Facebook Twitter E-mail
25. února 2015

Saving Hope: Daniel Gillies komentuje šokující finále

Jak již nadpis článku napovídá, následující text obsahuje spoilery k finále třetí série. Pokud jste ho ještě neviděli a nechcete si kazit překvapení, přečtěte si článek později.

Od samého začátku kanadského seriálu Saving Hope byl jednou ze zápletek milostný trojúhelník mezi Alex (Erica Durance), Charliem (Michael Shanks) a Joelem (Daniel Gillies). Fanoušci se celkem rychle vyčlenili na dva tábory; jedni drželi pěsti Charliemu a druzí Joelovi. Když Alex během třetí série otěhotněla a nebyla si jistá, kdo z nich je otcem dítěte, které nosí pod srdcem, rozběhly se na internetu vášnivé diskuze.

Nyní jdou však všechny tyto neshody stranou. Ve finále třetí řady si totiž tvůrci pro fanoušky připravili překvapení, které šokovalo snad každého. Dr. Joel Goran byl vyslán do terénu, aby zachránil vojáka, kterému v těle uvízla bomba. Tento případ se mu stal však osudným. Vojáka se mu sice zachránit podařilo, ale doplatil na to vlastním životem, když mu bomba vybouchla v rukou. V té samé chvíli porodila Alex svého syna, čímž koloběh života dosáhl svého konce.

Daniel Gillies po odvysílání poskytl rozhovor, ve kterém komentuje události, které se ve finále odehrály. Zmiňuje také reakce svých kolegů a pohovořil i o ději, který se nakonec v průběhu seriálu neodehrál tak, jak si na začátku představoval.

Jak jste se dozvěděl, že vaše postava zemře?
Na začátku třetí série jsem je o to požádal. Bylo to velmi těžké rozhodnutí. Promluvil jsem si s lidmi, kteří mě zastupují. Řekl jsem jim, že bychom si o tom měli promluvit, protože mám ženu, která je Američanka a mám dceru, která je také Američanka. Brzy se nám narodí syn, který bude také Američan. Proto žijeme ve Spojených Státech. Los Angeles je můj domov a bylo těžké… Řeknu vám to takhle. Většina herců, kteří hrají hlavní postavu v seriálu, který má 18–22 epizod, je na konci natáčení naprosto vyčerpaná. Já za jednu sezónu natočil 40–42 epizod a přeskakoval jsem mezi dvěma seriály. The Originals a Saving Hope mě vysilovaly. Tak jsem to tak tvůrcům řekl a oni za mnou potom přišli a k mému překvapení mi vyhověli. Myslel jsem si, že mě odepíšou mnohem dřív, ale byli tak hodní a nechali si to až na později.

Jaké byly reakce ostatních, když jste si všichni společně četli scénář poprvé?
Já se na jejich reakce nedíval. Podíval jsem se myslím jen na Michaela Shankse, který seděl po mé pravici, a v celé místnosti panovala značná rozpačitost. Všichni zmlkli. A nikdo se ani nepohnul. Většinou se všichni hned zvednou a jdou si po svém, ale asi ode mě něco očekávali. A já neměl co nabídnout. Asi ode mě očekávali nějaký proslov nebo něco. Nebyl jsem naštvaný, ani nevděčný, vždyť jsem dostal, co jsem chtěl a navíc byli tak hodní, že si mě tam nechali až do konce série. Tak jsem jim za všechno poděkoval. Co víc jsem mohl říct? Bylo tam ticho jako v hrobě, bylo to zvláštní. Ale za nic bych to nevyměnil.

Víte, jaký význam měl ten kůň?
Nevím. Opravdu nevím. Nechtěl jsem k tomu přiřadit žádný význam, protože jsem si říkal, že to při hraní Joela nepotřebuji, jelikož pro něj to nic znamenat nemuselo. Přišlo mi to abstraktní a v seriálu se už v minulosti objevily abstrakce, které žádný význam neměly. Uvedu klasický příklad. Charlie na konci jedné z epizod skáče na trampolíně ve zpomaleném záběru. Nemělo to vůbec žádný význam. Tak jsem si říkal, že ten bílý kůň je taková trampolína. Zní to ode mě strašně neromanticky, protože není nic romantičtějšího než krásný bílý kůň, ale s žádným významem jsem si to nespojil.

