21. 9. 2020

Televizní tvůrci: Chuck Lorre

Televizní tvůrci: Chuck Lorre

Vítáme vás zpět u naší rubriky, jejímž cílem je představit vám osobnosti, které v seriálovém světě hrají důležitou roli. Jejich jména mnoha fanouškům nemusí nic říkat, ale přesto znají a obdivují jejich práci. Jde o tvůrce seriálů a právě na ně se tato rubrika zaměřuje.

Jsme rádi, že jste si rubriku po svém návratu oblíbili a doufáme, že máte chuť na další článek. Dnes je na řadě Chuck Lorre a jeho updatovaný článek. Největší oblibě se těší mezi fanoušky komedií, protože má na kontě hned několik úspěšných zářezů a my vám všechny jeho úspěchy postupně představíme.

Chuck Lorre skutečným jménem Charles Michael Levine je americký scénárista, producent, režisér ale také skladatel. Narodil se 28. října 1952 v židovské rodině v Bethpage, Long Island, New York. Po dostudování střední školy se rozhodl pro studium na State University of New York v Potsdam. Tu po dvou letech opustil a začal se věnovat skládání hudby.

Poté, co opustil školu se vydal na cestu Spojenými Státy jako kytarista a skladatel a v roce 1986 napsal pro Deborah Harry rádiový hit „French Kissin' in the USA“. V roce 1990 se rozhodl pro změnu kariéry a místo hudby se začal věnovat televizním seriálům. Jeho první práce byla na seriálu My Two Dads a prorazil díky seriálu Roseanne, kde působil v letech 1990–92. O rok později už se začal věnovat vlastní tvorbě.

Grace Under Fire (Grace v jednom kole)

Stanice ABC
Vysíláno 1993–1998
Hodnocení na SerialZone.cz

Seriál vypráví o Grace, která je vyléčená alkoholička a právě se rozvedla po osmi letech života s despotickým manželem, nevyléčeným alkoholikem. Musí začít znovu, jako svobodná matka tří dětí, škodolibého Quentina, roztomilé Libby a Patricka. Velkou podporu má ve svých sousedech Nadine a Wadovi Swobodových a v místním lékárníkovi Nortonovi. Ti všichni se snaží, aby nepřišla o rozum.

Seriál se vysílal 5 sérií a dočkal se celkem 112 epizod. Za dobu svého vysílání se také dočkal nominací na různé ceny, mezi kterými nechybí ani 2× nominace na Emmy a 3× nominace na Zlatý Glóbus. Jednou samotný seriál a dvakrát si nominaci za svou roli připsala hlavní herečka Brett Butler. Po jejím boku diváci mohli pravidelně vídat herce jako Dave Thomas, Casey Sander, Kaitlin Cullum, Julia White nebo dvojčata Dylan Sprouse a Cole Sprouse.

Cybill

Stanice CBS
Vysíláno 1995–1998
Hodnocení na SerialZone.cz

Ještě v průběhu vysílaní Grace Under Fire se rozhodl Chuck svou nabídku na poli seriálů rozšířit a zadařilo se mu. V roce 1995 odstartoval jeho druhý seriál s názvem Cybill. To byl sitcom o herečce okolo čtyřicítky, Cybill Sheridanové, který se odehrává v Los Angeles. Cybill má dvě dcery Rachel a Zoey, za sebou dva rozvody a před sebou nejistou budoucnost. Přesto s humorem a odhodláním čelí každé nové výzvě.

Seriál se dočkal 4 sérií a celkem 87 epizod. I tentokrát se velmi zamlouval kritikům a byl pravidelným sběratelem cen a nominací. Na Zlatý Glóbus byl nominován pětkrát (1× seriál, 2× Cybill Shepherd, 2× Christine Baranski) a dvakrát zvítězil (Seriál, Cybill Shepherd). K tomu má na kontě 12 nominací na Emmy a jednou zde zvítězila Christine Baranski v kategorii nejlepší herečka ve vedlejší roli. V hlavních rolích se tedy představila sestava Cybill Shepherd, Christine Baranski, Alicia Witt a Alan Rosenberg.

