Facebook Twitter E-mail
20. února 2015

Televizní tvůrci: Shonda Rhimes

Vítáme vás zpět u nové rubriky, jejíž cílem bude představit vám osobnosti, které v seriálovém světě hrají důležitou roli. Jejich jména spoustě fanoušky nemusí nic říkat, ale přesto znají a obdivují jejich práci. Jde o tvůrce seriálů a právě na ně se bude nová rubrika zaměřovat.

Shonda Rhimes celým jménem Shonda Lynn Rhime je americká scénáristka, režisérka a producentka. Na svém kontě má již několik úspěšných seriálů a my vám nyní představíme její cestu seriálovým světem.

Shonda se narodila 13. ledna 1970 v Chicagu, Illinois. Vystudovala angličtinu a filmová studia na Dartmouth College a získala bakalářský titul v roce 1991. Poté na USC School of Cinematic Arts vystudovala scenáristiku a získala magisterský titul. Po dokončení studií se stala nezaměstnanou scénáristkou v Hollywoodu a její cesta vzhůru vedla přes filmy Crossroads či Deník princezny 2: Královské povinnosti. V roce 2003 napsala svůj první pilot o ženách válečných dopisovatelů pro ABC, ale stanice ho odmítla.

Grey's Anatomy (Chirurgové) (2005-?)

Naštěstí se však první neúspěchem nedala odradit a o dva roky později zabodovala s nemocničním dramatem ze Seattlu. Ten sleduje příběh Meredith Greyové, dcery slavné lékařky, která se dostává do programu určeného pro vychování nejlepší chirurgů. V programu obstojí jen ti nejlepší a je na Meredith, aby dokázala, že mezi ně patří. Cestou si samozřejmě mezi svými konkurenty najde i přátele.

V hlavních rolích seriálu hrají Ellen Pompeo, Sandra Oh, Justin Chambers, Chandra Wilson nebo Patrick Dempsey. Seriál momentálně vysílá svou již jedenáctou sérii (odvysíláno přes 230 epizod) a vypadá to, že má divákům stále co nabídnout. Během svého vysílání získal nominace na velké množství cen a může s pochlubit i ziskem dvou Zlatých Glóbů (Seriál v kategorii drama, herečka ve vedlejší roli – Sandra Oh) či cenou Emmy (Herečka ve vedlejší roli – Katherine Heigl).

Private Practice (2007–2013)

V roce 2007 se začal vysílat seriál, který za svůj vznik vděčí právě výše zmíněným Chirurgům, jedná se totiž o jejich spin-off s názvem Private Practice. Hlavní postavou je Dr. Addison Montgomery, která opouští Seattle a odchází do Los Angeles, aby se připojila k soukromé praxi. Oproti původnímu seriálu tento opouští nemocnici a zaměřuje se na případy v soukromých ordinacích.

Hlavní roli Addison Montgomery si zahrála Kate Walsh. Rolí ostatních doktorů v soukromé praxi se ujali Paul Adelstein, Taye Diggs, Amy Brenneman, KaDee Strickland či Tim Daly. Doktoři ze Seattlu a z Los Angeles se pravidelně navštěvovali. Později zde jednou z hlavních postav byla Amelia Shepherd (Caterina Scorsone), sestra postavy z Chirurgů. Seriál posbíral několik cen, ale nominace na hlavní ceny (Zlatý Glóbus či Emmy) se nikdy nedočkal. Přesto zažil šest úspěšných sérií a 111 odvysílaných epizod.

Off The Map (2011)

V roce 2011 přišel třetí lékařský seriál ve kterém měla prsty Shonda Rhimes, tentokrát se však účastnila pouze z pozice producentky a scénář nechala Jenně Bans se kterou dříve spolupracovala na seriálu Chirurgové. Tento příběh nás zavedl do maličkého městečka uprostřed jihoamerické džungle, kde stojí jedna obyčejná klinika s nedostatkem personálu i zásob. Přesně tam míří trojice mladých doktorů, Lily Brennerová, Mina Minardová a Tommy Fuller. Ti za sebou nechávají dosavadní život a doufají, že dokáží ovlivnit životy těch, které při své nové práci potkají.

Hlavní role si zahrála trojice Caroline Dhavernas, Mamie Gummer a Zach Gilford. Zkušenější doktory v džungli potom ztvárnili Martin Henderson, valerie Cruz, Jason George či Rachelle Lefevre. Seriál se však mezi další úspěchy bohužel nezařadil a po odvysílání první série čítají 13 dílů byl zrušen. To však Shondu nemuselo tolik mrzet, protože tou dobou si od ní již ABC objednala pilot k novému seriálu.

Scandal (Skandál) (2012-?)

Tím novým seriálem byl Skandál. Shonda se zde ujala nejen producentské pozice, ale vrátila se i k scenáristické práci. Příběh sleduje Olivii Pope, politickou expertku pro řešení krizových situací. Řeší problémy ostatních, stejně jako tomu bylo dlouhá léta, kdy pracovala pro prezidenta v Bílém domě. Teď se však stará o vlastní firmu a snaží se začít novou kapitolu ve svém pracovním, ale i osobním životě.

