10. 1. 2015

Person of Interest: Rozhovor k epizodě If-Then-Else

Person of Interest: Rozhovor k epizodě If-Then-Else

Varování! Tento článek obsahuje spoilery k nejnovější epizodě Person of Interest, takže pokračujte na vlastní nebezpečí!

Nejnovější epizoda Lovců zločinců (Person of Interest) přinesla kromě neobvyklého formátu, kdy Stroj vyhodnocuje různé možnosti, jak se vypořádat s potížemi, také velmi šokující dějové zvraty, které čekal opravdu jen málokdo. Náš tým se musel rozloučit s jedním ze svých členů, se Sameen Shawovou (Sarah Shahi), která se mezi hlavní postavy přidala ve druhé sérii, a za tu dobu si dokázala získat nemalý počet fanoušků.

Tvůrce seriálu Jonathan Nolan a jeden ze scénáristů, Greg Plageman, poskytli serveru Entertainment Weekly menší rozhovor, v němž vysvětlují krom odchodu jedné z hlavních postav také nečekaný polibek s Root (Amy Acker) a směr, jakým se bude seriál v nejbližších epizodách ubírat.

Neustále se snažíte trumfnout těmi epizodami s vyšším konceptem. Nezačíná už to být těžké?

Nolan: Už se z toho stala taková soutěž o to, kdo vymyslí tu nejdivočejší a nejšílenější jízdu pro naše diváky.

Plageman: Na začátku roku jsme dali všechny herce do jedné místnosti, do revolveru jsme dali jednu kulku a snažili jsme se přijít na to, jak se propsat až k tomuhle.

Přijde k vám postava, která obstarává nejvíc akce, a poví vám, že je těhotná. Co vás napadne jako první?

Nolan: A sakra. To mě napadne jako první, protože je součástí seriálů a pro nás jí bude i nadále. Ale jako druhé nás pak napadne: „S tím bychom si mohli užít srandy.“ V tom je to kouzlo scénáristy – vše, co vám dá možnost udělat v příběhu něco tak dramatického je pro všechny skvělé. Je to výborné. Chcete se distancovat od takových seriálů, kde tu vaše milovaná postava pořád bude. Kde víte, že jí nic nehrozí. Přišlo nám to jako dobrá příležitost tuto výzvu podstoupit. Jsme rádi za Sarah i za nás, protože nám to dalo možnost odvyprávět dost ohromující příběh v televizi.

Zvažovali jste, že uděláte ze Shawové těhotnou? Nehledě na to, že není vůbec mateřský typ.

Plageman: V hlavách jsme si prošli všechny možnosti toho, kdo vlastně Shawová je a do čeho je nejvíce zapojená, což jsou smrtelné operace. Prozkoumáte pohled všech verzí, v nichž by byla tato postava v seriálu těhotná. Mohla by si vzít rok volna? Dalo by se to na chvíli schovat? A to jsme taky udělali, ale mnohem důležitější je, jestli existuje nějaká verze této postavy jako matky? Začali jsme si uvědomovat, že díky tomu, v čem je Shawová zapojená, je prakticky nemožné, aby v seriálu reprezentovala matku. Museli bychom postavu od základů předělat. A Sarah to myslím cítila stejně. Řekla: „No, tak se do toho pořádně obujeme.“ A cítili jsme, že tento způsob bude ze všech ten nejvhodnější.

Koncept této epizody – Stroj prozkoumávající alternativní simulaci a každá z nich vyústí ve smrt jiné postavy – je geniální. Zvažovali jste ten nápad už nějakou dobu, nebo vás to napadlo k této epizodě jako součást odchodu jednoho z herců?

Nolan: S tím nápadem přišla Denise a my jsme si řekli, že je to prostě zatraceně geniální. Přemýšli jsme o tom už roky. Ten nápad jsme měli už od pilotního dílu – máte v seriálu ten mechanismus, že to Stroj vlastně vypráví ten příběh. A Denise přišla s tím, že bychom to do Stroje vložili tak, že bychom vše prozkoumávali, a vytvořila tuhle neuvěřitelnou prezentaci, který využívá jednoho z hlavních znaků televizního vysílánů, což je reklamní přestávka, a docela se mi líbí celá ta struktura. Líbí se mi ta infuze; zahrnutí toho přirozeného rytmu vysílání televizního seriálu pod její křídla. Je to neuvěřitelné.

Když to porvnáte s loňským odchodem Tarajiové, v jaké náladě psali scénáristi tuto epizodu?

Nolan: Denise napsala i ten díl se smrtí Carterové. Nechápu, co to s ní je.

Plageman: Hrozně moc nás zklamalo, když jsme si uvědomili, že ať už budeme Sarah ztrácet jakkoliv dlouho, stala se nedílnou součástí seriálu. Postava je nástroj, na který hrajete, o což nechcete přijít. Ale když jsme začali budovat příběh a její krytí bylo čím dál více v ohrožení a Root ji tehdy přemlouvala, tak nám začlo docházet, že je z toho příležitost, jak se zmizením postavy přidat na dramatičnosti. Podle mě na tom bylo skvělé, že se do toho Sarah tolik zapálila. Měli jsme za ni jedině radost. Takové věci se stávají. A jakmile jsme byli na stejné notě, tak vše začlo jít jako po másle.

