Facebook Twitter E-mail
20. března 2015

Televizní tvůrci: Dick Wolf

Vítáme vás zpět u nové rubriky, jejíž cílem bude představit vám osobnosti, které v seriálovém světě hrají důležitou roli. Jejich jména spoustě fanoušky nemusí nic říkat, ale přesto znají a obdivují jejich práci. Jde o tvůrce seriálů a právě na ně se bude nová rubrika zaměřovat.

Dick Wolf, celým jménem Richard Anthony Wolf je americký scénárista, producent a opravdová legenda kriminálního žánru. Na svém kontě má několik úspěšných seriálů a stojí za značkou, kterou zná celý seriálový svět. A my vám nyní představíme právě jeho cestu tímto světem.

Dick Wolf se narodil 20. prosince 1946 v New Yorku. Vystudoval University of Pennsylvania (třída 1969) a patřil zde do bratrstva Zeta Psi. Nejprve si začal budovat své jméno v televizní reklamě. V průběhu let 1969–1976 jich natočil více než 100. Svou kariéru v seriálovém světě započal jako člen scenáristického týmu seriálu Hill Street Blues (Poldové z Hill Street) a získal zde dokonce svou první nominaci na Emmy za epizodu What are Friends For?, kterou napsal sám. Po skončení seriálu v roce 1987 se přesunul mezi tvůrce detektivního hitu Miami Vice. Tam už nepracoval jen jako scénárista, ale také jako producent.

Law & Order (Zákon a pořádek) (1990–2010)

V roce 1990 přišel s nápadem, který se zapsal do dějin televizního kriminálního žánru. Ano, v roce 1990 poprvé představil tým detektivů ze seriálu Law & Order. Jde o kriminální seriál, kde každá z epizod zachycuje ve dvou rovnocenných částech policejní vyšetřování zločinu a jeho soudní následky.

Seriál se vysílal neuvěřitelných 20 let a dočkal se 456 epizod. Během té doby byl samozřejmě nominován na nespočet cen. Mezi hlavní ocenění jistě patří šestinásobná nominace na Zlatý Glóbus (4× samotný seriál, 1× Sam Waterston a 1× Michael Moriarty). Za ty roky vysílání se samozřejmě obsazení mnohokrát změnilo, ale určitě je třeba zmínit alespoň herce jako S. Epatha Merkerson, Sam Waterston, Jerry Orbach, Steven Hill, Jesse L. Martin, Leslie Hendrix, Fred Dalton Thompson, Chris North nebo Benjamin Bratt.

New York Undercover (1994–1998)

Další úspěch se dostavil o čtyři roky později. Než se to však podařilo, pokusil se marně prorazit se seriály Mann & Machine (1992) či South Beach (1993). Nový seriál se zaměřil na drogy, loupeže či vraždy v New Yorku. Dva policisté, James ‚J.C.‘ Williams a Eddie Torres pracují na čtvrtém okrsku v New Yorku. Každý den vyráží do ulic s cílem infiltrovat se do zločineckých skupin ve snaze vyčistit zamořené ulice od zločinu. Přes všechny strasti a problémy, kterými procházejí každý den, ať už se jedná o jejich případy nebo rodinný život, vždy na konci dne, relaxují u hudby v podání různých umělců.

Tento seriál se vysílal na stanice FOX a dočkal se čtyř sérií, které obsahovaly 88 epizod. V hlavních rolích se představil Malik Yoba, Michael DeLorenzo, Patti D'Arbanville a Lauren Vélez. Seriál se sice nikdy nedočkal nominace na hlavní ceny, jako je Emmy či Zlatý Glóbus, ale na nedostatek zájmu si stěžovat nemohl. Například v Image Awards sbíral nominace pravidelně.

Law & Order: Special Victims Unit (Zákon a pořádek: Útvar pro zvláštní oběti) (1999-?)

Než přišel třetí hit, tak se opět přišlo několik neúspěšných (jednosezónních) záležitostí. Mezi ně patří například Swift Justice (1996) nebo Players (Hráči) (1997). V roce 1999 však přišel nápad rozšířit svět seriálu Zákon a pořádek a tak se zrodil Útvar pro zvláštní oběti. Což je speciální oddělení Newyorské policie, které se zabývá řešením případů násilných trestných činů se sexuálním motivem. A jen ti nejlepší detektivové dokáží zvládat ty nejtěžší případy. Tak jako elitní jednotka, která je zaměřená na sexuální zločiny v newyorském podsvětí.

