Facebook Twitter E-mail
4. února 2015

Fargo v druhé sezóně zachytí válku gangů, říká showrunner

První sezóna Farga stanice FX ohromila nejen diváky, ale i kritiky. Po nominacích na Zlaté glóby začal být seriál dokonce srovnáván s lehce podobným True Detectivem stanice HBO. Fargo získal celkem 18 nominací na cenu Emmy, přičemž ze začátku šlo „pouze“ o reboot filmu bratří Coenů z roku 1995. Toto pouze se změnilo poté, co bylo oznámeno, že se v hlavních rolích představí Martin Freeman a Billy Bob Thornton.

Stanice FX upustila od původního plánu seriál zachovat jako minisérii a nadělila mu druhou sezónu. Do té zatím obsadila Kirsten Dunst, Teda Dansona a Jesseho Plemonse.

Přinášíme vám rozhovor s Noahem Hawleym, showrunnerem Farga.

Co vás tuto sezónu na seriálu nejvíc na seriálu přitahuje?

Styl vyprávění je tento rok lehce jiný. Bude to více tematické, zaměřené na postavy, přesto se pořád budeme držet stylu Farga. Já jsem vždycky tak nějak cítil, že Joel a Ethan [Coenové – pozn. red.] se nikdy neopakovali, takže by bylo špatně, kdybychom se snažili to samé znova zrecyklovat.

Co nám můžete říct o příběhu?

Příběh se zaměřuje na maloměstský pár, který se ocitne uprostřed války mezi posledním městským rodinným zločineckým syndikátem a novým, korporátním, který se ale do města dostane odjinud. Vše je to o tom, jak se tento pár s touto situací vypořádá.

Jak se zvětšilo obsazení v porovnání s minulým rokem?

Loni jsme těmi opravdu hlavními herci mohli nazývat čtyři – Martina Freemana, Billyho Boba Thorntona, Colina Hankse a Allison Tolman. Letos je toto obsazení přibližně dvojnásobné, pokud mluvíme o tom, kolik postav bude promlouvat do děje; všechny jejich dějové linky a příběhy jsou propojené. Zvlášť se mi ale líbí, že jsme vytvořili pár postav, které budou divákům sympatické, ale normálně by jim sympatické nebyly.

Jak se projevila změna časového období, ve kterém se seriál odehrává?

V časovém období první série, tedy v roce 2006, Spojené státy vedly dvě války, ale lidé z malého města se cítili relativně bezpečně. Druhá série se ale přesune do roku 1979, do ještě menšího města Laverne v Minnesotě. Amerika bude mít za sebou sérii nájemných zabití v pozdních šedesátých letech, Vietnamskou válku a aféru Watergate, aktuálně je pak v ropné krizi. Ve společnosti je pak opravdu cítit, že váleční veteráni jako Lou Solverson v podstatě válku přinesli s sebou domů. Je tam lehká paralela s filmem No Country For Old Men (Tahle země není pro starý) [také od bratří Coenů], který se odehrává v roce 1980 nebo 1981. Jak řekl Tommy Lee Jones, který v něm hrál: „Dnešní zločin, to prostě nemůžete změřit.“

Když se přesunete do malého a zapadlého města takhle daleko v minulosti, skoro to získá lehký nádech Divokého západu – věci jako mobilní telefony a DNA testy nejsou úplně na pořádku dne.

Pravda. Severní Dakota je navíc v tomhle úplně nejtypičtější. Nejsou to sedmdesátá léta jako v Boogie Nights, ale je to kocovina, ráno po šedesátkách, chvíle předtím, než Ronald Reagan oznámil své „zářící město na kopci“ [v projevu, kterým akceptoval svou prezidentskou nominaci v roce 1984]. Prvotní myšlenka seriálu bylo najít takový moment v americké historii, který je nejhorším od Velké hospodářské krize.

Říkal jste, že dlužíte značce to, že neuděláte druhou sezónu jako tu první. Jak podobný nebo rozdílný je tedy tón druhé sezóny vůči té první?

Zatím to nemůžu říct úplně najisto, protože jsme zatím nenatočili ani jeden záběr.* Největší rozdíl dělají herci a když se znova podíváte na původní film, přijde vám vtipnější, než jak si ho pamatujete. Z něj si všichni pamatujeme důstojnost Marge, brutální násilí, a skvělý výkon Billa Macyho. Jsem toho názoru, že kdybychom se snažili zachovat co nejpřesněji tón filmu, lidé by si mysleli, že jsme to vzali za špatný konec.

Navíc, seriál je desetihodinový příběh, kdežto film „jen“ dvouhodinový. Musíte se víc zaměřit na postavy. Není divu, že jsme tomu začali říkat Tohle Fargo není pro starý – bude to mít stejnou „na život a na smrt“ kvalitu.