Dharma & Greg (Dharma a Greg)

Stanice ABC
Vysíláno 1997–2002
Hodnocení na SerialZone.cz

Ještě před zakončením svých prvních dvou velkých hitů stihl Lorre odstartovat další seriál. V roce 1997 spustil romantickou komedii Dharma & Greg. Seriál sleduje manželský pár, Dharmu a Grega, kteří jsou sice manželé, ale zároveň také dva přesné protiklady. Dharma pochází, ze šílené „hippie“ rodiny a Gregovi rodiče jsou zase konzervativní snobi, kteří nesnášejí jakoukoli výstřednost. Tato rozdílnost způsobuje spoustu trapasů, ale nakonec si vždycky ty protiklady najdou nějakou tu střední cestu a problémy vyřeší.

Odvysíláno bylo 119 epizod, které jsou rozděleny do 5 sérií. I tentokrát to byla pro kritiky trefa do černého. O tom svědčí i 8 nominací na Zlatý glóbus (3× Jenna Elfman, 2× Thomas Gibson, 2× seriál a 1× Susan Sullivan), i když vítězství se dočkala pouze jedenkrát Jenna Elfman. Dalších šest nominací si seriál odnesl u cen Emmy. V hlavních rolích se představili Jenna Elfman, Thomas Gibson, Joel Murray, Mimi Kennedy, Alan Rachins, Mitchell Ryan nebo Susan Sullivan.

Two and a Half Men (Dva a půl chlapa)

Stanice CBS
Vysíláno 2003–2015
Hodnocení na SerialZone.cz

Čtvrtým seriálem Chucka Lorreho v pořadí byl ten, který se mezi jeho seriály stále ještě může pyšnit titulem „nejdéle vysílaný“. Seriál sleduje dva bratry. Charlie Harper je bezstarostný pohodář s domem na pláži, co si žije podle vlastních pravidel. Bojí se vážných vztahů, takže randí s mladšími a pohlednými dívkami „na jednu noc“. Je spokojen, takhle mu to vyhovuje. Jenže jednoho dne za ním přijde jeho bratr Alan, který nemá kam jít. Alanova žena zjistila, že je lesbička, rozešla se s ním a vyhodila ho z domu. Charlie mu tedy poskytne střechu nad hlavou, než si najde něco svého. To však ještě neví, že Alana se jen tak nezbaví. Alan navíc není sám, má osmiletého syna Jakea. A ten dá Charliemu teprve zabrat…

Na seriálu se podílel společně s Lee Aronsohnem a seriál vydržel na obrazovkách neskutečných 12 sérií a celkem 262 epizod. Ani tentokrát seriál neunikl kritikům. Během svého vysílání byl seriál nominován 2× na Zlatý Glóbus (2× Charlie Sheen za nejlepší herecký výkon) a 15× na hlavní ceny Emmy (2× zvítězil Jon Cryer za nejlepší vedlejší roli) a také na mnoho dalších cen odborné poroty či televizních diváků. V hlavních rolích se objevili Charlie Sheen, Jon Cryer, Angus T. Jones nebo Ashton Kutcher.

The Big Bang Theory (Teorie velkého třesku)

Stanice CBS
Vysíláno 2007–2019
Hodnocení na SerialZone.cz

Chuck Lorre již měl několik úspěchů na kontě a v roce 2007 se rozhodl vytvořit nový seriál. Nejspíš ani sám netušil, že právě odstartoval jeden z nejúspěšnějších sitcomů současnosné generace. Hlavními hrdiny jsou fyzici Leonard a Sheldon. Někdo by je označil za šprty, ale v dnešní době je přesnější označení „geek“. Žijí ve svém vlastním světě a reálný život jim nic neříká. To se změní příchodem jejich nové sousedky, krásné blondýny Penny, obyčejné holky, které je svět Leonarda a Sheldona úplně neznámý, což často, vlastně vždy, vyústí do zábavné situace.

Seriál se v roce 2019 rozloučil 280 epizodou, která uzavřela 12 sérii. Jak už bývá u seriálů Chucka Lorreho zvykem, tak i Big Bang Theory sbírá nominace a ceny jako na běžícím páse. Sedm nominací na Zlatý Glóbus (3× Jim Parsons, 3× seriál, 1× Johnny Galecki) proměnil v jedno vítězství (Parsons). Ještě lépe je na tom u cen Emmy, kde má na kontě za dobu vysílání 55 nominací a 10 vítězství. V hlavní rolích jsou k vidění Jim Parsons, Johnny Galecki, Kaley Cuoco, Simon Helberg, Kunal Nayyar a také Melissa Rauch a Mayim Bialik.

