Facebook Twitter E-mail
11. října 2015

Vzpomínáme: Continuum (2012-2015)

Continuum je kanadský seriál, který započal svou seriálovou cestu v roce 2012. Jeho hlavní hrdinkou je Kiera Cameronová, policistka, která je donucena cestovat zpět časem, aby zastavila skupinu teroristů.

Vše začíná v roce 2077. Teroristická skupina Liber8 v čele s Eduardem Kagamem, která bojuje proti Korporátními kongresu, jenž po pádu vlád řídí svět, je odsouzena k trestu smrti, aby tak byl dán odstrašující příklad. Jenže skupina se nějak dostala ke stroji času, kterým se chce přenést do minulosti, aby mohli změnit minulost.

Do cesty se jim připlete Kiera Cameronová, ochránkyně, která se je bude snažit zastavit, aby se mohla v bezpečí vrátit zpět do své doby za svou rodinou. V tom jí bude pomáhat Alec Sadler, geniální kluk, který v budoucnu rozjede velkou technologickou firmu, a Carlos Fonegra, člen vancouverského policejního okrsku, k němuž se Kiera přidá.

Hlavní hrdinové z Continuum

Jak to začalo

27. května 2012 odvysílala stanice Showcase první epizodu nového seriálu Continuum a okamžitě bylo jasno, že půjde o nový hit. Alespoň co se týče sledovanosti. Za seriálem stojí Brit Simon Barry, který však do té doby na svém kontě neměl žádné výrazné filmové či seriálové úspěchy. Sám také vysvětlil, jak to vlastně bylo s hledáním stanice pro Continuum: „Pracoval jsem na tom nápadu několik let a nabízel ho americkým stanicích, ale nikdo neměl zájem. Předtím než se mi podařilo Continuum umístit, tak mě CBS najala, abych pro ni napsal jiný pilot. Uprostřed této práce mi zavolal můj přítel Pat Williams, který měl mít schůzku s kanadskou stanicí Showcase a začínal panikařit, protože neměl nic připraveného. Tak jsem mu navrhl nápad na Continuum. Showcase okamžitě viděla potenciál a najala mě k napsání pilotu. Měli jsme štěstí, že jsme našli domov na stanici Showcase, protože ta měla velký zájem o sci-fi, které ohýbá hranice žánru. Od prvního dne rozuměli tomu, jaký by seriál mohl být.“

První série se dočkala 10 epizod a nedlouho po odvysílání finále byl seriál očekávaně prodloužen pro druhou sérii. Ta si polepšila v počtu epizod a měla jich na kontě hned 13. Ještě před ukončením druhé sérii přišla další zpráva o prodloužení a objednání nových 13 epizod, které budou tvořit třetí řadu. Po závěru třetí řady však dlouho nepřicházela zpráva o osudu seriálu. Nakonec až 8. prosince 2014 stanice potvrdila, že objednává závěrečnou čtvrtou řadu, která bude mít pouze 6 epizod. Alespoň tak tvůrci dostali prostor k důstojnému zakončení, i když se pár měsíců předtím Simon Barry nechal slyšel, že má v mysli připraveno 7 až 10 sérií.

Voiceover

Každá z epizod první a druhé řady nabízela v úvodní znělce komentář hlavní hrdinky, Keiry Cameron, který zněl asi takhle: „2077. My time, my city, my family. When terrorists killed thousands of innocents, they were condemned to die. They had other plans. A time travel device sent us all back 65 years. I want to get home, but I can't be sure what I will return to if history is changed. Their plan: to corrupt and control the present, in order to win the future. What they didn't plan on was me.“ Ti, kteří seriál sledovali s titulky od skupiny www.neXtWeek.cz si ho však možná pamatují spíš v tomto provedení: „2077, můj čas, mé město, má rodina. Poté, co teroristé zabili tisíce nevinných, byli odsouzeni k smrti. Oni měli jiné plány. Zařízení na cestování časem nás všechny poslalo 65 let zpátky. Chci se dostat domů. Ale nemůžu si být jistá, kam bych se vrátila, pokud by změnili historii. Plánují narušit a ovládnout přítomnost, aby se zmocnili budoucnosti. To, co ale neplánovali, jsem já.“

To se ve třetí a čtvrté sérii změnilo a seriál dostal novou znělku, ve které se objevovali sekvence z předchozích sérií a představili se hlavní postavy.

