.

Allred volá po tom, aby se Cosby buď vzdal promlčecí doby, nebo aby všem obětem jeho násilí věnoval 100 milionů dolarů.

Gloria Allred je známá americká právnička zabývající se hlavně případy souvisejícími s ženskými právy. Původně učitelka se zaměřením na arménskou literaturu byla v roce 1966 znásilněna v Acapulcu. Po (tehdy nezákonném) potratu se rozhodla studovat práva a odpromovala v roce 1975. Ve své kariéře se zabývá hlavně ženskými právy, sexuálním harašením a pracovní diskriminací. Založila právní kancelář Allred, Maroko & Goldberg.

Zastupovala mnoho klientů, kteří vedli soudní spory s celebritami. Mezi její protivníky patřili bubeník Tommy Lee, herci Arnold Schwarzenegger, David Boreanaz, Sacha Baron Cohen a Esai Morales, američtí politici Scott Lee Cohen a Anthony Weiner a byznysman a spisovatel Herman Cain. V devadesátých letech se zasazovala o vyšetřování oregonského senátora Roberta Packwooda. Zastupovala herečku Hunter Tylo (Melrose Place) poté, co ji producent Aaron Spelling vyhodil ze seriálu, protože byla těhotná. Případ měl sloužit jako precedens pro práva hereček poté, co otěhotní. Zastupovala modelku Kelly Fisher v soudním sporu s Doddim Al Fayedem poté, co se s ní měl rozejít, aby začal chodit s princeznou Dianou. Allred zastupovala rodinu Nicole Brown Simpsonové v nechvalně známém procesu s O.J. Simpsonem (na druhé straně proti ní krátce stál i otec Kim Kardashian Robert, slavný americký právník). Krátce také zastupovala chlapce, který žaloval Michaela Jacksona ze sexuálního obtěžování.

Po roce 2000 zastupovala zaměstnance firmy Circuit City, kteří měli být vyhození z práce, protože byli příliš staří (takto bylo z firmy propuštěno po celých Státech na 3 400 lidí). Zastupovala také jednu z milenek Tigera Woodse Rachel Uchitel a pornoherečku Joslyn James, s níž měl mít také poměr.

V poslední době ve známějších věcech zastupovala britskou herečku Charlotte Lewis v jejím případu sexuálního obtěžování režisérem Romanem Polanskim. V roce 2012 také zastupovala Jennu Talackovou, kanadskou transsexuálku, která byla diskvalifikovaná z kanadské verze soutěže Miss Universe.

Gloria Allred byla parodována v seriálech The Simpsons, Family Guy a South Park. V roce 2011 moderovala svoji vlastní soudní show We the People with Gloria Allred, která běžela v syndikaci. Objevila se i ve filmu Rat Race (v češtině Milionový závod).

Její dcera Lisa Bloom je známá právní analytička a moderátorka vlastního soudního pořadu Lisa Bloom: Open Court, který běžel osm let na truTV. Od roku 2013 je právní analytičkou pořadu The Today Show na NBC, jinak ale pracuje pro CBS, CNN, HLN, NBC a další stanice.

Obecně je Gloria Allred považována za královnu tiskových konferencí.

4. prosince 2014: Cosby podává trestní oznámení na Judi Huth. Podle něj mu prý vyhrožovala a vydírala ho před deseti lety, jinak prý zveřejní v bulváru, že ji sexuálně napadl. Obvinění Huth jsou prý nepodložená a bezvýznamná. Navíc, protože ho přímo jmenovala ve své žalobě, tím měla poškodit jeho dobré jméno. Cosby po ní žádá 33 000 dolarů jako odškodné.

Mezitím New York Theatre ruší dvě Cosbyho vystoupení. Další divadla v New Yorku dělají to samé, takže většina z prosincových vystoupení je vyřazena z kalendáře. Tarrytown Theatre mluví decentně o „odložení na neurčito“ a vrací divákům třetinu ceny vstupenek, ostatní divadla mluví o „zrušení za jakoukoliv cenu“. Ke zrušením se přidávají i ztráty – ředitel Tarrytown Theatre už dříve uvedl, že zrušení představení ho bude stát 100 000 dolarů.

Námořnictvo zbavuje Cosbyho čestné hodnosti Chief Petty Officer (přibližně okolo hodnosti seržanta), která mu byla udělena v roce 2011. Cosby vstoupil do námořnictva v roce 1956 a sloužil čtyři roky jako lékařský specialista. Z armády byl propuštěn jako Petty Officer třetí třídy.

Šéf losangeleské policie Charlie Beck oznamuje, že bude vyšetřovat jakákoliv oznámení, která budou proti Billovi Cosbymu vznesena nehledě na to, v jakém časovém období se údajný zločin měl stát; zatím prý ale žádné oznámení neobdržel.

Neznámí vandalové na Cosbyho hvězdu na chodníku slávy v Los Angeles píšou slovo ‚rapist‘ (znásilňovač). Policie zahajuje vyšetřování.

5. prosince 2014: Losangeleská policie oznamuje, že zahajuje vyšetřování ve věci znásilnění Judy Huth. Ta se setkala se dvěma detektivy z Útvaru pro zvláštní oběti a mluvila s nimi hodinu a půl. Huth podává trestní oznámení na Cosbyho a spolu se svým advokátem Marcem Streckerem požaduje 100 000 dolarů (později svůj požadavek zvyšuje na 250 000 dolarů. Martin Singer obviňuje Huth z vydírání, když chtěla před deseti lety prodat svůj příběh bulváru.

Ve stejný den vystupuje P.J. Masten, žena, jejíž jméno se z neznámého důvodu později v celém případu vytratí. Bývala playmate a jedna z ‚bunnies‘ (tj. tváří časopisu Playboy) sděluje v interview New York Daily News, že ji Cosby měl v roce 1979, když pracovala jako manažerka bunnies, znásilnit. Masten řekla, že ji Cosby vylákal do hotelu Whitehall v Chicagu s tím, že společně půjdou na večeři. Když přijela, Cosby kouřil se svými přáteli cigarety a nabídl jí sklenku vína. „Poté, co jsem ji vypila, si už nic nepamatuji. Pamatuji si až jak jsem se vzbudila ve čtyři ráno vedle tohohle nechutného chlapa. Odplazila jsem se z postele, oblékla se a zmizela domů. Nevím, co mi do toho dal, ale cítila jsem se mizerně. Věděla jsem, že mě znásilnil.“

Jenže v případu Masten jde o víc. „Znám tucet dalších bunnies se stejným příběhem. Ty se ale bojí ozvat.“ Pak v podstatě dodává, že mezi komunitou bunnies byl Bill Cosby svým chováním velice známý a dívky se na něj navzájem upozorňovaly. Navíc, Cosby není první celebrita, kterou Masten obviňuje ze sexuálně motivovaných zločinů. Druhou je slavný sportovní komentátor Marv Albert, kterého žalovala v roce 1997 za tři roky starý čin.

Janice Dickinson, bývalá supermodelka, která obvinila Billa Cosbyho 18. listopadu, dává interview televizi MSNBC. Nazývá Cosbyho psem za to, že ji na Lake Tahoe v roce 1982 znásilnil. Stržená emocemi zároveň slovně útočí na právníka Billa Cosbyho Martina Singera a říká, aby se probudil a začal ji brát vážně. Po otázkách, jak by se choval, kdyby se něco podobného stalo její ženě nebo dcerám, zvedá v přímém přenosu oba prostředníčky. Cosbyho strana toto odmítla komentovat.

6. prosince 2014: K případu Judy Huth se Gloria Allred odmítla vyjadřovat, protože nejde o její klientku.

8. prosince 2014: Cosbyho vystoupení v Des Moines v Iowě bylo odloženo na neurčito.

Ke Cosbyho případu ohledně Judy Huth se vyjadřuje i Hugh Hefner, majitel Playboye a patron několika dívek, které proti herci obvinění vznesly. „Bill Cosby byl dobrým přítelem po mnoho let a pouhé pomyšlení na tato obvinění je vpravdě smutné,“ řekl Hefner. „Nikdy bych netoleroval toto chování, ať už by se týkalo kohokoliv.“

10. prosince 2014: Tamara Green vyplňuje trestní oznámení na Billa Cosbyho a celou věc v případu svého znásilnění předává soudu. Taktéž žaluje Cosbyho pro pomluvu.

