20. 6. 2020

Televizní tvůrci: Shonda Rhimes

Vítáme vás zpět u naší rubriky, jejíž cílem bude představit vám osobnosti, které v seriálovém světě hrají důležitou roli. Jejich jména spoustě fanoušky nemusí nic říkat, ale přesto znají a obdivují jejich práci. Jde o tvůrce seriálů a právě na ně se bude nová rubrika zaměřovat.

Shonda Rhimes celým jménem Shonda Lynn Rhime je americká scénáristka, režisérka a producentka. Na svém kontě má již několik úspěšných seriálů a my vám nyní představíme její cestu seriálovým světem.

Shonda se narodila 13. ledna 1970 v Chicagu, Illinois. Vystudovala angličtinu a filmová studia na Dartmouth College a získala bakalářský titul v roce 1991. Poté na USC School of Cinematic Arts vystudovala scenáristiku a získala magisterský titul. Po dokončení studií se stala nezaměstnanou scénáristkou v Hollywoodu a její cesta vzhůru vedla přes filmy Crossroads či Deník princezny 2: Královské povinnosti. V roce 2003 napsala svůj první pilot o ženách válečných dopisovatelů pro ABC, ale stanice ho odmítla.

Grey's Anatomy (Chirurgové)

Stanice ABC
Vysíláno 2005-????
Hodnocení na SerialZone.cz

Naštěstí se však první neúspěchem nedala odradit a o dva roky později zabodovala s nemocničním dramatem ze Seattlu. Ten sleduje příběh Meredith Greyové, dcery slavné lékařky, která se dostává do programu určeného pro vychování nejlepší chirurgů. V programu obstojí jen ti nejlepší a je na Meredith, aby dokázala, že mezi ně patří. Cestou si samozřejmě mezi svými konkurenty najde i přátele.

Do hlavních rolích seriálu byli obsazeni Ellen Pompeo, Sandra Oh, Justin Chambers, Chandra Wilson nebo Patrick Dempsey. Seriál letos odvysílal svou již šestnáctou sérii (odvysíláno 362 epizod) a vypadá to, že má divákům stále co nabídnout a ještě tady s námi pár let bude. Během svého vysílání získal nominace na velké množství cen a může s pochlubit i ziskem dvou Zlatých Glóbů (Seriál v kategorii drama, herečka ve vedlejší roli – Sandra Oh) či cenou Emmy (Herečka ve vedlejší roli – Katherine Heigl).

Private Practice

Stanice ABC
Vysíláno 2007–2013
Hodnocení na SerialZone.cz

V roce 2007 se začal vysílat seriál, který za svůj vznik vděčí právě výše zmíněným Chirurgům, jedná se totiž o jejich spin-off s názvem Private Practice. Hlavní postavou je Dr. Addison Montgomery, která opouští Seattle a odchází do Los Angeles, aby se připojila k soukromé praxi. Oproti původnímu seriálu tento opouští nemocnici a zaměřuje se na případy v soukromých ordinacích.

Hlavní roli Addison Montgomery si zopakovala Kate Walsh. Rolí ostatních doktorů v soukromé praxi se ujali Paul Adelstein, Taye Diggs, Amy Brenneman, KaDee Strickland či Tim Daly. Doktoři ze Seattlu a z Los Angeles se pravidelně navštěvovali. Později zde jednou z hlavních postav byla také Amelia Shepherd (Caterina Scorsone), sestra postavy z Chirurgů. Seriál posbíral několik cen, ale nominace na hlavní ceny (Zlatý Glóbus či Emmy) se nikdy nedočkal. Přesto zažil šest úspěšných sérií a 111 odvysílaných epizod.