S kým máme tu čest

Rachel Nichols se představila v hlavní roli, ochránkyně budoucnosti, Kiery Cameron, která uvízla v roce 2012. Jejím cílem je zmařit plány skupiny Liber8, k tomu využívá Vancouverské policejní oddělení a také technologii z budoucnosti, kterou měla u sebe.

Victor Webster se představil jako vancouverský detektiv Carlos Fonnegra, který se stává hlavním spojencem Kiery. Postupem času je více otrávený změnami na policejním oddělení a jeho spokojenosti nepomáhá ani samotná Kiera, která před ním musí spoustu tajit.

Erik Knudsen je třetí hlavní postavou a zahrál si mladší verzi Aleca Sadlera. Alec je samotářský teenager, který nejraději tráví čas u svých počítačů, což velmi ocení Kiera, protože právě Alec se stane jejím hlavním kontaktem.

Kromě ústřední trojice se objevuje několik dalších postav, které výrazně hýbou dějem. Mezi nimi je například Stephen Lobo coby Matthew Kellog, bývalý člen Liber8, který odešel ze skupiny, aby si za pomoci znalosti budoucnosti vytvořil bohatý život. Dalším členem Liber8 je Travis Verta s tváří Rogera Crosse. Travis je supervoják a pravá ruka Kagameho. Po smrti Kagameho prosazuje násilné metody a z Liber8 se stane mnohem nebezpečnější skupina. Travisovou věrnou spolubojovnicí je Sonya Valentine a tu si zahrála Lexa Doig. Sonya byla oficiální nástupce Kagameho a snažila se reformovat svět skrze myšlenky. Díky čemuž se s Travisem rozhádá. Dalšími členy Liber8 jsou It specialista Lucas Ingram (Omari Newton) nebo nekompromisní válečnice Jasmine Garza (Luvia Petersen). Tony Amendola si zahrál vůdce Liber8, Edouarda Kagameho a obětoval se ve finále první řady pro vyšší dobro. Z policejního oddělení stojí za zmínku také vedoucí oddělení Jack Dillon (Brian Markinson) nebo kolegyně Carlose, Betty Robertson (Jennifer Spence). Později pak ještě výraznější role sehrají také Ian Tracey (Jason Sadler, cestující časem), Magda Apanowicz (Emily, přítelkyně Aleca) a Ryan Robbins (voják z alternativního vesmíru).

Cestování časem

Tvůrce série Simon Barry potvrdil, že tvůrčí tým si připravil soubor pravidel, podle kterých cestování časem mělo fungovat a které byly rozšiřovány společně s postupem seriálu. Během sérií bylo otestováno několik teorií a jejich vliv na cestování časem a také na časové osy, které vedou od roku 2012 do 2077.

V jednom rozhovoru s Kierou předpokládá Alec, že jeho budoucí já si na tuto konverzaci vzpomene a případně se inspiruje k vytvoření kybernetické technologie, což vede k časové smyčce, kdy nemohou být změněny podmínky v roce 2077. Jinde se Alec a Kiera domnívají, že Kiera a Liber8 svou přítomností v minulosti již změnila časové osy a vytvořily tak nový samostatný řetězec událostí a tím se stav světa v roce 2077 stává nejistý.

Nejvíce se to rozebírá ve finále první série, když se ukazuje, že starší verze Aleca zorganizovala časový skok, který přesunul Kieru a členy Liber8 do roku 2012 a přesně tedy ví, co se v tom roce stalo. Pokračuje i na začátku druhé série, kdy odešle svému mladší já zprávu s odhalením jeho cíle.