11. prosince 2014: Modelka Beverly Johnson obviňuje Cosbyho z toho, že ji měl v polovině osmdesátých let zdrogovat. Tou dobou se ucházela o roli v Cosbyho seriálu The Cosby Show. Vanity Fair řekla, že ji Cosby pozval do svého newyorského domu, aby si od ní poslechl fráze z epizody. Nabídl jí kávu z vlastního kávovaru. „Po dvou doušcích jsem věděla, že v něm bylo něco dalšího. Než jsem odpadla, stačila jsem jen říct ‚Hajzle.‘, což ho naštvalo, vyhodil mě ven a zavolal taxi.“

Beverly Johnson se tak stává vůbec první afroamerickou ženou, která Cosbyho ze sexuálních zločinů obviňuje.

Bill Cosby se k obvinění později vyjadřuje takto: „Nemůžete přeci říct, že vám někdo hodil prášky do kávy, pak vás strčil do taxi a vy jdete dál a žijete život mezi smetánkou, slavný život a ani jednou si nepostěžujete. Nenahlásíte to policii? Nikomu to neřeknete?“

Houston Symphony ruší vystoupení Billa Cosbyho naplánované na 24. ledna 2015.

13. prosince 2014: V této době už Bill Cosby čelil obvinění od více než patnácti žen. Ve vůbec nejdelším vyjádření ohledně celého skandálu herec pro Page Six říká: „Očekávám, že si černá média udrží svůj vysoký standard v žurnalistice. Jakmile to udělají, musí zůstat neutrální.“

15. prosince 2014: Modelka Chloe Goins vystupuje se zatím nejčerstvějším případem. Daily Mailu řekla, že v roce 2008, když jí bylo 18, jí měl Cosby v Playboy Mansion dát prášky do alkoholického nápoje a znásilnit. Mělo se tak stát na Midsummer's Night Dream Party. Goins byla tou dobou modelkou Playboye. Poté, co vypila vodku, se cítila omámená a vše jí přišlo zamlžené. Cosby si ji pak měl odvést na pokoj, kde odpadla. Když se probudila, cítila, jak ji něco kouše do prstu u nohy. Viděla pak Cosbyho, jak jí olizuje nohy a uspokojuje se u toho.

Ve stejný den Spelman College zrušila profesorská místa pro Billa Cosbyho a jeho manželku, přestože dříve darovali této historické vysoké škole pro Afroameričanky dvacet milionů dolarů. Škola se díky tomu chtěla distancovat od Cosbyho skandálu.

Camille Cosby prolomila mlčení, které ohledně případu jejího manžela z její strany panovalo. „Do té doby, než se obviňující objevili v médiích, nebyl nikdo, kdo by něco takového hlásil. Jakmile bylo obvinění zveřejněno, zvirálnělo. (…) Ten muž, kterého jsem potkala, zamilovala si ho a milovala ho i dál, je muž, kterého znáte díky jeho práci. V médiích je poslední dva měsíce vykreslován jiný člověk, člověk, kterého já neznám. (…) Nikdo z nás nechce být v pozici oběťi, na kterou se útočí. Ale otázka zde je – kdo je oběť? Lidi, kteří Billa obviňují, nikdo neprověřuje.“

Na poslední větu dává důraz a srovnává manželův případ s měsíc starým případem hromadného znásilnění studentky Jackie, ke kterému mělo dojít při párty spolku Phi Kappa Psi na půdě University of Virginia. Na ten první upozornil magazín Rolling Stone, který se ale společně s autorkou článku Sabrinou Erdely stal terčem kritiky médií. Začátkem prosince se omluvil za nesrovnalosti a neschopnost ověřit si fakta, která pocházela od jejich zdroje; v půlce ledna 2015 pak policie případ uzavřela s tím, že neexistuje důvod věřit, že k nějakému znásilnění došlo.

16. prosince 2014: Osmatřicetiletá dcera Billa Cosbyho Evin zveřejňuje status, ve kterém obhajuje svého otce: „On je OTEC, o kterém jste věděli, že ho znáte. The Cosby Show byla moje denní reality show.“

17. prosince 2014: Losangeleský prokurátor odmítá obvinit Cosbyho v případu Judy Huth. V jejím případě uběhla promlčecí lhůta a případný soudní proces by byl bezpředmětný. Den předtím odmítl Cosbyho obvinit z dalších, desítek let starých kauz.

19. prosince 2014: Další žena, známá jen jako Lisa, vystupuje v CBS s obviněním proti Cosbymu. V roce 1988, když jí bylo 21 a začínala svou modelingovou dráhu, jí prý v hotelovém pokoji, kde měla předvést své herecké zkušenosti, Cosby dal nápoj, ve kterém byly medikamenty. Lisa se měla vzbudit o dva dny později doma s tím, že si vůbec nepamatovala, co se mezitím dělo.

Kathleen Phelps, bývalá bunny ze 60. let vystupuje na Cosbyho obranu. Prý má s Cosbym dlouholetý, blízký, nesexuální přátelský vztah a respektuje ho.

Zároveň Cosbyho PR tým vysvětloval hercův výrok ohledně černých médií z 13. prosince. Herec prý nechtěl speciální zacházení od afroamerických magazínů, ale chtěl, aby zaujala neutrální postoj.

22. prosince 2014: Cosbyho obviňuje další žena, herečka Kathy McKee. K incidentu mělo dojít na začátku sedmdesátých let v Michiganu, když mu vezla jídlo do hotelu. Když ho našla v pokoji, choval se prý jako někdo úplně jiný; strhal z ní šaty a znásilnil ji. Kathy se tou dobou s Cosbym přátelila už osm let a, jak řekla Daily News, znali se velmi dobře. O incidentu nepromluvila ani se svým tehdejším partnerem Sammym Davisem Jr.

28. prosince 2014: The Post vydává článek, ve kterém píše, že si Bill Cosby najal několik soukromých vyšetřovatelů, aby „vyhrabali špínu“ na osoby, které ho v současnosti obviňují. Deník se odvolává na několik zdrojů, které zároveň tento Cosbyho krok spojují s jeho právníkem Martinem Singerem. Podle dalších médií platí Cosby vyšetřovatelům šestimístné částky.

Zdroje navíc uvádějí, že jako první se Cosby zaměřil na modelku Beverly Johnson. „Na určitém stupni tato strategie funguje. Jsou schopni třeba najít informaci, že Beverlyin přítel říkal, že o Cosbym může říct jen to dobré. Zjistili jsme, že o tom Beverly neřekla svému životnímu partnerovi celá léta, kdežto tady to nadšeně sděluje médiím. To je přinejmenším podivné.“ Dále uvádějí, že jiná žalující, Kathy McKee, kterou měl Cosby v sedmdesátých letech znásilnit, prý postovala na internet texty, ve kterých obdivovala Cosbyho vystoupení. Stejně tak prý v jednom interview o sobě řekla, že ráda lže.

Martin Singer se odmítl k tomuto článku vyjádřit, ale řekl, že Bill Cosby nebude spoléhat na média a čekat, že budou hrát fér.

4. ledna 2015: V epizodě soutěže Celebrity Apprentice byla Keshia Knight Pulliam, herečka, která dříve působila v The Cosby Show, vyhozena za to, že se odmítla účastnit soutěžní výzvy, ve které měla žádat Billa Cosbyho o peníze. Epizoda byla předtočena v březnu, měsíce před vypuknutím skandálu, s kterým herečka nemá nic společného. Pulliam následně obhajovala Cosbyho na Twitteru a v rozhovoru pro Today a Access Hollywood: „Nemluvila jsem s ním už léta. Můžu říct jen to, že je to velký muž, kterého jsem znala a měla ráda a který byl natolik štědrý, že daroval miliony dolarů školství. (…) Naneštěstí, veřejné mínění se už dávno utvořilo, i když žijeme v zemi, kde jste nevinný, dokud vám to nedokážou.“

6. ledna 2015: Další žena vystupuje na Cosbyho obranu. Bývalá herečka z The Cosby Show Phylicia Rashad říká, že obvinění jsou dobře zkoordinovaný útok na Cosbyho osobu. „Zapomeňte na ty ženy,“ řekla novináři Rogeru Friedmanovi, „to, co vidíte, je destrukce našeho dědictví. Myslím, že to je odněkud řízené. Nevím, proč nebo kdo za tím stojí, ale je to kvůli jeho odkazu.“

Výrok se setkává téměř okamžitě s tvrdou kritikou ze strany Cosbyho odpůrců, hlavně Judda Apatowa.