S vaším odchodem nad seriálem visí ještě jeden cliffhanger, kterým je otcovství Alexina dítěte. Přemýšlel jste o tom?
Ano, rozhodně. Ale je to čistě jen můj názor, jak už to tak bývá, když věci nemáte ve svých rukou. Podle mě by bylo ze všeho nejnudnější, kdyby to dítě bylo Charlieho. Ale já si myslím, že přesně tohle udělají. Když to totiž udělají, uklidí tím po sobě všechen nepořádek. Joel už tak ze seriálu zmizí navždy a nebude v příběhu potřeba. Ale bylo by opravdu zajímavé, kdyby byl otcem Joel. Z Charlieho by pak byl ještě větší hrdina, kdyby vychovával Joelovo dítě a vůbec by mu to nevadilo. Ale tímhle směrem se určitě nevydají.

Váš milostný trojúhelník byl kostrou seriálu celé tři série. Jak se teď podle vás tato dynamika změní?
Byl a nebyl. Vždycky nad námi něco viselo a milostný trojúhelník byl spíš naznačen. Pokaždé, když jsme tohle téma naťukli, jako by tvůrci dostali strach a zase couvli. Když pak museli dát rychle Alex a Joela dohromady, přesně to udělali – urychlili to. Byli spolu tak krátkou chvíli, že jsem mezi nimi nic necítil. Přišlo mi, že se tvůrci báli, aby si Alex s Joelem nebyli moc blízcí, protože by se jim to pak vymstilo. Že by to bylo matoucí, kdyby jim to klapalo a vybudovali si silný vztah. Kroužili jsme kolem tohoto trojúhelníku tři série, ale nikdy jsme se nedostali dost blízko. Vůbec jsme ho neprozkoumali. A to mě na tom seriálu mrzí. Přišlo mi, že jsme se soustřeďovali hlavně na pacienty a jejich diagnózy, přitom naší prioritou měli být právě doktoři. Měl to být seriál o lékařích. K tomu jsem se upsal. A čím víc epizod jsme natočili, tím méně to o lékařích bylo. Nikdy jsme neměli skutečný milostný trojúhelník, protože se tvůrci báli napsat Alex a Joelovi něco skutečně intimního. Protože věděli, že s Joelem už počítat nemohou, báli se, že by jim to fanoušci neodpustili.

Takže možná proto, že věděli, že zemřete, tak nechtěli, aby se fanoušci na tento pár tak upnuli?
Ano, to si myslím. Ale co o tom vím? Nikdy jsem žádný seriál nenapsal. Tvůrci čelí spoustě problémů. Každý na ně chrlí své poznámky. Mají je od stanice, od výkonných producentů a nakonec i od herců, kteří mají také svoje připomínky. Což je přirozené, protože své postavy hrají třeba nějakých 50 epizod a jejich názor by měl něco znamenat. Takže tvůrci musí uspokojit spoustu lidí, čímž se vytváří velmi těžké pracovní prostředí. Upřímně netuším, jak to vůbec dělají. Přijde mi to jako nadlidský úkol.

Máte pro fanoušky nějaká slova na rozloučenou?
Jen, že jim děkuji.


Sledujete seriál Saving Hope? Byli jste po zhlédnutí finálové epizody v šoku? Bude vám Joel chybět? Kdo by měl podle vás být otcem Alexina dítěte?

Líbilo se? Tak šiř tuto zprávu do světa!
Gabik.029
Autorka je zapálenou fanynkou amerických seriálů jakéhokoliv žánru. Kromě závislosti na seriálech se u ní projevuje také závislost na SerialZone, Twitteru, angličtině a čokoládě.

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

BeautifulN
před 142 týdny
Tak tohle finále mě hodně dostalo. Joela jsem měla ráda a určitě mi tam bude...
ElizaJane
před 142 týdny
Na seriál jsem se začala koukat kvůli Danielovi, takže v tomhle mě celkem...
iwi_kiwi
před 142 týdny
Já jsem tušila, že na konci někdo umře. V průběhu dílu jsem na chvíli měla...

DALŠÍ ČLÁNKY K TÉMATU

SOUVISEJÍCÍ SERIÁLY

AKTUÁLNÍ ČLÁNKY