Facebook Twitter E-mail
5. ledna 2015

The Americans: CIA musí schválit každý scénář!

V seriálu The Americans (Takoví normální Američané) sledujeme osudy jedné obyčejné americké rodiny v osmdesátých letech minulého století, kdy stále ještě probíhala studená válka. Tedy vlastně ne tak obyčejné. Phillip a Elizabeth Jenningsovi mají krásný dům, dvě děti, vlastní cestovní kancelář… a jsou sovětší špióni.

Málokdo ví, že za tímto seriálem stojí Joe Weisberg, bývalý agent CIA. Pro Ústřední zpravodajskou službu začal pracovat na začátku 90. let, tedy v době, kdy studená válka již skončila. Pocházel z velmi liberální rodiny, takže to, že se stal agentem, bylo celkem nečekané. Po nějaké době však začal svoje rozhodnutí zpochybňovat: „Bylo to na nic. Informace, pro které hodně lidí riskovalo svůj život, americkou vládu ani nezajímaly. Takže hodně práce k ničemu,“ uvedl Weisberg.

Vášeň pro psaní přivedla Weisberga až do Hollywoodu. Poté, co bylo v roce 2010 zjištěno, že se v Americe nacházeli ruští agenti, dostal Weisberg telefonát od producentů z DreamWorks. A tak přišel s konceptem The Americans. Aby to bylo pořádné drama, rozhodl se Weisberg zasadit události během Reaganovy éry.

Jedna z výhod špionážního seriálu odehrávajícího se v osmdesátých letech 20. století je podle Weisberga absence mobilních telefonů: „Philip nemůže zvednout telefon a zavolat Elizabeth, aby jí řekl, že má odněkud vypadnout!“ Je hrdý také na to, že tak může ukázat, čeho mohli agenti dosáhnout v analogové éře, kdy se museli více spolehnout na svůj mozek a lstivost.

Weisberg však ví různé věci, které by CIA ráda udržela v tajnosti. Proto CIA pozorně sleduje vše, co napíše – agentura si vyhradila právo zcenzurovat věci, které by se jí nelíbily. Musí tak schválit každý scénář dříve, než se vůbec začne s natáčením.

To ale není nic neobvyklého. Ve skutečnosti má například i FBI zvláštní jednotku, která se věnuje tomu, aby byla ve filmech a seriálech ukázána FBI v tom nejlepším možném světle. A je to vlastně i logické, když má scenárista takové znalosti o agentuře jako je CIA. A tak je vše, co v The Americans vidíme, opravdu jen fikce…


Překvapilo vás, že si CIA hlídá, co se v seriálu objeví? A těšíte se na třetí sérii, která začne již 28. ledna?

Líbilo se? Za každej like dostane autor bonbón!
Furiant
Autor by se dal charakterizovat jako seriálový maniak, tvůrce několika seriálových webů, dlouholetý redaktor SerialZone.cz, příležitostný časovač titulků, fanoušek metalu a věčný student.

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

YoYo
před 149 týdny
Nie neprekvapilo ma to!
Fruiko
před 149 týdny
Ještě, že FBI nevadí, že jsou všude vyobrazení jako přisírkové a přebírači...

DALŠÍ ČLÁNKY K TÉMATU

SOUVISEJÍCÍ SERIÁLY

AKTUÁLNÍ ČLÁNKY