Therese Serignese a Linda Traitz se přidávají k žalobě pro pomluvu, kterou podala Tamara Green. Zároveň obviňují Cosbyho ze sexuálních zločinů. Žaloba byla podána ve Springfieldu ve státě Massachusetts.

7. ledna 2015: Gloria Allred svolává další tiskovou konferenci. Na ní představuje tři další údajné Cosbyho oběti – Linda Kirkpatrick prohlašuje, že jí Cosby v osmdesátých letech nabídl pití na večírku, pak když se probudila, ležel na ní, další den se omluvil a pak se ji pokusil znásilnit znova; Lynn Neal říká, že Cosby v ní vybudoval důvěru k němu předstíráním, že je přítel, pak ji měl zdrogovat a znásilnit; třetí žena známá jen jako Kacey pak říká, že ji herec v roce 1996, když pracovala jako asistentka jeho agenta, nadrogoval a sexuálně napadl. Gloria Allred pak řekla, že bohužel ve všech případech už vypršela promlčecí doba a že nemůžou vést proti Cosbymu soudní proces.

Zároveň Allred zkritizovala výroky Phylicii Rashad z předchozího dne. Ta se bránila, že média její výroky špatně interpretovala a pro ABC World News Tonight reagovala následovně: „Já jsem taky žena. Nikdy bych nic takového neřekla.“ Dále také rozvedla další část svého výroku a řekla, že obvinění jsou součástí kampaně, která má za cíl společenskou likvidaci Billa Cosbyho.

9. ledna 2015: Z Cosbyho vystoupení v Londonu v Ontariu byl vyhozen divák poté, co opakovaně křičel ‚You are a rapist.‘ (Jsi násilník.)

10. ledna 2015: Doposud největší protesty proti Cosbymu. Před vchodem do divadla v Hamiltonu v Ontariu, kde Cosby vystupoval, se shromáždilo okolo třiceti žen s transparenty. V divadle potom při představení pískají a nahlas protestují a křičí ‚We believe the women.‘ (My těm ženám věříme.)

11. ledna 2015: Na večeru předávání Zlatých glóbů si moderátorky Tina Fey a Amy Poehler utahují z Cosbyho kauzy. Reakce v sále i na internetu jsou rozporuplné.

13. ledna 2015: Bill Cosby ruší vystoupení v Hanover Theatre ve Worcesteru (Massachusetts) naplánované na 6. února. Vystoupení patří do šňůry představení objednané Billem Blumenreichem, majitelem Wilbur Theater, které bude v příběhu hrát ještě roli.

14. ledna 2015: Losangeleská policie prohlašuje, že bude vyšetřovat případ Chloe Goins, kterou měl Cosby znásilnit v roce 2008 a podle kalifornského práva v tomto případě (jako jediné žalující) ještě nevypršela promlčecí lhůta.

Ticketmaster nabízí divákům, že jim vrátí peníze za dvě nadcházející Cosbyho vystoupení v Denveru v Buell Theater. Organizátoři odpovídají, že představení pojedou podle plánu.

16. ledna 2015: Bob Greenblatt, generální ředitel NBC oznamuje, že pro Billa Cosbyho už neexistuje šance, že by se kdy vrátil na jeho stanici.

Cosbyho právník vydává prohlášení ohledně případu údajného znásilnění, které se mělo odehrát v roce 2008 v Las Vegas (případ modelky Chloe Goins, jediný, kterému neuběhla promlčecí lhůta). Tu noc, kdy mělo k činu jít, prý byl Bill Cosby v New Yorku a ne v Los Angeles.

Protestující dorazili na další Cosbyho představení. Tentokrát malá skupina lidí protestovala pouze před Pueblo Memorial Hall v Pueblu (stát Colorado), kde Cosby poprvé od představení v Ontariu vystupoval. Někteří diváci už předem žádali vrácení peněz za představení, agentura Pueblo Live zodpovědná za představení ale prohlásila, že žádné vracení peněz neplánuje.

17. ledna 2015: Média nazývají Billa Cosbyho „nejkontroverznější celebritou současnosti“.

Na Cosbyho další představení v Denveru dorazila i Gloria Allred, která vedla už početnější skupinu protestujících (nakonec se jich sešlo okolo stovky). Diváky při vstupu na vystoupení skenuje ochranka pomocí detektorů kovů.

19. ledna 2015: Na Cosbyho vystoupení v Turlocku v Kalifornii se ukázal pouze jeden protestující. Představení bylo vyprodané. Cosbymu diváci tleskali vestoje.

21. ledna 2015: Jay Leno si utahuje z Billa Cosbyho na televizní konferenci v Miami: „Když si zaletíte do Saúdské Arábie, tak stačí 2 ženy na to, aby vypovídaly proti muži. V Americe jich potřebujete 25.“

Ticketmaster oznamuje, že obdržel celkem 1 200 žádostí na vrácení vstupného za denverská vystoupení. Celkem prý prodal 3 100 lístků, takže vrátí téměř 40 procent vstupného (viz 14. ledna).

26. ledna 2015: Cindra Ladd v otevřeném dopise pro Huffington Post obviňuje Billa Cosbyho ze stejných událostí, které se měly stát jeho ostatním obětem. V roce 1969, když jí bylo 21 a Cosbymu 32 (v té době už byl ženatý se svojí nynější manželkou) ji měl Cosby dát prášek, po kterém se cítila zvláštně (mělo prý jít o zázračný lék na bolest hlavy) a všechno měla rozmazané. Když se zeptala Cosbyho, co to bylo za prášek, Cosby řekl jen: „Věř mi.“ Pak ji údajně měl znásilnit, i když si z noci nic nepamatuje. Cosby se ráno choval, jako by se nic nestalo. „Bylo jasné, že měl se mnou sex. Co mě víc šokovalo, bylo jeho zrcadlo nad postelí. (…) Nikdy jsem nešla na policii. Byla to jiná doba a něco jako ‚znásilnění na rande‘ neexistovalo. Krom mé spolubydlící jsem o tom s nikým nemluvila 36 let. Řekla jsem to až mému manželovi před deseti lety, když se jiná žena rozhodla s podobným případem vyjít na světlo. Toto je poprvé, co o tom mluvím veřejně a také naposledy. Nemám v úmyslu jít k soudu ani dávat další rozhovory.“

Cindra Ladd je bývalou vlivnou ženou z filmového průmyslu, současnou manželkou Alana Ladda, filmového producenta, pozdějšího ředitele televize Fox a člena představenstva 20th Century Fox, člověka, který stojí za filmy jako Blade Runner, Braveheart (Statečné srdce) nebo Chariots of Fire (Ohnivé vozy). Dal svolení k natáčení Hvězdných válek a později za filmem jako jediný z představenstva stál a obhajoval ho.

30. ledna 2015: Cosbyho vystoupení se stěhují do města Sandusky v Ohiu. Policie očekává protestující, proto na místo posílá více policistů. Přestože pár protestujících přišlo, Cosby sklidil od publika potlesk vestoje.

Roseanne Barr, hlavní hvězda sitcomu Roseanne vystupuje v Access Hollywood s prohlášením, které potápí velkou část Cosbyho nadějí. Na otázku, zda ji překvapila obvinění proti Billovi Cosbymu, odpověděla takto: „Ne, protože jako každá jiná, jako všechny ženy v Hollywoodu, těžko najdete kadeřníka nebo servírku, která někoho nezná. My všichni jsme o tomhle slyšeli už dávno a nikoho z nás to nepřekvapilo. My všichni jsme znali někoho, kdo si tím s Billem Cosbym prošel.“

4. února 2015: Místo v amerických médiích teď zabral Billovi Cosbymu někdo jiný. Moderátor nočních zpráv na NBC Brian Williams ve svém pořadu 30. ledna řekl, že před dvanácti lety, když byl točit reportáž v Iráku, byl na palubě dvoumotorové helikoptéry Chinook. Helikoptéru měla zasáhnout raketa a stroj měl nouzově přistát.

Brzy po odvysílání příběh kritizoval letecký inženýr Lance Reynolds, který byl na palubě jedné ze tří helikoptér v době útoku. Reynolds a jeho posádka museli přistát, ale Chinook Briana Williamse prý přiletěl až o půl hodiny později. To potvrdily i archivní zprávy z toho dne, ve kterých Williams říká, že zasažena byla helikoptéra před ním. To samé řekl, když v roce 2007 znovu tento příběh vyprávěl.

