Facebook Twitter E-mail
15. března 2015

Piloty v sezóně 2015/2016: Shrnutí

Přehled pilotů všech stanic je za námi. Na závěr je čas na nějaké ty grafy, tabulky a statistiky, aby jsme v tom měli pěkně pořádek. A taky mohli vypozorovávat trendy pro následující sezónu.

I když se letos (zatím) nerušilo tak urputně jako loni, tak i letos se dočkáme na velké pětce téměř stovky nových projektů. Letos jich je 86, což je oproti loňským 95 mírný pokles. Ale ten tu byl i rok předtím. Televize ale i tak budou mít z čeho vybírat. Dokonce by se dalo říct, že souboj o to, kdo se dostane na obrazovky bude tvrdší než předchozí roky i když je projektů méně. CBS, FOX a The CW totiž nepotřebují na doplnění svých vysílacích plánů příliš nového. Hlavními tahouny tedy budou ABC a NBC.

Za zmínku stojí, že po loňském boomu přímo objednaných seriálů stanice značně vystřízlivěli a letos jsou na přímé objednávky spíš skoupé. Týká se to i takzvaných put pilotů, u kterých stanice přislíbí odvysílání, jinak jí hrozí pokuta. Z loňských 15 se najednou stalo 6. Však všichni víme, jak přímo objednané projekty loni dopadli. The Club, Hieroglyph, Emerald City – všechno zrušeno ještě než se dostalo na obrazovku. Většinou kvůli tvůrčím neshodám.

Drama vs. komedie

Kdyby nebylo The CW, která již tradičně do komedií nedělá, tak by to letos komediální piloty vyhráli. Segment již tradičně táhne NBC, která se s komediemi již několik sezón po sobě trápí. Ale ani ABC nezůstává se svými 13 objednanými komediálními piloty pozadu a dorovnává tak NBC. Kolik se jich dostane na obrazovky a kolik se jich dočká druhé sezóny, je však velkou otázkou. Jisté je, že se číslo bude hodně blížit nule. Komedie jsou prostě problém.

Když už jsme si odbyli základní počty, tak si je ještě shrňme v tabulce…

Stanice Pilotů letos (Drama/komedie) Pilotů loni (Drama/komedie) Objednaných seriálů loni (drama/komedie)
ABC 26 (13/13) 27 (13/14) 14 (8/6)
CBS 18 (9/9) 19 (9/10) 8 (6/2)
CW 4 (4/0) 6 (6/0) 4 (4/0)
FOX 13 (6/7) 16 (8/8) 10 (6/4)
NBC 25 (12/13) 27 (9/18) 18 (10/8)

Single vs. multicamera

Nejdříve si připomeneme, že single-camera je takový ten filmovější styl, kdy se točí na jednu kameru (Modern Family) a multi-camera je typicky sitcomová, kdy scénu snímá více kamer a většinou se natáčí před živým publikem (The Big Bang Theory).

Letos single-camera opět vede. I když její prvenství není tak jednoznačné jako loni, kdy měla převahu přes 60 %. Letos se za polovinu dostala jen těsně. Na druhou stranu je pravda, že z celého koláče neukrajuje jen multicamera, ale i hybridní formáty a u některých pilotů se ještě stanice nerozhodly, kterému z formátů dají přednost.

Multicameru tradičně táhne CBS, které se sitcomy přece jen z velké pětky daří nejlépe (již zmiňovaná BBT, ale třeba i HIMYM – i když tam je to spíš už hybrid). To FOX tlačí spíš na single-cameru.

Stanice Komedie letos (single/multi) Komedie loni (single/multi)
ABC 13 (8/5) 14 (10/3)
CBS 9 (3/4) 10 (3/6)
FOX 8 (6/1) 8 (5/3)
NBC 13 (7/6) 18 (14/4)

Jak jste si jistě dopočítali, tak nám nesedí v tabulce součty. Tam hrají roli právě ty hybridní formáty, případně ještě není pro letošek rozhodnuto.