Off the Map

Stanice ABC
Vysíláno 2011
Hodnocení na SerialZone.cz

V roce 2011 přišel třetí lékařský seriál stanice ABC, ve kterém měla prsty Shonda Rhimes, tentokrát se však účastnila pouze z pozice producentky a scénář nechala Jenně Bans se kterou dříve spolupracovala na seriálu Chirurgové. Tento příběh nás zavedl do maličkého městečka uprostřed jihoamerické džungle, kde stojí jedna obyčejná klinika s nedostatkem personálu i zásob. Přesně tam míří trojice mladých doktorů, Lily Brennerová, Mina Minardová a Tommy Fuller. Ti za sebou nechávají dosavadní život a doufají, že dokáží ovlivnit životy těch, které při své nové práci potkají.

Hlavní role si zahrála trojice Caroline Dhavernas, Mamie Gummer a Zach Gilford. Zkušenější doktory v džungli potom ztvárnili Martin Henderson, Valerie Cruz, Jason George či Rachelle Lefevre. Seriál se však mezi další úspěchy bohužel nezařadil a po odvysílání první série čítající 13 dílů byl zrušen. To však Shondu nemuselo tolik mrzet, protože tou dobou si od ní již ABC objednala pilot k novému seriálu.

Scandal (Skandál)

Stanice ABC
Vysíláno 2012–2018
Hodnocení na SerialZone.cz

Tím novým seriálem byl Skandál. Shonda se zde ujala nejen producentské pozice, ale vrátila se i k scenáristické práci. Příběh sleduje Olivii Pope, politickou expertku pro řešení krizových situací. Řeší problémy ostatních, stejně jako tomu bylo dlouhá léta, kdy pracovala pro prezidenta v Bílém domě. Teď se však stará o vlastní firmu a snaží se začít novou kapitolu ve svém pracovním, ale i osobním životě.

Příběh je volně založen na postavě Judy Smith, která hrála podstatnou roli v kabinetu za Bushovy vlády. Hlavní role se ujala Kerry Washington a svůj výkon byla dvakrát nominována na cenu Emmy a jednou na Zlatý Glóbus. Dalších výrazných rolí se zhostili Tony Goldwyn, Darby Stranchfield, Guillermo Díaz či Katie Lowes . Seriál se dočkal sedmi sérií a celkově se odvysílalo 124 epizod.

How To Get Away with Murder (Vražedná práva)

Stanice ABC
Vysíláno 2014–2020
Hodnocení na SerialZone.cz

V roce 2013 bylo oznámeno, že produkční společnost ShondaLand připravuje projekt How To Get Away with Murder. Tentokrát se Shonda podílí pouze jako producentka a pozici hlavního scenáristy zaujal Peter Nowalk. Příběh sleduje Annalise Keatingovou, profesorku práv na univerzitě ve Philadelphii. Ta však své žáky neučí pouze teorii, ale také praxi na svých skutečných případech. Každý rok si zvolí několik nadějných studentů, aby pracovali v její právní firmě. O pár měsíců později stojí studenti v lese nad mrtvým tělem, všichni se nějak zapletli do vraždy…

Do role Annalise Keating byla obsazena herečka Viola Davis, která za svůj výkon hned v prvním roce vysílání získala nominaci na zlatý Glóbus, což se jí podařilo zopakovat i o rok později. Její nejbližší spolupracovníky hraje Charlie Weber a Liza Weil. Nadané studenty si pak zahrála pětice Alfie Enoch, Jack Falahee, Aja Naomi King, Matt McGorry a Karla Souza.

The Catch

Stanice ABC
Vysíláno 2016–2017
Hodnocení na SerialZone.cz

V roce 2016 stála Shondina společnost za produkováním seriálu The Catch. V pozici showrunnerky měla původně působit Jennifer Schuur. Jenže ještě předtím než se seriál začal vysílat tak pozici opustila a o vedení se tak starala trojice Kate Atkinson, Helen Gregory a Allan Heinberg. Seriál se vysílal dvě série a celkově se dočkal 20 epizod.

Alice Vaughanová je silná a úspěšná žena, která se živí vyšetřováním podvodů. Sama hrdinka se však jednoho dne stane obětí léčky, kterou na ni nastraží její snoubenec. Vedle řešení případů se tak Alice rozhodne zrádce najít dřív, než se mu podaří zničit jí kariéru. V hlavních rolích se představila dvojice Mireille Enos a Peter Krause.