Ve třetí sezóně je prokázáno, že je možné měnit historii, když Alec cestuje zpátky časem, aby se pokusil zachránit svou přítelkyni. Jenže časová osa, ze které odešel se začíná hroutit a výsledkem jsou dva Alecové a dvě Kiery v jedné časové ose. (Ačkoliv tento problém je brzy vyřešen vraždou jedné Kiery a jednoho Aleca)

O čem to bylo a jak to skončilo

Policejní stážnice, Kiera Cameron, si žije klidný a normální život se svým manželem a synem v roce 2077 v kanadském Vancouveru. Venku se zatím odehrává dystopická budoucnost, kde hlavní slovo mají korporátní organizace a korporátní kongres. I přesto život pokračuje dál ve zdánlivé svobodě, pod vyspělým technologickým dozorem policejního státu.

Když se skupina samozvaných bojovníků za svobodu, vystupující pod jménem Liber8, podaří při plánované popravě uniknout a cestují časem do roku 2012, tak je Kiera nedobrovolně přenesena časem s nimi. V novém čase se spojí s detektivem Carlosem Fonnegrou a také s dospívajícím počítačovým géniem Alecem Sadlerem. Kiera začíná pracovat na vystopování Edouarda Kagameho a zmaření plánů, které se svými následovníky připravil. Zároveň však musí utajit svou identitu a fakt, že pochází z budoucnosti.

Kagame a členové Liber8 chtějí změnit minulost a odvrátit tak vzestup diktátorského režimu, který mají na svědomí korporace. Postupem času Kiera zjišťuje, že Alec Sadler je budoucí korporátní magnát a šéf společnosti SadTech, která patří mezi vládu světa v roce 2077. Snaží se zabránit změně minulosti a vrátit se ke své rodině. Mezitím však zjišťuje, že její přítomnost v roce 2012 nemusí být vůbec tak náhodná, jak si myslela.

Následující část článku vyzrazuje zápletku poslední epizody a některé kritické okamžiky seriálu. Pokud jste seriál ještě neviděli, nenechte si zkazit překvapení. :-)

Ve druhé sérii pak Kiera pokračuje v hledání odpovědí a nejpalčivější otázkou je – Proč byla poslána do minulosti? Pokračuje tak ve křehkém spojenectví s detektivem Carlosem Fonnegrou zatímco Alec se snaží pochopit záhadnou zprávu, kterou přijal od svého budoucího já. Do toho stále ve vzduchu visí hrozba od Liber8, kteří začínají být ještě více nebezpeční a lépe organizovaní ve snaze odvrátit to, co vidí jako začátek katastrofální budoucnosti.

Na konci druhé série přišla Kiera o možnost vrátit se do svého času, protože Alec sobecky použil zařízení, aby zachránil Emily, dívkou, kterou miluje. Tento zoufalý akt vytvořil paradox, na který dohlíží tzv. Freelancers, jejichž cílem je chránit historii. Nyní tak Kiera musí čelit důsledkům Alecovi zrady a nějak jim uniknout. Během toho se musí vypořádat také s organizací Liber8 stejně jako s rostoucí nedůvěrou jejího policejního partnera, Carlose. Všechny cesty se nakonec sbíhají opět u mladého Aleca a jeho genialita ještě nikdy nebyla více testovaná. Třetí sérii okomentoval Simon Barry slovy: „Třetí série zvyšuje sázky a rozšiřuje vesmír naší show. Kiera přenáší své zkušenosti, které ji testují. Budoucnost už totiž není to, co bývala.“

V závěrečné čtvrté sérii nová skupina chtěla způsobit invazi ze svého času. Kiera v závěru opravdu najde cestu do svého času, kde na ní čeká nejen Alec Sadler, ale také Edouard Kagame. Dozvídá se, že se jim podařilo změnit minulost a jejich čas tak vypadá lépe. Jenže to má velkou cenu, Kiera se vždy snažila dostat za svým synem, ale jak zjistí, tak už s ním nikdy nemůže být…

Rozloučení

Pojďme si ještě zavzpomínat, třeba na to, jak nás lákali trailerem před první sérií:

Teď už nezbývá než se rozloučit a říct: „Continuum, budeš nám chybět!


