Facebook Twitter E-mail
1. února 2015

Fox plánuje vlastní X-Menovský seriál

Je možné, aby na stanici Fox působily dva seriály z dvou naprosto odlišných komiksových univerz? Je!

Stanice Fox oznámila, že je v rané fázi vývoje hraného seriálu, který by měl pocházet z marvelovského universa. Pod seriálem by měli být podepsáni scenáristé třetího Star Treku Patrick McKay a J.D. Payne. Hlavní zápletku budou tvořit společně s producenty seriálu 24 Evanem Katzem a Manny Cotoem. Stanice ale odmítla jejich zapojení zatím komentovat.

Přestože by si podobný seriál mnoho fanoušků přálo (a už jsme vám i o něm jednou psali), projekt je zatím opravdu jen na začátku a cesta k němu nebude úplně jednoduchá. Komiksová práva na X-Meny sice vlastní Marvel (který patří Disneymu, stejně jako stanice ABC, na které jdou Agenti), filmová práva na X-Meny ale vlastní skupina Fox. Práva na hraný seriál tedy připadají právě Foxu (na animované pak Marvelu, potažmo Disneymu), pokud ale bude chtít seriál založit na komiksu, potřebuje k tomu souhlas od Marvelu.

Tato dualita je způsobena obdobím z konce devadesátých let, kdy Marvel (tehdy ještě Marvel Comics) byl na pokraji bankrotu a začal odprodávat filmová práva na svoje postavy – Foxu, Universalu, Artisanu (dnes Lionsgate), New Line Cinema nebo Columbia Pictures (dnes Sony Pictures). Po úspěchu superhrdinských filmů ale založil vlastní studio a začal práva skupovat zpět. Od studia New Line Cinema, které s právy nic nepodniklo, se Marvelu v roce 2005 podařilo získat zpět Iron Mana, Black Widow a Captaina Americu. O rok později od Universalu odkoupil práva na Hulka (který zrovna nepříliš zaujal filmem v roce 2003) a Thora, v poslední době se k Marvelu navrátila práva na Daredevila, Lukea Cage, Iron Fista a Ghost Ridera.

Některá další práva ale zůstala u konkurenčních studií, proto třeba filmy o X-Menech nebo Fantastické čtyřce produkuje 20 Century Fox a filmy o Spidermanovi Sony (v komiksu Wolverine i Spider-Man byli aspoň na čas součástí Avengers, ve filmu ne) a případné crossovery nebo camea těchto postav v marvelovských filmech jsou velice obtížně dohodnutelné nebo takřka neproveditelné (v poslední době se hlavně řeší účast Spidermana v Captain America: Civil War; zatím to vypadá, že se studia nedohodnou a spidermanovské cameo padne).

Poznámka: Lehkou výjimkou jsou postavy Scarlet Witch a Quicksilvera, které za určitých podmínek patří oběma studiím, tedy Marvelu a Foxu. U Marvelu jsou pevnou součástí komiksů, u Foxu zase působí jako potomci Magneta.

Foxovský seriál by se pravděpodobně měl zakládat na komiksové sérii, jednání s Marvelem se ale zatím nikam nehýbou. Marvel má aktuálně v produkci dva seriály, které už na obrazovce běží a pět dalších, které se na obrazovky teprv dostanou. Pro Fox je aktuální situace lehce pikantní v tom, že už vysílá seriál z konkurenčního DC universa – Gotham.

Líbilo se? Tak dej palec. Nebo plusko!
Seraphine313
Autor je občasný článkař/titulkář, podřadný grafik, milovník HTML, závodních her, matematiky a astrofyziky, sarkastik/skeptik/pragmatik, celoživotní STAR WARS fanatik, a v mikrozbytku času i student managementu.

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

Sleslikslicka
před 141 týdny
No to teda, jako součást Avengerů ho mám nejradši. Když je sólo, bývá ho na...
Destinytte
před 141 týdny
Jsem trochu nerozhodná.. Uvidím, jaká budou hodnocení, pokud to klapne.
_karel_
před 141 týdny
Nevěřím jim. Možná to dotáhnou až na obrazovky, ale pak odvysílaj 10 dílů a...

DALŠÍ ČLÁNKY K TÉMATU

AKTUÁLNÍ ČLÁNKY