4. února Brian Williams ohlásil, že si od moderování dá na nějaký čas přestávku. Ředitelka zpráv na NBC Deborah Turness 6. února přislíbila, že celou věc vyšetří a 10. února Briana Williamse z nočních zpráv odvolala a potrestala ho ztrátou půlroční mzdy. Generální ředitel NBCUniversal Steve Burke rozhodnutí podpořil s tím, že Williamsovo jednání je neomluvitelné a nevhodné.

8. února 2015: Po dvou týdnech se přihlásila další žena, s níž měl být zapletený. Zatím poslední svědek v jeho kauze je bývalá modelka Helen Gumpel, dříve známá jako Helen Selby. Gumpel říká, že si ji v roce 1988, kdy hostovala v The Cosby Show, Cosby zavolal na natáčení. Byla odvedena do Cosbyho převlékárny, kde jí Cosby nabídl drink. Pak ji usadil na pohovku a postavil se svým rozkrokem před její tvář. Gumpel zároveň říká, že při natáčení svých scén na ni Cosby dělal neslušná gesta. „Nikdy jsem o sobě nepřemýšlela jako o oběti, protože jsem odmítla jeho návrhy. Ale moje kariéra byla oběť.“

Gumpel svůj příběh zveřejnila na tiskové konferenci v hotelu v centru Bostonu (Massachusetts) pár hodin poté, co Bill Cosby zrušil své představení ve Wilbur Theater v tomtéž městě. Na místě byli připraveny i stovky demonstrantů, které chtěly protestovat před divadlem. Oficiálně Cosby zrušil představení kvůli špatnému počasí (v Bostonu bylo tou dobou okolo 50 cenimetrů sněhu a dál sněžilo). Cosbyho mluvčí Andrew Wyatt říká, že obě vystoupení, která se měla v Bostonu odehrát, byla vyprodaná a že zrušení nemělo nic společného s protestujícími.

Vlastník Wilbur Theater a promotér Bill Blumenreich prohlašuje, že přivedení Billa Cosbyho je pro něj ztrátové. Snažil se prý vystoupení zrušit a celkem z devíti objednaných se mu to v sedmi případech podařilo, krom těchto dvou bostonských.

Právní zástupce Helen Gumpel Mitchell Garabedian, jehož kancelář se specializuje na oběti sexuálního násilí, volá po tom, aby se Cosby sešel se všemi ženami, které ho obviňují. Na výše zmíněné tiskové konferenci také řekl, že Cosby může odvolat svá vystoupení, ale neumlčí tyto ženy. Chce se sejít s právním zástupcem Cosbyho Martinem Singerem, ten ale zatím neodpovídá.

9. února 2015: Cosby odkládá na neurčito své vystoupení v Jacksonu (stát Mississippi), které se mělo odehrát 26. února v Thalia Maria Hall.

Bill Blumenreich říká Boston Globe, že zrušená vystoupení s Billem Cosbym nedostanou nový termín. „Od té doby, co byla vznesena obvinění, nabízím peníze zpět každému, kdo si o ně zavolá.“

10. února 2015: Po vzájemné dohodě mezi Billem Cosbym a Heinz Hall for the Performing Arts v Pittsburghu je zrušeno komikovo vystoupení naplánované na 21. února.

12. února 2015: Frank Scotti, bývalý zaměstnanec NBC (viz 23. listopadu 2014) ukazuje NBC osm bankovních lístků, které dokazují, že měl Cosby posílat peníze ženám ve svém okolí. Šeky jsou datované mezi roky 1989 a 1990 a obsahují částky od 389 dolarů do 1000 dolarů. Dva na celkovou částku 1400 dolarů jsou na jméno Angela Leslie (viz 21. listopadu 2014), tři pak na jméno Alva Chin (jde o herečku Alvu Chinn?). Angela Leslie říká NBC News, že dostala od Cosbyho dva šeky, které měly sloužit na zaplacení letenek a vstupenek na předávání cen. Šeky jsou datované na 13. srpna 1990. Leslie říká, že peníze nepřijala a vrátila je zpátky. Jeden z posledních šeků pak patří Shawn Thompson (viz 1. července 1997).

Bill Cosby odkládá své představení v Bakersfieldu, které se mělo tento den konat. Oficiálně nebyl sdělen žádný důvod, divadlo The Fox Theatre bude vracet divákům peníze.

13. února 2015: Gloria Allred svolává další tiskovou konferenci, na které představuje dvě další údajné Cosbyho oběti, obě bývalé modelky. Jedno z obvinění sahá až do roku 1969, kdy, tehdy dvacetiletá Linda Brown, měla být sexuálně zneužita na hotelovém pokoji v Torontu poté, co jí Cosby nabídl pití. „Cítila jsem se jako hadrová panenka. Vůbec netuším, kam zmizelo moje oblečení nebo proč jsem v jeho posteli. Byla jsem paralyzovaná a nemohla jsem to zastavit. Cosbymu jsem věřila jako čestnému, milému a důvěryhodnému člověku. Chci, aby lidé věděli, kdo pan Cosby ve skutečnosti je: je jako doktor Jekyll a pan Hyde. Pokud mu budete věřit, taky vás oklame.“ S Cosbym se měla seznámit na schůzce, kterou zařizoval její agent. Linda Brown je známá tím, že je první ženou, která se na televizní obrazovce ukázala pouze v podprsence. Stalo se tak v roce 1969 v televizní reklamě.

Druhá údajná oběť se jmenuje Lise-Lotte Lublin a v současné době je jí 48 let. V roce 1989 jí měl v lasvegaském hotelu zkoušet z jejích hereckých dovedností, pak jí nabídnout drink na uvolnění. „Věřila jsem mu, protože ho všichni respektovali. Chuť toho pití byla příšerná a neznámá, já byla abstinent, nevěděla jsem, jak to má chutnat. Pak jsem byla otupělá a jen vím, že si ke mně přisedl a hladil mi vlasy. Pak jsem se probudila až doma aniž bych si cokoliv pamatovala. Moje auto bylo přitom před domem.“

Gloria Allred, která v současnosti zastupuje šest z téměř pětatřiceti žen a vede proti Cosbymu protestní akce, se tak stává jeho hlavním právním protivníkem. Allred na tiskové konferenci řekla: „Pan Cosby si myslí, že tomu za chvilku bude konec, že se to brzy přežene a další obvinění už nebudou vznesena. Mýlí se. Mám v zásobě ještě mnoho žen, které nevystoupily veřejně, ale které by tak rády učinily v budoucnu.“

15. února 2015: Saturday Night Live vysílá svůj tříapůlhodinový speciál ke 40. výročí pořadu. V jedné scénce paroduje pořad Jeopardy (Riskuj!) a v jejím rámci odvysílá několikasekundové video parodující Billa Cosbyho, kterého hraje Kenan Thompson. Scénka samotná v podstatě nic neznamenala (i když se o ní a celém Jeopardy později mluvilo jako o scéně, která si ukradla celý pořad), vtip pocházel ze situace, kdy musel Ferrell (který hrál moderátora) promítání utnout, i když mělo být video natočeno před půl rokem. Výroční speciál zaznamenal sledovanost 23,1 milionu diváků a rating 7.8. Pro NBC to byl nejúspěšnější pořad vyjma Super Bowlu a posuperbowlových pořadů v posledních osmi letech (od finále seriálu Will & Grace).

19. února 2015: Bill Cosby odkládá své další představení. Tentokrát jde o vystoupení, které se mělo odehrát v Providence Performing Arts Center ve městě Providence (Rhode Island) 26. června. Cosby to oznámil v emailu, ale nezveřejnil žádný důvod odložení.

Vychází najevo, že ve scénce ke 40. výročí Saturday Night Live (viz 15. února 2015) měl Billa Cosbyho hrát Eddie Murphy. Ten ale, přes veškeré přemlouvání, odmítl roli zahrát, jak informoval Norm Macdonald, bývalý člen hereckého štábu SNL. Podle něj prý Murphy nechtěl „kopat do člověka, který leží na zemi“.

Bill Cosby ještě ten den skrz svého mluvčího Murphyho neúčast oceňuje: „Vážně oceňuji, co Eddie udělal a tleskám mu za to.“

Komik potom v noci oznamuje zrušení dvou červnových koncertů v severní Kalifornii. Po vzájemné dohodě zrušil jak akci v The Wells Fargo Center for the Arts v Santa Rose (6. červen), tak ve Flint Center v Cupertinu následující den. Promotér, společnost Ticketmaster, slíbil v druhém případě vrácení peněz, protože zrušení akce pocházelo z jeho strany. Vrácení peněz se nakonec ale dočkají i návštěvníci prvního představení, stejně jako představení zrušeného stejný den ráno. Proti Cosbyho představení v Santa Rose ale vystoupila i petice, kterou na portálu Change.org podepsalo na 4 300 lidí.