A tohle byla opět trefa do černého. Seriál se stále drží na televizních obrazovkách a vysílá se již šestnáctá řada. Zatím čítá 360 epizod, ale tento počet jistě nebude konečný. Hlavní hvězdou je Mariska Hargitay, která si za svou roli Olivie Benson vysloužila 2× nominaci na Zlatý Glóbus (1× vyhrála) a 8× nominaci na Emmy (1× vyhrála). Seriál má na kontě mnoho dalších nominací a cen a původnímu seriálu tak rozhodně nedělá ostudu. Kromě Marisky je však třeba zmínit minimálně herce jako Ice-T, Dann Florek, Richard Belzer, Christopher Meloni, BD Wong, Diane Neal Danny Pino či Tamara Tunie.

Law & Order: Criminal Intent (Zákon a pořádek: Zločinné úmysly) (2001–2011)

Než potřetí zabodoval s již zavedenou značkou Law & Order, tak se opět pokoušel vytvořit seriály, které s ní nesouvisí. Jenže jakoby o ně nebyl zájem, ať už je to případ D.C. (2000) nebo Deadline (2000). Ani jeden z nich nepřekonal nováčkovskou sérii. A tak v roce 2001 přichází myšlenka na další rozšíření Law & Order. Třetí samostatný seriál z rodiny Law & Order nám představuje případy newyorského policejního oddělení zabývajícího se šetřením těch nejzávažnějších a nejsložitějších případů, jež se mohou v New Yorku stát. Týmu excelentních vyšetřovatelů vévodí excentrický detektiv Robert Goren, jenž s logikou sobě vlastní odhalí i jinému vyšetřovateli skryté okolnosti. Jeho partnerkou je Alexandra Eames a u soudu má hlavní slovo státní zástupce Ron Carver.

Třetí přírůstek Law & Order se dožil deseti sérií a celkem 195 epizod. Kritiky již nebyl tolik oslavován jako předchozí seriály, i přesto si několik méně výrazných nominací a cen na své konto připsal. Z hereckého obsazení je třeba zmínit herce jako Kathryn Erbe, Vincent D'Onofrio, Jamey Sheridan, Courtney B. Vance, Leslie Hendrix, Eric Bogosian nebo Jeff Goldblum.

Dragnet (2003–2004)

V roce 2003 se konečně opět zadařilo s něčím, co neneslo název Law & Order, i když jak se později ukázalo, tak úspěch netrval nijak dlouho. Tentokrát šlo o remake seriálu z 50. let, který vypráví o skupině losangelských policistů a detektivů, kteří řeší případy vražd. Velitelem oddělení je poručík Joe Friday, který pracuje u policie už celou řadu let a neustále o sobě tvrdí, že viděl už úplně všechno. Ačkoliv je to postarší veterán, nechybí mu ani trochu z energie jeho mladších spolupracovníků. Společně řeší případy vražd slavných hollywoodských producentů, ale také členů pouličních gangů.

Seriál se dožil jen druhé série a celkově si připsal pouze 22 epizod. Je tedy jasné, že tentokrát se o žádné drama ovenčené nominacemi na ceny nejedná. V hlavní roli se představil Ed O'Neill a po jeho boku se vystřídali například Desmond Harrington, Eva Longoria, Christina Chang nebo Ethan Embry.

Paris Criminal Inquiries (2007–2008)

A jak už to tak bývá, poté přišly další neúspěšné pokusy. Nejvíce pravděpodobně překvapil neúspěch nového spin-offu Law & Order s podtitulem Trial by Jury (Zákon a pořádek: Porota) z roku 2005, který se dočkal pouze třinácti epizod. O rok později podobně dopadl i seriál Conviction (Usvědčeni) a tak v roce 2007 přišel nápad přesunout Law & Order za hranice USA.

Ve Francii tak vznikl seriál Paris Criminal Inquiries, kde jsou týmem dva policejní vyšetřovatelé s různými metodami vyšetřování. Vincent Revel je velmi intuitivní, zatímco jeho kolegyně Claire Savigny je více logicky založená. Jedná se o rozšíření vycházejí ze seriálu Zákon a pořádek: Zločinné úmysly. Hlavní role se ujal Vincent Perez a seriál se dočkal 20 epizod rozdělených do tří sérií.

Law & Order: UK (2009-?)

Nápad mít svůj vlastní Zákon a pořádek se očividně velice zalíbil ve Velké Británii. I díky tomu mohla vzniknout v roce 2009 odnož seriálu nazvaná jednoduše Law & Order: UK. I Angličtí scénáristé se zaměřili na dvě skupiny, řešící kriminální případy. Na jedné straně policisté, vyšetřující zločiny a na druhé straně prokurátoři, kteří žalují pachatele…

Nápadu se ujala stanice ITV a seriál má na svém kontě zatím 8 sérií a 53 epizod. V roce 2014 byla ohlášena neurčitá pauza v natáčení, což znamená, že seriál prakticky ještě nebyl ukončen, ale vzhledem k tomu, že se neví kdy a zdá vůbec se seriál vrátí, tak je na některých webech považován za již ukončený. V hlavních rolích se představil Bradley Walsh, Harriet Walter, Jamie Bamber nebo Freema Agyeman. Při té příležitosti se jistě sluší zmínit i dva ruské projekty Law & Order Special Victims Unit: Russia a Law & Order Criminal Intent: Russia, které také vycházejí z této série.