For the People

Stanice ABC
Vysíláno 2018–2019
Hodnocení na SerialZone.cz

Produkčně se Shonda podílela i v roce 2018 na seriálu For the People, kde jako showrunner působil Paul William Davies. Seriál se dočkal dvou sérií a celkově 20 epizod. V hlavních rolích se ukázali Hope Davis, Ben Shenkman, Jasmin Savoy Brown, Britt Robertson nebo Ben Rappaport.

Příběh se odehrává u newyorského federálního soudu, kterému se přezdívá také „The Mother Court“. Drama sleduje nové právníky pracující na obou stranách, jak pro obžalobu, tak i obhajobu. Advokáti se zabývají vysoce postavenými a riskantními případy, zatímco se jejich vlastní osobní životy proplétají.

Station 19

Stanice ABC
Vysíláno 2018-????
Hodnocení na SerialZone.cz

O něco úspěšněji si vede seriál Station 19, který také odstartoval v roce 2018. Ale na rozdíl od For the People měl výhodu v tom, že se jedná o spin-off Chirurgů a to mu získalo větší fanouškovskou základnu. Seriál má za sebou tři řady a čtvrtá byla objednána. V hlavních rolích ser představila Jaina Lee Ortiz, Danielle Savre, Grey Damon, Barrett Doss, Okieriete Onaodowan či přeběhlík z Chirurgů Jason George.

Příběh je zasazen do hasičské stanice v Seattlu. Sledujeme skupinu hrdinských hasičů od kapitána až po nováčky. Seriál zobrazuje odvážné muže a ženy, kteří riskují své životy i svá srdce kvůli výkonu svého povolání a záchraně jiných lidí.

ShondaLand na Netflixu

Stanice Netflix
Vysíláno 2020-????

14. srpna 2017 Netflix oznámil, že podepsal mnoholetou dohodu se Shondou Rhimes a kromě nákupu streamovacích práv k jejím seriálům, bylo oznámeno i to, že se pro ně chystá produkovat několik projektů.

V roce 2020 by se na Netflixu měl představit seriál Bridgerton, který se odehrává začátkem 19. století před nástupem Viktoriánské éry a vypráví příběh mocné rodiny Bridgertonů. Zakládá se na historických románech Julie Quinn a v hlavních rolích se představí Adjoa Andoh, Polly Walker, Jonathan Bailey nebo Julie Andrews.

Druhý projekt, který se připravuje pro Netflix se jmenuje Inventing Anna. Novinářka Vivian se rozhodne vyšetřit případ Anny Delvey, instagramové influencerky, která ukradla srdce newyorské společenské scény… a ukradla jim také všechny peníze. Zatímco Anna čeká na soud, Vivian závodí s časem, aby našla odpověď na největší otázku v New York City: Kdo je Anna Delvey? V hlavních rolích se objeví Julia Garner, Anna Chlumsky a Jennifer Esposito.

Údajně je v různých fázích vývoje pro Netflix dalších 6 seriálů, které spadají pod ShondaLand. Mezi ně patří Reset, který bude vyprávět příběh o sexismu ze Silicon Valley a je založen na knize Ellen Pao. Podle dostupných informací by právě tento projekt měla napsat sama Shonda.

The Warmth of Other Suns o přesunu Afroameričanů z jihu za dob Jima Crowa. Ten vychází z oceňované knihy Isabel Wilkerson a zpracování by se měla ujmout Anna Deavere Smith.

Pico & Sepulveda je mexicko-kalifornský příběh z doby kolem roku 1840.

The Residence je založen na stejnojmenné knize Kate Andersen Brower z roku 2015. A má vyprávět o soukromých životech amerických prezidentů, jejich rodin a zaměstnanců Bílého domu.