20. února 2015: Následující den Bill Cosby ruší představení v Rochester Broadway Theatre League v Rochesteru (stát New York). Představení bylo naplánované na 25. dubna.

Buzzfeed zveřejňuje článek, podle kterého filmařka Jamey Phillips od roku 2007 natáčela s Cosbym materiály pro její časosběrný dokument. Původně mělo jít o dokument složený z archivních a nových záběrů a Cosbyho boje proti rasismu (viz jeho Pound Cake Speech – projev o libře koláče). Natáčení pokračovalo i v roce 2014, podle článku to ale vypadá, že Phillips veškeré práce na projektu ve světle posledních událostí stopla. Phillips v současné době neodpovídá na žádné otázky.

21. února 2015: Ke Cosbyho případu se vyjadřuje i herec Samuel L. Jackson, který v osmdesátých letech působil tři roky jako kamerový záskok za Billa Cosbyho.

„Přál bych si, kdyby k tomu něco řekl. (…) Často se říká, že není kouře bez ohně. Ale já ho nebudu soudit. Tedy, úsudek jsem si už udělal, protože mám dceru a ženu, kterou miluji, v mém životě je hodně žen a vím, jak lehce je může společnost zranit. A mocní lidé toho využívají.“


Následují informace doplněné po zveřejnění článku

23. února 2015: Jennifer Lee Pryor, vdova po Richardu Pryorovi, afroamerickém komikovi, herci a režisérovi, v nejnovějším podcastu pořadu Alison Rosen is Your New Best Friend prohlašuje, že její muž, narozdíl od Cosbyho, se choval slušně.

„Bill nesnášel Richarda, protože nepracoval čestně. Richard byl nečestný navenek, ale uvnitř byl slušný. Bill, víte… byl zasranej pokrytec a uvnitř špína. Můj komentář nemá potvrdit ta obvinění, ale bylo veřejným tajemstvím, že Bill opíchal všechno, co se jen hnulo. Ten hnus, co na něj teď vyplouvá, byl jen těsně pod povrchem… Já s tímhle neměla nic společného, ale existovali lidé, co o tom věděli, a ti se právě začínají hlásit.“

Jennifer Lee Pryor dál ocenila to, že se Hannibal Buress odvážil kopnout do svatouška. „Není cool sundat černou ikonu. Lidé vám říkají: ‚Moc jich nemáme, nechte ho být.‘“

24. února 2015: Po vzájemné dohodě bylo zrušeno Cosbyho vystoupení v Singletary Center for the Arts na University of Kentucky v Lexingtonu. Od 2. března budou účastníkům vraceny peníze za vstupné.

25. února 2015: V interviewu pro CNN vystupuje další údajná Cosbyho oběť. V roce 1984, když bylo začínající herečce a modelce Heidi Thomas čtyřiadvacet let, prý Cosby hledal začínající mladé talenty, které by mohl mentorovat. Thomas se s Cosbym seznámila skrz svou agentku Annie Maloney, na jejíž radu odletěla do Rena. Tam ji vyzvedla limuzína a odvezla do soukromé rezidence. Na její otázku, proč nejedou do Harrah's Hotel and Casino, kde měl Cosby vystupovat a kde se měli setkat, jí bylo řečeno, že je to kvůli paparazziům. Když přijela do rezidence, Cosby po ní na privátním hereckém cvičení chtěl, aby mu přečetla text hlasem opilé osoby. Když mu řekla, že moc nepije, zeptal se jí, jak to chce číst, když nikdy nebyla opilá. Nabídl jí sklenici vína Chablis a za chvilku měla vše zamlžené. Cosby se jí prý ptal, jestli se teď už na roli cítí. Když se pak probudila, cítila, jak jí Cosby nutí své přirození do úst a při tom říká: „Jsem tvůj přítel… a tvůj přítel se udělá.“ Poté Thomas vyběhla z pokoje, ale později se za své chování omluvila. S Cosbym se pak viděla už jen jednou, po jeho show v St. Louis, ale nikdy s ním už nebyla sama. O incidentu neřekla ani své agentce, ani agentuře, dokonce ani své matce. Ta to prý však vycítila z jejího telefonátu v průběhu dceřina výletu.

Bill Cosby bude podle svých právníků žádat soudce, který projednává případ Tamary Green, Therese Serignese a Lindy Traitz, které na něj podaly žalobu pro pomluvu, aby tento případ odložil. Pomluvy se prý měl Cosby dopustit v médiích, kde měl jejich příběhy označit jako lži. Zpráva přišla poté, co oba právnické týmy projednávaly podrobnosti případu po celý poslední měsíc.

Cosbyho nový PR konzultant, firma Purpose PR, zveřejňuje hercovo prohlášení, kterým reaguje na sérii představení, které byly tento měsíc zrušeny a také na nadcházející představení v Lafayette v Louisianě, které zatím zrušeno nebylo a které se má odehrát v pátek 27. února. Představení je den před konáním vyprodané jen způlky.

Drazí fanoušci! 53 let jste mi předávali vaši lásku, podporu, respekt a důvěru. Děkuji vám! Nemůžu se dočkat, až uvidím vaše rozesmáté tváře a až zahřeji vaše srdce úžasným darem – smíchem!

Jsem připraven! Děkuji jak vám, tak pracovníkům divadla, organizátorům akce a lafayettské komunitě za neutuchající podporu a vaši návštěvu, při které objevíte rodinu, humor a zábavu.

Hej, hej – ještě jsem neskončil!

27. února 2015: Jak slíbil, tak učinil. Bill Cosby skrz svého právního zástupce požádal soud v Massachusetts, kde se případ pomluvy projednává, aby soud případ zamítnul. V osmatřicetis­tránkovém odůvodnění je právní zástupce mluví o tom, že podle amerického práva se nevyžaduje, aby obviněný (tedy Cosby) zůstal nečinný, pokud je veřejně napadán. Případ, kdy jeho zástupci měli ženy označit za lhářky, je tedy sebeobranou proti nařčením, která byla proti Cosbymu vznesena. Také říkají, že v případech sexuálních provinění nebyly ženy schopny vyplnit obžalobu, kterou by se mohl soud zabývat. Linda Traitz, Tamara Green a Therese Serignese zatím nezveřejnily své požadavky ohledně výše odškodného.

Dvouhodinové páteční představení Billa Cosbyho v Heymann Performing Arts Center v Lafayette v Louisianě navštívilo na 1 000 diváků. Diváci byli před představením upozorňováni, aby vystoupení nepřerušovali. Cosby ale sklidil potlesk vestoje.

28. února 2015: Přestože byla stanice Netflix jednou z těch, která s Billem Cosbym přerušila spolupráci (viz 19. listopadu 2014), rozhodla se zakoupit práva na jeden z jeho seriálů – A Different World, který je spin-offem The Cosby Show. Seriál běžel na NBC od roku 1987 šest let. Kompletní seriál bude na Netflixu dostupný od 17. března.

Bill Cosby dnes vystupoval ve William B. Bell Memorial Auditorium v Augustě v Georgii. Během představení nedošlo k žádným incidentům, krom jednoho, při kterém divák na Cosbyho křičel: „Puerto Rico supports you. (Portoriko tě podporuje.)“ Podle zpráv byli diváci z představení nadšení.

3. března 2015: Po chvíli klidu opět na světlo světa vystupuje další žena, která Billa Cosbyho obviňuje ze znásilnění. Žena se jmenuje Patricia a v rozhovoru pro BuzzFeed uvedla, že v době, kdy jí bylo 22 let, tedy v roce 1978, byla pozvaná na večeři ke Cosbyovým domů do Shelburne Falls v Massachusetts. Tam jí Cosby namíchal alkoholický nápoj a chtěl po ní, aby jako herečka předstírala, že je královna, které na tvář kape ovesná kaše.