Mike & Molly (Mike a Molly)

Stanice CBS
Vysíláno 2010–2016
Hodnocení na SerialZone.cz

Tím však výčet seriálů, které vznikají pod taktovkou Chucka Lorreho nekončí. Na podzim roku 2010 na stanici CBS odstartovala další komedie. Tentokrát jsou hlavními představiteli dva „tlouštíci“, kteří se snaží zhubnout a při snaze dosáhnout tohoto cíle se seznámí. Jenže Molly má problémovou sestru a matku, která je přesvědčená, že Molly má jen těžké kosti. Mike má zase parťáka s množstvím návrhů, jak by si měl najít nějakou dívku. Najde Mike dost odvahy, aby pozval Molly na rande?

Seriál odvysílal 6 sérií, během kterých bylo odvysíláno 127 epizod. I tentokrát seriál posbíral několik nominací na ceny, ale v porovnání s Two and a Half Men či Big Bang Theory vypadá jako chudý příbuzný. Největší úspěchem tak je výhra ceny Emmy v roce 2011, kterou získala Melissa McCarthy za hlavní roli. Kromě ní se v hlavních rolích představili Billy Gardell, Reno Wilson, Katy Mixon nebo Swoosie Kurtz.

Mom (Máma)

Stanice CBS
Vysíláno 2013-????
Hodnocení na SerialZone.cz

Dalším přírůstkem, který Chuck Lorre vypustil do seriálového světa je sitcom s názvem Mom. Ten se na obrazovkách poprvé objevil na podzim roku 2013 a sleduje svobodnou matku, která vyhraje svůj souboj s alkoholismem a rozhodne se začít svůj nový život v střízlivosti v Napa Valley v Kalifornii. Není však jedinou problémovou osobou ve své rodině, její matka se též vzpamatovává z alkoholového opojení a vypadá to, že její dcera se vydá v jejích stopách.

Seriál má za sebou již 7 sérií, ve kterých bylo odvysíláno 152 epizod. I když bylo oznámeno, že seriál projde od osmé řady výraznou proměnou, protože ho opustí jedna z hlavních postav a to Anna Faris. Ta hrála hlavní postavu Christy. Její matku ztvárňuje Allison Janney. V dalších rolích se pak představí Sadie Calvano, Mimi Kennedy, Matt Jones nebo Jaime Pressly. Už to skoro vypadá, že jméno Chucka Lorreho je razítkem na kvalitu pro kritiky, protože i Mom se může pochlubit se může nominací na Zlatý Glóbus (Allison Janney) či ceny Emmy. Tu za svou postavu dokonce Allison Janney dvakrát získala.

Disjointed

Stanice Netflix
Vysíláno 2017–2018
Hodnocení na SerialZone.cz

V roce 2017 zlákal Lorreho Netflix, ale jejich první spolupráce nepřinesla kýžený výsledek. Seriál Disjointed se dočkal pouze jedné série, která byla rozdělena na dvě poloviny a celkem obsahovala 20 epizod. Nepomohlo ani to, že hlavní roli hrála, kritiky milovaná herečka, Kathy Bates.

Ruth je dlouholetá zastánkyně legalizace marihuany a konečně se jí podařil splnit svůj sen a otevřela si svou vlastní výdejnu marihuany v Los Angeles. S tímto byznysem jí vypomáhají tři zaměstnanci, její syn a ochranka v podobě bývalého vojáka, který sloužil v Afghánistánu.

Young Sheldon (Malý Sheldon)

Stanice CBS
Vysíláno 2017-????
Hodnocení na SerialZone.cz

Píše se tok 2017 a blíží se desetileté výročí seriálu Big Bang Theory a úspěch je třeba těžit dokud to jde. Takže CBS a Lorre přichází s nápadem na spin-off. Hlavním hrdinou je devítiletý Sheldon Cooper, který vyrůstá se svými rodiči ve východním Texasu, kde navštěvuje střední školu. Do hlavní role Shledona byl obsazen Iain Armitage a jeho nejbližší si zahráli Zoe Perry, Lance Barber, Reagan Revord a Montana Jordan.