Sunshine Scouts je popisován je temná, ironická komedie v hlavní roli s hubatými teenagerkami, které jsou uvězněné „na konci světa“. V čele projektu bude Jill Alexander, která se má postarat jak o scénář, tak i o režii.

A posledním projektem je Hot Chocolate Nutcracker. To by měl být dokument zaměřující se na tanečnici a choreografku Debbie Allen (divákům ShondaLandu známá jako Dr. Catherine Avery) a její balet.

Pár zajímavostí na závěr:

 • Produkční společnost Shondy Rhimes se jmenuje ShondaLand.
 • Její nejvěrnější spolupracovnicí je Betsy Beers, se kterou ShondaLand založila.
 • Než získala první práci v oboru, tak si vyzkoušela několik různých zaměstnání, například úřednici v kanceláři nebo poradkyni na úřadu práce pro duševně nemocné.
 • V roce 2001 pracovala na dokončení scénáře, když se odehrály teroristické útoky v New Yorku. To ji donutilo změnit priority a jako hlavní prioritu si stanovila rodinu. O devět měsíců později adoptovala svou dceru Harper.
 • Shonda má tři děti, první adoptovala v roce 2002, druhé v roce 2012 a třetí z roku 2013 má díky náhradnímu mateřství.
 • Sama Shonda pochází z velké rodiny, je totiž nejmladší ze šesti sourozenců.
 • V roce 2014 získala na své „alma mater“ Dartmouth College čestný doktorát.
 • Trpí nervozitou z veřejného mluvení před davy (Glossophobia).
 • Říká o sobě, že je fanynkou Game of Thrones (Hra o trůny).
 • Pravidelně spolupracuje s herečkou Lizou Weil, ale také s jejím manželem Paulem Adelsteinem. Liza se objevila v seriálech Chirurgové, Private Practice, Skandál a hraje jednu z hlavní postav ve Vražedných právech. Paul hrál jednu z hlavní postav v seriálu Private Practice a objevil se také v Chirurzích a Skandálu.
 • Amelia Sheppard (Caterina Scorsone) se poprvé jako hlavní postava objevila v seriálu Private Practice, ale později se přesunula do Chirurgů, kde se stala jednou z hlavních postav a tou je už přes šest let.
 • V roce 2014 obsadila svými dramaty (Chirurgové, Skandál a Vražedná práva) program na stanici ABC a tento blok je nazván „Thank God It's Thursday“ (Díky Bohu je čtvrtek). I o pět let tento blok stále fungoval, jen Skandál byl nahrazen seriálem Station 19. Otázkou je, co se stane po roce 2020, kdy se rozloučil i seriál Vražedná práva.
 • Seriál The Catch procházel během produkce velkými změnami. Původní showrunnerka seriál opustila. A potom, co byl odvysílán první trailer, tak seriál opustili i dva herci z hlavních rolí. Damon Dayoub a Bethany Joy Lenz byli nahrazeni Peterem Krausem a Sonyou Walger, což mělo za následky i úpravy příběhu a postav.
 • V roce 2016 prošla zeštíhlovacím programem a dokázala shodit 117 liber, což je v nám známých jednotkách něco přes 53 kilogramů.
 • V roce 2017 se produkčně podílela i na seriálu Still Star-Crossed.

Znáte Shondu Rhimes? Sledovali jste, sledujete její či chystáte se sledovat její seriály? A který je váš nejoblíbenější?

Další díly seriálu
Úderná hláška pro podporu sdílení. 
Pajky

Pajky

Autor si zatím nevyplnil svoje mikrobio.
Poslední komentáře14zobraz všech 14 příspěvků
Lill

Lill

Wow, to je už 5 rokov? Ale ten čas letí...
před 13 dny
Litocha

Litocha

Shonnda je tvůrkyně, od které mám vyzkoušeno asi nejvíc seriálů. Chirurgy (pořád je mám mezi svými...
před 13 dny
Pajky

Pajky

Díky za přečtění a komentář :) Věřím, že to dobře dopadne. Myslím, že první spolupráce mezi...
před 12 dny
Další články k tématu