„Bylo to divné,“ řekla Patricia. „Řekl mi, že se mám chovat jako královna bez ohledu na to, co se bude dít. Chtěl po mně, abych odešla z místnosti a zas přišla a předvedla mu, jak bych se chovala s ovesnou kaší na tvářích. Pak mi začalo být divně z pití a ztratila jsem vědomí. Pak už si moc nepamatuji.“ Pak prý šla do Cosbyho pokoje, kde se ocitla nahá. Naproti ní měl být Cosby v županu. Měl říct Patricii, že se pozvracela a že jí vyčistil oblečení. Dokonce jí měl nabídnout kartáček na zuby. Další ráno se prý cítila, jako by do ní někdo v noci pronikal. Pak si prý uvědomila, co se stalo.

5. března 2015: Žena, která v Cosbyho aféře byla dříve známá jako Jena T. se rozhodla odhalit své celé jméno. Žena se jmenuje Jennifer K. Thompson a v soudním procesu z roku 2005 vystupovala jako anonymní svědkyně č. 2. V roce 1988, kdy se potkala s Cosbym, jí bylo 17 let a byla začínající modelkou. Cestovala z Marylandu do New Yorku, aby se setkala s lidmi ze své zastupující agentury. Magazínu People řekla, že ji poslali na místo natáčení The Cosby Show, aby se tam s Cosbym setkala a že pak Cosby telefonoval jejím rodičům, aby je ujistil, že se o ni postará, až se přestěhuje do New Yorku. Pak prý pozval ji i její rodiče k sobě domů na večeři a nabídl jí pomoc s její kariéroou.

Pak jí prý ale začal Cosby neustále volat a zvát a prý až nepříjemně se jí dotýkat. V roce 1989 se pak s ním chtěla setkat naposledy, aby jejich pracovní vztah ukončila. Cosby ji vzal na pracovní oběd se svým přítelem psychiatrem; vyjádřil obavy o její zdraví poté, co četl její povídku, co o něm napsala. Po obědě se s Cosbym vrátila k němu domů, kde ji donutil, aby předvedla sexuální akt. „Jsem si jistá, že mi dal něco do pití,“ řekla Thompson. „Věděl, že jsem to chtěla skončit. Celé to bylo… jediné co si pamatuji bylo, jak jsem mu to dělala rukou.“ Za to jí měl Cosby dát 700 dolarů.

Thompson uvedla, že se rozhodla zveřejnit své celé jméno, aby svůj příběh podpořila a dala mu na vážnosti.

Žena sdělila svůj příběh médiím už v listopadu 2014, ještě pod přezdívkou Jena T. Právník Cosbyho Martin Singer na její příběh reagoval takto: „Je absurdní publikovat takto nepodložené příběhy od anonymních osob.“ Odhalení identity zatím právník nijak nekomentoval. Thompson také sdělila, že vůči herci nechce podniknout žádné právní kroky.

6. března 2015: Jewel Allison (viz 24. listopadu 2014) vystupuje veřejně v deníku The Washington Post se zdůvodněním, proč jí trvalo tak dlouho, než vystoupila s obviněním proti Cosbymu.

„Narozdíl od převážně bílých žen, které Cosbyho obviňovaly, jsem jako Afroameričanka cítila, že u mě je v sázce mnohem víc. To, že jsem pověděla svůj příběh, jen pomohlo srazit Cosbyho níž.

(…) Když jsem poprvé slyšela, že Andrea Constand a Tamara Green zveřejnily své příběhy, necítila jsem úlevu, byla jsem zděšená. Věděla jsem, že tyhle ženy si nevymýšlí a nekonspirují, aby zničily nejoblíbenějšího amerického otce [jedna z Cosbyho přezdívek – pozn. red.]. Nechtěla jsem ale vidět dalšího Afroameričana pomlouvaného v médiích. Když jsem se rozhodovala, zda s příběhem vyjít ven, nevěděla jsem, kam položit svou oddanost, zda na stranu žen, které byly sexuálně napadeny nebo na stranu černošské Ameriky, která byla systematicky diskriminována.

(…) Když jsem pak v listopadu svůj příběh vypověděla, bylo pro mě těžké se ostatním Afroameričanům podívat do očí. Určitým způsobem jsem cítila, že jsem zradila černou Ameriku a někteří mí afroameričtí přátelé vypadali, že jsem jim skutečně ublížila a nenabídli mi žádnou podporu… ale jakmile jsem prolomila mlčení, zjistila jsem, že strach a víra nemohou žít na jednom místě společně.“

9. března 2015: Jeden z největších Cosbyho kritiků, producent Judd Apatow, vystupuje na stanici MSNBC s tím, že Cosby sice byl inspirací pro celou generaci amerických komiků, ale že obvinění rozhodně nejsou přehlédnutelná. Lidem, co Cosbyho obhajují proto, že proti němu nebyl vznesený žádný důkaz, vzkazuje, zda pro ně není důkazem samotné obvinění třiceti žen? Apatow se v Cosbyho kauze angažuje už několik měsíců, hlavně na Twitteru. Po Cosbym už dříve chtěl, aby předvedl 30 alibi, jinak mu prý neuvěří. Stejně tak tweetuje divadlům, kde má Cosby vystupovat, zda je pro ně Cosby přijatelným vystupujícím i po tolika obviněních. Slavným se stalo jeho prohlášení, že měl v životě v posteli méně žen, než kolik jich Bill Cosby znásilnil.

Cosbyho představení ve Warrenu v Ohiu a v Lexingtonu v Kentucky byla zrušena. Promotér Carlos Larraz oznámil přes email, že ke zrušení došlo po vzájemné dohodě. Představení ve Wheelingu a Charlestonu v Západní Virginii a v Baltimoru stále zůstala na hercově seznamu.

Bill Cosby se tento den také po dlouhé době rozhodl zveřejnit video a ukázat se tak na veřejnosti. Ve videu, které je vůbec prvním videem k fanouškům od vypuknutí skandálu, je zve na vystoupení ve Wheelingu v Západní Virginii. Média označují videozprávu za podivnou až strašidelnou.

10. března 2015: Judy Thompson, matka Jennifer Thompson (viz 5. března 2015), prohlásila, že napsala dopis Camille Cosby, ve kterém popsala třicet let staré události týkající se její dcery.

12. března 2015: Jedna z Cosbyho údajných obětí míří do Nevady, aby zde mohla další den vypovídat a pokusit se tak zrušit promlčecí lhůtu, které se v jejím případě týká znásilnění a sexuálního napadení. Podle současných právních podmínek totiž nemůže být Cosby trestně stíhán. Na místo míří i Gloria Allred, která bude vypovídat za další oběti. Páteční slyšení má být prvním případem ve Spojených státech, kdy se někdo pokusí prolomit promlčecí lhůtu.

13. března 2015: Žena z předešlého dne je Lisa-Lotte Lublin (viz 13. února 2015). Před Nevadským shromážděním (spodní komorou nevadského zákonodárného útvaru podobného našemu Parlamentu) v slzách popisuje události, které měla s Cosbym prožít (říká, jak si pamatuje, že po dvou drincích s Cosbym odpadla a probudila se doma – ale že poté, co slyšela o ostatních ženách, si je jistá, že se mezitím něco stalo), a žádá o eliminování promlčecí lhůty. Říká, že trestní oznámení na Cosbyho podala už v lednu, ale bylo jí řečeno, že nemůže být trestně stíhán kvůli době, která od činu uplynula. Lublin a její manžel se tedy obrátili na člověka, který zákon původně navrhoval a pod jehož patronátem byl schválen (Irene Bustamante Adams, členka demokratické strany), s tím, aby navrhl nový. Adams se vyjádřila v tom smyslu, že by takový krok pomohl obětem sexuálních zločinů, které často čekají roky, než se odhodlají oznámit zločin na policii.

Podle současné nevadské legislativy je v případě sexuálních zločinů promlčecí doba čtyři roky. Nový návrh zákona by promlčecí lhůtu u těchto zločinů odstranil úplně a z tohoto pohledu by je tak dostal na úroveň vraždy a terorismu, u nichž promlčecí lhůta neplatí. Pokud by nový zákon začal platit, nebylo by to retroaktivně (tj. nedotýkal by se zločinů, které už byly spáchány, ale jen těch, které teprve spáchány budou).

Proti novému návrhu zákona se ohradila lobbistka Vanessa Spinazola, podle níž pomáhá promlčecí lhůta uchovávat podstatné detaily v paměti oběti a díky tomu lépe usvědčit pachatele. Promlčecí lhůta má pomoci prošetřit zločiny, dokud důkazy nezastarají a dokud není pro obviněného obtížné připravit smysluplnou obranu. Státní návladní Lisa Rasmussen doplnila, že pokud oběť sexuálního zločinu podá trestní oznámení do čtyř let od činu, promlčecí lhůta je v tomto případě zrušena. Říká ale také, že žalující strana by si měla rozmyslet, zda se chce pouštět do sporu pouze s tvrzením, že „před pětatřiceti lety mi tohle on udělal“.

