Facebook Twitter E-mail
20. ledna 2015

Pilotová sezóna: Kopírování úspěšných vzorců

Komerční televizní stanice zoufale touží po pozornosti diváků. Moc dobře vědí, že jsou lidé v současnosti přehlceni různými programy a stále více se upínají k seriálům jinde...

Televize byl vždy velmi vnímavý byznys. Stanice se vždy nechají inspirovat nejnovějšími trendy a snaží se rozmnožovat skupinu nejčerstvějších televizních hitů. To se děje i přesto, že právě v tomto odvětví je vkus velmi nestálý a jen zřídkakdy lze hřebíček uhodit dvakrát na stejnou hlavičku. Pro tuto vývojovou pilotovou sezónu jsou žhavými favority projekty typu Empire, How to Get Away with Murder a do určité míry také Black-ish a Cristela.

Načasování překvapivě silného startu zmíněného Empire přichází právě v momentě, kdy komerční stanice (Velká pětka) začínají se svými pilotovými objednávkami. Je dost dobře možné, že tento seriálový úspěch výrazně ovlivní jejich rozhodování. Vlastně už začínáme vidět náznaky v prvních pilotových objednávkách. Stanice Fox si objednala pilot k remakeu filmu Minority Report a CBS dala na vědomí plány o dalším spin-offu Criminal Minds. Jedinou stanicí, která se už rozjela ve velkém, je NBC se svými třemi dramatickými a čtyřmi komediálními objednanými piloty.

Jedním z potenciálních nových dramat na NBC je projekt, který hodně dlouho unikal pozornosti. Jedná se o projekt Love Is Four Letter Word, u kterého jednovětý popisek říká, že jde o příběh, ve kterém se „rasa, sexualita a pohlaví dostanou do kontrastu, když tři rozdílné páry začnou testovat moderní způsob manželství“. Dva ze tří dramatických pilotů NBC mají silný etnický podtext. Tím druhým je The Curse of the Fuentes Women, který pojednává o třech generacích latinskoamerických žen. Kromě toho stanice minulý týden oznámila objednávku celé série komedie TelenovelaEvou Longoriou v hlavní roli, která se odehrává v zákulisí natáčení španělské telenovely, a minisérie Freedom Run o výzmané události americké černošské historie. S tím, že objednávky pilotů nás plně zahltí v následujících týdnech, je téměř jisté, že více příkladů bude následovat.

Komedie nadále zůstává zdrojem největších frustrací šéfů komerčních stanic. Letošní sezóna vyplodila řadu silných dramat, ovšem pouze jednu úspěšnou komedii: Black-ish, která však v ratinzích po silném startu mírně upadla. Velká čtverka (bez CW) se jistě bude snažit toto komediální prokletí prolomit celou řadou pilotů, ať už single- či multi-kamerových.

Loňský populární trend objednávek celých seriálů bez pilotové fáze letos ztrácí na atraktivitě. Loni se s nimi doslova roztrhl pytel – takto byly objednány seriály Emerald City, Aquarius, The Slap, Unbreakable Kimmy Schmidt a Mission Control na NBC, Hieroglyph, Backstrom, Last Man on Earth, Weird Loners a Mulaney na Foxu, Agent Carter, Members Only a Astronaut Wives Club na ABC a Battle Creek na CBS. Pět z nich bylo přes léto zrušeno ještě před odvysíláním jediné epizody. V této sezóně byly takto objednány zatím pouze dva seriály: hororová komedie Scream Queens na Foxu a již zmíněná Telenovela na NBC. Stanice CBS s tímto modelem stále pracuje u objednávek letních seriálů, o čemž svědčí chystající se Zoo.

Vypadá to, že v letošní sezóně stanice volí zvolňující taktiku a objednávají (nebo se chystají objednávat) méně nebo maximálně stejně pilotů než v minulých letech.