Jestli se Sarah vrátí, osud Shawové nemůže jen tak dva roky viset ve vzduchu. Jak si poradíte s tím, abyste dveře uzavřeli, ale zároveň je nechali pootevřené?

Nolan: Ta otázka se nám díky konceptu seriálu líbí. Premisou je přece vševědoucí Stroj, no ne? To je už od začátku seriálu jednou velkou ironií. Máte Stroj, který ví naprosto všechno, a potom tu máte tým, který se k těmto informacím nedostane a každý týden se snaží odkrýt části celého příběhu. Takže budoucnost Shawové je někde ve Stroji, ale naše postavy o ní neví, což se teď pro nás stává velkým hnacím motorem.

Koho z týmu zasáhne „smrt“ Shawové víc než ostatní?

Plageman: Určitě je jasné, že Root to moc dobře nezvládá. Podle nás to v několika následujících epizodách bude takovou hnací silou. Stanice tuto trilogii epizod silně propaguje a ta trilogie nám opravdu zajímavým způsobem rozšiřuje obzory příběhu. Z kreativního hlediska nám to otevřelo takové nové dveře, jak to u velkých odchodů bývá. Čeká nás teď několik docela divokých epizod.

Teď k té puse s Root. Byl to takový dárek pro fanoušky?

Nolan: Tak to je ošemetná otázka. Nebyl to jenom dárek. Ten vztah jsme prozkoumávali už od začátku. Vybavuju si první díl, kde byla scéna Sarah s Amy, a mezi jejich postavami byla chemie. Pozorovali jsme je, jak spolu hrají, a řekli jsme si, že je to skvělé párování. Je mezi nimi vážně velká chemie. Na televizi je dobré, že můžete do scénaře vtisknout diváckou odezvu, v tomto případě šlo o tu chemii. Když mezi nimi vidíte takové kamarádství, tak nechcete, aby ten vztah přišel vniveč. Prostě muselo dojít k klíčové chvíli. Root svoje cita dala jasně najevo. Shawová, která si své emoce střeží, není ten typ člověka, co je ve styku se svými city. Ale v takovou chvíli jste po Shawové něco požadovali. Chtěli jste, aby Shawová ty city nějakým způsobem oplatila.

Sarah měla na tu pusu trochu odlišný názor. Byla to spíš pusa ve stylu „loučím se navždy“ nebo spíš něco jako „sklapni, já se vrátím“?

Plageman: Ten den jsem byl se Sarah na place a je to vlastně trochu jiné, než jak tomu zprvu přistupovala. Měla na to docela zajímavý názor, něco jako, že si myslí, že nikdy neprohraje. Pojala to vlastně jako takovou umlčovací pusu. Ale podle mě šlo spíš o vzájemnou citovou záležitost, která mezi nimi v této sérii byla. Cítila to asi tak: „Možná se odtud dostanu živá, nebo možná taky ne, tak jí asi dám to, co chce.“

Nolan: Jako polibek na rozloučenou jsem to nikdy nebral, Shawová prostě ví, jak má odvést svou práci. Tou prací bylo dostat Root do výtahu. Ať už se odtamtud dostane taky, nebo ne, tak Root prostě dostane pryč, i kdyby ji měla zmlátit do bezvědomí, tak jak jí do toho výtahu dostane? Ten polibek se zdál jako vhodný nástroj a zajímavá je ta chvíle hned po polibku, kde spolu mají Shawová a Root svou chvilku. Bylo to vlastně celkem pěkné. Už se těšíme, až začneme tam, kde jsme skončili.

Jaká je velká otázka pro druhou polovinu série?

Plageman: Ta velká otázka a to, čemu teď tým musí čelit, je protivník, který je odhodlaný najít Stroj. Co s tím tým udělá? A jak zvládnou pokračovat, když přišli o svého člena? Jak se z toho zotaví? Je to vlastně docela zábavné.

Když teď došlo i na smrt, je v sázce mnohem víc.

Nolan: Samaritán je vážně impozantní nepřítel. Nechtěli jsme, aby v příštích devítí epizodách Shawová skrývala svoje těhotenství. Taková není ta postava, ani náš seriál. Odchod Sarah nám dal vlastně příležitost potvrdit, jak je Samaritán nebezpečný a co všechno je teď v sázce. Pro nás je to připomínka toho, že vždycky může být hůř.


Co říkáte na nejnovější epizodu Person of Interest? Jak se vám líbil neobvyklý koncept celého dílu? Bude vám Shawová chybět?

Copak asi dělají tyto tlačítka? 
lukascoolarik

lukascoolarik

Autor si zatím nevyplnil svoje mikrobio.
Poslední komentáře4zobraz všechny 4 příspěvky
Lex-san

Lex-san

Musím se přiznat, že jsem tuhle epizodu docela prokouknul. Podle traileru, kdy umřou všichni, se dalo...
před 286 týdny
Jumpstar

Jumpstar

Dobrý rozhovor, Nolan je borec! Osobně doufám, že jsme Shaw neviděli naposled... Tady je kdyžtak ještě...
před 286 týdny
Pascal

Pascal

Preco by si zabil Fincha? A netreba pozerat preview, aj tak robi CBS strasne zle tie promo videa. Ja...
před 286 týdny
Další články k tématu