Mluvčí lasvegaské policie Laura Meltzer nepotvrdila, zda Lisa-Lotte Lublin opravdu trestní oznámení v lednu podala. Oficiálně pořád mluví o tom, že „vyšetřuje více než jedno obvinění“.

16. března 2015: Judd Apatow se znovu výrazněji ohrazuje proti Cosbymu. V rozhovoru pro Huffington Post říká, že je mu líto, že Cosby nesedí ve vězení.

17. března 2015: Stand-up komik Hannibal Buress pro The Insider veřejně promlouvá o tom, jak se pro něj kauza od jeho slavného vystoupení vyvinula. Na červeném koberci akce The Roast of Justin Bieber stanice Comedy Central se setkal s Glorií Allred, která mu poděkovala za všechny nové klienty, které díky němu získala. Buress říká, že předtím ho média vůbec neznala a že o jejich pozornost kvůli Cosbymu vlastně ani nestojí.

19. března 2015: Hannibal Buress v Jimmy Kimmel Live! říká, že mu jeden Cosbyho fanoušek na Facebooku vyhrožoval smrtí. Mělo jít o amatérského kulturistu a striptéra, se kterým má na sociální síti společného přítele.

20. března 2015: Tři ženy – Tamara Green, Linda Traitz a Therese Serignese – které podaly na Cosbyho trestní oznámení (10. prosince 2014 a 6. ledna 2015) se u soudce Marca Mastroianniho ohrazují proti snaze Cosbyho nechat odložit soudní spor ve věci pomluvy (25. února 2015). Cosby se měl pomluvy dopustit v médiích, když se ohradil proti nařčením, která proti němu byla vznesena. Obhajuje se tím, že většinu z těchto věcí pronášeli hlavně mluvčí a lidé, kteří jednali z vlastní vůle a ne z jeho. V prohlášení, které ženy doručily soudci, píšou, že si „Cosby užívá licence ke lhaní, zatímco je pravdivě obviňován z pomluvy“.

21. března 2015: Pozornost se Buressovi dostává i o dva dny později, když v telefonickém rozhovoru pro The Morning Call, který měl promovat jeho nadcházejí vystoupení v Sands Bethlehem Event Center, které se má odehrát 27. března, na otázku ohledně Cosbyho odpoví, že už k tomu nemá co říct: „Jsem ohledně tohoto tématu úplně vyhořelý. Pojďme se bavit o něčem jiném.“ Pak říká, že je těžké ignorovat fakt kolik žen Cosbyho obvinilo. Po dvou minutách prý měl podle reportéra zavěsit, protože byl frustrovaný z toho, že se lidé chtějí bavit jen o Cosbym a ne o věcech, na kterých pracuje (Hannibal Buress hraje jednu z hlavních rolí v sitcomu stanice Comedy Central Broad City a vedlejší roli v The Eric Andre Show na stanici Adult Swim). Téma Billa Cosbyho ale prý nebylo předem oznámeno jako nepřípustné pro rozhovor.

22. března 2015: Bývalá supermodelka Beverly Johnson známá tím, že se v roce 1974 jako první Afroameričanka objevila na obálce časopisu Vogue, oznamuje, že vydá autobiografii, která se má jmenovat The Face That Changed It All. Setkání s Cosbym původně do knihy nemělo být zaměřeno, Johnson se nakonec ale rozhodla ji tam dopsat.

23. března 2015: Bill Cosby posílá svým fanouškům skrz USA Today dvě další videozprávy o chystaných vystoupeních v Charlestonu a Baltimoru. Narozdíl od poslední jsou tyto mnohem decentnější. Video je součástí kampaně připravené jeho novou PR společností.

25. března 2015: Chelsea Handler v rozhovoru pro magazín Esquire říká, že kdyby si před deseti lety nedávala pozor, Bill Cosby by ji znásilnil.

"Byla jsem v Atlantic Citya měla stand-upové představení. Bill Cosby byl tou dobou taky tam, dokonce ve stejném hotelu, taky tam měl své představení. Pak za mnou kolem třetí odpoledne přišel někdo z hotelového personálu a řekl mi, že ‚pan Cosby by se s vámi rád sešel ve svém apartmá‘. Říkala jsem si, že to je divné, že půjdu, ale že nepůjdu sama. Vzala jsem si s sebou další tři lidi, mezi nimi i svého producenta – a díkybohu za to – protože teď už vím, co by se stalo, kdybych tam šla sama. Na to, co se stalo, jsem zapomněla, ale pak mi psal kamarád o té noci, kdy jsem byla s Cosbym v hotelu a vyšilovala jsem, že k němu nepůjdu sama, že jsem mohla teď být jedna z obětí. Takže ano, myslím si, že je vinen.

Média poprvé používají slovo „cosby“ jako sloveso značící postup, který oběti popisují, že Bill Cosby používal při incidentech s nimi – „He tried to Cosby me.“ („Snažil se mě cosbyovat.“)

26. března 2015: Místní politicko-občanské hnutí Slutwalk Baltimore plánuje protestní akci před Patricia & Arthur Modell Performing Arts Center at the Lyric v Baltimoru. Akce se má odehrát v pátek v průběhu Cosbyho vystoupení. Demonstranti se prý nebudou pokoušet přerušovat vystoupení nebo odrazovat ostatní diváky od návštěvy. Akce má začít o půl sedmé večer.

27. března 2015: Gloria Allred svolává tiskovou konferenci, na které představuje další dvě údajné oběti Cosbyho sexuálního násilí. První se jmenuje Margie Shapiro a Cosby ji měl sexuálně napadnout ve vile Hugha Hefnera v roce 1975, když jí bylo 19 let. Shapiro tehdy pracovala v obchodě s donuty v Santa Monice. Cosby zde objednal desítky donutů a Shapiro pozval na natáčení filmu, kde strávila s Cosbym odpoledne. Pak ji pozval na neformální večeři, kterou ale pak zrušil a pozval ji do Playboy vily. Namísto toho ale šli do herny, kde hráli pinball. Pak jí Cosby řekl, že za každou prohranou hru si vezme tabletku prášku a Shapiro souhlasila. Když pak přišla k sobě, byli oba s Cosbym nazí a Cosby do ní zrovna pronikal.

Druhá žena, Sunni Welles, říká, že Cosbyho poznala už jako dítě, hlavně kvůli tomu, že její matka byla divadelní agentka a s Cosbym se přátelila. V době, kdy jí bylo sedmnáct a její matka, storyeditorka v Paramountu, ji vzala na natáčení seriálu I Spy, kde si Cosby řekl o její telefonní číslo. Pak ji měl pozvat na jazzové vystoupení. Tam si Welles objednala Coca Colu a pak prý bylo vše kolem ní jako rozmazané. Nepamatuje si prý, jak odešla z klubu ani že by někam jela. Až ráno se probudila sama a nahá v Cosbyho apartmánu. Odešla domů, kde se vysprchovala a cítila se, jako by měla sex. Na tiskové konferenci ho pak nazývá sexuálním predátorem. Gloria Allred dodává, že Welles bude zvažovat možnosti právní dohry.

Ve stejný den Bill Cosby vystupoval v Baltimoru. Během představení se jeden muž v hledišti postavil a zakřičel: „38 women spoke up and called you a rapist. 38 women!“ („38 žen promluvilo a nazvalo tě násilníkem. 38 žen!“). Poté, co ho ostatní diváci začali okřikovat, Cosby utišil hlediště a řekl muži: „I am going to handle this the way I want it handled. (…) Just remain calm. We are here to enjoy my gift. We are not here to argue. Let those people speak. We will find them and ask them to leave.“ („Tohle si vyřeším po svém. [potom k ostatním] Jen se ztište. Jsme tu, abychom si vychutnali můj dar. Nejsme zde, abychom se hádali. Nechte ty lidi promluvit. Najdeme je a požádáme, ať odejdou.“). Muž potom byl z poloprázdného hlediště eskortován.

Baltimorské vystoupení má ale ještě jeden další výsledek – neprodávaly se zde nápoje, aby nemohly být hozeny do hlediště.

Baltimorské představení se setkalo s protesty, před vchodem demonstrovalo na 30 lidí.