Law & Order: Los Angeles (Zákon a pořádek: Los Angeles (2010–2011)

Zatím posledním spin-off Law & Order nese podtitul Los Angeles a dočkal se pouze jedné série o 22 epizodách. Sledujeme v něm práci detektivů Tomase Jaruszalského, Ricarda Moralese a Rexe Winterse, členů elitní jednotky pro vyšetřování loupeží a vražd v pestrém Městě andělů. Jaruszalski je synem slavného oscarového polského režiséra a dobře zná temné podsvětí Hollywoodu. Sarkastický realista Morales býval zástupce státního návladního a vrátil se k policii. Winters je synem detektiva, po střední sloužil u námořnictva a později se dal k policii. Ochrannou ruku nad nimi drží Arleen Gonzalesová, která vede oddělení vražd.

V hlavních rolích se představil Corey Stoll, Skeet Ulrich, Alfred Molina, Terrence Howard nebo Rachel Ticotin. Tentokrát se úspěch nedostavil, ale bez zmínky o tomto seriálu by jistě profil Dicka Wolfa nebyl kompletní.

Chicago Fire (2012-?)

Pravděpodobně unaven neustálými policejními projekty se rozhodl Dick Wolf vstoupit do projektu jménem Chicago Fire. Zde sice působí hlavně jako producent (scénář napsal ke čtyřem epizodám), ale to nic nemění na tom, že si ho může započítat mezi další úspěchy. Seriál prozkoumává profesionální i osobní životy hasičů a zdravotníků hasičského oddělení v Chicagu. Po smrti hasiče Andrewa Dardena se skupina spolupracovníků rozdělí, když se Matthew Casey a Kelly Severide vzájemně viní z Dardenovy smrti. I přes tyto neshody se hasiči spojí poté, co málem zemře hasič Christopher Herrmann. Nováčkem na stanici je Peter Mills, který trénuje, aby se dostal do jednotky. Následuje kroky svého zemřelého otce, i přes protesty své matky. S jednotkou spolupracují také záchranářky Gabriela a Leslie. Jednotka denně rozhoduje o životě a smrti, vzhlíží k sobě jako k rodině, členové dávají na sebe pozor, ať se děje co se děje.

Seriál má na své kontě tři série a prodloužení na čtvrtou v kapse. Epizod je momentálně natočeno 64, ale vzhledem k prodloužení jejich počet ještě jistě poroste. V hlavních rolí se představili Taylor Kinney, Jesse Spencer, Eamonn Walker, Monica Raymund, Charlie Barnett nebo Lauren German.

Chicago P.D. (2014-?)

Jak už je zvykem, tak netrvalo dlouho a úspěšný seriál o hasičích se dočkal rozšíření v podobě policejního spin-offu. Už v průběhu první série Chicaga Fire byl představen pilotní díl pro Chicago PD a v následujícím ročníku se dočkal své premiérové série. Příběh o 21. okrsku policejního oddělení v Chicagu. Okrsek je rozdělený na dvě rozdílné skupiny. První jsou policisté v uniformách, kteří používají k boji proti pouličnímu zločinu hlavně pěsti. Druhou skupinou je speciální jednotka, která se soustředí na velké přestupky – organizovaný zločin, překupnictví drog, vraždy atd.

Momentálně se vysílá druhá série a již je jisté obnovení na sérii třetí. Jen tak pro zajímavost, dokonce už se plánuje další rozšíření s názvem Chicago Med. Na to jestli se ho dočkáme nebo si ještě musíme počkat. Jistě však je, že v letošní sezóně byl propojen svět Chicaga Fire a P.D. se světem Law & Order. V Chicagu P.D. se v hlavních rolích představili Jason Beghe, Jon Seda, Jesse Lee Soffer, Sophia Bush, Patrick John Flueger, Elias Koteas nebo Marina Squerciati.