NBC

Stanice NBC má svůj midseason program nabitý dramaty, za celý týden má naplánovaný pouze jeden hodinový blok komedií. S tolika dramaty a tak málo komediemi ve vysílání se dá očekávat, že pilotové objednávky budou soustředěny především na půlhodinovky. Podle zdrojů je cílem 12 komediálních a 8 dramatických pilotů. Objednávka dramat je na stejném čísle jako loni. U komedií se stanice snad trošku uklidní, jelikož loni objednala neuvěřitelných 17 pilotů + prezentaci Jerroda Carmichaela, a k tomu celou sérii Unbreakable Kimmy Schmidt.

CBS

Stanice CBS si dává letos za cíl vybrat 8–9 pilotů, a to jak v komediích, tak v dramatech. Loni bylo vytvořeno 7 dramatických pilotů a objednaná celá série pro Battle Creek, a 10 komediálních pilotů. Z druhých zmíněných byly pro seriál vybrány pouze dva – The McCarthys a The Odd Couple. Vzhledem k tomu, že komedie letos lehce zakoply (The McCarthys předvádí podprůměrný výkon a The Millers byl po pár dílech druhé série zrušen), velká objednávka se letos nečeká. Značí to fakt, že stanice se dost možná chystá v budoucnu na primárně dramatický program. Potřeba nových dramat však zatím není na stanici velká. Již nyní jsou obnovené tři letošní novinky a to samé se očekává také u většiny víceletých dramat.

ABC

U ABC se očekává 10 komediálních a 10 dramatických pilotů, tedy o kapku méně než v minulé sezóně. Tehdy bylo objednáno 13 komedií + prezentace Cristely, a 11 dramat + plné série pro Agent Carter, Members Only a The Astronaut Wives Club.

Fox

Stanice Fox půjde do magických čísel 7 a 7. Zde je těžké porovnávat s loňským rokem, protože tenkrát ještě pod vedením Kevina Reillyho stanice experimentovala s novým vývojovým modelem, který měl za cíl zcela vynechat pilotovou fázi. Fox vytvořil pět komediálních pilotů a k tomu objednávky na celé série pro tři komedie. Z dramat vznikly tři piloty, všechny se dočkaly seriálové objednávky – Gotham, Red Band Society a Empire. K tomu byl přímo pro seriál objednán Backstrom a Hieroglyph a spousta projektů byla vyvíjena jako series-commitments, ale nakonec z nich nic nevzešlo.

CW

Poslední stanicí je CW. Ta již před dvěma týdny obnovila osm seriálů ze současného programu pro příští sezónu. Mezi šťastlivci se objevily také obě podzimní novinky – The Flash a Jane the Virgin. Stanice má letos v plánu objednat 5–6 dramatických pilotů, tedy stejně jako v loňském roce, kdy vzniklo 5 pilotů + epizoda plánovaného spin-offu k Supernatural.


Co byste v příští sezóně rádi viděli na obrazovkách vy? Dokážou se stanice vyhrabat z komediální krize a konečně vyplodit nový sitcomový hit? Byla chyba objednávat loni celé série bez pilotové fáze?

Líbilo se? Tak si to nenech jen pro sebe!
ragelly
Autorka se dá charakterizovat jako stoprocentní seriálový maniak a skoro stejně závislá je i na SerialZone. Když nedejbože nekouká na seriály, vezme do ruky digitální zrcadlovku nebo se začte do amerického Elle.

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

Simplle_Name
před 150 týdny
radšej nech predĺžia red band society!! alebo to dajú na inú stanicu..
Seraphine313
před 150 týdny
Pro reklamky a markeťáky je starší publikum docela pohroma. Všeobecně se razí...
Atenecka
před 150 týdny
Když furt tak kopírujou, tak by mohli překopírovat Čarodějky nebo Hvězdou bránu...

DALŠÍ ČLÁNKY K TÉMATU

AKTUÁLNÍ ČLÁNKY