28. března 2015: Modelka Beverly Johnson při propagaci své autobiografie říká Chicagu Sun Times, že nelituje zařazení své příhody s Billem Cosbym do knihy. Říká, že při psaní první autobiografie před deseti lety jí nebylo umožněno příběh sdílet kvůli nebezpečí právního sporu. Při otázce ohledně Camille Cosby, manželky Billa Cosbyho, říká, že si myslí, že Camille je také hercova oběť.

31. března 2015: Muž, který křičel na Cosbyho při jeho představení v Baltimoru, se jmenuje Michael M. Crook. Médiím sdělil důvody svého činu:

„Chtěl jsem, aby pan Cosby, aspoň na moment, čelil realitě. Postavil jsem se mu, protože těm osmatřiceti ženám věřím. Nemůžu za ně mluvit, ale mám povinnost se s nimi panu Cosbymu postavit a říct mu, že se nemůže jen tak jednoduše vyhýbat zodpovědnosti za tyto zločiny.“

1. dubna 2015: Před každým Cosbyho představením je teď každých pět minut přehrávána tato audiozpráva: „Byli jsme upozorněni, že by během představení mohly nastat pokusy ho přerušit. Pokud k takovému narušení dojde, zůstaňte prosím v klidu, dokud se vše nevyřeší. Nekonfrontujte s vyrušujícími osobami.“

7. dubna 2015: Okolo Billa Cosbyho začíná vše utichat. Médii se akorát mihne zpráva o tom, že soudce z jeho případu Mark Mastroianni s ním byl v roce 2011 vyfotografován na oslavě odchodu holyokského policejního náčelníka do důchodu. Mastroianni byl v té době prokurátorem v Hampton County.

8. dubna 2015: Dlouhou dobu teď o Billovi Cosbym není slyšet ani slovo. Po týdnu mlčení přichází jediná zpráva – Tamara Green se u springfieldského soudu dožaduje přístupu k výpovědi Billa Cosbyho z případu Andrei Constand z roku 2005. Tato výpověď jí prý má pomoct v současném procesu. Dokumenty z roku 2005 byly zapečetěny a znepřístupněny.

11. dubna 2015: Philly.com oznamuje, že Bill Cosby nebude mít tento rok proslov na předávání diplomů absolventům Temple University. Bývalý člen představenstva univerzity a jeden z největších mecenášů školy zde mluvil právě za tento orgán, vzhledem k jeho odstoupení o toto právo přišel.

14. dubna 2015: Kenan Thompson, herec známý z pořadu Saturday Night Live, (stejný herec, který hrál Cosbyho ve scénce z výročního speciálu) promlouvá o Billovi Cosbym při představení na University of Pittsburgh. Zážitek, který popisuje, má pocházet z roku 2004, když se účastnili natáčení Cosbyho filmu Fat Albert.

„Cosby byl na place zrůda (zde myslí jeho nálady a vulgarity, a ne nějaké kriminální chování). Jednou si mě vzal stranou a řekl mi, že až ten film vyjde v kinech, bude těžké odhánět ode mě ženské, takže budu potřebovat dva ptáky. (…) Pak jsem jednou přivedl na plac i svoji matku. Trval na tom, že si ji posadí na koleno a bude ji houpat. Když k tomu došlo, dělal na ni nemístné komentáře, jako by mluvil k miminu.“ Údajně měl prý i pronést něco v tom smyslu, že je dítě, co právě jede na koni.

16. dubna 2015: Soudce Mark Mastroianni vydává rozhodnutí, podle kterého tři ženy, které Cosbyho žalují pro pomluvu – Linda Traitz, Tamara Green a Therese Serignese, mohou změnit svou obžalobu. Tato změna má být ale citlivá a nemá měnit opodstatněnost nároků. K rozhodnutí přistoupil poté, co bylo zjištěno, že zmíněný výrok Cosbyho právníka Waltera Phillipse Jr. nebyl pronesen v roce 2014, ale v roce 2005. Walter Phillips Jr. měl říct, že Cosby nezná ani Tamaru Green ani Tamaru Lucier (její rodné příjmení) a že incident, který popisuje, se nestal. Deník The Washington Post, ve kterém byla reakce zveřejněna později článek opravil a vyšlo najevo, že výrok byl pronesen mnohem dříve. Dokonce tak dávno, že nyní už spadá do promlčecí lhůty.

V rozhodnutí Mastroianni také říká, že žalobci nepřinášejí žádné nové argumenty, jen doplňují stávající fakta a již podané argumenty.

21. dubna 2015: Amy Schumer oznamuje, že v jejím komediálním pořadu Inside Amy Schumer se bude jedna scénka přímo dotýkat Cosbyho kauzy. Podle Schumer se prý na tuto scénku produkční tým soustředil nejvíc ze všech.

23. dubna 2015„: The Wrap informuje o třech nových obětech Cosbyho kauzy. Jedna z údajných obětí, Janice Baker-Kinney, říká, že ji v květnu 1982 Cosby pozval na osobní pizza party, kde ale krom jí a Cosbyho byl jen jeden člověk. Baker-Kinney tou dobou pracovala jako barmanka v kasinu Harrah's v Renu. Na party ji Cosby přesvědčil, aby si vzala dvě pilulky. Její zrak se rozmazal a ona se pak probudila s rozepnutými džínami a halenkou. Cosby byl u ní a ptal se, jestli je v pořádku. Pak jí měl dát svou ruku do halenky. Pak zase odpadla a ráno se probudila v posteli vedle Cosbyho. Měl jí říct: "To je jen mezi mnou a tebou.“

Druhá údajná oběť Marcella Tate říká, že v roce 1975 působila jako modelka a skrz přátele se seznámila s Cosbym v klubu Faces v Chicagu. Cosby jí později zavolal, ať ho vyzvedne na letišti a doveze do Playboy Mansion. Podle Tate měla s Cosbym jednu sklenici vína ve vile. Pak má vše rozmazané, jen ví, že skončila na pokoji společně s Cosbym. Říká, že ví, že se stala obětí sexuálního zločinu od Cosbyho a věří tomu, že byla úmyslně vyhlédnuta a zdrogována. Podle ní Cosby nebere ohledy na ženy ani jejich soukromí.

Třetí oběť Autumn Burns říká, že v roce 1970, když jí bylo 20, pracovala v kasinu Sahara. Cosby jí měl dát 500 dolarů do hry, aby s nimi mohla hrát nebo cokoliv jiného uzná za vhodné. Pak ji měl pozvat na své vystoupení. Po vystoupení jí měl dát alkoholický nápoj a pozvat ji na pokoj. Burns říká, že se necítila pod kontrolou, když jí Cosby, ležící v posteli, řekl, ať si sedne na okraj. Cosby jí pak měl chytnout zezadu za krk a vrazit penis do úst. Pak ji měl zvednout a mít s ní sex. Burns říká, že po celý zbytek života cítila kvůli tomuto večeru hanbu.

Gloria Allred navíc dodává, že má v zásobě další Cosbyho oběti, které je rozhodnutá ukázat.

24. dubna 2015: V případu žádosti Tamary Green o zpřístupnění dokumentů z procesu Constand vs. Cosby přichází protistrana s vyjádřením. V daném případu podle ní byla uzavřena dohoda o mlčenlivosti, která se týká přímo Cosbyho a Constandové a není možné ji porušit. Tamara Green prý nemá na dokumenty z případu žádný nárok a nepředložila žádný prokazatelně dobrý důvod požadovaný k tomu, aby jí zpřístupnění bylo umožněno. Cosbyho obhájce navíc v odůvodnění popisuje snahu žalobců jako amatérskou a procedurálně nevhodnou.


Článek budeme průběžně aktualizovat.

Líbilo se? Tak šiř tuto zprávu do světa!
Seraphine313
Autor je občasný článkař/titulkář, podřadný grafik, milovník HTML, závodních her, matematiky a astrofyziky, sarkastik/skeptik/pragmatik, celoživotní STAR WARS fanatik, a v mikrozbytku času i student managementu.

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

BuBBleS
před 205 týdny
to že na tom může být něco pravdy, to je normální. normální ale už není...
Lill
před 203 týdny
Stále musím rozmýšľať o tom, že 10 000 slov! :D Práve dokončujem bakalárku...
Seraphine313
před 203 týdny
Teď s těmi aktualizacemi je to už 13 000... a vidíš, mně to ani nepřišlo...

DALŠÍ ČLÁNKY K TÉMATU

AKTUÁLNÍ ČLÁNKY