Pár zajímavostí na závěr:

  • Není velikán jen svými seriály, měří totiž 6' 4" (193 cm).
  • Je potřetí ženatý. Poprvé byl ženatý 13 let (1970–83), podruhé vydržel dokonce 22 let (1983–2005) a v aktuálním manželství je od roku 2006, tedy 9 let.
  • Je známý tím, že často používá roli „hvězdného hosta“, aby si herce vyzkoušel než ho obsadí do hlavní role.
  • Rád zakládá své příběhy na skutečných událostech.
  • Je blízkým přítelem spisovatele Jamese Ellroye. Dokonce najal jeho nejlepšího kamaráda, detektiva LAPD William Stonera, jako technického poradce pro seriál Dragnet.
  • Mezi jeho dobré přátele patří Tom Fontana a často si navzájem „půjčují“ herce ze svých seriálů. Například J.K. Simmons se tak objevil nejen v seriálu Zákon a pořádek, ale také v OZ. Christopher Meloni a Dean Winters se objevili nejprve v OZ a později oba skončili v jednotce ze Zákon a pořádek: Útvar pro zvláštní oběti. Kathryn Erbe si nejprve zahrála v OZ, aby později získala roli v Zákon a pořádek: Zločinné úmysly.
  • Zvláštním případem je Richard Belzer, který se napříč jeho (a nejen jeho) seriály objevuje ve své životní roli, detektiva Johna Munche. Původně je detektiv ze seriálu Homicide: Life on the Street (Zločin v ulicích) odkud byl přeložen k jednotce z Law & Order. Objevil se však i v Arrested Development, 30 Rock, The X Files nebo The Wire
  • Kromě vlastních seriálu spolupracoval také na jedné epizodě seriálu Community a nadaboval postavu v seriálu Family Guy.
  • Na závěr jsem spočítal, že fanoušci americké série Law & Order se „zatím“ dočkali 1046 epizod a jednoho filmu! (456 + 360 + 195 + 13 + 22) Za předpokladu, že každý díl má „standardních“ 42 minut by divák nepřetržitým sledováním strávil u seriálu 30,5 dne!

Tentokrát se spíš sluší zeptat, je tady někdo, kdo nezná Dicka Wolfa? Sledovali jste či sledujete jeho seriály? A který je váš nejoblíbenější?

Další díly seriálu

Televizní tvůrci: Bill Lawrence (23. 1. 2015)
Televizní tvůrci: Shonda Rhimes (20. 2. 2015)
Televizní tvůrci: Dick Wolf (právě čteš)

... odkryj další díly seriálu

Televizní tvůrci: Bryan Fuller (21. 4. 2015)
Televizní tvůrci: Chuck Lorre (20. 5. 2015)
Televizní tvůrci: Kevin Williamson (21. 6. 2015)
Televizní tvůrci: Alan Ball (20. 7. 2015)
Televizní tvůrci: Aaron Sorkin (20. 8. 2015)
Televizní tvůrci: Jenji Kohan (21. 9. 2015)
Televizní tvůrci: Greg Daniels & Michael Schur (22. 10. 2015)
Televizní tvůrci: Tim Kring (20. 11. 2015)
Televizní tvůrci: Jason Katims (22. 12. 2015)
Televizní tvůrci: Ryan Murphy (24. 1. 2016)
Televizní tvůrci: Steven Moffat (22. 2. 2016)
Televizní tvůrci: Donald P. Bellisario (24. 3. 2016)
Televizní tvůrci: Greg Berlanti (21. 4. 2016)
Televizní tvůrci: Bruno Heller (23. 5. 2016)
Televizní tvůrci: Joss Whedon (28. 6. 2016)
Televizní tvůrci: Kurt Sutter (9. 9. 2016)

Televizní tvůrci: Tina Fey (23. 10. 2016)
Televizní tvůrci: Eric Kripke (20. 2. 2017)
Televizní tvůrci: Carlton Cuse (20. 3. 2017)
Televizní tvůrci: Alex Kurtzman & Roberto Orci (22. 6. 2017)
Televizní tvůrci: Vince Gilligan (15. 10. 2017)
Televizní tvůrci: David Shore (23. 11. 2017)
Televizní tvůrci: Ronald D. Moore (26. 3. 2018)

Líbilo se? Tak to ukaž ostatním!
Pajky
Autor je místní článkař a občasný titulkář. Baví ho seriály a filmy všech žánrů. Pokud není zde, tráví čas nad sportovní rubrikou, případně pařením FMka.

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

stonefire
před 247 týdny
Rekord určitě drží postava Johna Munche, to je takovej chameleon! :)
Pajky
před 247 týdny
Už jen to, že se jeho postava (ne herec) vyskytla celkem v 10...
bettyragy
před 41 týdny
Můj oblíbený autor, sleduji Zákon a pořádek: Útvar pro zvláštní oběti a všechny...

DALŠÍ ČLÁNKY K TÉMATU

SOUVISEJÍCÍ SERIÁLY

AKTUÁLNÍ ČLÁNKY