Příběh je volně založen na postavě Judy Smith, která hrála podstatnou roli v kabinetu za Bushovi vlády. Hlavní role se ujala Kerry Washington a svůj výkon byla dvakrát nominována na cenu Emmy a jednou na Zlatý Glóbus. Dalších výrazných rolí se zhostili Tony Goldwyn, Darby Stranchfield, Guillermo Díaz či Katie Lowes . Seriál momentálně vysílá svou čtvrtou řadu a v současné době jen málokdo pochybuje o prodloužení pro další rok.

How To Get Away with Murder (Vražedná práva) (2014-?)

V roce 2013 bylo oznámeno, že produkční společnost ShondaLand připravuje projekt How To Get Away with Murder. Tentokrát se Shonda podílí pouze jako producentka a pozici hlavní scenáristy zaujal Peter Nowalk. Příběh sleduje Annalise Keatingovou, profesorku práv na univerzitě ve Philadelphii. Ta však své žáky neučí pouze teorii, ale také praxi na svých skutečných případech. Každý rok si zvolí několik nadějných studentů, aby pracovali v její právní firmě. O pár měsíců později stojí studenti v lese nad mrtvým tělem, všichni se nějak zapletli do vraždy…

Do role Annalise Keating byla obsazena herečka Viola Davis, která za svůj výkon hned v prvním roce vysílání získala nominaci na zlatý Glóbus. Její nejbližší spolupracovníky hraje Charlie Weber a Liza Weil. Nadané studenty si pak zahrála pětice Alfie Enoch, Jack Falahee, Aja Naomi King, Matt McGorry a Karla Souza.

Pár zajímavostí na závěr:

  • Produkční společnost Shondy Rhimes se jmenuje ShondaLand.
  • Než získala první práci v oboru, tak si vyzkoušela několik různých zaměstnání, například úřednici v kanceláři nebo poradkyni na úřadu práce pro duševně nemocné.
  • Shonda má tři děti, první adoptovala v roce 2002, druhé v roce 2012 a třetí z roku 2013 má díky náhradnímu mateřství.
  • V roce 2014 získala na své „alma mater“ Dartmouth College čestný doktorát.
  • Pravidelně spolupracuje s herečkou Lizou Weil, ale také s jejím manželem Paulem Adelsteinem. Liza se objevila v seriálech Chirurgové, Private Practice, Skandál a hraje jednu z hlavní postav ve Vražedných právech. Paul hrál jednu z hlavní postav v seriálu Private Practice a objevil se také v Chirurzích a Skandálu.
  • V roce 2014 obsadila svými dramaty (Chirurgové, Skandál a Vražedná práva) program na stanici ABC a tento blok je nazván „Thank God It's Thursday“ (Díky Bohu je čtvrtek).

Znáte Shondu Rhimes? Sledovali jste či sledujete její seriály? A který je váš nejoblíbenější?

Další díly seriálu

Televizní tvůrci: Bill Lawrence (23. 1. 2015)
Televizní tvůrci: Shonda Rhimes (právě čteš)
Televizní tvůrci: Dick Wolf (20. 3. 2015)

... odkryj další díly seriálu

Televizní tvůrci: Bryan Fuller (21. 4. 2015)
Televizní tvůrci: Chuck Lorre (20. 5. 2015)
Televizní tvůrci: Kevin Williamson (21. 6. 2015)
Televizní tvůrci: Alan Ball (20. 7. 2015)
Televizní tvůrci: Aaron Sorkin (20. 8. 2015)
Televizní tvůrci: Jenji Kohan (21. 9. 2015)
Televizní tvůrci: Greg Daniels & Michael Schur (22. 10. 2015)
Televizní tvůrci: Tim Kring (20. 11. 2015)
Televizní tvůrci: Jason Katims (22. 12. 2015)
Televizní tvůrci: Ryan Murphy (24. 1. 2016)
Televizní tvůrci: Steven Moffat (22. 2. 2016)
Televizní tvůrci: Donald P. Bellisario (24. 3. 2016)
Televizní tvůrci: Greg Berlanti (21. 4. 2016)
Televizní tvůrci: Bruno Heller (23. 5. 2016)
Televizní tvůrci: Joss Whedon (28. 6. 2016)
Televizní tvůrci: Kurt Sutter (9. 9. 2016)

Televizní tvůrci: Tina Fey (23. 10. 2016)
Televizní tvůrci: Eric Kripke (20. 2. 2017)
Televizní tvůrci: Carlton Cuse (20. 3. 2017)
Televizní tvůrci: Alex Kurtzman & Roberto Orci (22. 6. 2017)
Televizní tvůrci: Vince Gilligan (15. 10. 2017)
Televizní tvůrci: David Shore (23. 11. 2017)
Televizní tvůrci: Ronald D. Moore (26. 3. 2018)

Líbilo se? Tak nás motivuj likem!
Pajky
Autor je místní článkař a občasný titulkář. Baví ho seriály a filmy všech žánrů. Pokud není zde, tráví čas nad sportovní rubrikou, případně pařením FMka.

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

simuska02
před 239 týdny
Shondiny seriály miluju. Skvělý článek, těším se na další :)
Locke
před 239 týdny
Na How to get away with Murder mám v plánu se kouknout až to zruší (abych...
suzuki051
před 235 týdny
Grey's Anatomy (Chirurgové) som sledoval kedysi v TV tak isto aj Private...

DALŠÍ ČLÁNKY K TÉMATU

SOUVISEJÍCÍ SERIÁLY

AKTUÁLNÍ ČLÁNKY