Co mám na první sezóně Farga rád, je to, že se vrací zpět k lidské slušnosti jako způsobu vyprávění. Není to o souboji Dobra se Zlem, je to o lidech, kteří se snaží to zlo překonat. Tohle je zároveň i myšlenka z druhé sezóny, jen je zasazena do méně určitého časového období.

Takže i když je v druhé sezóně mladý Lou, nepřemýšlel jste o nějakém prostřihu z budoucnosti s jeho starší verzí, kterou hrál Keith Carradine?

Opravdu ne. Nostalgii se snažíme vyhnout, jak to jen jde. Sice bych rád pracoval s lidmi z první sezóny až do konce mého života, byla to skvělá zkušenost, ale asi bychom tím ztratili na exkluzivitě. Asi jako když dokoukáte dobrý film a chcete druhý díl. A když ho dostanete, tak si uvědomíte, že jste vlastně ten druhý díl nikdy nechtěli.

V první sezóně hrálo hlavní roli také zimní počasí. Tentokrát ale začínáte v dřívějším ročním období.

Mám dojem, že posledně jsme začínali v prvním listopadovém týdnu. Tentokrát nezačneme dřív než v půlce ledna.* V první polovině sezóny se určitě bude projevovat zimní počasí, ale pak nastoupí jaro a bude zajímavé sledovat, jak to promění region i lidi v něm. Fargo už nebude jen zmrzlá tundra.

Vím, že bratři Coenové jsou pro vás inspirací, ale celou dobu jsem myslel na Stanleyho Kubricka a jeho filmy. Bude z režisérského hlediska druhá sezóna stejná nebo ještě nemáte žádné režiséry?

Vrátí se Randall Einhorn, který pracoval na epizodách 3 a 4 v první sezóně. V druhé bude mít na starosti úvodní epizodu a ještě dvě další. Já taky budu něco režírovat a máme podepsaných ještě pár režisérů.

True Detective je nyní přirovnáván k vašemu seriálovému soupeři. Co si o tom seriálu myslíte a má smysl tyto dva seriály srovnávat?

Já opravdu netuším, co to je za seriál. Na filmovém festivalu v Austinu jsem strávil nějaký čas s Carym Fukunagou [režisér první sezóny True Detective], který je opravdu velký džentlmen a umělec. Ale nemyslím si, že by mezi námi byla nějaká rivalita, dokonce jsme nebyli ani nominováni ve stejné kategorii na Emmy [Fargo byl nominován v kategorii Nejlepší film/minisérie, True Detective v kategorii Nejlepší drama; pikantní je, že ze sedmi nominací dokázal True Detective proměnit čtyři v sošky, kdežto Fargo z osmi nominací pouze dvě] .* Nesoutěžíme spolu, i když musím přiznat, že Fargo a True Detective jsou dva antologické seriály s velkými filmovými ambicemi, v tom jsou si podobné.

Nic Pizzolatto si dělá svůj seriál na HBO a my zase svůj. Na AMC zase čekají na dalšího Vince Gilligana a tak dál. Lidí, co dělají zajímavou a originální práci, je po celém světě nespočet, vždyť máme aktuálně kolem 350 seriálů aktuálně v produkci. To je neskutečné číslo.

Předali vám bratři Coenové nějaké nápady ohledně druhé sezóny?

Vůbec ne, oni teď natáčejí Hail, Caesar! v teplém Los Angeles, zatímco mně mrzne zadek tady. Mluvili jsme s nimi ještě před startem natáčení, poslali jim materiál a to bylo všechno. Pro ně to je sice krok do neznáma, nám to ale dává větší volnost. Nevím, jaký druh vlastnictví k seriálu vlastně cítí, ale jsou nadšeni úspěchem Farga a asi jsou i rádi, že se něco tvoří, aniž by nad tím museli dohlížet.

Štve vás nedostatek zpětné odezvy na vaši práci?

Podívejte, těch dvou si neskutečně vážím a oceňuji každý rozhovor, který vedeme. Ale musím říct, že jejich rozhodnutí nezasahovat do příběhu nám značně ulehčuje práci. Když vyprávíte příběh s tolika dynamickými prvky a střípky, které se musí odhalit v ten správný čas, je jednodušší mít jednotnou vizi. A i když bych chtěl slyšet názory, které na to mají, přežijeme to i bez nich.

* Rozhovor byl pořízen ještě před nominacemi na Zlaté glóby, kde byly oba seriály nominovány v kategorii Nejlepší film/minisérie.

Líbilo se? Za každej like dostane autor bonbón!
Seraphine313
Autor je občasný článkař/titulkář, podřadný grafik, milovník HTML, závodních her, matematiky a astrofyziky, sarkastik/skeptik/pragmatik, celoživotní STAR WARS fanatik, a v mikrozbytku času i student managementu.

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

Zatím nikdo nic nenapsal. Buď první a napiš, co si myslíš!

DALŠÍ ČLÁNKY K TÉMATU

SOUVISEJÍCÍ SERIÁLY

AKTUÁLNÍ ČLÁNKY