Jak se vám líbil seriál Continuum? Vydrželi jste sledovat až do konce nebo ne? Která postava byla vaším favoritem? A kterou sérii považujete za nejpovedenější? Líbilo se vám zakončení seriálu?

Další díly seriálu

Vzpomínáme: Misfits (2009-2013) (12. 12. 2013)
Vzpomínáme: Nikita (2010-2013) (28. 12. 2013)
Vzpomínáme: Psych (2006-2014) (27. 3. 2014)

... odkryj další díly seriálu

Vzpomínáme: How I Met Your Mother (2005-2014) (1. 4. 2014)
Vzpomínáme: Raising Hope (2010-2014) (6. 4. 2014)
Vzpomínáme: Warehouse 13 (2009-2014) (20. 5. 2014)
Vzpomínáme: Californication (2007-2014) (30. 6. 2014)
Vzpomínáme: Wilfred (2011-2014) (14. 8. 2014)
Vzpomínáme: True Blood (2008-2014) (25. 8. 2014)
Vzpomínáme: Boardwalk Empire (2010-2014) (27. 10. 2014)
Vzpomínáme: Sons of Anarchy (2008-2014) (10. 12. 2014)
Vzpomínáme: The Newsroom (2012-2014) (15. 12. 2014)
Vzpomínáme: White Collar (2009-2014) (19. 12. 2014)
Vzpomínáme: Anger Management (2012-2014) (23. 12. 2014)
Vzpomínáme: Parenthood (2010-2015) (30. 1. 2015)
Vzpomínáme: The Mentalist (2008-2015) (19. 2. 2015)
Vzpomínáme: Two and a Half Men (2003-2015) (20. 2. 2015)
Vzpomínáme: Parks and Recreation (2009-2015) (25. 2. 2015)
Vzpomínáme: Glee (2009-2015) (21. 3. 2015)
Vzpomínáme: Cougar Town (2009-2015) (1. 4. 2015)
Vzpomínáme: Justified (2010-2015) (15. 4. 2015)
Vzpomínáme: Revenge (2011-2015) (11. 5. 2015)
Vzpomínáme: Mad Men (2007-2015) (18. 5. 2015)
Vzpomínáme: Hot in Cleveland (2010-2015) (4. 6. 2015)
Vzpomínáme: Nurse Jackie (2009-2015) (29. 6. 2015)
Vzpomínáme: Melissa & Joey (2010-2015) (6. 8. 2015)
Vzpomínáme: Hannibal (2013-2015) (28. 8. 2015)
Vzpomínáme: Falling Skies (2011-2015) (31. 8. 2015)
Vzpomínáme: CSI (2000-2015) (30. 9. 2015)
Vzpomínáme: Continuum (2012-2015) (právě čteš)

Vzpomínáme: Lost Girl (2010-2015) (26. 10. 2015)
Vzpomínáme: Person of Interest (2011-2016) (22. 6. 2016)
Vzpomínáme: Rizzoli & Isles (2010-2016) (6. 9. 2016)
Vzpomínáme: Bones (2005-2017) (29. 3. 2017)
Vzpomínáme: Grimm (2011-2017) (1. 4. 2017)
Vzpomínáme: Bates Motel (2013-2017) (25. 4. 2017)
Vzpomínáme: Pretty Little Liars (2010-2017) (28. 6. 2017)

Líbilo se? Kdo nelikuje není SerialZoňák!
Pajky
Autor je místní článkař a občasný titulkář. Baví ho seriály a filmy všech žánrů. Pokud není zde, tráví čas nad sportovní rubrikou, případně pařením FMka.

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

sandokan555
před 105 týdny
Dnes som si pozrel celu stvrtu seriu a vyborne, trosku urychleny koniec a mohlo...
24ron24
před 105 týdny
Čo sa týka tej prekombinovanosti, som sa trochu zle vyjadril. Tá samotná...
fandapcd
před 105 týdny
Už delší dobu přemýšlím, že se na to mrknu. Článek trochu navnadil, tak uvidíme...

DALŠÍ ČLÁNKY K TÉMATU

SOUVISEJÍCÍ SERIÁLY

AKTUÁLNÍ ČLÁNKY