Facebook Twitter E-mail
9. února 2015

The Mentalist: Šokující smrt vysvětlena! Co bude dál?

Článek obsahuje spoilery k poslední odvysílané epizodě. Pokud jste ji ještě neviděli a nechcete si kazit překvapení, přečtěte si článek později.

Minulou epizodu seriálu The Mentalist (Mentalista), který v současnosti finišuje se svou sedmou sérií, se fanoušci dočkali šokujícího zvratu. Zemřela totiž začínající agentka Michelle Vega, která se sice v seriálu moc dlouho neohřála, avšak za tuto krátkou dobu všem přirostla k srdci.

Její smrt však nebyla naprosto bezvýznamná; byl to plán, o kterém se v následujícím rozhovoru s diváky podělil výkonný producent seriálu Tom Szentgyorgyi společně s Josie Loren, představitelkou­ Vegy.

Byla smrt Michelle Vegy naplánována již od chvíle, kdy se na začátku série objevila poprvé?
TS: Ano. Bohužel jsme měli její smrt v plánu. Když jsme tuto sérii v létě plánovali, chtěli jsme udělat dvě věci. Chtěli jsme představit novou postavu, která by byla pro Patricka Janea nová a která by o jeho světě a způsobu práce nic nevěděla. Chtěli jsme někoho, kdo by se na něj díval novýma očima. A protože jsme věděli, že to bude naše poslední série, chtěli jsme se vrátit zpět na začátek a zabývat se světem tragické ztráty. Patrick Jane je člověk, který se narodil s láskou. Člověk, kterého těchto sedm sérií známe, se z něj stal kvůli ztrátě své ženy a dcery. Abychom příběh zakončili, musíme tento kruh uzavřít. Smrt Vegy byla katalyzátorem pro zbývající epizody a Janeovy poslední kroky.

Jak jste svou postavu během těch deseti epizod vnímala, když jste věděla, jak dopadne?
JL: Vzhledem k tomu, že se jedná o posledních 13 epizod celého seriálu, když mi řekli, že v desáté epizodě zemře – a během tohoto telefonátu jsem se dozvěděla i o její dějové lince – přišlo mi to skvělé. Podle mě to bylo velmi dobře promyšlené a já byla upřímně poctěna, že jsem mohla být tou, která Janea nasměruje jinou cestou. Moc to pro mě znamenalo a byla jsem ráda, že jsem si ji mohla zahrát.

Přemýšleli jste v průběhu série nad tím, že Vegu nakonec nezabijete?
TS: Hlava říkala jedno a srdce říkalo něco jiného. Koukali jsme na Josie v pár úvodních scénách a všechny nás šokovala tím, jak rychle se z ní stala Michelle Vega. Josie pro ni byla od prvního dne jako stvořená. Jak bylo v plánu, všichni si ji hned oblíbili, o to nám šlo. Ti z nás, kteří plánovali epizody, toho trošku litovali, ale hlava nám říkala, že to musíme dotáhnout do konce. Když jsme rozdali scénář ostatním hercům a oni se to dozvěděli, spustilo to reakci. Někteří za mnou dokonce přišli a říkali mi: „Opravdu to uděláte? Ale my s Vegou pracujeme rádi!“ Chtěli jsme smrt, která by byla překvapením, kterou by nikdo nečekal. Bylo to překvapení a šok, jako by nám ji někdo vytrhl z rukou.

Jak se vám točila scéna v restauraci, kde byla Vega zabita?
JL: Bylo to velmi těžké. Ještě nikdy jsem netočila smrt své postavy a když jsem si epizodu četla poprvé, byla jsem trochu vystrašená. Pomyslela jsem si: "Jak to dokážu, abych uctila tento skvělý scénář v tak důležitém okamžiku celého seriálu? Byla to poslední scéna, kterou jsem točila svůj poslední den v práci. Celý den to bylo velmi intenzivní. Já jsem sice po natočení scény opět vstala, ale Michelle Vega v té chvíli zemřela. Loučila jsem se se skvělými hereckými kolegy a štábem, ale nebyla jsem připravená na pocit ztráty Michelle Vegy, která pro mě byla krásnou a silnou postavou. Natáčení její smrti pro mě bylo velmi emocionální.

Hodně toho po ní zůstalo. Kupříkladu začínali dělat pokrok s Wyliem. Čekala je společná budoucnost?
JL: Wylie a Vega mířili k něčemu, co by bylo více než jen pouhé přátelství. Podle mě, kdyby měli celou sérii, bylo by jasné, že Wylie byl pro Vegu dokonalý. Probouzí v ní světlo a dokáže ji rozesmát. Je yin k jejímu yang. Ale protože je Wylie jaký je, vyvíjelo se to velmi pomalu.
TS: Tak jsme to chtěli. Lidé umírají s lístky do kina, s plány na oběd. Většinou je to nečekané. Chtěli jsme, aby to vypadalo, že její život teprve začíná a najednou přijde smrt. A to je pro Janea, který je teď na začátku svého vztahu s Lisbonovou, velký problém. Bojí se, že o vztah přijde a ztratí ji. Musí se s tím nějak smířit.

Na konci epizody Jane Lisbonové řekl, že se s jejím zaměstnáním nesmíří a rozhodne se odejít. Byla smrt Vegy poslední kapkou?
TS: Tím všechno vyplulo na povrch. Jane se už jednou spálil, byl zraněný a moc dobře ví, že vyznáním lásky k Lisbonové a jejich vztahem otevírá možnost dalšímu zranění. Moc se mi líbí věta: „Za lásku se platí ztrátou.“ Smrt Vegy to měla zdůraznit natolik, že to nebude možné ignorovat a donutí to Janea a Lisbonovou se s tím vypořádat. O tom budou následující epizody.

Budou se teď mezi sebou dohadovat, když teď ve svém vztahu narazili?
TS: Jak tohle překonáme? Jane jí řekl, že nemůže riskovat její ztrátu a že se nechce znovu zranit. A ona mu řekla: „Nemůžu seknout s prací. Je to můj život, činí mě, kým jsem.“ Řešení je naším hlavním tématem.

Budou fanoušci spokojení s tím, jak Jane s Lisbonovou dopadnou?
TS: Myslím si a doufám, že fanoušci budou velmi spokojení.


Šokovala vás smrt Vegy? Oblíbili jste si tuhle postavu, nebo vám k srdci nepřirostla? Jaké by podle vás bylo dokonalé finále?

Líbilo se? Tak zmáčkni nějakej ten čudlík!
Gabik.029
Autorka je zapálenou fanynkou amerických seriálů jakéhokoliv žánru. Kromě závislosti na seriálech se u ní projevuje také závislost na SerialZone, Twitteru, angličtině a čokoládě.

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

megawir
před 140 týdny
S tím okecáním nesouhlasím. Proč by to okecávali. On řekl jasně a herečka to...
Idrial
před 140 týdny
Já jsem počítala s úmrtím někoho z týmu a Vega, ačkoli jsem ji měla...
kacka.irena
před 140 týdny
taky jsem se bála, že to odnese on. Nicméně je mi jasné, že to ten příští...

DALŠÍ ČLÁNKY K TÉMATU

SOUVISEJÍCÍ SERIÁLY

AKTUÁLNÍ ČLÁNKY