Seriál si našel své diváky a rychle se zařadil mezi stálice stanice, ale tentokrát se nedostavilo nadšení kritiků, na které jsme u seriálu Chucka Lorreho zvyklí. To však jistě nevadí fanouškům, protože na podzim by se měla rozběhnout již čtvrtá řada a zatím se odvysílalo 65 epizod.

The Kominsky Method (Kominského metoda)

Stanice Netflix
Vysíláno 2018-????
Hodnocení na SerialZone.cz

Za to druhá spolupráce mezi Netflixem a Lorrem v roce 2018 už přinesla obvyklou odezvu kritiků. Seriál je jimi vysoce hodnocený a získal šest nominací na Zlatý Glóbus. Samotný seriál a hlavní herec Michael Douglas v roce 2019 nominaci proměnili v získanou cenu. Stejně tak má na kontě i šest nominací na ceny Emmy. Seriál má za sebou dvě sérii, které čítají 16 epizod a Netflix objednal třetí řadu, u které potvrdil, že seriál uzavře.

Seriál se odehrává ve slunné Kalifornii ve městě Los Angeles a sleduje komediální příběhy dvou dlouholetých přátel – slavného herce Sandyho a jeho agenta Normana. V hlavních rolí hrají Michael Douglas a Alan Arkin.

Bob Hearts Abishola

Stanice CBS
Vysíláno 2019-????
Hodnocení na SerialZone.cz

V roce 2019 přišla další spolupráce Lorreho a stanice CBS. Tentokrát představil seriál Bob Hearts Abishola. Bob je obyčejný úředníček ve středních letech dostane infarkt. V nemocnici se neočekávaně zamiluje do zdravotní sestřičky – imigrantky z Nigérie. Hrdina se rozhodne dosáhnout toho, aby mu dala žena šanci.

V seriálu opět spojil Lorre síly s Billym Gatdellem, kterému svěřil hlavní roli již v seriálu Mike & Molly. Abisholu si pak zahrála Folake Olowofoyeku. Seriál za sebou má první řadu, která čítala 20 epizod a brzy by se měl na obrazovky vrátit, protože byla objednána druhá řada.

Pár zajímavostí na závěr:

 • Změnil si své příjmení z Levine na Lorre, když mu bylo 26 let a později vysvětlil, že hlavním důvodem byla jeho matka. Ta totiž příjmení jeho otce používala jako štiplavou urážku.
 • O svých studijních letech říká, že jeho hlavním oborem byl Rock'n'Roll a tráva a vedlejším LSD.
 • Přiznává také, že v minulosti hodně pil a vedl „zhýralý život“ až do 47. Nyní už abstinuje.
 • V roce 1987 napsal znělku pro seriál Želvy Ninja (Teenage Mutant Ninja Turtles).
 • Ve světe televizních seriálů působí jako tvůrce již od roku 1990, tedy celých 30 let.
 • Za svou práci byl 9× nominován na cenu Emmy.
 • Za nejúspěšnější rok může považovat sezónu 2014/15, kdy se vysílala čtveřice jeho seriálů (Two and a Half Men, Big Bang Theory, Mike and Molly a Mom)
 • 12. března 2009 dostal hvězdu na Hollywoodském chodníku slávy.
 • Je potřetí ženatý, poprvé vydržel 13 let (1979–1992) a podruhé 10 let (2001–2010) a poslední svatbu měl v září 2018. Z prvního manželství má dvě děti.
 • Jeho poznávacím znakem jsou tzv. Vanity Cards. Na konci epizody jeho seriálů se vždy objeví jedna taková karta, do které Lorre zahrnuje různé zprávy. Karta je zobrazena jen na několik vteřin, takže není možné ji přečíst (bez zastavení videa), ale později jsou k dispozici na webových stránkách. Díky této kartě jsme se například dozvěděli, proč se neobjevil Charlie Sheen ve finále Dva a půl chlapa.
 • Jako každý tvůrce, tak i Lorre své seriály propojuje. Dva a půl chlapa i Teorie velkého třesku jsou natáčeny u Warner Brothers, takže je zde k nalezení několik stejných členů štábů.
 • Zároveň rád znovu obsazuje herce se kterými pracoval. Nejbohatší je na to seriál Teorie velkého třesku. Ať už jde o Johnnyho Galeckiho (v Roseanne přítel/manžel Darlene), nebo Saru Gilbert (v Roseanne Darlene a v Teorii Leslie Winkle). Dále například Laurie Metcalf (v Roseanne Jackie v Teorii Sheldonova matka) nebo Christine Baranski (v Cybill hrála Maryann, v Teorii Leonardovu matku).
 • Jon Cryer se objevil v jedné epizodě Dharma & Greg. Jenna Elfman, Susan Sullivan a Joel Murray se zase objevili v epizodě Dva a půl chlapa. V jedné epizodě Dva a půl chlapa Charlie sleduje epizodu seriálu Dharma & Greg. Tím propojení těchto seriálů nekončí. V první epizodě deváté série, poté co byl vyhozen Charlie Sheen, jsou Dharma a Greg jeden z párů, který si prohlíží jeho dům určený k prodeji.
 • Během jedné epizody Teorie velkého třesku sledují Sheldon, Leonard a Penny Oshikuru: Demon Samurai. Podle seriálu Dva a půl chlapa znělku pro tento seriál složil Charlie Harper. Jeho představitel Charlie Sheen si pak střihnul cameo v epizodě Teorie s názvem Griffinova ekvivalence.
 • V jedné epizodě Teorie velkého třesku se Sheldon a Amy dohadují o tom, za jaký pár půjdou převlečení na Halloween. Mezi návrhy je také Dharma & Greg.
 • Katy Mixon, která hraje Victorii v Mike a Molly se objevila v několika epizodách Dva a půl chlapa.
 • Během natáčení Dva a půl chlapa došlo na crossover s Kriminálkou Las Vegas a v rámci toho napsal jednu epizodu CSI.
 • Během první série Mom se objevila v jedné z rolí i Octavia Spencer, což původně neměl Lorre v plánu, ale herečka ho o to požádala a tak ji vyhověl.
 • Herečka Zoe Perry, která v Young Sheldon hraje matku mladého Sheldona, je ve skutečnosti dcerou herečky Laurie Metcalf, která ztvárnila Sheldonovu matku, avšak v seriálu The Big Bang Theory. Není to však poprvé, kdy ztvárnila mladší verzi své matky, podařilo se to i během seriálu Roseanne.
 • Nápad na spin-off Mladý Sheldon měl ve skutečnosti Jim Parsons, představitel Sheldona v Big Bang Theory. Původně ho ani nechtěl Lorremu představovat, protože si myslel, že už nad tím musel přemýšlet. Když mu nápad představil, tak mu Lorre přiznal, že ho to předtím nenapadlo.
 • Premiéra Mladého Sheldona byla připravena symbolicky den po desetiletém výročí vysílání The Big Bang Theory.
 • Jako producent se momentálně podílí na vývoji dvou seriálů, které by se oba měly představit na stanici CBS.
 • První nese název B Positive a hlavním hrdinou je čerstvě rozvedený táta Drew, který potřebuje nutně najít dárce ledviny. Náhodou narazí na starou známou Ginu, která se mu dobrovolně nabídne. Společně si vytvoří nečekané pouto a vydají se na cestu, která oběma od základu změní život. V hlavních rolí se představí Annaleigh Ashford a Thomas Middleditch.
 • Ten druhý se jmenuje The United States of Al. Příběh se zaměřuje na Rileyho, válečného veterána, který zápasí s tím, aby se znovu přizpůsobil civilnímu životu a Awalmira, afgánského překladatele, který sloužil u Rileyho jednotky a právě přijel do Ameriky začít nový život.

Znáte Chucka Lorreho? Sledovali jste či sledujete jeho seriály? A který je váš nejoblíbenější? Co říkáte na propojení v jeho seriálech?

Další díly seriálu
Magnetky na kliknutí. 
Pajky

Pajky

Autor si zatím nevyplnil svoje mikrobio.
Poslední komentáře6zobraz všech 6 příspěvků
Pajky

Pajky

Já si pamatuju, že byla CSI ve Dva a půl chlapa, ale obráceně jsem to taky nevěděl, neb CSI nesleduju :)
hodně dávno
inekafe

inekafe

To so CSI si pamätám, keď som danú epku TaaHM sledoval, tak som si okamžite vyhľadal aj tú zo CSI, aj keď...
hodně dávno
Pajky

Pajky

S tím se nedá než souhlasit ať už to psalo jaký kafe chtělo :) Vzhledem k tvůrci jsem čekal víc...
hodně dávno
Další články k tématu