Krimi už tolik netáhne

Tedy alespoň ty čistokrevné. Letos se totiž maskuje dost značně do konkurenčního thrilleru. Ono se vůbec dá s žánry u dramat hýbat, tak jak člověk potřebuje. Vezměme si například loňskou novinku How To Get Away With Murder. Můžeme s klidem říct, že to je právnické drama, stejně tak z toho můžeme vykouzlit napínavý thriller či detektivku. A kdyby se nám chtělo, tak i mezi soapky by se to dalo zařadit. Takže tolik asi k tomu, kam kdo patří. Každopádně žebříček tvrdí, že letos se podle tvůrců dočkáme 12 thrillerů, 9 detektivek, 6 nadpřirozených seriálů, 5 lékařských, 3 právnické a jen 3! rodinné. Tomu snad nikdo nevěří. A dobře dělá. Ve skutečnosti se dočkáme 33 rodinných pilotů (tedy když započteme i komedie – rodina hold hýbe USA a tak 1/3 objednaných pilotů ji má buď jako hlavní, či vedlejší téma). Ale pokračujme dál s žánry. Ještě na nás čekají dva horrory a dva piloty s náboženskou tématikou.

Kdopak to točí

Co se týče produkčních studií, tak se poměry od minulého roku příliš nezměnili. Žebříčku vévodí ABC Studios spolu s Universal Studios (NBC) se 17 piloty. Níže v grafu máme přehled studií a jejich „domovských“ stanic. V drtivé většině točí pro svou domovskou stanici. Výjimkou je Warner Bros. Televison (kterému patří společně s CBS Television Studios půlka stanice THE CW). Sony (kterému mu nepatří žádná stanice z velké pětky) letos točí 5 pilotů, další 4 vznikají v koprodukci více studií a dva piloty připadli méně známým studiím. Nesmíme ale zapomenou, že tu mluvíme jen o pilotech pro velkou pětku. Spousta věcí se totiž točí i pro kabelovky a ty nejsou zahrnuty.

Když se na podíváme na loňský přehled, tak se dá odvodit jediné. Studia si stále víc a víc drží svoje seriály pro svoje stanice, díky čemuž v případě úspěchu maximalizují zisky.

Kdepak se točí

Letos dost ztrácí Los Angeles. Tedy minimálně co se týče dramat. Většina se jich totiž stěhuje na sever do Vancouveru, protože na rozdíl od L.A. je o dost levnější. A navíc jen 3 hodiny letu od Los Angeles. V New Yorku se toho také dost točí. Hlavně pro CBS a hlavně detektivky. Letos se dokonce i dva dramatické piloty točí mimo USA. ABC vyslala svoje štáby do Kapského města v jižní Africe a NBC natáčí na ostrovech Puerto Rica. Letos nikdo netočí na Hawaii.

Krásně to shrnuje následující mapa, kterou na twitteru publikoval @_Piair. Je klikací, tak se ji nebojte zvětšit.

Na závěr pár dalších čísel…

33 – rodinných seriálů
15 – pilotů s policisty v hlavní roli
10 – autobiografických projektů
7 – adaptací knih
6 – projektů převzatých či znovuoživených z minulých let (například Superclyde)
6 – remaků zahraničních seriálů
2 – antologie
2 – projekty, co změnily stanici


Líbil se vám přehled? A co říkáte na trendy této pilotové sezóny?

Další díly seriálu

Piloty v sezóně 2015/2016 (ABC) (9. 3. 2015)
Piloty v sezóně 2015/2016 (CBS) (10. 3. 2015)
Piloty v sezóně 2015/2016 (The CW) (11. 3. 2015)
Piloty v sezóně 2015/2016 (FOX) (12. 3. 2015)
Piloty v sezóně 2015/2016 (NBC) (13. 3. 2015)
Piloty v sezóně 2015/2016 (ostatní) (14. 3. 2015)
Piloty v sezóně 2015/2016: Shrnutí (právě čteš)
Herci míří do pilotů 2015 (16. 3. 2015)

Líbilo se? Tak to ó náš nejdražší čtenáři moc děkujeme za podporu.
Fruiko
Autor je zakladatelem SerialZone.cz a velkým fanouškem seriálů stanic AMC a FX. Mimo seriálů miluje komiksy, (audio)knihy, vaření, Lego, hádanky a zvrácený humor. Díky tomu všemu potřebuje, aby den měl 30 hodin.

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

ševča
před 186 týdny
Tak CW kdysi mělo komedii, ne? O tom černošském klukovi, to byla, ne? Docela...
Fruiko
před 186 týdny
Např. resusitované z loni.
ševča
před 186 týdny
Aha, děkuju.

DALŠÍ ČLÁNKY K TÉMATU

AKTUÁLNÍ ČLÁNKY